Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, korakios είπε

..........

υπάρχει και ένα θετικό σενάριο να πάρει μεγάλη επιδότηση και αργότερα να πάρει επιπλέον τα αναδρομικά ΤΕΜ που αναλογούν , σιγά μην ελέγξουν στην μπανανία

Για τα αναδρομικά ΤΕΜ δεν χρειάζεται κάποια αίτηση ή άλλη σχετική ενέργεια. Αν γίνει, θα γίνει αυτόματα. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

powerpass εδώ , πιστώσεις ΤΕΜ στο άλλο θέμα αλλά απαντάω εδώ

κανονικά απο τη στιγμή που μεταβιβάστηκε και είναι κύρια κατοικία θα πρέπει να τα πάρει αναδρομικά αυτόματα με το που ενημερωθεί το σύστημα , αλλά ρώτα λογιστή . Με το powerpass να τρέχει τώρα , δεν υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι στο ιντερνετ με τα ΤΕΜ μιας και βγάζει αποτελέσματα μόνο γιαυτό σαν επιδότηση

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα αυτο:

«Οι σύζυγοι να βεβαιώσουν ή να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία για την κύρια κατοικία, τον μετρητή κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος και το ποσοστό συνιδιοκτησίας» 

 

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ έρχεται στο όνομα και στο ΑΦΜ του πατέρα μου. Το ρολόι δηλαδή είναι γραμμένο στον πατέρα μου. Το πατρικό μου σπιτι όμως είναι όλο γραμμένο στο όνομα της μάνας μου. Ο πατέρας μου δεν είναι συνιδιοκτητης καθόλου δηλαδή 0% ποσοστό συνιδιοκτησιας 

 Έχω μπερδευτεί και έχω αγχωθεί και δεν ξέρω τι να δηλώσω. Μήπως χάνεται τελείως η επιδότηση επειδή ο πατέρας μου δεν είναι συνιδιοκτητης; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι

Πηγαίνεις σε έναν Λογιστή/Φοροτεχνικό (κατά προτίμηση σε αυτόν που σου φτιάχνει την φορολογική δήλωση-δήλωση ακινήτων) και όλα τακτοποιούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Janetos30 είπε

Διάβασα αυτο:

«Οι σύζυγοι να βεβαιώσουν ή να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία για την κύρια κατοικία, τον μετρητή κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος και το ποσοστό συνιδιοκτησίας» 

 

Ο λογαριασμός της ΔΕΗ έρχεται στο όνομα και στο ΑΦΜ του πατέρα μου. Το ρολόι δηλαδή είναι γραμμένο στον πατέρα μου. Το πατρικό μου σπιτι όμως είναι όλο γραμμένο στο όνομα της μάνας μου. Ο πατέρας μου δεν είναι συνιδιοκτητης καθόλου δηλαδή 0% ποσοστό συνιδιοκτησιας 

 Έχω μπερδευτεί και έχω αγχωθεί και δεν ξέρω τι να δηλώσω. Μήπως χάνεται τελείως η επιδότηση επειδή ο πατέρας μου δεν είναι συνιδιοκτητης; 

Ο αριθμός παροχής είναι σε όνομα άλλου προσώπου. Τι πρέπει να κάνω;

 

Εφόσον ο αριθμός της παροχής δηλώνεται στα στοιχεία κύριας κατοικίας σας στο Taxisnet, είναι αδιάφορο το όνομα στο οποίο είναι χρεωμένος ο αριθμός παροχής στα μητρώα του παρόχου ηλεκτρικού ρεύματος.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Με το ρυθμό που πάει πάντως (ακόμα στο 1-2 είμαστε) είναι σίγουρο ότι δεν βγαίνει μέχρι τέλος Ιούνη όπως έλεγαν.

Πάντως έχουμε μέρες ακόμα.. Μπορεί να δοθεί παραταση μια δυο μέρες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εχω μπερδευτει, λεει δε μπορουν να κανουν αιτηση οι φιλοξενουμενοι, εγω που εκανα για λογαριασμο της γυναικας (ως φιλοξενουμενος) θα παρω το @ ;; Για 3 μηνες ζητησα επειτα εχουμε άλλη κυρια κατοικία, οπου θα κανει εκεινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, paylidis είπε

ρε παιδια εχω μπερδευτει, λεει δε μπορουν να κανουν αιτηση οι φιλοξενουμενοι, εγω που εκανα για λογαριασμο της γυναικας (ως φιλοξενουμενος) θα παρω το @ ;; Για 3 μηνες ζητησα επειτα εχουμε άλλη κυρια κατοικία, οπου θα κανει εκεινη.

Σε φιλοξενεί η γυναίκα σου; 🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Σε φιλοξενεί η γυναίκα σου; 🤨

εκει μπερδευομαι... φιλοξενια υφισταται εφόσον μιλάμε για ξενο/τριτο... εδω απλα το συμβολαιο ειναι στο ονομα της...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
50 λεπτά πριν, paylidis είπε

ρε παιδια εχω μπερδευτει, λεει δε μπορουν να κανουν αιτηση οι φιλοξενουμενοι, εγω που εκανα για λογαριασμο της γυναικας (ως φιλοξενουμενος) θα παρω το @ ;; Για 3 μηνες ζητησα επειτα εχουμε άλλη κυρια κατοικία, οπου θα κανει εκεινη.

Μετράει τι είναι δηλωμένο στο σύστημα της ΑΑΔΕ (εφορίας) π.χ. η κύρια κατοικία σας ποιος την δηλώνει? αυτός θα κάνει την αίτηση για το power pass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Μετράει τι είναι δηλωμένο στο σύστημα της ΑΑΔΕ (εφορίας) π.χ. η κύρια κατοικία σας ποιος την δηλώνει? αυτός θα κάνει την αίτηση για το power pass

Κυρια εχουμε 9 μηνες μια α κατοικια που θα κανει αιτηση η γυναικα και αυτη που εκανα εγω την αιτηση ειναι κυρια για 3 μηνες... εκει μπερδευομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, paylidis είπε

Κυρια εχουμε 9 μηνες μια α κατοικια που θα κανει αιτηση η γυναικα και αυτη που εκανα εγω την αιτηση ειναι κυρια για 3 μηνες... εκει μπερδευομαι.

Η κυρία κατοικία είναι μια και γιαυτήν θα πληρωθείς, άσχετα  με το πόσο διάστημα την κατοικείται κάθε έτος. Η άλλη είναι λογικά δηλωμένη ως δευτερεύουσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vali είπε

Η κυρία κατοικία είναι μια και γιαυτήν θα πληρωθείς, άσχετα  με το πόσο διάστημα την κατοικείται κάθε έτος. Η άλλη είναι λογικά δηλωμένη ως δευτερεύουσα.

Στη φορολογικη φαινεται πρωτη δευτερευουσα, σωστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...