Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παραθέτω τους λογαριασμούς 12/2021 και 04/2022

Αν ακόμα δεν έχετε καταλάβει?

Στον λογαριασμό 01/12/2021 σύνολο 407 ευρώ με ρήτρα αναπροσαρμογής τα 286,13 ευρώ

Στον λογαριασμό 01/04/2022 σύνολο 470 ευρώ με (ρήτρα αναπροσαρμογής 310,82 ευρώ) απλά το βαφτίζουν χρεώσεις/πιστώσεις.

Τα σχόλια/συμπεράσματα δικά σας

ΔΕΗ_12.2021.png

ΔΕΗ_1_12.2021.png

ΔΕΗ_2_12.2021.png

ΔΕΗ_04.2022.png

ΔΕΗ_1_04.2022.png

ΔΕΗ_2_04.2022.png

Επεξ/σία από ikorolis
Παρατηρήσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν ήξερε αν χρεωθηκε ρήτρα!!!!!!

Οι λογαριασμοι ειχαν ρητρα μεσα...παροχος ΔΕΗ εδω και 20 χρονια χωρις να εχει αλλαξει σε καποιο προγραμμα...τωρα γιατι δν ειχε ο λογαριασμος του Δεκεμβριου ρητρα δε το ξερω ενω οι υπολοιποι 2 που φαινονται μεσα ειχαν κανονικα

Επεξ/σία από Strepsil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Σε παραθέτω τους λογαριασμούς 12/2021 και 04/2022

Τα σχόλια/συμπεράσματα δικά σας

ΔΕΗ_12.2021.png

ΔΕΗ_1_12.2021.png

ΔΕΗ_2_12.2021.png

ΔΕΗ_04.2022.png

ΔΕΗ_1_04.2022.png

ΔΕΗ_2_04.2022.png

Από τον 1ο είναι να πάρεις 79.35(χωρίς ΦΠΑ) και 84.11 με ΦΠΑ. Πόσα σου έδωσαν; (Σε εμένα δεν έβαλαν ΦΠΑ για αυτο σε ρωτάω)

Για τον 2ο , φαίνεται σαν σταθερό και τα πέταξαν στην απέξω , λάθος κατά την γνώμη μου παρόλα αυτά δεν έχει βγει κάποια ανακοίνωση για ενστάσεις κτλ...περιμένουμε...

Επεξ/σία από tomtsir
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Από τον 1ο είναι να πάρεις 79.35(χωρίς ΦΠΑ) και 84.11 με ΦΠΑ. Πόσα σου έδωσαν; (Σε εμένα δεν έβαλαν ΦΠΑ για αυτο σε ρωτάω)

Για τον 2ο , φαίνεται στα σταθερό και τα πέταξαν στην απέξω , λάθος κατά την γνώμη μου παρόλα αυτά δεν έχει βγει κάποια ανακοίνωση για ενστάσεις κτλ...περιμένουμε...

από τον 01/12/2021 παίρνω επιδότηση 79,35 ευρώ

δεν παίρνω επιδότηση σε κανέναν του 2022.

3 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Από τον 1ο είναι να πάρεις 79.35(χωρίς ΦΠΑ) και 84.11 με ΦΠΑ. Πόσα σου έδωσαν; (Σε εμένα δεν έβαλαν ΦΠΑ για αυτο σε ρωτάω)

Για τον 2ο , φαίνεται στα σταθερό και τα πέταξαν στην απέξω , λάθος κατά την γνώμη μου παρόλα αυτά δεν έχει βγει κάποια ανακοίνωση για ενστάσεις κτλ...περιμένουμε...

Δεν έχει καμία σημασία να κάνω ένσταση κτλ.

