Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, σε περίπτωση απορριφθήσας αίτησης, γράφει "διορθώστε κατάλληλα τα στοιχεία σας χρησιμοποιώντας το κουμπί Επεξεργασία Στοιχείων". Μόνο εγώ δεν βλέπω πουθενά το σχετικό κουμπί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

παιδιά η φιλοξενούμενοι δεν δικαιούται επιδότησης, τέλος, την πάτησα και εγώ και αυτό που συμβαίνει είναι ότι έχουν περιγράψει ήδη κάποιοι εδώ δεν με αφήνει να κάνω δήλωση κατοικίας για τον 12ο του 21 οπότε δεν περνάει η αίτηση.

Η εξήγηση που δίνω είναι η εξής:

πέρυσι δήλωσα "φιλοξενούμενος" και η φορολογική μου δήλωση για πέρυσι έχει κατατεθεί και εκκαθαριστεί ήδη, οπότε α θέλω να αλλάξω την φιλοξενία σε δωρεάν παραχώρηση θα πρέπει να κάνω τροποποιητική και εγώ και αυτός που μου παραχωρεί το σπίτι. Καλά ξεμπερδέματα δηλαδή.

Για το 2022 σε αφήνει να κάνεις δήλωση κατοικίας λόγω ότι  η δήλωση για τα εισοδήματα του 22 θα γίνει το 23 όπου και θα πρέπει πλέον να δηλώσεις την δωρεάν παραχώρηση.

Οπότε μάλλον δεν γίνεται τίποτε, η μονη μου ελπίδα ήταν μήπως μπορεί να εξαιρεθεί ο λογαριασμός του Δεκεμβρίου, εξάλλου η σφαγή σε έμενα έγινε το Πάσχα στον εκκαθαριστικό.

Αυτά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοικω σε διπλοκατοικια με κοινο ρολοι με τη μητερα μου. Το ποσοστο συνιδιοκτησιας ειναι 50% έκαστος. Από ό,τι καταλαβαινω μπορει να γίνει μόνο μια αιτηση ανα αρ.παροχης. Όμως ο τυπος που καθοριζει το ποσο που θα λαβω έχει μεσα και το ποσοστο συνιδιοκτησιας (δλδ 50%). Αυτό σημαινει ότα θα λάβω τη μισή αποζημίωση? Αφηνει το συστημα να κάνω αιτηση & εγω & η μητερα μου? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, SabotazNic είπε

image.png.9beb298bc5ecfd9b4ab9333240a44bb9.png

φορολογικο ετος 2020. 

Τώρα, για το 2020 ?

ΜΗΠΩΣ επειδή είναι εκπροθεσμη ?

1 ώρα πριν, gofreta είπε

παιδιά η φιλοξενούμενοι δεν δικαιούται επιδότησης, τέλος, την πάτησα και εγώ και αυτό που συμβαίνει είναι ότι έχουν περιγράψει ήδη κάποιοι εδώ δεν με αφήνει να κάνω δήλωση κατοικίας για τον 12ο του 21 οπότε δεν περνάει η αίτηση.

Η εξήγηση που δίνω είναι η εξής:

πέρυσι δήλωσα "φιλοξενούμενος" και η φορολογική μου δήλωση για πέρυσι έχει κατατεθεί και εκκαθαριστεί ήδη, οπότε α θέλω να αλλάξω την φιλοξενία σε δωρεάν παραχώρηση θα πρέπει να κάνω τροποποιητική και εγώ και αυτός που μου παραχωρεί το σπίτι. Καλά ξεμπερδέματα δηλαδή.

Για το 2022 σε αφήνει να κάνεις δήλωση κατοικίας λόγω ότι  η δήλωση για τα εισοδήματα του 22 θα γίνει το 23 όπου και θα πρέπει πλέον να δηλώσεις την δωρεάν παραχώρηση.

Οπότε μάλλον δεν γίνεται τίποτε, η μονη μου ελπίδα ήταν μήπως μπορεί να εξαιρεθεί ο λογαριασμός του Δεκεμβρίου, εξάλλου η σφαγή σε έμενα έγινε το Πάσχα στον εκκαθαριστικό.

Αυτά  

Δεν δικαιούνται αλλά γλιτώνουν τεκμήρια 

Θα ωφεληθεί αυτός που σε φιλοξενεί.

2 ώρες πριν, zanskou είπε

το αντιμετωπίζω κι εγω αυτό ακριβώς. τα στοιχεια για το 2022 ειναι σωστα, αλλά για το 12/21 δεν εχει στοιχεια και δεν μπορώ να τα καταχωρήσω με αποτέλεσμα να μην μπορώ να υποβάλω την αιτηση. 

εχει βρει κανεις λύση σε αυτό ;

Στο σπίτι που μένω με τη γυναικα μου ειμαστε φιλοξενούμενοι 

Οι φιλοξενούμενοι δεν δικαιούνται.

Γλιτώνουν τεκμήρια.

Θα ωφεληθεί αυτός που σε φιλοξενεί.

2 ώρες πριν, skiace είπε

μπηκα εγω (ο πατερας) με τους κωδικους μου και δεν εμφανιζει το φοιτητικο ακινητο παρα μονο την δικη μας κυρια κατοικια.

μπηκα και με τους κωδικους του γιου μου και βγαζει αμεσως οτι δεν ειναι δικαιουχος.

εχω επικοινωνησει και με τον λογιστη που το ψαχνει αν και ειναι ολα σωστα δηλωμενα.

