Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, takoulou είπε

Μηπως να ειχες φερει την παροχη στο ονομα σου...Θα ειχες ξεμπλεξει.. 

δεν παίζει ρόλο , να είναι δηλωμένο απο ιδιοκτήτη/ενοικιαστή σαν κύρια κατοικία (ή σα φοιτητική) με τον αριθμό παροχής , μη μπερδεύεις ΑΦΜ λογαριασμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ποιος σε φιλοξενεί ?

Η θανούσα γιαγιά ?

Ναι την εχω βαλσαμωσει και διαβαζει μαζι μ αυτα που γραφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JohnConstantine είπε

Ναι την εχω βαλσαμωσει και διαβαζει μαζι μ αυτα που γραφεις

Φίλε, παρεξηγήσες.

Δεν το έγραψα για αστείο.

Να καταλάβω προσπαθω.

Γράφεις για 2 σπίτια.

Εσύ έμενες στο σπίτι και φαινοσουν φιλοξενούμενος της γιαγιάς ?

Αν δηλώσεις ΤΩΡΑ ότι μένεις εσύ, δεν λύνεται το πρόβλημα ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Φίλε, παρεξηγήσες.

Δεν το έγραψα για αστείο.

Να καταλάβω προσπαθω.

Γράφεις για 2 σπίτια.

Εσύ έμενες στο σπίτι και φαινοσουν φιλοξενούμενος της γιαγιάς ?

Αν δηλώσεις ΤΩΡΑ ότι μένεις εσύ, δεν λύνεται το πρόβλημα ?

To Σπιτι ειναι 2 οροφων.

Στο ενα σπιτι εμενε η γιαγια  μου και στο 2ο η μητερα μου που εφυγε και μου το παραχωρησε. 
 

Και τα 2 σπιτια ανηκαν στη γιαγια μου. Και τα 2 σπιτια εχουνε διαφορετικο παροχο ρευματος

Σε αυτο που μου παραχωρησε η μητερα μου το ονομα της ΔΕΗ ειναι στο ονομα της αλλα το σπιτι ειναι στο ονομα της γιαγιας μου και εγω δηλωνομαι ως "φιλοξενουμενος στην γιαγια μου μιας και τα 2 σπιτια ανηκαν στη γιαγια μου.
Απλα ειμαι συγχισμενος γιατι πληρωνω τα κερατα μου σε φορους , βενζινη , ενφια , τωρα αυτο με την Δεη και εκει που λεω θα παρω μια ανασα με πνιγουν και θελουν να τους  πω και ευχαριστω!! Καταλαβες ;; Απλα ειναι το οτι μπηκα μεσα στο GOV ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ " Εξαιρουνται οι φιλοξενουμενοι" Δεν ειμαι κανενα παιδακι. Δυστυχως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JohnConstantine είπε

To Σπιτι ειναι 2 οροφων.

Στο ενα σπιτι εμενε η γιαγια  μου και στο 2ο η μητερα μου που εφυγε και μου το παραχωρησε. 
 

Και τα 2 σπιτια ανηκαν στη γιαγια μου. Και τα 2 σπιτια εχουνε διαφορετικο παροχο ρευματος

Σε αυτο που μου παραχωρησε η μητερα μου το ονομα της ΔΕΗ ειναι στο ονομα της αλλα το σπιτι ειναι στο ονομα της γιαγιας μου και εγω δηλωνομαι ως "φιλοξενουμενος στην γιαγια μου μιας και τα 2 σπιτια ανηκαν στη γιαγια μου.
Απλα ειμαι συγχισμενος γιατι πληρωνω τα κερατα μου σε φορους , βενζινη , ενφια , τωρα αυτο με την Δεη και εκει που λεω θα παρω μια ανασα με πνιγουν και θελουν να τους  πω και ευχαριστω!! Καταλαβες ;; Απλα ειναι το οτι μπηκα μεσα στο GOV ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ " Εξαιρουνται οι φιλοξενουμενοι" Δεν ειμαι κανενα παιδακι. Δυστυχως....

Πρώτα ρωτάς λογιστή και μετά αλλάζεις στοιχεία

https://www.insider.gr/tax-labour/231964/power-pass-pos-tha-diorthosete-stin-platforma-tis-aade-ta-stoiheia-tis-kyrias-kai

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JohnConstantine είπε

To Σπιτι ειναι 2 οροφων.

Στο ενα σπιτι εμενε η γιαγια  μου και στο 2ο η μητερα μου που εφυγε και μου το παραχωρησε. 
 