Δεν θα ξανά ασχοληθώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Σε παραθέτω τους λογαριασμούς 12/2021 και 04/2022

Τα σχόλια/συμπεράσματα δικά σας

ΔΕΗ_12.2021.png

ΔΕΗ_1_12.2021.png

ΔΕΗ_2_12.2021.png

ΔΕΗ_04.2022.png

ΔΕΗ_1_04.2022.png

ΔΕΗ_2_04.2022.png

Του τρελού φίλε! Έστω ότι δεν δικαιούνται PowerPass τα σταθερά τιμολόγια... πως γίνεται όμως να έχουν ρήτρα οι συγκεκριμένοι (σταθεροί πλέον) λογαριασμοι? Όπως ο δικός σου και ο δικός μου? Τα δικά τους δικά τους και τα δικά μας δικά τους ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

από τον 01/12/2021 παίρνω επιδότηση 79,35 ευρώ

δεν παίρνω επιδότηση σε κανέναν του 2022.

Δεν έχει καμία σημασία να κάνω ένσταση κτλ.

Δεν θα ξανά ασχοληθώ

Άρα μάλλον σε όλους δεν έβαλαν ΦΠΑ...

Κανονικά δικαιούσαι περίπου 90ε από τον 2ο λογαριασμό , η απόφαση δική σου.

+ΦΠΑ βέβαια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fotis1997 είπε

Ο υπολογισμός της έκπτωσης συνέπειας ως "έκπτωση επί της ρήτρας" ήταν ένας ξεκάθαρος τρόπος για να μειωθούν οι επιδοτήσεις.

Αρχικά την έκπτωση συνέπειας την έβαλε ο πάροχος πολύ πριν ξεκινήσει η ενεργειακή κρίση. Άντε να πεις ότι στη ΔΕΗ έβαλαν το 30% μετά την κρίση και ήταν κατά κάποιο τρόπο έκπτωση εξαιτίας της ρήτρας (που και πάλι δεν έπρεπε να ληφθεί υπόψη για τις επιδοτήσεις).

Επιπλέον, το πιο αστείο είναι το εξής: εάν είχες πρόγραμμα με έκπτωση συνέπειας μειώνεται η επιδότηση του. Εάν όμως είχες πρόγραμμα με τιμή ανεξάρτητα από συνέπεια (π.χ. Ήρων up 4 all) εκεί δεν μειώνεται η επιδότηση σου.

Δηλαδή κάποιος που είχε 0,11 αρχική με 0,06 τελική ήταν σε καλύτερη κατάσταση με την ρήτρα με κάποιον που είχε 0,059 κατευθείαν; Αυτή είναι η λογική τους...

  

β) Αφαιρούνται τα ποσά που έχουν ήδη χορηγηθεί απ'τους προμηθευτές ενέργειας επί της κατανάλωσης ενέργειας του λογαριασμού.

🔽

3 ώρες πριν, MSc CCDSP είπε

Είπαμε, ισχύει, είναι το β' από την απόφαση για την ενίσχυση:

image.png.06c9aa51759a042e03343f137cb66110.png

Σωστά είναι τα κουτσουρεμένα ποσά βάσει ΦΕΚ... απλά στη πλατφόρμα έγινε λάθος διατύπωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

οι εκπτώσεις συνέπειας και λοιπές εκπτώσεις δεν έχουν καμία σχέση με τη ρήτρα αναπροσαρμογής

γράφει ξεκάθαρα έτσι και αλλιώς "εκπτώσεις επι της ρήτρας αναπροσαρμογής"

κανένας πάροχος δεν έχει κάνει τέτοια έκπτωση

Σωστο ειναι αυτο που λες οτι κανενας παροχος δεν εχει κανει εκπτωση επι της ρητρας,για αυτο ειναι ξεκαθαρα εμπαιγμος-κοροϊδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Σωστά είναι τα κουτσουρεμένα ποσά βάσει ΦΕΚ... απλά στη πλατφόρμα έγινε λάθος διατύπωση.

ωραίος , το είχα ξεχάσει

βέβαια το ΦΠΑ το ξεχάσανε 😁

Μόλις τώρα, Strepsil είπε

Σωστο ειναι αυτο που λες οτι κανενας παροχος δεν εχει κανει εκπτωση επι της ρητρας,για αυτο ειναι ξεκαθαρα εμπαιγμος-κοροϊδια...

