Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, fotisgate6 είπε

Εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με την δήλωση κύριας κατοικίας στον ΑΑΔΕ.

Ενώ έκανα δήλωση επιτυχημένα για κάθε μήνα (1,2,3,4,5), τον 2021-12 αρνείται πεισματικά να με αφήσει να δηλώσω.

Και το gov στη συνέχεια με κόβει καθώς στον πρώτο μήνα βλέπει αριθμό παροχής 0 για τον πρώτο μήνα (2021-12)

Ακριβως το ιδιο κανει και σε εμενα. Μηπως δηλωνες φιλοξενουμενος το 2021? Γιατι οπως γραφουν και τα παιδια επανω εχει μπλεξιμο με την φιλοξενια και  δεν δικαιουται επιδοτησης

Επεξ/σία από gofreta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Οι φιλοξενούμενοι μπορούν να κάνουν αίτηση;

Όχι, οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν δικαίωμα αίτησης.

Ποια είναι η διαδικασία;

H λειτουργία της πλατφόρμας είναι ιδιαίτερα απλή. Αναλυτικά:

  1. Εισέρχεστε στην πλατφόρμα με τους κωδικούς σας στο Taxisnet και επιβεβαιώνετε ότι τα στοιχεία σας (ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, έτος γέννησης) που εμφανίζονται είναι σωστά.
  2. Επιλέγετε αν επιθυμείτε να υποβάλετε αίτηση για εσάς ή για προστατευόμενο μέλος της οικογένειάς σας.
  3. Στην οθόνη εμφανίζονται τα στοιχεία της κύριας κατοικίας ανά μήνα (διεύθυνση και αριθμός παροχής). Τα στοιχεία αυτά μπορείτε:
  4. Στην ίδια σελίδα εμφανίζονται και τα πεδία ώστε να συμπληρώσετε το κινητό, το e-mail σας, το IBAN και το όνομα του τραπεζικού ιδρύματος όπου τηρείται ο τραπεζικός σας λογαριασμός, στο οποίο πρέπει απαραίτητα να είστε δικαιούχος ή συνδικαιούχος. Εφόσον δεν έχετε, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κινητό και email τρίτου προσώπου, στο οποίο θα λαμβάνετε τις αντίστοιχες ειδοποιήσεις.
  5. Πατώντας «Υποβολή», ολοκληρώνετε τη διαδικασία κατάθεσης της αίτησης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Άρα, το 'πρόβλημα' δεν είναι αυτή καθαυτή η 'φιλοξενία'. Θα μπορούσε να γίνει η αίτηση και να σου δώσουν τα λεφτά.

Κατ αρχήν δεν έχει καμιά σημασία σε ποιο όνομα εκδίδεται ο λογαριασμός ΔΕΗ.

ΑΝ σου έκαναν παραχώρηση και όχι φιλοξενία, θα λυνόταν το θέμα αλλά θα είχες ΤΕΚΜΗΡΙΑ.

ΥΓ. Να πούμε και την ουσία. Για τι ποσό ρήτρας, μιλάμε ? Αν μένεις μόνος σου, πιθανότατα το ποσό δεν ειναι μεγάλο.

500ευρω  μ ηρθε προσωπικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, JohnConstantine είπε

500ευρω  μ ηρθε προσωπικα

  

30 λεπτά πριν, korakios είπε

@JohnConstantine απο περιέργεια , στην πλατφόρμα μπήκες και έφαγες άκυρο ή τζάμπα το σπαμάρουμε ?

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ξέρω αν έχει μπει στην πλατφόρμα και έφαγε άκυρο ή απλά διάβασε τι λέει και σου λέει είμαι φιλοξενούμενος δεν το δικαιούμαι τέλος.

