Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, manzana είπε

  Φίλη που έκανε αίτηση (εμείς είμαστε στο enter οπότε δεν μας αφορούσε) πηρε 141€. 

  Ο λογαριασμός ήταν στο όνομα της μητέρας της που πέθανε τον περασμένο Σεπτέμβριο. Στις 30/3/2022 γύρισε ο λογαριασμός στο όνομά της στο Enter, μέχρι τότε στο όνομα της μάνας της σε Γ1.

 Ο τελικός κι εκκαθαριστικός λογαριασμός στο όνομα της μάνας της με Γ1 και ρήτρα κατανάλωση έως 30/3/22 που έγινε η αλλαγή εκδόθηκε τον Μάιο, όμως στην πλατφόρμα στον μήνα Μάιο δεν της δικαιολογούν κανένα ποσό, είναι όλα μηδενικά.

  Τί φάση? Έχει κανένας καμιά ιδέα? Επίσης αν δεν είναι κόπος για να μην ψάχνω τις σελίδες πίσω, πώς είπαμε υπολογίζουμε το ποσό επιστροφής? Για να την βοηθήσω να δω αν το ποσό για 12/21-4/22 που της βγήκε είναι οκ

Ρητρα - ταμειο ενεργειακής μετάβασης (ΤΕΜ) - επιδοτηση παροχου x 60%

Επεξ/σία από vagelis2019
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, Georgz είπε

Έχω ακριβώς την ίδια απορία! Ήμουν και εγώ στο Γ1 μέχρι μέχρι τέλος Μαρτίου (σε εμένα εκδόθηκε ο εκαθαριστικος τον Απρίλη με 400 ευρώ ρήτρα που αφορούσε τους προηγούμενους μήνες) τον Απρίλη μου τον βγάζει κόκκινο και μου δείχνει μόνο Δεκεμβρη 26 ευρώ  επιδότηση και τον Φεβρουάριο μηδενικό.

Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται, ίσως επειδή αλλάξαμε τον Μάρτιο σε σταθερό? Οκ και έτσι να είναι δε πρέπει να πάρουμε ποσοστό από τους προηγούμενους μήνες?

Το ίδιο ακριβώς έχουν κάνει και σε μένα, τον λογαριασμό που εκδόθηκε 20 Απριλίου και αφορούσε το διάστημα 11/03 - 14/04 τον βγάζει κόκκινο με την αιτιολογία "σταθερό τιμολόγιο" παρόλο που τις 24 από τις 35 ημέρες ήμουν στο Γ1 (04/04 μπήκα στο online).

Αλλά ok, η ρήτρα σε αυτό τον λογαριασμό ήταν πολύ μικρή, 23,37 μείον πιστώσεις εκπτώσεις κτλ μένει 4,45€, επί 60% 2,67€, τόσα μου έφαγαν :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Georgz είπε

Κάτσε να δεις θα γελάσουμε γιατί από ότι διαβάζω  έχουν και άλλοι αντίστοιχα θέματα που έκαναν μετάβαση σε σταθερά...

20220714_145707.jpg

Παραθέτω και τον εκκαθαριστικό μήπως κάποιος έχει το αντίστοιχο πρόβλημα με εμάς

 

20220714_151714.jpg

Screenshot_20220714-151646_Drive.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Georgz είπε

 

στην πλατφόρμα του Power Pass εκεί που έχει τα κόκκινα τι λέει?

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

στην πλατφόρμα του Power Pass εκεί που σου έχει το κόκκινο βελάκι τι λέει?

Στις παρατηρήσεις μας λέει "σταθερό τιμολόγιο", ίδια ακριβώς περίπτωση είμαι και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στις παρατηρήσεις μας λέει "σταθερό τιμολόγιο", ίδια ακριβώς περίπτωση είμαι και εγώ.

για αυτό και εγώ είμαι "σκασμένος" γιατί μετα τα 300 ευρώ που μου δίνουν 80 ευρώ

ήρθε άλλο ένα 400 ευρώ αλλά δεν δίνουν τίποτα...

και μετά είμαι σταθερό τιμολόγιο χωρίς ρήτρες.

1 λεπτό πριν, Georgz είπε

 

20220714_152530.jpg

μια από τα ίδια είμαι και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Georgz είπε

 

20220714_152530.jpg

Σε περίπτωση που δεν το έχεις δει, αν πατήσεις το μπλέ βελάκι σου βγάζει ανάλυση, εκεί λέει το "σταθερό τιμολόγιο" στις παρατηρήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, billdanos είπε

Συγγνώμη αλλά γιατί σας φαίνεται παράλογο? Θέλουμε πίσω και χρήματα που μας αφαιρέθηκαν με τη μορφή εκπτώσεων??? Βλέπω πως κάποιοι ποστάρουν μεν τα ποσά της ρήτρας σε κάθε εκκαθαριστικο λογαριασμό κλπ αλλά δεν μας ενημερώνουν και για τις συνολικές εκπτώσεις που εφαρμόστηκαν σε αυτούς! Αν κάποιος είχε ρητρα 300 ευρώ αλλά του εφαρμόστηκαν ας πούμε εκπτώσεις 200 ευρώ, προφανώς και δεν θα υπολογιστεί η επιστροφή που θα πάρει σε σχέση με τα αρχικά 300! 