Φορολογική δήλωση για το 2021, έχετε κάνει?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zanskou είπε

Στο σπίτι που μένω με τη γυναικα μου ειμαστε φιλοξενούμενοι 

Τότε να κάνει αίτηση αυτός που έχει σαν κυρία κατοικία  τον αριθμό παροχής 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, georgiouu είπε

Και στο fuel pass  στην αρχή δεν δέχονταν τα αγροτικά μετά όμως τα δέχτηκαν μια χαρά.Για να δούμε μήπως δεχθούν και τους φιλοξενουμενους τώρα 

Μα, αυτός που σε φιλοξενεί ΠΡΕΠΕΙ να πάρει το επίδομα η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μα, αυτός που σε φιλοξενεί ΠΡΕΠΕΙ να πάρει το επίδομα η όχι ?

κανεις δεν με φιλοξενει απλα ανηκει στους δικους μου και οι δικοι μου εχουν αλλη κυρια κατοικια

αρα για το σπιτι που μενω δεν θα παρει επιδομα κανεις μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τον φιλοξενούνε και θέλει να τους υφαρπάξει και το επίδομα. "Πάρε τον στον γάμο σου" είναι αυτός...

edit: Αφού είναι γονείς σου τότε γιατί δεν στο έχουν παραχωρήσει δωρεάν; Μόνοι σας κάνετε τις φορολογικές δηλώσεις; Οι λογιστές τι θα κάνουν; Ντελιβεράδες θα γίνουν;

edit2: Το επίδομα πάει ανά οικογένεια, δεν πάει ανά σπίτι. Έλεος. Στάλα μυαλό δεν έχετε ορισμένοι;

Επεξ/σία από e-k
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, georgiouu είπε

κανεις δεν με φιλοξενει απλα ανηκει στους δικους μου και οι δικοι μου εχουν αλλη κυρια κατοικια

αρα για το σπιτι που μενω δεν θα παρει επιδομα κανεις μας

Και γιατί δηλώνεις φιλοξενία και όχι δωρεάν παραχώρηση?

8 λεπτά πριν, e-k είπε

Και τον φιλοξενούνε και θέλει να τους υφαρπάξει και το επίδομα. "Πάρε τον στον γάμο σου" είναι αυτός...

edit: Αφού είναι γονείς σου τότε γιατί δεν στο έχουν παραχωρήσει δωρεάν; Μόνοι σας κάνετε τις φορολογικές δηλώσεις; Οι λογιστές τι θα κάνουν; Ντελιβεράδες θα γίνουν;

edit2: Το επίδομα πάει ανά οικογένεια, δεν πάει ανά σπίτι. Έλεος. Στάλα μυαλό δεν έχετε ορισμένοι;

Μάλλον, τεκμήρια ο λόγος.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgiouu είπε

αρα για το σπιτι που μενω δεν θα παρει επιδομα κανεις μας

Ναι , ρωτά λογιστή μήπως στο κάνανε δωρεάν παραχώρηση και το ειχες σαν κυρία αν συμφερει  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Και γιατί δηλώνεις φιλοξενία και όχι δωρεάν παραχώρηση?

Κακώς ασχοληθήκαμε, μάλλον πρόκειται για ανήλικο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgiouu είπε

κανεις δεν με φιλοξενει απλα ανηκει στους δικους μου και οι δικοι μου εχουν αλλη κυρια κατοικια

αρα για το σπιτι που μενω δεν θα παρει επιδομα κανεις μας

ΜΑΙ, αφού φαίνεται δεύτερη κατοικία και το πρόγραμμα επιδοτεί μόνο τις κύριες. Όχι το εξοχικό του καθενός, άσχετα αν εσύ είσαι ΑΛΛΗ περίπτωση.

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Ακούω κόσμο που δεν έχει ρήτρα και κάνει αίτηση απλά επειδή είχε αύξηση 

Έχει κάποιο νόημα? 

Αν δεν έχει ρήτρα, δεν έχει αυξήση.

Μάλλον, το νομίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μα, αυτός που σε φιλοξενεί ΠΡΕΠΕΙ να πάρει το επίδομα η όχι ?

 

2 ώρες πριν, georgiouu είπε

κανεις δεν με φιλοξενει απλα ανηκει στους δικους μου και οι δικοι μου εχουν αλλη κυρια κατοικια

αρα για το σπιτι που μενω δεν θα παρει επιδομα κανεις μας

Το ίδιο με τον παππού μου, που έχει γράψει το σπίτι στη θεία μου (ψιλή κυριότητα, επικαρπία ή κάτι τέτοιο τέλοσπαντων... μπορεί και τα 2 μαζί)

Η θεία μου μένει σε άλλο σπίτι ως κύρια κατοικία.

Ο παππούς δηλώνεται φιλοξενούμενος στο ίδιο του το σπίτι. Πάλι καλά που έχει κοτ-β και δε καίει πολύ ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, skiace είπε

μπηκα εγω (ο πατερας) με τους κωδικους μου και δεν εμφανιζει το φοιτητικο ακινητο παρα μονο την δικη μας κυρια κατοικια.

μπηκα και με τους κωδικους του γιου μου και βγαζει αμεσως οτι δεν ειναι δικαιουχος.

εχω επικοινωνησει και με τον λογιστη που το ψαχνει αν και ειναι ολα σωστα δηλωμενα.

οι αιτησεις εγιναν και βρισκονται υπο εκκαθαριση, μετα απο παρεμβση του λογιστη (δεν γνωριζω τι ακριβως ενημερωσε).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...