Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Balerama είπε

Γιατί λογικό; Αυτό είναι μια προσφορά που αφορά εμένα και τον πάροχο, δηλαδή αν δεν πλήρωνα στην ώρα μου τί θα γινόταν;

Καλημερα... Πολυ απλα σαν καταναλωτες θα πρεπει να προσεχουμε οταν υπογραφουμε... Η ρητρα αναφεροταν.. Δεν περιμενε κανενας οτι εδω καιρο θα συμβουν ολα μαζι... Να εχουν παει οι τιμες στον θεο...Τουλαχιστον δινουν εστω και αυτα τα ελαχιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να πούμε και ευχαριστώ στο τέλος ρε παιδιά..

Στον απλό κόσμο, έχει μείνει το "καταργείται η ρήτρα" και το "επιστροφή 600€ της ρήτρας".

Δεν είναι σοβαρές εξαγγελίες αυτές αναλογικά με την κατάσταση και το αποτέλεσμα.

Για ένα αγαθό όπως το ρεύμα, οι καταστάσεις απαιτούν σοβαρή στρατηγική σαν κράτος, ξεκάθαρο πλάνο και πεντακάθαρος τρόπος υπολογισμού από τους παρόχους και για τα συμβόλαια, και για την ρήτρα και για όλα.

Αν εγώ που είμαι 30 χρόνων, για να επιλέξω πάροχο ρεύματος, για ένα από τα πιο καίρια ΑΓΑΘΑ πρέπει να κάνω υπολογισμούς κάθε μήνα, ένας 60αρης ή κάποιος που δουλεύει 12ωρα τι θα κάνει;

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Beefeater είπε

βαριέμαι να ξαναμπώ, αλήθεια, αν δεις ποσο εχουν τα παιδια που σχολιασαν παραπανω, λογικα θα ειναι καπου εκει κι εμενα...

δεν ειχα υπολογισει, απλως εκανα την αιτιση.... το τραγικο ειναι αποτι ειδα πως σε μερικους μηνες το ποσο "επιδοτησης" βγαινει μειον (!!!)... δηλαδη χρωσταω κιολας.... και επειδη εγινε συμψηφισμος το ποσο ειναι 26....

Υπάρχει λάθος?

1 ώρα πριν, ant_ είπε

Εγω το ειχα δεσει οτι θα επαιρνα 600 ευρω και απλα θεωρουσα μοναδικο θεμα αν τα παρω ολα μαζι η σε 2 δοσεις 300+300

Ακομα δεν μου βγαλε το ποσο αλλα με αυτα που λετε λιγο δυσκολο μαλλον ε?

Κάτσε και υπολόγισε μη βρεθεις προ εκπλήξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Swimmer21 είπε

Να πούμε και ευχαριστώ στο τέλος ρε παιδιά..

Στον απλό κόσμο, έχει μείνει το "καταργείται η ρήτρα" και το "επιστροφή 600€ της ρήτρας".

Δεν είναι σοβαρές εξαγγελίες αυτές αναλογικά με την κατάσταση και το αποτέλεσμα.

Για ένα αγαθό όπως το ρεύμα, οι καταστάσεις απαιτούν σοβαρή στρατηγική σαν κράτος, ξεκάθαρο πλάνο και πεντακάθαρος τρόπος υπολογισμού από τους παρόχους και για τα συμβόλαια, και για την ρήτρα και για όλα.

Ειπαν οτι θα ανασταλει..Και τα λεφτα εως 600 Ευρω..  Μαλιστα θα δοθουν και χρηματα για τον Ιουλιο για την ρητρα...

https://www.tanea.gr/2022/05/06/economy/epistrofi-os-600-eyro-gia-reyma-pote-tha-mpoun-ta-xrimata-oi-dikaiouxoi-kai-ta-kritiria/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα καλά, αλλά αυτό με τα ποσά μείον, τους μήνες που είχαμε χαμηλή κατανάλωση θα μπορούσαν να το είχαν αποφύγει. Είναι σαν να μας λένε "Σαν πολλά να σας δώσαμε, κάτσε να πάρω κάτι πίσω...". Επίσης νομίζω πως δεν θα έπρεπε να αφαιρούν τις εκπτώσεις των παρόχων. Αφού επικοινωνιακά το είχαν πουλήσει 60% επί της ρήτρας. 

Επεξ/σία από agvas84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Nαι απο αύριο θα μπει.

Το πρόβλημα σε αυτο ηταν επικοινωνιακό. Ενω η πολιτεία μιλησε για "εως 600 ευρώ", κάποια ΜΜΕ το μετέφεραν ως "600 ευρω", οπότε αρκετός κόσμος θεώρησε οτι θα πάρει ένα καλό επίδομα.

