Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και σε εμένα , όμως το ποσό είναι μικρότερο από αυτό που θα έπρεπε. 
Ο λογαριασμός είχε εκδοθεί με ρήτρα 500 ευρώ περίπου για τους μήνες 04/21 έως 12/21.
Παρόλα αυτά δεν αναφέρουν πουθενά οτιδήποτε που να με αποκλείει ή να μου μειώνει το ποσό.

Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;
Οι επιστροφές ήταν 9ε + 18ε + 36ε + 15ε(περιπου απο δεκεμβριο) άρα στα 420 ευρώ * 0.60 = 252 και το ποσό επιδότησης είναι 140 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά θα κλάψει η μάνα του Πελέ.

Και εγώ άλλαξα πχ τέλη Μαρτίου και πήγα σε σταθερό, και δεν βγήκε τίποτα για Μάρτιο που πλήρωσα κανονικά ρήτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Swimmer21 είπε

Καλά θα κλάψει η μάνα του Πελέ.

Και εγώ άλλαξα πχ τέλη Μαρτίου και πήγα σε σταθερό, και δεν βγήκε τίποτα για Μάρτιο που πλήρωσα κανονικά ρήτρα.

image.png.313731568e7108b1004369905f5564df.pngimage.png.754f3ee8a15aa9880f90aeeb14390f20.png
Κλαίει ήδη η μάνα του πελέ! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Παιδιά εμένα μου εμφανίζει τώρα επιδοτούμενο πόσο, το ποσό που θα πάρω και έχει ανάλυση ανά μηνα

Γ1 είχες ? Επειδή μόνο η ΔΕΗ βάπτισε το 30% έκπτωσης στη χρέωση προμήθειας σαν έκπτωση στο διαφορετικό ποσό της ρήτρας αναπροσαρμογής

Οι υπόλοιποι δεν βάπτισαν κάτι , επομένως μπορούν να γίνουν κινήσεις κατά του υπουργείου (και για το Γ1)

10 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Και σε εμένα , όμως το ποσό είναι μικρότερο από αυτό που θα έπρεπε. 
Ο λογαριασμός είχε εκδοθεί με ρήτρα 500 ευρώ περίπου για τους μήνες 04/21 έως 12/21.
Παρόλα αυτά δεν αναφέρουν πουθενά οτιδήποτε που να με αποκλείει ή να μου μειώνει το ποσό.

Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;
Οι επιστροφές ήταν 9ε + 18ε + 36ε + 15ε(περιπου απο δεκεμβριο) άρα στα 420 ευρώ * 0.60 = 252 και το ποσό επιδότησης είναι 140 ευρώ. 

μήπως ήταν μέσα στον υπολογισμό και εκκαθαριστικός που περιλάμβανε έναντι ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

Γ1 είχες ? Επειδή μόνο η ΔΕΗ βάπτισε το 30% έκπτωσης στη χρέωση προμήθειας σαν έκπτωση στο διαφορετικό ποσό της ρήτρας αναπροσαρμογής

Οι υπόλοιποι δεν βάπτισαν κάτι , επομένως μπορούν να γίνουν κινήσεις κατά του υπουργείου

Ναι Γ1Ν.

Μεγάλη κοροϊδία παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Μεγάλη κοροϊδία παιδιά.

αυτό ήταν γνωστό απο την αρχή edit και φυσικά είναι δικά σου λεφτά που θα πάρουν σύντομα μέσω φόρων πολλαπλάσια

μπορείς να στείλεις στο υπουργείο αίτημα για επαναυπολογισμό μιας και το 30% έκπτωσης που έκανε η ΔΕΗ δεν αφορούσε τη ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά τη χρέωση προμήθειας

αναμένω να δω απο άτομα που γνωρίζουν γενικά τι παίζει , αν βάλουν μέσα τις εκπτώσεις συνέπειας

το κόβω για ΙΝΚΑ και αποτυχία με τους χαζοδίκες

πάντως ο Συνήγορος του Πολίτη είναι αρμόδιος σε τέτοια θέματα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

Γ1 είχες ? Επειδή μόνο η ΔΕΗ βάπτισε το 30% έκπτωσης στη χρέωση προμήθειας σαν έκπτωση στο διαφορετικό ποσό της ρήτρας αναπροσαρμογής

Οι υπόλοιποι δεν βάπτισαν κάτι , επομένως μπορούν να γίνουν κινήσεις κατά του υπουργείου (και για το Γ1)

μήπως ήταν μέσα στον υπολογισμό και εκκαθαριστικός που περιλάμβανε έναντι ?

