Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, satyllas είπε

Βλέπω, ειδικά σε κάτι ομάδες στο fb, πολλούς να βρίζουν για το ποσό που τους εκκαθαρίστηκε. Κανένας δεν σκέφτηκε ότι και 1 € να πάρουν πρέπει να πουν κι ευχαριστώ;; Πρόκειται για συμφωνίες που έγιναν μεταξύ ιδιωτών με υπογεγραμμένα συμβόλαια όπου (παρατύπως ή και κακώς) μπήκε στη μέση το κράτος και τα έσπασε μονομερώς. Τι πάει να πει μου ήρθε τόσο η ρήτρα και πρέπει να την πάρω πίσω; Δεν το υπέγραψες; Τόσα χρόνια που η ρήτρα έριχνε το τελικό ποσό έδωσε κανένας πίσω την διαφορά; 

Το κράτος έκανε λάθη όσον αφορά το λιγνίτη και την υπερβολική εξάρτηση από το φυσικό αέριο. Αν όλοι οι καταναλωτές είχαν σταθερή τιμή, το κράτος πάλι θα έπρεπε να επέμβει γιατί θα χρεοκοπούσαν οι πάροχοι καθώς η λιανική τιμή θα ήταν πολύ πιο κάτω από τη χονδρική.

3 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Κακό, κάκιστο είναι. Μακάρι να παίρναμε (χωρίς λάθος υπολογισμό πάντα) μηδέν.

Προφανώς. Κάνω συνεχώς μείωση της κατανάλωσης και φτάνω να πληρώνω περισσότερα στο τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, PedroG είπε

παιδια γιατι ενω ειχα υπολογισει στο λογαριασμο ΔΕΗ Γ1 οικιακο της μητερας μου οτι εχει πληρωσει καπου 500 ευρω Ρητρα Αναπροσαρμογης της ηρθε επιδοητηση μολις 21 ευρω επιστροφη??? 

Υποψιαζεται κανεις??

 

Γιατι αυτο το χαλι??? 

Μας εχουν 2,5 μηνες σε αναμονη και μας λενε οτι θα μας δωσουν το 60% πισω Υπολογιζα πανω απο 200 ευρω και ηρθαν 21 ευρω???

 

 

epi.jpg

Είναι κάποιος από τους παραπάνω λογαριασμούς ο εκκαθαριστικός με τα 500€ ρήτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν πει ότι θα αφαιρούν από την επιδότηση και το ποσό της έκπτωσης συνέπειας/έγκαιρης καταβολής κλπ που κάνει ο πάροχος αλλά αυτοί οι αθεόφοβοι το βάφτισαν έκπτωση επί της ρήτρας. 

Πουλάγανε φούμαρα στον κόσμο για δήθεν 600 ευρώ ενώ από την αρχή με 300εκ επιδότηση φαινόταν η κοροϊδία. Όλα είναι επικοινωνία και damage control για τους απατεώνες αυτούς. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι στιγμης απο την συζητηση μας εχω καταλαβει οτι βγαλανε αποφαση για τα μικροποσα μεχρι 200 ευρω.για τις χοντρες καταναλωσεις ακομα ολα ειναι υπο εκκαθαριση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aggeletakis1989 είπε

μεχρι στιγμης απο την συζητηση μας εχω καταλαβει οτι βγαλανε αποφαση για τα μικροποσα μεχρι 200 ευρω.για τις χοντρες καταναλωσεις ακομα ολα ειναι υπο εκκαθαριση 

μπα και εμενα που ειναι ψιλικοκο (γιατι νοεμβριο μπηκα στο myhome online) δεν εχουν εκκαθαριστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Είναι κάποιος από τους παραπάνω λογαριασμούς ο εκκαθαριστικός με τα 500€ ρήτρα;

εκκαθαριστικος    Περίοδος Κατανάλωσης 10/03/2022 - 04/07/2022   Ρήτρα Αναπροσαρμ. 174 ,34

 εναντι                    Περίοδος Κατανάλωσης 05/11/2021 - 09/03/2022    Ρήτρα Αναπροσαρμ. 85 ,41

 εκκαθαριστικος   Περίοδος Κατανάλωσης 05/11/2021 - 09/03/2022   Ρήτρα Αναπροσαρμ. 229,18

 Έναντι          Περίοδος Κατανάλωσης 05/11/2021 - 06/01/2022              Ρήτρα Αναπροσαρμ  0

 

Με συγχωρειται πολυ αλλα τι δεν καταλαβαινω καλα???