Επίσης από τα λεγόμενα του φίλου μας καταλαβαίνω ότι πλήρωνε και εξακολουθεί να πληρώνει τον λογαριασμό της ΔΕΗ και του όποιου παρόχου

Επίσης είπε ότι πλήρωσε ΕΝΦΙΑ

πράγμα που δεν στέκει γιατί για να πληρώσεις ΕΝΦΙΑ σημαίνει ότι είσαι ιδιοκτήτης κατοικίας και όχι φιλοξενούμενος

μάλλον θα έκανε λάθος η το είπε πάνω στα νεύρα που δικαιολογημένα έχει τον καταλαβαίνω απόλυτα τα έχω περάσει αρκετές φορές στην ζωή μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gofreta είπε

Ακριβως το ιδιο κανει και σε εμενα. Μηπως δηλωνες φιλοξενουμενος το 2021? Γιατι οπως γραφουν και τα παιδια επανω εχει μπλεξιμο με την φιλοξενια και  δεν δικαιουται επιδοτησης

Όλο το 21' αποτελεί την κύρια κατοικία μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, fotisgate6 είπε

Όλο το 21' αποτελεί την κύρια κατοικία μου...

Τοτε ας περιμενουμε τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγώ θα πρότεινα να μιλήσετε με τον λογιστή - φοροτεχνικό σας

αν θέλετε να προχωρήσετε και να ξέρετε αν θα πάρετε ή όχι την επιδότηση

το να περιμένεις να βρεθεί έτσι η λύση δεν είναι το καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2022 στις 9:49 ΜΜ, korakios είπε

κανονικά μόνο τον εκκαθαριστικό θα λάβει υπόψιν αφού τον έναντι τον επέστρεψε , αλλά θα δείξει στην πράξη

όταν λες καθαρή χρέωση φαντάζομαι αφαίρεσες απο τη ρήτρα τη "πίστωση ΤΕΜ" και  "έκπτωση Ενέργειας" στο λογαριασμό σου ?

Mα και ο εναντι ειχε χρεωση αναπροσαρμογης, αρα λογικα μετραει. Πραγματι θα δουμε μετα τις 1/7, οπότε λεει θα εκτελεστουν οι εκκαθαρισεις.

Αφαιρεσα απο τη ρητρα ολες τις εκπτωσεις που την αφορουσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, fotisgate6 είπε

Όλο το 21' αποτελεί την κύρια κατοικία μου...

Τοτε, γιατί έκανες 'αλλαγη' το 2022 ?

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Μολις την εκανα! Πολυ βατη η διαδικασια!

Πανευκολη είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπέρα σε όλους και όλες,

αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να μας διαφωτίσει. Οικογενειακή φίλη 53 ετών λαμβάνει σύνταξη αναπηρίας (ποσοστό 67%) και διαμένει σε σπίτι με στεγαστικό δάνειο που είναι στο όνομά της και στο όνομα της μητέρας της (πληρώνουν και οι 2 ΕΝΦΙΑ στο ποσοστό που τους αναλογεί).

  Η μητέρα της πέθανε τον Σεπτέμβιο του 2021 και οι λογαριασμοί της ΔΕΗ έβγαιναν στο όνομα της μητέρας της στο Γ1 οικιακό μέχρι τις 30/3/2022 που γύρισε στο όνομά της στο My Home Enter.

  Πάει να υποβάλλει την αίτηση για το Power Pass, αλλά στο ΑΦΜ της δεν εμφανίζει κανέναν αριθμό παροχής για να επιλέξει, ούτε της επιτρέπει το σύστημα να καταχωρήσει ή να επιλέξει άλλο ΑΦΜ (στην προκειμένη περίπτωση της μητέρας της). 

  Τί κάνει λάθος;

Όποιος μπορεί να βοηθήσει, γιατί η γυναίκα για να καταφέρει να πληρώσει όλους αυτούς τους μήνες τα 400ευρα και τα 500ευρα αναγκάστηκε να δανειστεί και ήλπιζε να λάβει κάποιο ποσό επιστροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το δοκιμασα στο παππου μου και δεν προχωρησε....

επισης σε εμενα με αφησε να κανω δηλωσει για τη μητερα μου και εμενα για το ιδιο σπιτι  με τον ιδιο αριθμο παροχης θα εχω θεμα λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, barman_ είπε

Καλησπέρα σε όλους 

Εχει κάνει κάποιος αίτηση και να δήλωσε IBAN που δεν ανήκει στον δικαιούχο? 

όχι αλλά και να το κάνει κάποιος το μόνο που θα καταφέρει είναι να φάει άκυρο .

ποιανού την επιστροφή θες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...