Ήταν τελικός εκκαθαριστικός για την ακρίβεια με 470 ευρώ ρήτρα μέσα ( με τον φπα παει 500 ) όπου σε λογαριασμούς τον μάρτιο που αφαίρεσαν και άλλα 50 ευρώ ( όπου μου αφαιρούν και άλλα 30 δηλαδή από την επιδότηση ) και πάω από τα 170 στα 140 τελικό ποσό επιδότησης.

ΥΓ:
Μου ήρθε μία σκέψη και επανέρχομαι.
Το ποσό που προκύπτει είναι 300.99 και βγαίνει τόσο επειδή:
Μέχρι να μου έρθει ο τελικός εκκαθαριστικός λογαριασμός με ρήτρα 470 ευρώ , μου είχαν έρθει κάποιοι έναντι με συνολική ρήτρα έως τότε 170 ευρώ(περίπου) οπότε τους αφαίρεσαν αυτούς γιατί υποτίθεται είναι άλλης ημερομηνίας(;) και έβαλαν μόνο τα 300 ευρώ μέσα.

Παρόλα αυτά , τις επιδοτήσεις που μου έδωσαν μετά και αφορούσαν τους προηγούμενους μήνες ( Νοέμβριο , Οκτώβριο , Σεπτέμβριο ) μια χαρά τους έβαλαν μέσα και μου αφαίρεσαν ποσό.

Ότι να ναι δηλαδή.

Επεξ/σία από tomtsir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tomtsir είπε

Ήταν τελικός εκκαθαριστικός για την ακρίβεια με 470 ευρώ ρήτρα μέσα ( με τον φπα παει 500 ) όπου σε λογαριασμούς τον μάρτιο που αφαίρεσαν και άλλα 50 ευρώ ( όπου μου αφαιρούν και άλλα 30 δηλαδή από την επιδότηση ) και πάω από τα 170 στα 140 τελικό ποσό επιδότησης.

δεν κατάλαβα τίποτα  😁 αν έχεις απορία πρέπει να τα βάλεις σε χρονολογική σειρά έκδοσης και να αναφέρεις τα ποσά

__________________

άσχετο , ΦΠΑ 6% δεν υπολογίζει ?!μαύρα τα δίνουν ?!

 

1 λεπτό πριν, Swimmer21 είπε

Επίσης από Δεκεμβρίο πάει κατευθείαν Φεβρουάριο.

Έχει να κάνει επειδή οι λογαριασμοί έβγαιναν κάθε 2 μήνες;

προφανώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα γίνει μεγάλο πάρτι από αύριο.

Θα είναι όλα λάθος, οι μισοί δεν θα ασχοληθούν και οι άλλοι μισοί δεν θα βγάλουν άκρη.

Έχει νόημα να στείλω στο υπουργείο; Υπάρχει κάποιο email ή να στραφω κατευθείαν στον συνήγορο του Πολίτη για την έκπτωση της ΔΕΗ που την υπολογίζει σαν έκπτωση στη ρήτρα;

Πώς πρέπει να το αναφέρω για να είναι νομικώς σωστό;

Που μπλέξαμε με αυτό το κράτος, άλλα προβλήματα δεν έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικός εκκαθαριστικός λογαριασμός 16/12/2021 : 470ε ρήτρα
Έναντι λογαριασμοί που εντάχθηκαν στον τελικό εκκαθαριστικό , είχαν μέσα συνολική ρήτρα 170 ευρώ.
Οπότε έκαναν αφαίρεση , καμία λογική το όλο σκεπτικό καθώς και οι έναντι που έστειλαν λάθος ήταν , δεν καταναλώθηκαν τότε όσες kwh αναφέρονται προφανώς.

Παρόλα αυτά , τον Ιανουάριο 2022 μου ήρθε διορθωτικός που έβαλε μέσα 50 ευρώ επιστροφή από τους προηγούμενους μήνες επιδότησης που δεν μου είχαν βάλει.