 

Ποσο Επιστροφης για 7 μηνες 21 ευρω!!!

Επεξ/σία από PedroG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όσοι είναι στη ΔΕΗ με τους έναντι και εκκαθαριστικούς δεν θα πάρουν μεγάλες επιστροφές. Πιστεύω παίζει ρόλο στο ότι ο τελευταίος εκκαθαριστικός , πχ ήρθε σε μένα 10/7 με μέτρηση 7/7 και χρονικό διάστημα μέτρησης 03/03-07/07 ενώ ο έναντι του μαϊου ήταν μικρός. Όπως παράλληλα η ΔΕΗ στις εξοχικές κατοικίες στην εκκαθάριση του λογαριασμού απο 03/03 - 07/07 αντί να βάλει σε όλες τις kwh 0.1 επιδότηση το έκοψε στην μέση στα 0,05 ευρώ/kwh τουλαχιστον σε μένα.

Επεξ/σία από fragsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, aggeletakis1989 είπε

μεχρι στιγμης απο την συζητηση μας εχω καταλαβει οτι βγαλανε αποφαση για τα μικροποσα μεχρι 200 ευρω.για τις χοντρες καταναλωσεις ακομα ολα ειναι υπο εκκαθαριση 

Δεν ισχυει. 510€ εβγαλαν σε εμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάτη τελικά! Αφαιρούν στον υπολογισμό και την έκπτωση συνέπειας που σού δίνει ο πάροχος! Τραγικοί..

Πήρα την εταιρεία και λένε έτσι κατατέθηκε η τροπολογία

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

45 minutes ago, Balerama said:

Απάτη τελικά! Αφαιρούν στον υπολογισμό και την έκπτωση συνέπειας που σού δίνει ο πάροχος! Τραγικοί..

λογικό δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, The_Judas είπε

γιατί δεν κλειδώνει το θέμα;

Οι πιο πολλές απαντήσεις είναι πολιτικού χαρακτήρα.

λογικό δεν είναι;

Γιατί λογικό; Αυτό είναι μια προσφορά που αφορά εμένα και τον πάροχο, δηλαδή αν δεν πλήρωνα στην ώρα μου τί θα γινόταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Balerama said:

Απάτη τελικά! Αφαιρούν στον υπολογισμό και την έκπτωση συνέπειας που σού δίνει ο πάροχος! Τραγικοί..

Πήρα την εταιρεία και λένε έτσι κατατέθηκε η τροπολογία

Συγγνώμη αλλά γιατί σας φαίνεται παράλογο? Θέλουμε πίσω και χρήματα που μας αφαιρέθηκαν με τη μορφή εκπτώσεων??? Βλέπω πως κάποιοι ποστάρουν μεν τα ποσά της ρήτρας σε κάθε εκκαθαριστικο λογαριασμό κλπ αλλά δεν μας ενημερώνουν και για τις συνολικές εκπτώσεις που εφαρμόστηκαν σε αυτούς! Αν κάποιος είχε ρητρα 300 ευρώ αλλά του εφαρμόστηκαν ας πούμε εκπτώσεις 200 ευρώ, προφανώς και δεν θα υπολογιστεί η επιστροφή που θα πάρει σε σχέση με τα αρχικά 300! 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Balerama είπε

Γιατί λογικό; Αυτό είναι μια προσφορά που αφορά εμένα και τον πάροχο, δηλαδή αν δεν πλήρωνα στην ώρα μου τί θα γινόταν;

τα παίρνει απο το κρατος ο παροχοσ για να παρεισ αυτη την ''προσφορα'' μαλλον..😅😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...