Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και περιμένω(για πολλοστή φορά) το χτίσιμο των shaders(το οποίο είναι ακόμη πολύ αργό), ας σχολιάσω τα σχετικά με το παιχνίδι, και την απόδοσή του.

Το pc είναι παλιό οπότε δεν περιμένω θαύματά, αλλά επειδή έχω παίξει αξιοπρεπώς ανάλογους τίτλους(God of War, Uncharted, Spiderman remastered, Hogwarts Legacy etc), περιμένω μια ανάλογη εμπειρία. Ο συγκεκριμένος τίτλος είναι by far ο χειρότερος. Είμαι χρήστης Linux και χρησιμοποιώ τα windows μόνο για παιχνίδια και μόνο όταν αυτά δεν παίζουν καθόλου ή υπάρχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση. Αυτό το χτίσιμο των shaders είναι επίσης το χειρότερο που έχω συναντήσει σε παιχνίδι. Στην περίπτωσή μου, σε windows, είναι απίστευτα αργό και με το τελευταίο patch  αν και υπάρχει κάποια βελτίωση είναι ακόμη εξαιρετικά αργό. Το παιχνίδι είναι εγκατεστημένο σε ssd, και η πρόοδος ήταν μέχρι τα τελευταία 2 patches περίπου 8 λεπτά ανά 1%, ενώ κράσαρε και αρκετά συχνά κατά το χτίσιμο. Με τα τελευταία 2 patches έχει βελτιωθεί λίγο, δεν κρασάρει τουλάχιστον, αλλά είναι ακόμη αρκετά αργό. Αυτή τη στιγμή είναι στο 13% μέτα από μια ώρα. Το περίεργο είναι ότι σε Linux είναι αρκετά γρηγορότερο και χωρίς κρασαρίσματα. ¨Ηδη δοκίμασα το παιχνίδι μετά το τελευταίο patch σε Linux και το χτίσιμο έκανε 2 ώρες ενώ έπαιζα τη 1 απ' αυτές συγχρόνως. Στα windows στη 1 ώρα είναι στα 13% ακόμη, ενώ το Left Behind είναι στα 36%. Επειδή όμως στο Linux η απόδοση για το παιχνίδι είναι λίγο χειρότερη, αλλά λόγω του ότι αυτή τη στιγμή φαίνεται να είναι οριακά playable, αναγκαστικά πρέπει να χρησιμοποιήσω τα windows. Πάντως πέρα απ' αυτά φαίνεται με το τελευταίο patch υπάρχει αρκετή βελτίωση. Ακόμη όμως παραμένει το χειρότερο σε σχέση με τους άλλους τίτλους που ανέφερα.

Όσον αφορά το ίδιο το παιχνίδι τώρα, δεν ξέρω αν φταίει ο κορεσμός, αλλά δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει ιδιαίτερα. Γενικά μ' αρέσει αυτό το είδος παιχνιδιών και το περίμενα μιας και ακούγονται γενικά πολύ καλά λόγια γι' αυτό, αλλά τελικά δεν είναι αυτό που περίμενα. Για παράδειγμα ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο το Days Gone(το οποίο έχω ολοκληρώσει ήδη 3 φορές), το οποίο γενικά δεν είχε και πολύ καλές κριτικές και ακουγόταν ότι το The Last Of Us είναι πολύ καλύτερό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@dancer_69

Όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι (shaders) είναι ξεκάθαρα θέμα από την πλευρά σου. Έχει "λυθεί" από προηγούμενα Patch και με το τελευταίο στο δικό μου σύστημα με 5600X έκανε περίπου 15 λεπτά για το main game. 

Θέματα έχει ακόμα αλλά σε σχέση με την αρχική έκδοση είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι ξεκάθαρα θέμα του συστήματός μου(όχι μόνο τουλάχιστον). Ναι είναι θέμα του συστήματός το ότι θα χρειαστεί αρκετά  πάνω από 15 λεπτά, αλλά είναι θέμα του παιχνιδιού όταν κάνει πολλές ώρες. Το uncharted για παράδειγμα χρειάζεται πολύ λιγότερο χρόνο στο ίδιο σύστημα και στο ίδιο λειτουργικό, και είναι εγκατεστημένο σε hdd. Σαφώς και υπάρχει βελτίωση αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ακόμη ένα πολύ κακό port.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τελευταίο patch μετρησα 12.5 λεπτά  ακριβώς με 5700Χ  16 γιγα στα 3933 + 6700xt με τους τελευταίους drivers  και ανάλυση 1440p fsr 2 quality

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το compiling στα shaders γίνεται μια φορά, (ή οταν κάνουμε install ένα update) όχι κάθε φορά που ανοίγουμε το game. Οκ, θα περιμένεις μια φορα και that's it. Ναι, δεν ειναι ότι πιο ευχάριστο αλλά αυτόν τον τρόπο έχουν βρει για το decompression. 