Δηλαδή τις ρήτρες στα έναντι τις αποκλείουμε από την επιδότηση αλλά τις επιδοτήσεις τις βάζουμε μέσα.

"Τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου , δικά μας" - Power Pass 2022

 

ΥΓ: Όντως ΦΠΑ δεν βλέπω πουθενά να υπολογίζει , πάρτι έγινε πάλι! 

image.png

Επεξ/σία από tomtsir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Έναντι λογαριασμοί που εντάχθηκαν στον τελικό εκκαθαριστικό , είχαν μέσα συνολική ρήτρα 170 ευρώ.
Οπότε έκαναν αφαίρεση , καμία λογική το όλο σκεπτικό καθώς και οι έναντι που έστειλαν λάθος ήταν , δεν καταναλώθηκαν τότε όσες kwh αναφέρονται προφανώς.

αυτα επιστράφηκαν στον εκκαθαριστικό και σε άλλο πεδίο επομένως μένουν απέξω

8 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Τελικός εκκαθαριστικός λογαριασμός 16/12/2021 : 470ε ρήτρα

οκ , αυτός μετρά με τις ΤΕΜ

8 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Παρόλα αυτά , τον Ιανουάριο 2022 μου ήρθε διορθωτικός που έβαλε μέσα 50 ευρώ επιστροφή από τους προηγούμενους μήνες επιδότησης που δεν μου είχαν βάλει.

πολύ σωστά μπήκαν μέσα στον υπολογισμό. edit : εκτώς αν αφορούσαν άλλο λογαριασμό , προ έκδοσης 1/12

8 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Δηλαδή τις ρήτρες στα έναντι τις αποκλείουμε από την επιδότηση

φυσικά , ένα εκατομμύριο ευρώ να έδινες σε έναντι , στον εκκαθαριστικό σου επιστρέφεται ένα εκατομμύριο ευρώ,

8 λεπτά πριν, tomtsir είπε

αλλά τις επιδοτήσεις τις βάζουμε μέσα.

εδώ σε έχασα .

Spoiler
11 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Έχει νόημα να στείλω στο υπουργείο;

αν είσαι ευχαριστημένος τους στέλνεις και συγχαρητήρια 😁

12 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Υπάρχει κάποιο email ή να στραφω κατευθείαν στον συνήγορο του Πολίτη για την έκπτωση της ΔΕΗ που την υπολογίζει σαν έκπτωση στη ρήτρα;

Πώς πρέπει να το αναφέρω για να είναι νομικώς σωστό;

θα δω πως θα κυλήσει και θα ανοίξω αν είναι άλλο θέμα

12 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Που μπλέξαμε με αυτό το κράτος, άλλα προβλήματα δεν έχουμε.

Δυστυχώς τέλειωσαν οι εποχές που ψηφίζαμε (και αν) και τέλος , πλέον πρέπει οι ίδιοι να κινούμαστε γιατί αν δεν υπάρχει αντίδραση την κάτσαμε , έχουν αγριέψει τα πράγματα

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι βγήκαν έναντι 09/10/11 - 2021 και ο εκκαθαριστικός 12/21.
Από όλα αυτά , οι ρήτρες που μετράνε για την επιδότηση είναι αυτές του εκκαθαριστικού - (ΠΛΗΝ) τις ρήτρες των έναντι.

Αυτό από που προκύπτει; Διότι στο ΦΕΚ αναφέρει ξεκάθαρα πως είναι για λογαριασμούς που ΕΚΔΟΘΗΚΑΝ από δεκέμβριο μέχρι Μαιο. 
Δεν βγάζει νοήμα ... Αν δηλαδή δεν μου είχε βγει κανενα έναντι και απλά έβγαινε ο εκκαθαριστικός τον δεκέμβριο θα λάμβαναν υπόψη όλο το ποσό των ρητρών , ενώ τώρα παίρνω λιγότερα.

Παρόλα αυτά , τις επιστροφές για τους μήνες 09/10/11 - 2021 δεν υπήρχαν μέσα στους έναντι λογαριασμούς οπότε στην επιστροφή ΤΕΜ που έγινε 01-2022 ,  αυτά τα ποσά λαμβάνουν υπόψη οπότε μου μειώνουν το ποσό κατά 30 ευρώ.

Προφανώς ΦΠΑ πουθενά , σαν να μην τον πληρώσαμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...