Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τις 'παρατασεις' που δινουν, μεχρι 5 Ιουλη λεει τωρα, ετσι οπως το πανε, το βλεπω να δινουν το οποιο χρημα-φιλοδωρημα, κατα το Σεπτεμβριο...

πολιτικαντηδες της κακιας ωρας...

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Με τις 'παρατασεις' που δινουν, μεχρι 5 Ιουλη λεει τωρα, ετσι οπως το πανε, το βλεπω να δινουν το οποιο χρημα-φιλοδωρημα, κατα το Σεπτεμβριο...

πολιτικαντηδες της κακιας ωρας...

Πάρα πολλοί ζητούσαν παράταση.

Δεν το είδες στα φόρουμ?

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

Παίδες ερώτηση. Εμείς έχουμε 2 σπίτια. Στο ένα μένω εγώ με τους γονείς μου και είναι στο όνομα του πατέρα μου. Στο άλλο μένει ο αδερφός μου με το την γυναίκα του και είναι στο όνομα της μάνας μου το σπίτι. 

Μπορώ να κάνω (με τα στοιχεία των κατόχων πάντα) και για τα δύο αίτηση? Έκανα ήδη σε αυτό που μένω στου πατέρα μου δήλ και στο τέλος έλεγε ότι θα ελεγχθεί εάν ο αιτων δεν έχει ξεπεράσει τη μία αίτηση για τον ίδιο και τη σύζυγό του 

Μπορεις παντα να δοκιμασεις. Κατα 99% θα απορριφθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

ωραία , το ένα σπίτι οκ ,

το άλλο το εχει δηλωμένο κάποιος σαν κύρια κατοικία (ο αδερφός σου πχ) ή όχι ? έστω μέσω δωρεάν παραχώρησης ?

τπτ δεν εχουμε δηλωσει ειναι απλα στο ονομα της μητερας μου ολα,και μενει ο αδεφος μου πλεον εκει,η ερωτηση μου ειναι αν κανω δυο αιτησεις μηπως το συστημα τις απορριψει και τις δυο γιατι θα ξεπερασει το οριο γιατι στις οδηγιες λεει εξεταζεται αν δεν εχει ξεπερασει την 1 αιτηση για τον ιδιο και την συζυγο

Επεξ/σία από di maria kun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, di maria kun είπε

τπτ δεν εχουμε δηλωσει ειναι απλα στο ονομα της μητερας μου ολα,και μενει ο αδεφος μου πλεον εκει,η ερωτηση μου ειναι αν κανω δυο αιτησεις μηπως το συστημα τις απορριψει και τις δυο γιατι θα ξεπερασει το οριο γιατι στις οδηγιες λεει εξεταζεται αν δεν εχει ξεπερασει την 1 αιτηση για τον ιδιο και την συζυγο

Δεν θα ακυρωθει η 1η που εχει γινει. Ωστοσο, ισως να βλεπατε σε ποιο σπιτι ειχε τους μεγαλυτερους λογαριασμους και επισης ποιο εχει εκδοση λογαριασμου πιο κοντα στα τελη Μαιου (μιας και σημασια εχει η εκδοση, οχι η περιοδος καταναλωσης)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

τπτ δεν εχουμε δηλωσει ειναι απλα στο ονομα της μητερας μου ολα,και μενει ο αδεφος μου πλεον εκει

τότε δε γίνεται κάτι για το 2ο ακίνητο μιας και δεν αποτελεί κύρια κατοικία κανενός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, li@m είπε

Πότε αλλάζει η "Κατάσταση αίτησης";

Το έκανα εχθές. Επίσης αν δεν έχεις υποβάλει το Ε1 για φέτος παίζει ρόλο;

 

πρεπει να εχεις κανει την φορολογικη σου δηλωση πρωτα

 

Αναφορά σε κείμενο

Η υποβολή της φορολογικής δήλωσης αποτελούσε προϋπόθεση για την υποβολή της αίτησης στην ηλεκτρονική πλατφόρμα Power Pass για τη λήψη του επιδόματος ύψους 18-600 ευρώ για το ηλεκτρικό ρεύμα.

Ωστόσο κάποιοι έκαναν την αίτηση και μετά προχώρησαν στην υποβολή της δήλωσης εισοδήματος. Οι αιτήσεις αυτές έχουν ακυρωθεί και γι’ αυτό -μάλλον- τον λόγο δόθηκε η παράταση έως τις 5 Ιουλίου.

 

Επεξ/σία από MariaLog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MariaLog είπε

πρεπει να εχεις κανει την φορολογικη σου δηλωση πρωτα

 

Για τη καταβολή της αποζημίωσης θα ληφθεί υπόψη το εισόδημα του 2020 που δηλώθηκε στην Εφορία το 2021. Σε κάθε περίπτωση απαραίτητη προϋπόθεση για τη λήψη της οικονομικής ενίσχυσης είναι ο δικαιούχος να έχει υποβάλει φορολογική δήλωση για τα εισοδήματα του 2020 έως την 1η Μαΐου 2022.

Ναι την περσινή δήλωση. Δεν λέει κάτι για την φετινή!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2022 στις 11:05 ΠΜ, aggeletakis1989 είπε

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

οσοι υποβαλατε φορολογικη δηλωση ΜΕΤΑ την αιτηση για το powerpass θα πρεπει να ξανακανετε την αιτηση απο την αρχη γιατι το συστημα αντλει τα φετινα στοιχεια κατοικιας απο το Ε1 και χρειαζεται επικαιροποιηση.εγω τυχαια μπηκα σημερα για να δω αν ειναι ακομα υπο εκκαθαριση και προς εκπληξη μου ειδα οτι ειναι προς υποβολη που σημαινει οτι θα την πατησει παρα πολυ κοσμος,οποτε ενημερωστε και τους δικους σας.εννοειται οτι δεν υπηρξε καμια απολυτως ειδοποιηση μεσω sms η email απο το κρατος για να ενημερωσει οτι χρειαζεται επανυποβολη αιτησης.....

Σχετικό: Παρέμβαση από το υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης για το Power Pass και τις φορολογικές δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά έφτιαχναν την πλατφόρμα τόσο καιρό ώστε να μην μπερδευτεί ο κόσμος και να μην προκύψουν λάθη...

Στο θέμα μας , άλλαξε ο αριθμός της οδού κατά 2 , ας πουμε απο 40 πηγε 42 , παρόλα αυτά το συμβόλαιο φαίνεται στο 40. Το αφήνω όπως το είχα φτιάξει αρχικά έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Πάλι καλά έφτιαχναν την πλατφόρμα τόσο καιρό ώστε να μην μπερδευτεί ο κόσμος και να μην προκύψουν λάθη...

Στο θέμα μας , άλλαξε ο αριθμός της οδού κατά 2 , ας πουμε απο 40 πηγε 42 , παρόλα αυτά το συμβόλαιο φαίνεται στο 40. Το αφήνω όπως το είχα φτιάξει αρχικά έτσι;

Παρόμοια απορία έχω και εγώ αλλά δεν βρήκα άκρη.. 

Αν βλέπει τέτοια λάθη το σύστημα θα πετάξει πολύ κόσμο εκτός.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...