Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Joe-4 είπε

Ακριβώς το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ. Παρόλο που αντλεί τα στοιχεία από την Ε1 όταν μπαίνω στο power pass δείχνει 0 αριθμό παροχής και κατοικία σε όλους τους μήνες. Οπότε μπαίνω να τροποποιήσω τα στοιχεία στην δήλωση κατοικίας και στο μήνα 2021-12 κλειδώνει και δεν μπορείς να καταχωρήσεις στοιχεία. Οπότε σε αυτό τον μήνα έχει 0 και η αίτηση δεν περνάει. Κατοικία και παροχή είναι στο όνομα μου.

Με ενημέρωσαν σήμερα πως την Παρασκευή θα έχει διορθωθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα με τον Δεκέμβριο του 2021.

Αναμένουμε λοιπόν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Mr^Robot είπε

Έχει πληρωθεί κάνεις που έχει κάνει την αίτηση ; 

Καλημερα... Εχεις ακουσει οτι οι πληρωμες θα ξεκινησουν απο τον Ιουλιο....Μηπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα χτες αιτηση για συγγενικο μου πρόσωπο που λήγει σε 7. Ευκολη διαδικασία, συμπληρώνεις τηλ, εμαιλ, ιβαν, τραπεζα , αποδέχεσαι τους όρους και πάπαλα. Πολύ απλή διαδικασία. Περιμένω τώρα να έρθει εμαιλ για την πορεια. Στο υπο έλεγχο το άφησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, πάτησα το "Σε περίπτωση που έχετε προστατευόμενα μέλη, για να εμφανίζονται αυτά θα πρέπει να έχετε κάνει δήλωση για το 2021 και να τα έχετε συμπεριλάβει, καθώς και να ελέγξετε/επικαιροποιήσετε τα στοιχεία στην πλατφόρμα Δήλωσης Κύριας Κατοικίας για Power Pass (εδώ)."

Θεώρησα ότι θα έπρεπε να κάνω επικαιροποίηση και προχώρησα στο "Υποβολή Δήλωσης".

Άφησα τα πεδία στις προεπιλεγμένες τιμές και στους μήνες επέλεξα τους μήνες 12-2021 μέχρι 5-2022, και μου έκανε 6 διαφορετικές δηλώσεις.

Έχω υποψίες ότι έκανα σφάλμα καθώς αυτό χρειαζόταν να το κάνω εφόσον υπήρχαν αλλαγές στην κύρια κατοικία, από όταν έγινε η τελευταία φορολογική δήλωση. Να το αφήσω έτσι ή να προχωρήσω σε ενέργειες;

Σε αυτές τις δηλώσεις βλέπω κενά τα πεδία:

"Τιμή ζώνης ή εκκίνησης" -- εκεί υποθέτω ότι πρέπει να συμπληρώσω κάποιο νούμερο, αλλά ποιο;

"Χρήση" -- εδώ βάζω "Ιδιόχρηση"

και το "ΑΤΑΚ" -- εδώ τι πρέπει να βάλω;

 

Ενημέρωση:

Βρήκα το ΑΤΑΚ από το Ε9, φαντάζομαι ότι είναι ο Αριθμός Ταυτότητας ΑΚινήτου. Την τιμή ζώνης φαντάζομαι την βρίσκουμε από τον λογαριασμό ρεύματος; Καπου λέει ΤΑΠ: τμ Χ τιμή ζώνης Χ παλαιότητα Χ συντ. ΤΑΠ Χ συντ. ημερών.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Παιδιά, πάτησα το "Σε περίπτωση που έχετε προστατευόμενα μέλη, για να εμφανίζονται αυτά θα πρέπει να έχετε κάνει δήλωση για το 2021 και να τα έχετε συμπεριλάβει, καθώς και να ελέγξετε/επικαιροποιήσετε τα στοιχεία στην πλατφόρμα Δήλωσης Κύριας Κατοικίας για Power Pass (εδώ)."

Θεώρησα ότι θα έπρεπε να κάνω επικαιροποίηση και προχώρησα στο "Υποβολή Δήλωσης".

Άφησα τα πεδία στις προεπιλεγμένες τιμές και στους μήνες επέλεξα τους μήνες 12-2021 μέχρι 5-2022, και μου έκανε 6 διαφορετικές δηλώσεις.