Για κάποιον λόγο ντρέπονται να χρησιμοποιησουν εστω το DirectStorage οι devs στα PC ports. 

Δεν ήταν και το καλύτερο launch ενός ΑΑΑ masterpiece (imo) σε port στο PC αλλά τουλάχιστον δεν το άφησαν στην μοίρα του, ειναι σαφώς βελτιωμένη η κατάσταση, είναι playable εκτός αν έχεις χρεπι σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανω Install αντε να δουμε μηπως ξεφυγω απο το 60fps cap λογω stuttering.

On 15/06/2023 at 14:53, dancer_69 said:

Μιας και περιμένω(για πολλοστή φορά) το χτίσιμο των shaders(το οποίο είναι ακόμη πολύ αργό), ας σχολιάσω τα σχετικά με το παιχνίδι, και την απόδοσή του.

Το pc είναι παλιό οπότε δεν περιμένω θαύματά, αλλά επειδή έχω παίξει αξιοπρεπώς ανάλογους τίτλους(God of War, Uncharted, Spiderman remastered, Hogwarts Legacy etc), περιμένω μια ανάλογη εμπειρία. Ο συγκεκριμένος τίτλος είναι by far ο χειρότερος. Είμαι χρήστης Linux και χρησιμοποιώ τα windows μόνο για παιχνίδια και μόνο όταν αυτά δεν παίζουν καθόλου ή υπάρχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση. Αυτό το χτίσιμο των shaders είναι επίσης το χειρότερο που έχω συναντήσει σε παιχνίδι. Στην περίπτωσή μου, σε windows, είναι απίστευτα αργό και με το τελευταίο patch  αν και υπάρχει κάποια βελτίωση είναι ακόμη εξαιρετικά αργό. Το παιχνίδι είναι εγκατεστημένο σε ssd, και η πρόοδος ήταν μέχρι τα τελευταία 2 patches περίπου 8 λεπτά ανά 1%, ενώ κράσαρε και αρκετά συχνά κατά το χτίσιμο. Με τα τελευταία 2 patches έχει βελτιωθεί λίγο, δεν κρασάρει τουλάχιστον, αλλά είναι ακόμη αρκετά αργό. Αυτή τη στιγμή είναι στο 13% μέτα από μια ώρα. Το περίεργο είναι ότι σε Linux είναι αρκετά γρηγορότερο και χωρίς κρασαρίσματα. ¨Ηδη δοκίμασα το παιχνίδι μετά το τελευταίο patch σε Linux και το χτίσιμο έκανε 2 ώρες ενώ έπαιζα τη 1 απ' αυτές συγχρόνως. Στα windows στη 1 ώρα είναι στα 13% ακόμη, ενώ το Left Behind είναι στα 36%. Επειδή όμως στο Linux η απόδοση για το παιχνίδι είναι λίγο χειρότερη, αλλά λόγω του ότι αυτή τη στιγμή φαίνεται να είναι οριακά playable, αναγκαστικά πρέπει να χρησιμοποιήσω τα windows. Πάντως πέρα απ' αυτά φαίνεται με το τελευταίο patch υπάρχει αρκετή βελτίωση. Ακόμη όμως παραμένει το χειρότερο σε σχέση με τους άλλους τίτλους που ανέφερα.

Όσον αφορά το ίδιο το παιχνίδι τώρα, δεν ξέρω αν φταίει ο κορεσμός, αλλά δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει ιδιαίτερα. Γενικά μ' αρέσει αυτό το είδος παιχνιδιών και το περίμενα μιας και ακούγονται γενικά πολύ καλά λόγια γι' αυτό, αλλά τελικά δεν είναι αυτό που περίμενα. Για παράδειγμα ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο το Days Gone(το οποίο έχω ολοκληρώσει ήδη 3 φορές), το οποίο γενικά δεν είχε και πολύ καλές κριτικές και ακουγόταν ότι το The Last Of Us είναι πολύ καλύτερό του.

εγω παντως το days gone το παρατησα, βεβαια δεν επαιξα πολυ αλλα το gameplay δεν μου αρεσε. Δεν συγκρινεται με tlou σε τιποτα imo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Apostol. είπε

εγω παντως το days gone το παρατησα, βεβαια δεν επαιξα πολυ αλλα το gameplay δεν μου αρεσε. Δεν συγκρινεται με tlou σε τιποτα imo

Λογικό ρε συ! Δεν υπάρχει σύγκριση πατάτες με χρυσάφι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα. Έβαλα το 1.1.0 patch και μπορώ να πω πως τώρα είναι πολύ καλύτερο το παιχνίδι. Το ξεκίνησα από την αρχή για να το ευχαριστηθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα νέο play through μετά από εποχές ps3 μιας και βγήκε και σε PC, να δω και τις βελτιώσεις μετά από τόσα χρόνια.