Και τα 2 σπιτια ανηκαν στη γιαγια μου. Και τα 2 σπιτια εχουνε διαφορετικο παροχο ρευματος

Σε αυτο που μου παραχωρησε η μητερα μου το ονομα της ΔΕΗ ειναι στο ονομα της αλλα το σπιτι ειναι στο ονομα της γιαγιας μου και εγω δηλωνομαι ως "φιλοξενουμενος στην γιαγια μου μιας και τα 2 σπιτια ανηκαν στη γιαγια μου.
Απλα ειμαι συγχισμενος γιατι πληρωνω τα κερατα μου σε φορους , βενζινη , ενφια , τωρα αυτο με την Δεη και εκει που λεω θα παρω μια ανασα με πνιγουν και θελουν να τους  πω και ευχαριστω!! Καταλαβες ;; Απλα ειναι το οτι μπηκα μεσα στο GOV ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ " Εξαιρουνται οι φιλοξενουμενοι" Δεν ειμαι κανενα παιδακι. Δυστυχως....

ποιος πληρώνει τον ΕΝΦΙΑ και τα λοιπά των σπιτιών αυτών; φαίνεσαι ως φιλοξενούμενος επομένως δεν σε βαραίνουν τεκμήρια στο όνομά σου. πως σου παραχώρησε το σπίτι η μάνα σου; απλά έφυγε και σου είπε μπες μέσα; το γεγονός πως είσαι φιλοξενούμενος είναι πρόβλημα το οποίο δεν έχεις λύσει εσύ. δεν έχει σημασία που ζεις, σημασία έχει στα χαρτιά ποιανού φαίνεται πως είναι το σπίτι. δικό σου δεν είναι, είσαι φιλοξενούμενος, δεν δικαιούσαι τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JohnConstantine είπε

To Σπιτι ειναι 2 οροφων.

Στο ενα σπιτι εμενε η γιαγια  μου και στο 2ο η μητερα μου που εφυγε και μου το παραχωρησε. 
 

Και τα 2 σπιτια ανηκαν στη γιαγια μου. Και τα 2 σπιτια εχουνε διαφορετικο παροχο ρευματος

Σε αυτο που μου παραχωρησε η μητερα μου το ονομα της ΔΕΗ ειναι στο ονομα της αλλα το σπιτι ειναι στο ονομα της γιαγιας μου και εγω δηλωνομαι ως "φιλοξενουμενος στην γιαγια μου μιας και τα 2 σπιτια ανηκαν στη γιαγια μου.
Απλα ειμαι συγχισμενος γιατι πληρωνω τα κερατα μου σε φορους , βενζινη , ενφια , τωρα αυτο με την Δεη και εκει που λεω θα παρω μια ανασα με πνιγουν και θελουν να τους  πω και ευχαριστω!! Καταλαβες ;; Απλα ειναι το οτι μπηκα μεσα στο GOV ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ " Εξαιρουνται οι φιλοξενουμενοι" Δεν ειμαι κανενα παιδακι. Δυστυχως....

Άρα, το 'πρόβλημα' δεν είναι αυτή καθαυτή η 'φιλοξενία'. Θα μπορούσε να γίνει η αίτηση και να σου δώσουν τα λεφτά.

Κατ αρχήν δεν έχει καμιά σημασία σε ποιο όνομα εκδίδεται ο λογαριασμός ΔΕΗ.

ΑΝ σου έκαναν παραχώρηση και όχι φιλοξενία, θα λυνόταν το θέμα αλλά θα είχες ΤΕΚΜΗΡΙΑ.

ΥΓ. Να πούμε και την ουσία. Για τι ποσό ρήτρας, μιλάμε ? Αν μένεις μόνος σου, πιθανότατα το ποσό δεν ειναι μεγάλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, james01gr είπε

To Σπιτι ειναι 2 οροφων.

Στο ενα σπιτι εμενε η γιαγια  μου και στο 2ο η μητερα μου που εφυγε και μου το παραχωρησε

Άλλο πράγμα είναι η δωρεάν παραχώρηση και άλλο να είσαι φιλοξενούμενος. Και εγώ μένω σε σπίτι που μου παραχώρησε ο πατέρας μου αλλά το έχω δηλωμένο ως κύρια κατοικία μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, JohnConstantine είπε

To Σπιτι ειναι 2 οροφων.

Στο ενα σπιτι εμενε η γιαγια  μου και στο 2ο η μητερα μου που εφυγε και μου το παραχωρησε. 
 

Και τα 2 σπιτια ανηκαν στη γιαγια μου. Και τα 2 σπιτια εχουνε διαφορετικο παροχο ρευματος

Σε αυτο που μου παραχωρησε η μητερα μου το ονομα της ΔΕΗ ειναι στο ονομα της αλλα το σπιτι ειναι στο ονομα της γιαγιας μου και εγω δηλωνομαι ως "φιλοξενουμενος στην γιαγια μου μιας και τα 2 σπιτια ανηκαν στη γιαγια μου.
Απλα ειμαι συγχισμενος γιατι πληρωνω τα κερατα μου σε φορους , βενζινη , ενφια , τωρα αυτο με την Δεη και εκει που λεω θα παρω μια ανασα με πνιγουν και θελουν να τους  πω και ευχαριστω!! Καταλαβες ;; Απλα ειναι το οτι μπηκα μεσα στο GOV ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ " Εξαιρουνται οι φιλοξενουμενοι" Δεν ειμαι κανενα παιδακι. Δυστυχως....

