Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άντε να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το power pass προς τους ειδικούς (γιατί εμένα κάποιοι θα με τρελάνουν) εμείς ενοικιάζουμε πάρα πολλά ακίνητα (1.000+) τα οποία θεωρούνται κατοικία

έχουμε δικαιώμα να κάνουμε αίτηση για το power pass

εγώ είπα στους υπεύθυνους ότι δεν μπορούμε γιατί δεν είμαστε ιδιοκτήτες αλλά ενοικιαστές έχω δίκιο ή άδικο? 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ikorolis είπε

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι

Πηγαίνεις σε έναν Λογιστή/Φοροτεχνικό (κατά προτίμηση σε αυτόν που σου φτιάχνει την φορολογική δήλωση-δήλωση ακινήτων) και όλα τακτοποιούνται.

Πήρα τηλέφωνο τον λογιστή και με παρέπεμψε στη ΔΕΗ. Ούτε αυτός ξέρει. Ευχαριστώ για την απάντηση σου

2 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Ο αριθμός παροχής είναι σε όνομα άλλου προσώπου. Τι πρέπει να κάνω;

 

Εφόσον ο αριθμός της παροχής δηλώνεται στα στοιχεία κύριας κατοικίας σας στο Taxisnet, είναι αδιάφορο το όνομα στο οποίο είναι χρεωμένος ο αριθμός παροχής στα μητρώα του παρόχου ηλεκτρικού ρεύματος.

 

Το διάβασα κι εγώ αυτό. Άρα από ότι φαντάζομαι μάλλον κάνω την αίτηση με τα στοιχεία της μάνας μου που είναι ιδιοκτήτρια άσχετα με το γεγονός ότι το ρολόι είναι χρεωμένο στον πατέρα μου. Ευχαριστώ για την απάντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

άντε να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το power pass προς τους ειδικούς (γιατί εμένα κάποιοι θα με τρελάνουν) εμείς ενοικιάζουμε πάρα πολλά ακίνητα (1.000+) τα οποία θεωρούνται κατοικία

έχουμε δικαιώμα να κάνουμε αίτηση για το power pass

εγώ είπα στους υπεύθυνους ότι δεν μπορούμε γιατί δεν είμαστε ιδιοκτήτες αλλά ενοικιαστές έχω δίκιο ή άδικο? 

Δεν έχει σημασία σε πόσες κατοικίες είσαι είτε ιδιοκτήτης είτε ενοικιαστής. Επιδότηση παίρνεις μόνο για την κατοικία που είναι δηλωμένη ως κύρια στην εφορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Ο αριθμός παροχής είναι σε όνομα άλλου προσώπου. Τι πρέπει να κάνω;

 

Εφόσον ο αριθμός της παροχής δηλώνεται στα στοιχεία κύριας κατοικίας σας στο Taxisnet, είναι αδιάφορο το όνομα στο οποίο είναι χρεωμένος ο αριθμός παροχής στα μητρώα του παρόχου ηλεκτρικού ρεύματος.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα μάλλον κάνω την αίτηση με τα στοιχεία της μάνας μου που είναι η ιδιοκτήτρια της κατοικίας άσχετα αν ο πατέρας μου έχει το ρολόι χρεωμένο στο όνομα του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

πιστώσεις ΤΕΜ στο άλλο θέμα 

 

Το θέμα αυτό που είναι και δεν το βρήκα? Οσα έχω βρει είναι κλειδωμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ikorolis είπε

άντε να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το power pass προς τους ειδικούς (γιατί εμένα κάποιοι θα με τρελάνουν) εμείς ενοικιάζουμε πάρα πολλά ακίνητα (1.000+) τα οποία θεωρούνται κατοικία

έχουμε δικαιώμα να κάνουμε αίτηση για το power pass

εγώ είπα στους υπεύθυνους ότι δεν μπορούμε γιατί δεν είμαστε ιδιοκτήτες αλλά ενοικιαστές έχω δίκιο ή άδικο? 

Αυτοί που τα νοικιάζουν (οι ενοικιαστές δηλαδή) αν τα έχουν δηλώσει ως πρώτη κατοικία τότε μπορούν να κάνουν αίτηση. 

Δεν γίνεται να δηλώσεις πάνω από μια πρώτη κατοικία ανά άτομο στο Ε1 μετά πάει δευτερεύουσα πρώτη, δευτερεύουσα δεύτερη κλπ.. Αυτές δεν περνούν επίδομα. 

Αυτά κατάλαβα εγώ όσο έχω ψάξει. 

 

Edit:

Ακομα και αν δεν έχουν δηλώσει πρώτη κατοικία ή έχουν αλλάξει μπορείς να κάνεις αίτηση για βεβαίωση πρώτης κατοικίας στο λινκ στην πλατφόρμα του powerpass για τους μήνες από Δεκεμβρίο 2021 έως Μάιο 2022.