Νηστικό Αρκούδι καρβέλια ονειρεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aggeletakis1989 είπε

ακομα σε μενα φανταζομαι και σε αρκετους αλλους ακομα  ειναι υπο εκκαθαριση και δεν εμφανιζει καν το ποσο.εγω εχω υπολογιζει 640 ευρω κανονικα να παρω πισω οποτε με το πλαφον παει στα 600.ας κανονισουν να κανουν καμια μακακια και τα καντηλακια τα ομορφα τα πρωινα ειναι ηδη ετοιμα.

Τα μεγάλα ποσά αργούν. Εγώ έχω ακούσει μέχρι 150€ ότι πήρε κάποιος

 

1 ώρα πριν, vagelis2019 είπε

Εγω εχω εκαθριστικο 04/22 1000+ ρητρα... Αλλα μπορεί να μην το υπολογίσουν όπως εκαναν σε αλλο member.. Οτι θελουν μπορεί να υπολογίσουν δηλαδή.. 

Μαλλον σε αυτους που δεν εχει βγαλει πόσα πάνε για την επόμενη βδομάδα.. 

300 εκατομμύρια Κονδύλη ειναι καπου το διάβασα δεν φτάνει για σοβαρή επιδοτηση..

100αρικο στο τσακιρ.. και πολύ ειναι.. 

 

Τι εκπτώσεις, μειώσεις έχεις ?

Μετρημένα κουκιά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για εμένα προσωπικά είναι απλά κοροιδία γιατί εγώ έδωσα σε ρήτρες αναπροσαρμογής πάνω από 1.000 ευρώ στο διάστημα 01/2021 έως 12/2021 βγάζουν το πρόγραμμα Power Pass και λένε από 12/2021 έως 05/2022 έτσι μου αποδέχονται μόνο τον λογιαριασμό 12/2021 που ήταν και η χαμηλότερη ρήτρα αναπροσαρμογής 300 ευρώ

01/2022 μηδέν και από  02/2022-03/2022-04/2022-05/2022 είμαι σε σταθερό τιμολόγιο άρα μηδέν 

αποτέλεσμα εκκαθάρισης 80 ευρώ για την ακρίβεια Επιδοτούμενο Ποσό: 79,35 €

Ανάλυση Εκκαθάρισης

Ανάλυση υπολογισμού ποσού επιδότησης

Αριθμός Παροχής: *****

Αριθμός Λογαριασμού ή Τιμολογίου: ***** 

ΑΦΜ  Έκδοσης Λογαριασμού ή Τιμολογίου: Στο ΑΦΜ του Ιδίου/της Ιδίας

Ποσό Ρήτρας Αναπροσαρμογής: 286,13 €

Ποσό  Έκπτωσης 1 (ταμείο ενεργειακής μετάβασης): 64,00 €

Ποσό  Έκπτωσης Παρόχου 2 (επί της ρήτρας αναπροσαρμογής): 89,88 €

Συνολικό Ποσό Επιδότησης: 60% × (286.13−64−89.88) = 79,35 €
Τρόπος Επιμερισμού: Ολόκληρo στον Αιτούντα

Τελικό Ποσό Επιδότησης Power Pass: 79,35 €

 

Αριθμός Παροχής: ******

Αριθμός Λογαριασμού ή Τιμολογίου: ******

ΑΦΜ  Έκδοσης Λογαριασμού ή Τιμολογίου: Στο ΑΦΜ του Ιδίου/της Ιδίας

Ποσό Ρήτρας Αναπροσαρμογής: 0,00 €

Ποσό  Έκπτωσης 1 (ταμείο ενεργειακής μετάβασης): 0,00 €

Ποσό  Έκπτωσης Παρόχου 2 (επί της ρήτρας αναπροσαρμογής): 0,00 €

Συνολικό Ποσό Επιδότησης:
Τρόπος Επιμερισμού:

Τελικό Ποσό Επιδότησης Power Pass: 0,00 €

Σημειώσεις:

Ανάλυση υπολογισμού ποσού επιδότησης

 

Αριθμός Παροχής: ******

Αριθμός Λογαριασμού ή Τιμολογίου: ******

ΑΦΜ  Έκδοσης Λογαριασμού ή Τιμολογίου: Στο ΑΦΜ του Ιδίου/της Ιδίας

Ποσό Ρήτρας Αναπροσαρμογής:

Ποσό  Έκπτωσης 1 (ταμείο ενεργειακής μετάβασης):