Έχω υποψίες ότι έκανα σφάλμα καθώς αυτό χρειαζόταν να το κάνω εφόσον υπήρχαν αλλαγές στην κύρια κατοικία, από όταν έγινε η τελευταία φορολογική δήλωση. Να το αφήσω έτσι ή να προχωρήσω σε ενέργειες;

Σε αυτές τις δηλώσεις βλέπω κενά τα πεδία:

"Τιμή ζώνης ή εκκίνησης" -- εκεί υποθέτω ότι πρέπει να συμπληρώσω κάποιο νούμερο, αλλά ποιο;

"Χρήση" -- εδώ βάζω "Ιδιόχρηση"

και το "ΑΤΑΚ" -- εδώ τι πρέπει να βάλω;

 

Ενημέρωση:

Βρήκα το ΑΤΑΚ από το Ε9, φαντάζομαι ότι είναι ο Αριθμός Ταυτότητας ΑΚινήτου. Την τιμή ζώνης φαντάζομαι την βρίσκουμε από τον λογαριασμό ρεύματος; Καπου λέει ΤΑΠ: τμ Χ τιμή ζώνης Χ παλαιότητα Χ συντ. ΤΑΠ Χ συντ. ημερών.

Και εγώ έκανα βεβαίωση κατοικίας γιατί είχε λήξει η δωρεάν παραχώρηση το 12/21..

Τιμή εκκίνησης / τιμή ζώνης νομίζω μπορεί να είναι διαφορετική κάθε χρόνο εγώ έβαλα αυτή που λέει στον λογαριασμό ρεύματος. 

Τώρα δεν ξέρω αν θέλει να έχω κάνει και φετινή φορολογική δήλωση για το έτος 2021 για να τα κάνει ταυτοποίηση με αυτά που έβαλα στην πλατφόρμα βεβαίωση κατοικίας.. 

Αν το θέλει αυτό θα φάω άκυρο νομίζω... 😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Παιδιά, πάτησα το "Σε περίπτωση που έχετε προστατευόμενα μέλη, για να εμφανίζονται αυτά θα πρέπει να έχετε κάνει δήλωση για το 2021 και να τα έχετε συμπεριλάβει, καθώς και να ελέγξετε/επικαιροποιήσετε τα στοιχεία στην πλατφόρμα Δήλωσης Κύριας Κατοικίας για Power Pass (εδώ)."

Θεώρησα ότι θα έπρεπε να κάνω επικαιροποίηση και προχώρησα στο "Υποβολή Δήλωσης".

Άφησα τα πεδία στις προεπιλεγμένες τιμές και στους μήνες επέλεξα τους μήνες 12-2021 μέχρι 5-2022, και μου έκανε 6 διαφορετικές δηλώσεις.

Έχω υποψίες ότι έκανα σφάλμα καθώς αυτό χρειαζόταν να το κάνω εφόσον υπήρχαν αλλαγές στην κύρια κατοικία, από όταν έγινε η τελευταία φορολογική δήλωση. Να το αφήσω έτσι ή να προχωρήσω σε ενέργειες;

Σε αυτές τις δηλώσεις βλέπω κενά τα πεδία:

"Τιμή ζώνης ή εκκίνησης" -- εκεί υποθέτω ότι πρέπει να συμπληρώσω κάποιο νούμερο, αλλά ποιο;

"Χρήση" -- εδώ βάζω "Ιδιόχρηση"

και το "ΑΤΑΚ" -- εδώ τι πρέπει να βάλω;

 

Ενημέρωση:

Βρήκα το ΑΤΑΚ από το Ε9, φαντάζομαι ότι είναι ο Αριθμός Ταυτότητας ΑΚινήτου. Την τιμή ζώνης φαντάζομαι την βρίσκουμε από τον λογαριασμό ρεύματος; Καπου λέει ΤΑΠ: τμ Χ τιμή ζώνης Χ παλαιότητα Χ συντ. ΤΑΠ Χ συντ. ημερών.

Πολύ σωστά το κατάλαβες ότι έκανες λάθος που πάτησες όπου πάτησες

Η διαδικασία είναι απλή (5) πέντε βήματα

αν το εύκολο το κάνετε μόνοι σας δύσκολο τι να πω

τώρα καλά ξεμπερδέματα με την ΑΑΔΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

Πολύ σωστά το κατάλαβες ότι έκανες λάθος που πάτησες όπου πάτησες

Η διαδικασία είναι απλή (5) πέντε βήματα

αν το εύκολο το κάνετε μόνοι σας δύσκολο τι να πω

τώρα καλά ξεμπερδέματα με την ΑΑΔΕ

Συγνώμη αλλά δεν είναι τόσο εύκολο νομίζω.. 

Εγώ που έληξε η δωρεάν παραχώρηση τον 12/21 δεν έπρεπε να κάνω βεβαίωση κατοικίας? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

Πολύ σωστά το κατάλαβες ότι έκανες λάθος που πάτησες όπου πάτησες

Η διαδικασία είναι απλή (5) πέντε βήματα

αν το εύκολο το κάνετε μόνοι σας δύσκολο τι να πω

τώρα καλά ξεμπερδέματα με την ΑΑΔΕ

Έχεις κάποιο δίκιο, αλλά αν συμπληρωθούν τα σωστά στοιχεία τότε γιατί να υπάρξει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, vagelis2019 είπε

Συγνώμη αλλά δεν είναι τόσο εύκολο νομίζω.. 