Η γιαγιά έμενε στο 1 σπίτι και στο ΑΛΛΟ σε δηλώνε φιλοξενούμενο ?

Δεν κολλάει αυτό!!!

ΜΟΝΟ στο σπίτι που έμενε, μπορεί να σε δηλώσει φιλοξενούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JohnConstantine απο περιέργεια , στην πλατφόρμα μπήκες και έφαγες άκυρο ή τζάμπα το σπαμάρουμε ?

4 λεπτά πριν, vali είπε

Άλλο πράγμα είναι η δωρεάν παραχώρηση και άλλο να είσαι φιλοξενούμενος. Και εγώ μένω σε σπίτι που μου παραχώρησε ο πατέρας μου αλλά το έχω δηλωμένο ως κύρια κατοικία μου. 

δε νομίζω να μιλά φοροτεχνικά με το "παραχωρησε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

@JohnConstantine απο περιέργεια , στην πλατφόρμα μπήκες και έφαγες άκυρο ή τζάμπα το σπαμάρουμε ?

δε νομίζω να μιλά φοροτεχνικά με το "παραχωρησε"

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνει αίτηση η μάνα και να του δώσει τα λεφτά.

Εκτός, αν η φάση είναι αχταρμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνει αίτηση η μάνα και να του δώσει τα λεφτά.

το έχεις σπαμάρει εντελώς ,ρωτάς για ΕΝΦΙΑ, ΤΕΚΜΗΡΙΑ , κληρονομιές κτλ ,  σε αυτό έχεις απορία ? 😂

Η μητέρα του νοικιάζει αλλού και (λογικά) έχει το άλλο σπίτι για κύρια κατοικία

Κάτσε να μας πει αν μπήκε στη πλατφόρμα ή δεν προσπάθησε καν , μπορεί δηλαδή και να την έχει δηλωμένη ως κύρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με την δήλωση κύριας κατοικίας στον ΑΑΔΕ.

Ενώ έκανα δήλωση επιτυχημένα για κάθε μήνα (1,2,3,4,5), τον 2021-12 αρνείται πεισματικά να με αφήσει να δηλώσω.

Και το gov στη συνέχεια με κόβει καθώς στον πρώτο μήνα βλέπει αριθμό παροχής 0 για τον πρώτο μήνα (2021-12)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν και εγώ ακόμα δεν έχω κάνει αίτηση (θα κάνω για λογαριασμό της μητέρας μου που είναι η ιδιοκτήτρια του σπιτιού και το δηλώνει στην εφορία ως κύρια κατοικία) μιας και το ΑΦΜ που τελειώνει σε 7

Αλλά θα πω το εξής η πλατφόρμα του Power Pass δεν φταίει για τα δικά μας λογιστικά/φοροτεχνικά λάθη κακά τα ψέμματα είναι ευθύνη του καθενός από μας να δηλώνει σωστά τα στοιχεία

Αν δεν έχει γνώσεις για να το κάνει μόνος του ηλεκτρονικά πάει σε έναν λογιστή-φοροτεχνικό και έναντι αμοιβής θα γίνει η δουλειά υπάρχουν αρκετά γραφεία που αναλαμβάνουν τα πάντα.

5 λεπτά πριν, fotisgate6 είπε

Εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με την δήλωση κύριας κατοικίας στον ΑΑΔΕ.

Ενώ έκανα δήλωση επιτυχημένα για κάθε μήνα (1,2,3,4,5), τον 2021-12 αρνείται πεισματικά να με αφήσει να δηλώσω.

Και το gov στη συνέχεια με κόβει καθώς στον πρώτο μήνα βλέπει αριθμό παροχής 0 για τον πρώτο μήνα (2021-12)

Αλήθεια γιατί μπήκες στο "Δήλωση Πρώτης Κατοικίας" στην ΑΑΔΕ (Εφορία) σου το είπε ο Λογιστής/Φοροτεχνικός σου να το κάνεις?

Τα εύκολα τα κάνετε δύσκολα ειδικά όταν δεν έχετε και τις γνώσεις

Αν διαβάσεις τι λέει στην ίδια την πλατφόρμα του Power Pass τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά

κάνεις είσοδο με τα στοιχεία από την ΑΑΔΕ (Εφορία) επιβεβαιώνεις τα που σου δείχνει στο τέλος βάζεις ΙΒΑΝ και EMAIL και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...