Σε αυτά που εκτίμησα περισσότερο σήμερα από τότε.
Production value. Δεν είχα δώσει σημασία τότε, αλλά βλέπω τώρα πόσο προσεγμένα είναι όλα στον τίτλο. Προσοχή σε πολλές λεπτομέρειες, πολλές επιλογές για να ρυθμίσεις το παιχνίδι όπως σου αρέσει. Ειδικά οι επιλογές accessibility είναι guide book για κάθε άλλη παραγωγή. Μεγάλο μπράβο στην naughty dog.


Το voice acting (και acting γενικότερα). Ίσως οφείλεται ότι γνώριζα την ιστορία και έδωσα περισσότερη σημασία τώρα, αλλά δεν είχα εντυπωσιαστεί τότε, σε αντίθεση με τώρα που το απόλαυσα.


Η επιλογή στο τέλος. Τότε είχα εκνευριστεί πάρα πολύ σε σημείο που μου χάλασε όλη την εμπειρία του παιχνιδιού. Τώρα ίσως σαν πατέρας ο ίδιος, ίσως επειδή το είχα χωνέψει, μου φάνηκε πολύ πιο φυσική και κατανοητή επιλογή.


Ποια μου φάνηκαν ίδια
Το game play. Εξακολουθώ να το θεωρώ τρομερά επαναλαμβανόμενο. Κάνεις το ίδιο πράγμα από το 1ο encounter του παιχνιδιού μέχρι το τέλος. Cover-stealth-distraction-silent kill (ή βέλος). Μου κάνει εντύπωση που αναφέρεται ότι πρέπει να ακολουθείς διαφορετικές τακτικές ανάμεσα σε infected και ανθρώπους. Δεν καταλαβαίνω γιατί. Λειτούργει μια χαρά και στους δυο και στους infected ακόμα περισσότερο.


Η αξία του τίτλου γενικότερα. Εξακολουθώ να το θεωρώ υπερεκτιμημένο τίτλο. Ίσως όχι τόσο πολύ όσο πριν, αλλά ποτέ δεν μου έδωσε τις στιγμές και τις συγκινήσεις  που μου έχουν δώσει άλλα παιχνίδια όπως το ΜΕ1, to KOTOR2, τα BG1+2 , το planescape Torment, το ff7.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ασχολήθηκα πρώτη φορά με τον τίτλο πριν λίγες μέρες μετά το 1.1.0 γιατί διάβαζα όλα τα θέματα απόδοσης και δε με πείραζε να περιμένω.

Το ξεκίνησα στα 1440p με g-sync πάνω από 60fps σταθερά και δοκίμασα αρκετές ρυθμίσεις.

Αφιέρωσα 2-3 ώρες περίπου και το παράτησα.

Ο λόγος ήταν οτι στην οποιαδήποτε κίνηση με το ποντίκι και το σχετικά ελεύθερο 360 view, τα πάντα γύρω είχαν ένα ανεπαίσθητο τρέμουλο που σε έκανε να ζαλίζεσαι.

Δε μιλάω για pixel overshoot, δε μιλάω για stuttering ούτε screen tear. Είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε παιχνίδι και είναι η πρώτη φορά που ένα τόσο όμορφο οπτικά game μου δημιουργεί τέτοια αίσθηση αποστροφής.

είδα στο ιντερνετ αρκετούς να παραπονιούνται για motion sickness και παρότι προφανώς ρύθμισα τα πάντα

FOV, motion blur off και λοιπές ρυθμίσεις μου φάνηκε ανυπόφορο.

Υπάρχει κάποια γιατρειά στο συγκεκριμένο θέμα που δε βρήκα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για όταν panning camera έχεις micro stutter? Αν ναι τότε συνήθως λύνεται με συνδυασμούς fullscreen/borderless και vsync on/off. Εάν δεν, τότε δεν υπάρχει λύση από όσο ξέρω. Το ίδιο πρόβλημα είχα με το Death Stranding DC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι οτι σε τέτοια παιχνίδια θέλεις μόνιμα camera panning να δεις τι γίνεται γύρω σου. δοκίμασα τα πάντα από ρυθμίσεις και ενώ βελτιώθηκε δε μηδενίστηκε και ήταν ακόμα ανυπόφορο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, θυμάμαι ότι είχα παίξει ένα κομμάτι στο ps4 που ήταν ο Joel με την Ellie στο μουσείο με τα διαστημόπλοια και ήταν μια πολύ ωραία ιστορία.
Στην σειρά δεν το είδα -όπως και αρκετά άλλα- αλλά και στο pc επίσης δεν το θυμάμαι να το έπαιξα. Ήταν στο 2 και θυμάμαι λάθος; παίζει να το βγάλανε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...