δες πιο πάνω σχόλιο του ekrepali είχα ξεχάσει τη διατύπωση του ΦΕΚ και μπερδεύτηκα απο τη πλατφόρμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Georgz είπε

Του τρελού φίλε! Έστω ότι δεν δικαιούνται PowerPass τα σταθερά τιμολόγια... πως γίνεται όμως να έχουν ρήτρα οι συγκεκριμένοι (σταθεροί πλέον) λογαριασμοι? Όπως ο δικός σου και ο δικός μου? Τα δικά τους δικά τους και τα δικά μας δικά τους ε?

Θα πεσει κραξιμο του θεου αν το αφησουν ετσι και το παρουν χαμπαρι τα social...οχι οτι θα γινει κατι απλα ετσι για το χαβα.

εγω περιμενα 20-30 ευρω απο το λογαριασμο με σταθερο και Γ1 και τελικα πηρα κουλουρα....

Λυπαμαι το κοσμακη που πηγε σε σταθερο να γλυτωσει κατι και τελικα εχασε και τα 10 ψωροφραγκα απο τους ακαταλληλους.

Επεξ/σία από ison
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ωραίος , το είχα ξεχάσει

βέβαια το ΦΠΑ το ξεχάσανε 😁

δες πιο πάνω σχόλιο του ekrepali είχα ξεχάσει τη διατύπωση του ΦΕΚ και μπερδεύτηκα απο τη πλατφόρμα

Ναι ναι...που ΕΧΕΙ ΗΔΗ...εκει σταματαω σε αυτην την ατακα!!!Στο λογαριασμο δε φαινεται απλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ison είπε

Θα πεσει κραξιμο του θεου αν το αφησουν ετσι και το παρουν χαμπαρι τα social...οχι οτι θα γινει κατι απλα ετσι για το χαβα.

εγω περιμενα 20-30 ευρω απο το λογαριασμο με σταθερο και Γ1 και τελικα πηρα κουλουρα....

Λυπαμαι το κοσμακη που πηγε σε σταθερο να γλυτωσει κατι και τελικα εχασα και τα 10 ψωροφραγκα απο τους ακαταλληλους.

Ήδη διαβάζω αρκετούς στα social σαν και εμάς που την πάτησαν... θα έχει ενδιαφέρον η εξέλιξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 minutes ago, Tony316 said:

Με λογαριασμούς 434,24€ πήρα επιδότηση 54,78€. Και εμένα μου μέτρησαν τις εκπτώσεις συνέπειας (ΗΡΩΝ) ως έκπτωση ρήτρας και έτσι χάνω περίπου 50€.

Δεν χάνεις κάτι, αυτό ποτέ δε θα μετρούσε. Εγώ για το 6μηνο αυτό έδωσα συνολικά πάνω από 800 ευρώ για ρεύμα. Από αυτά, τα 300 περίπου ήταν η ρήτρα και το πρόγραμμα που είμαι έχει 45% έκπτωση συνέπειας! Καταλαβαίνεις πόσα θα είχα δώσει αν καθυστερούσα έστω και 1 μέρα και γιατί δεν υπολογίζονται αυτά στην αξία επιδότησης, αφού αφορούν το deal σου με τον πάροχο, όχι κάτι που κάνει trigger τη ρήτρα... Οπότε το ότι ήμουν/δεν ήμουν συνεπής δεν έχει καμία σχέση με το πόσα δικαιούμουν να πάρω πίσω. Δεν ισχύει ότι "έχασα περίπου 200€ επειδή ήμουν συνεπής", γιατί με την ίδια λογική θα είχα πληρώσει ακόμα 500 αν δεν ήμουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά αν και καταλαβαίνω την απογοήτευση αρκετών εδώ αλλά θα πρέπει να δείτε ποιο ψύχραιμα να πράγματα. Από την αρχή τα χρήματα προς επιστροφή ήταν λίγα, αρκούσε να πάρεις έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό να αφαιρέσεις οτιδήποτε πάνω από την ρήτρα αναπροσαρμογής ήταν με αρνητικό πρόσημο (δηλαδή όλες τις εκπτώσεις) και ότι έμενε επί 0,6 εμένα βγήκε ακριβώς μιλάμε (και στους γονείς μου) απλά το 40% που μένει μέσα είναι σοβαρό ποσό όταν μιλάμε για ρήτρες αναπροσαρμογής 500-άρικα και 800-άρικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...