Επεξ/σία από vagelis2019
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ο αδελφός μου είναι φοιτητής δεν το εμφανίζει σαν επιλογή στην αίτηση εμφανίζει μόνο τους γονείς μου μήπως έχετε καμία ιδέα για το τι πρέπει να κάνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, chrismilo91 είπε

Καλησπέρα παιδιά ο αδελφός μου είναι φοιτητής δεν το εμφανίζει σαν επιλογή στην αίτηση εμφανίζει μόνο τους γονείς μου μήπως έχετε καμία ιδέα για το τι πρέπει να κάνω ;

Αν  δεν κανω λαθος αφου ειναι προστετευομενο μελος την αιτηση την κανουν οι γονεις για αυτον με τα δικα του στοιχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε για ΑΦΜ 1,2,3,4 

Ζητάει τιμή ζώνης αλλά, άλλη τιμή ζώνης έχει ο λογαριασμός ρεύματος άλλη το Ε9 

Τι μπορώ να κάνω? 

Όταν τα είχα κάνει edit το Σάββατο το δεχόταν και με κενό την τιμή ζώνης.. 

Μάλλον λάθος μου που το πηραξα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν  δεν κανω λαθος αφου ειναι προστετευομενο μελος την αιτηση την κανουν οι γονεις για αυτον με τα δικα του στοιχεια 

Άρα δηλαδή πρέπει να μπει με τα δικά του στοιχεία taxisnet? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

περισσότερη βοήθεια θα βρείτε στην ιστοσελίδα της πλατφόρμας του power pass.

ακόμα και το iefimerida.gr έκανε οδηγό για το power pass με (5) πέντε απλά βήματα

δείτε το όσοι δεν τα πολύ καταλαβαίνετε ή έχετε δυσκολίες

https://www.iefimerida.gr/ellada/power-pass-platforma-odigies-aitisi-5-bimata

1. Ο πολίτης εισέρχεται στην πλατφόρμα (https://vouchers.gov.gr/powerpass) με τους κωδικούς του στο Taxisnet και επιβεβαιώνει ότι τα στοιχεία του (ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, έτος γέννησης) που εμφανίζονται είναι σωστά.

2. Ο πολίτης καλείται να επιλέξει αν επιθυμεί να υποβάλει αίτηση για τον ίδιο ή για προστατευόμενο μέλος της οικογένειάς του.

3. Στην οθόνη εμφανίζονται τα στοιχεία της κύριας κατοικίας ανά μήνα (διεύθυνση και αριθμός παροχής). Τα στοιχεία αυτά ο δικαιούχος μπορεί:
• είτε να τα επιβεβαιώσει,
• είτε να τα τροποποιήσει μέσω της πλατφόρμας «Δήλωση Κύριας Κατοικίας για Power Pass» (https://www1.aade.gr/saadeapps3/powerpass/katoikia), η οποία έχει υλοποιηθεί από την ΑΑΔΕ. Ο πολίτης μπορεί να μεταφερθεί στην πλατφόρμα της ΑΑΔΕ μέσω του vouchers.gov.gr, κάνοντας κλικ στο σχετικό πεδίο που εμφανίζεται κάτω από τα στοιχεία πρώτης κατοικίας. Τα στοιχεία που δηλώνονται στην πλατφόρμα της ΑΑΔΕ καταχωρίζονται αμέσως. Έτσι, αφού ο δικαιούχος συμπληρώσει τα σωστά στοιχεία πρώτης κατοικίας, μπορεί να επιστρέψει στην πλατφόρμα του Power Pass και να ολοκληρώσει την αίτησή του.

4. Στην ίδια σελίδα εμφανίζονται και τα πεδία ώστε ο πολίτης να συμπληρώσει το e-mail του, το IBAN και το όνομα του τραπεζικού ιδρύματος όπου τηρείται ο τραπεζικός του λογαριασμός.

5. Πατώντας «Υποβολή», ο πολίτης ολοκληρώνει τη διαδικασία κατάθεσης της αίτησης.<

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Που τα ζητάει όλα αυτά?

Εμένα μου έβγαζετα στοιχεία μου(αριθμό παροχής-διεύθυνση) και απλά συμπλήρωσα τηλέφωνο/email/ΙΒΑΝ και τέλος...

Αν έχει λάθος διεύθυνση και κάνεις αίτηση για βεβαίωση κατοικίας στα ζητάει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, chrismilo91 είπε

Άρα δηλαδή πρέπει να μπει με τα δικά του στοιχεία taxisnet? 

Νομιζω οι γονεις με τα δικα τους στοιχεια και εκει που εχει επιλογη για ποιον κανουν να επιλεγξοουν αυτον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα,

μπορεί κάποιος να μου πει στην περίπτωση μου τι κάνω;

λοιπόν στη δηλωμένη ως κύρια κατοικία του αφμ μου ο αρ.παροχης (δεη) είναι στο όνομα της μητέρας μου καθως και η ιδιοκτησια του ακινητου.

Την αιτηση την κανω με δικα μου στοιχεια taxis  κανονικα ; 

να προσθεσω οι γονεις μου εχουν δηλωμενη αλλη ως κυρια κατοικοια  με αλλη παροχη προφανος στο ονομα του πατερα μου.

 

Επεξ/σία από LindianGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...