οι εκπτώσεις συνέπειας και λοιπές εκπτώσεις δεν έχουν καμία σχέση με τη ρήτρα αναπροσαρμογής

γράφει ξεκάθαρα έτσι και αλλιώς "εκπτώσεις επι της ρήτρας αναπροσαρμογής"

κανένας πάροχος δεν έχει κάνει τέτοια έκπτωση

edit λάθος διατύπωση της πλατφόρμας , στο ΦΕΚ αναφέρεται όντως για έκπτωση στην κατανάλωση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Strepsil είπε

Εντελως καυστικη ηταν η παρεμβαση απλα γιατι παιζουμε ενα παιχνιδι...Κλεφτες και αστυνομοι!
Εκανα την αιτηση εκ μερους του πατερα μου(68χρονων) και δε ξερει και ουτε ειχα στην κατοχη μου τους λογαριασμους.
Ευτυχως στους υπολοιπους 2 απο τους 3 λογαριασμους που εμφανισε στο διαστημα αυτο ειχε κατι ψιχουλα για επιστροφη αλλα να σε χρεωνει απο το ποσο συνεπειας οπως ειδα παραπανω αντι να ειναι μηδενικο?Μιλαμε για μαθητικα χαρβαντ!!

Δεν ήξερε αν χρεωθηκε ρήτρα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

για αυτό και εγώ είμαι "σκασμένος" γιατί μετα τα 300 ευρώ που μου δίνουν 80 ευρώ

ήρθε άλλο ένα 400 ευρώ αλλά δεν δίνουν τίποτα...

και μετά είμαι σταθερό τιμολόγιο χωρίς ρήτρες.

Εν κατακλείδι αυτό που καταλαβαίνω, είναι ότι όσοι μπήκαν σε σταθερά εκείνη την περίοδο ή σε όσους ήρθε ο εκκαθαριστικός Μάιο και μετά θα πάρουν ψίχουλα αν όχι κουλούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

οι εκπτώσεις συνέπειας και λοιπές εκπτώσεις δεν έχουν καμία σχέση με τη ρήτρα αναπροσαρμογής

γράφει ξεκάθαρα έτσι και αλλιώς "εκπτώσεις επι της ρήτρας αναπροσαρμογής"

κανένας πάροχος δεν έχει κάνει τέτοια έκπτωση

Η ΔΕΗ κάνει 30% επί της τιμής καταλόγου από τότε που ξεκίνησε να χρεώνει ρήτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Georgz είπε

Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται, ίσως επειδή αλλάξαμε τον Μάρτιο σε σταθερό? Οκ και έτσι να είναι δε πρέπει να πάρουμε ποσοστό από τους προηγούμενους μήνες?

εννοείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Με λογαριασμούς 434,24€ πήρα επιδότηση 54,78€. Και εμένα μου μέτρησαν τις εκπτώσεις συνέπειας (ΗΡΩΝ) ως έκπτωση ρήτρας και έτσι χάνω περίπου 50€.

Ο υπολογισμός της έκπτωσης συνέπειας ως "έκπτωση επί της ρήτρας" ήταν ένας ξεκάθαρος τρόπος για να μειωθούν οι επιδοτήσεις.

Αρχικά την έκπτωση συνέπειας την έβαλε ο πάροχος πολύ πριν ξεκινήσει η ενεργειακή κρίση. Άντε να πεις ότι στη ΔΕΗ έβαλαν το 30% μετά την κρίση και ήταν κατά κάποιο τρόπο έκπτωση εξαιτίας της ρήτρας (που και πάλι δεν έπρεπε να ληφθεί υπόψη για τις επιδοτήσεις).

Επιπλέον, το πιο αστείο είναι το εξής: εάν είχες πρόγραμμα με έκπτωση συνέπειας μειώνεται η επιδότηση του. Εάν όμως είχες πρόγραμμα με τιμή ανεξάρτητα από συνέπεια (π.χ. Ήρων up 4 all) εκεί δεν μειώνεται η επιδότηση σου.

Δηλαδή κάποιος που είχε 0,11 αρχική με 0,06 τελική ήταν σε καλύτερη κατάσταση με την ρήτρα με κάποιον που είχε 0,059 κατευθείαν; Αυτή είναι η λογική τους...

Επεξ/σία από fotis1997
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...