Εγώ που έληξε η δωρεάν παραχώρηση τον 12/21 δεν έπρεπε να κάνω βεβαίωση κατοικίας? 

 

Συγνώμη που θα διαφωνήσω αλλά όχι μόνο εύκολη αλλά πανεύκολη είναι η διαδικασία για την πλειοψηφία του κόσμου

Άνθρωποι που θα χρειαστούν την όποια διόρθωση ναι θα μπουν στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα και θα διορθώσουν τα στοιχεία που πρέπει ή ότι άλλο

Αν όμως δεν χρειάζεται να μπεις στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα και να προβείς στην όποια διόρθωση τότε λυπάμαι αλλά δυσκολεύεις την ζωή σου μόνος σου και πιθανόν να δημιουργήσεις και πρόβλημα στον εαυτό σου και μετά να τρέχεις τσάμπα με την ΑΑΔΕ να λύσεις τα όποια προβλήματα αν περισσεύει χρόνος και χρήμα κάντε πειράματα ελεύθερα από μένα.

Όποιος επίσης δεν καταλαβαίνει από λογιστικά/φοροτεχνικά υπάρχουν επαγγελματίες λογιστές/φοροτεχνικοί ακόμα και γραφεία τα οποία έναντι αμοιβής κάνουν τα πάντα.

 

2 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Έχεις κάποιο δίκιο, αλλά αν συμπληρωθούν τα σωστά στοιχεία τότε γιατί να υπάρξει πρόβλημα;

γιατί δεν υπάρχει ο λόγος να μπεις στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα

τα (5) πέντε βήματα είναι απλά και κατανοητά

Δεν θα μπεις στην πλατφόρμα αν είσαι φιλοξενούμενος ή αν είσαι νομικό πρόσωπο (επιχείρηση-επαγγελματίας) γιατί δεν σε δέχεται το σύστημα.

1. Μπαίνεις στην ιστοσελίδα της πλατφόρμας https://vouchers.gov.gr πατάς είσοδο στην εφαρμογή

2 .μπαίνεις με τα στοιχεία από ΑΑΔΕ (gov.gr εκεί είναι μαζεμένα όλα)

3. επιβεβαιώνεις τα στοιχεία της κατοικίας σου (Ε9) και τον αριθμό παροχής και το χρονικό διάστημα από 12/2021 έως 05/2022.

4. συμπληρώνεις αριθμό κινητού τηλεφώνου - email - ΙΒΑΝ τραπεζικού λογαριασμού που είσαι δικαιούχος/συνδικαιούχος

5. πατάς το υποβολή και αφού ολοκληρωθεί ο έλεγχος ΑΦΜ/ΙΒΑΝ ότι δεν έχει υποβληθεί μπαίνει σε εκκαθάριση.

και απλά περιμένεις να πιστωθεί το όποιο ποσό δείξει η εκκαθάριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια προσθεσα τον αδερφο μου σαν προστατευομενο μελος μου εμφανισε κανονικα την διευθυνση του αλλα οταν εκανα την αιτηση το δειχνει ετσι υπαρχει καποιο προβλημα?

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, chrismilo91 είπε

καλησπερα παιδια προσθεσα τον αδερφο μου σαν προστατευομενο μελος μου εμφανισε κανονικα την διευθυνση του αλλα οταν εκανα την αιτηση το δειχνει ετσι υπαρχει καποιο προβλημα?

Screenshot_1.jpg

Όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Η αίτηση σου βρίσκεται υπό εκκαθάριση όταν από 01/07/2022 (αν δεν πάρει παράταση) αρχίσουν οι εκκαθαρίσεις θα δεις το ποσό που θα σου πιστωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδια

Υπάρχει το εξής προβλημα: 

Δήλωσα το ΑΦΜ του πατέρα μου γιατί το ΑΦΜ της μητέρας μου τελείωνει σε 0 και δεν έχει ανοίξει ακόμα η πλατφόρμα 

Μέσα είδα ότι κατά κάποιο τρόπο την δέχεται σαν κοινή δήλωση, δηλαδή έγραφε και το ΑΦΜ του πατέρα μου και της μάνας μου 

 Στην πλατφόρμα δήλωσα το τηλέφωνο το email και το IBAN της μητέρας μου 

 

Στο τέλος μου έβγαλε ότι η αίτηση βρίσκεται υπό έλεγχο για το αν το ΑΦΜ αντιστοιχεί στο IBAN. Αν εννοεί ΜΟΝΟ το ΑΦΜ του πατέρα μου, δεν αντιστοιχεί. Αν όμως τσεκάρει και τα 2 ΑΦΜ (τα οποία τα τύπωσε πάνω στην αίτηση από μόνο του) τότε θα βρει την αντιστοιχία του ΑΦΜ της μάνας μου με το ΙΒΑΝ

 

Μήπως έκανα βλακεία και έπρεπε να περιμένω να ανοίξει η σειρά του ΑΦΜ της μάνας μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...