Ποσό  Έκπτωσης Παρόχου 2 (επί της ρήτρας αναπροσαρμογής):

Συνολικό Ποσό Επιδότησης:
Τρόπος Επιμερισμού:

Τελικό Ποσό Επιδότησης Power Pass: 0,00 €

Σημειώσεις: Σταθερό Τιμολόγιο

Ανάλυση υπολογισμού ποσού επιδότησης

 

Αριθμός Παροχής: ******

Αριθμός Λογαριασμού ή Τιμολογίου: ******

ΑΦΜ  Έκδοσης Λογαριασμού ή Τιμολογίου: Στο ΑΦΜ του Ιδίου/της Ιδίας

Ποσό Ρήτρας Αναπροσαρμογής:

Ποσό  Έκπτωσης 1 (ταμείο ενεργειακής μετάβασης):

Ποσό  Έκπτωσης Παρόχου 2 (επί της ρήτρας αναπροσαρμογής):

Συνολικό Ποσό Επιδότησης:
Τρόπος Επιμερισμού:

Τελικό Ποσό Επιδότησης Power Pass: 0,00 €

Σημειώσεις: Σταθερό Τιμολόγιο

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, satyllas είπε

Βλέπω, ειδικά σε κάτι ομάδες στο fb, πολλούς να βρίζουν για το ποσό που τους εκκαθαρίστηκε. Κανένας δεν σκέφτηκε ότι και 1 € να πάρουν πρέπει να πουν κι ευχαριστώ;; Πρόκειται για συμφωνίες που έγιναν μεταξύ ιδιωτών με υπογεγραμμένα συμβόλαια όπου (παρατύπως ή και κακώς) μπήκε στη μέση το κράτος και τα έσπασε μονομερώς. Τι πάει να πει μου ήρθε τόσο η ρήτρα και πρέπει να την πάρω πίσω; Δεν το υπέγραψες; Τόσα χρόνια που η ρήτρα έριχνε το τελικό ποσό έδωσε κανένας πίσω την διαφορά; 

Έχεις δίκιο.

Όσοι ήταν χρόνια πριν στους ιδιώτες παρόχους, τα έχουν πάρει πίσω στην ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τα μεγάλα ποσά αργούν. Εγώ έχω ακούσει μέχρι 150€ ότι πήρε κάποιος

 

Τι εκπτώσεις, μειώσεις έχεις ?

Μετρημένα κουκιά είναι.

μονο απο ΤΕΜ εχω εκτύπωση 

2 εκκαθαριστικους δεκεμβριο (που νομιζω δεν θα τον πιασει) και Απρίλιο..

οι αλλοι μηνες έναντι 

Επεξ/σία από vagelis2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Να πούμε και ευχαριστώ στο τέλος ρε παιδιά..

Στον απλό κόσμο, έχει μείνει το "καταργείται η ρήτρα" και το "επιστροφή 600€ της ρήτρας".

Δεν είναι σοβαρές εξαγγελίες αυτές αναλογικά με την κατάσταση και το αποτέλεσμα.

Για ένα αγαθό όπως το ρεύμα, οι καταστάσεις απαιτούν σοβαρή στρατηγική σαν κράτος, ξεκάθαρο πλάνο και πεντακάθαρος τρόπος υπολογισμού από τους παρόχους και για τα συμβόλαια, και για την ρήτρα και για όλα.

Αν εγώ που είμαι 30 χρόνων, για να επιλέξω πάροχο ρεύματος, για ένα από τα πιο καίρια ΑΓΑΘΑ πρέπει να κάνω υπολογισμούς κάθε μήνα, ένας 60αρης ή κάποιος που δουλεύει 12ωρα τι θα κάνει;

 

Πολύ καλά και σωστά αδερφέ μου . ΑΓΑΘΟ απαραίτητο για την  ΕΠΙΒΙΩΣΗ  και μιλάμε για ρήτρες αναπροσαρμογής  και για χρηματιστήριο ενέργειας ................. Τι να πω , όλο αυτό είναι εφιάλτης για την συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MSc CCDSP είπε



Έχουν κάνει τρελή χοντράδα πάντως στην περιγραφή:

image.png.2e63b48ca9b38db509489d0c01c648e7.png

Το δεύτερο ποσό είναι συνέπειας επί της κατανάλωσης και όχι επί της ρήτρας... 🙄

Και σε εμένα το ίδιο.. Όπως λένε όμως και οι υπόλοιποι είναι κάτι που το γνωρίζαμε.. Το ότι το έχουν διατυπώσει λάθος για τα μάτια τα δικά τους δεν μου κάνει καμία εντύπωση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...