Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό διαβάζω και γω. 

" Statements from the leaker:

 

- Images/Footage Leaker claims there's no gameplay improvement

- Leaker says most gameplay improvements are animations and audio

- Leaker says the game will feature an array of new accessibility options as seen in The Last of Us: Part II, additionally when Joel upgrades a weapon you'll now see him add attachments. "

Κάποια πρόσωπα έχουν επιμεληθεί αρκετά καλά αλλά όμως χάνουν στοιχεία της προσωπικότητας που έκανε το 1ο παιχνίδι να ξεχωρίσει, κάτι που είχα παρατηρήσει εξ αρχής και εξέφρασα την ανησυχία μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/6/2022 στις 9:10 ΠΜ, akmakas είπε

Το ένα ήταν εκπληκτικό το έβγαλα 2 φορές...Το δυο....με κατέστρεψε..Το έβγαλα 7 φορές στο πολύ δύσκολο...Προσπάθησα και στο ολέθριο μια φορά αλλά στην μέση κουράστηκα..Δεν σου έδινε τίποτα για να αμυνθείς!!

Στο ολεθριο προσωπικα βρηκα πιο δυσκολο ετσι οπως το θυμαμαι τουλαχιστον στο κεφαλι μου το 1ο παιχνιδι παρα το 2.Γιατι στο 2 ειχες και το evade μαχαιρι που δεν σπαει και απειρα μπουνιδια.Αν το επαιζες stealth και γενικα εκανες οικονομια στις σφαιρες και στα υλικα αλλα τα ειχες σαν υστατη λυση το παιχνιδι βγαινει.Εκει που βρηκα τα σκουρα και ψοφησα πολλες φορες ητανε στον rat king(παροτι ημουν γεματος απο μολοτοφ βομβες κτλ).Εκει ναι παιζει να εγραψα 20 death ανετα στο ολεθριο που και παλι αν βρεις την στρατηγικη κοινως kiting βαρας φευγεις και ψαχνεις να βρεις μεσα σε εκεινον τον χωρο διασπαρτα υλικα και σφαιρες.

Σου δινει να αμυνθεις λεγονται μπουκαλια και τουβλα που αν τα χρησιμοποιησεις σωστα μπορεις να τους κανεις grab και ας μην βρισκεσαι σε stealth αλλα και την ωρα που παιζεις ξυλο.Αυτη ειναι καλη στρατηγικη αν σε παρουν ειδηση και δεν θες να χαλασεις απο το οπλοστασιο ειτε αυτο ειναι σφαιρες ειτε μολοτοφ.

Μπορει να μου διαφευγουν πραγματα τωρα αλλα ναι αν εχεις πλανο ανετα βγαινει και στο ολεθριο και το 2 οντως μου φανηκε ευκολοτερο.Τα εχω κανει πλατινα και 2 δεν το λεω ετσι.

Οσο για τα leak αν ισχυουν περι visual upgrade μονο θα ειναι οντως αρπαχτη, αν και προσωπικα αυτο που βλεπει μου αρεσει παρα πολυ παροτι καποιους τους χαλασε.Στο video που εγινε leak φαινονται καλυτερα οι εκφρασεις που παιρνουν τα προσωπικα ενω υπαρχουν και αλλα πραγματα που δεν υπηρχαν στο remake οπως πχ δακρυα που κυλανε απο τα ματια της κορης του Τζοελ μολις πεθανει.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα ότι το ρολόι είναι σπασμένο στο Remake ενώ στο Original το βλέπουμε να γίνεται αυτό σε μελλοντικό χρόνο.

Χαμένη ευκαιρία για περισσότερο βάθος και επιπλέον λεπτομέρεια στην ψυχοσύνθεση του χαρακτήρα του Τζοελ. 

Αυτό με απογοητεύει. Μου άρεσε που δεν ξέραμε, δεν μας έδειξαν πώς ή πότε έσπασε αλλά ήταν μια ωραία ένδειξη ότι ο Τζόελ έζησε μια βίαιη και εξαντλητική ζωή και καθημερινότητα κάτι που ήταν αναγκαίο κακό και ουσιαστικά έγινε τρόπος ζωής ( Joel: No Matter What, You Keep Finding Something To Fight For ).

Όμως εξακολουθούσε να κρατά ζωντανή την ανάμνηση της κόρης του μέσα από το ρολόι αυτό, το τελευταίο δώρο από το παιδί του.

Πόσο δυνατή σκηνή θα ήταν μέσα από κάποιο cinematic να βλέπαμε την στιγμή που σπάει συνοδευόμενη από κοντινό πλάνο στο πρόσωπο του χαρακτήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@7nisiotis

Δεν το ειχα παρατηρησει αυτο με το ρολοι, παντοτε το ειχα στο μυαλο μου οτι εσπασε οταν εφερε κωλοτουμπες στο σκηνικο που χανει την κορη του και περα οτι ηταν δωρο της κορης του το ρολοι σταματησε την ωρα που πεθανε η κορη του.

Θεωρω για να το προσθεσαν τωρα στο remake μαλλον ητανε κατι που ξεχασαν να βαλουν και στο original αλλα και στο remaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Κάποια πρόσωπα έχουν επιμεληθεί αρκετά καλά αλλά όμως χάνουν στοιχεία της προσωπικότητας που έκανε το 1ο παιχνίδι να ξεχωρίσει, κάτι που είχα παρατηρήσει εξ αρχής και εξέφρασα την ανησυχία μου.

31 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Παρατήρησα ότι το ρολόι είναι σπασμένο στο Remake ενώ στο Original το βλέπουμε να γίνεται αυτό σε μελλοντικό χρόνο.

Συμφωνώ και εμενα τα μούτρα δεν μου άρεσαν, άλλαξε το "likeness", κάνοντας τα μούτρα του Joel πιο μαλακα και της Ellie's πιο σκληρά.

Προφανώς το ρολοι σπάει στο ατύχημα και ναι φυσικά και εγώ προτιμάω το πως είναι στο original.

Το ξανά λέω ότι μου φαίνεται ο μοναδικός λόγος που γίνετε αυτό το "edition" είναι το tv show. Το οποιο φυσικά χαλαρά μπορεί να backfire άμα δεν είναι καλο το show και υπάρχει το game πρόσφατο ώστε να συγκριθεί.

Μακάρι να είναι σωστό remake και το show άξιο του game. Του πρώτου game, fuck part duo.

4 λεπτά πριν, icenex είπε

Θεωρω για να το προσθεσαν τωρα στο remake μαλλον ητανε κατι που ξεχασαν να βαλουν και στο original αλλα και στο remaster.

Nope, η ND φημίζεται, η έστω φημιζόταν για την προσοχή στην λεπτομέρεια. Δεν είναι τυχαίος ο διάλογος που του λέει η Ellie, "your watch is broken". Αυτές οι μικρές λεπτομέρειες είναι που ξεχωρίζουν καλο γραμμένους χαρακτήρες.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα βλεπωντας τα διπλα διπλα τα προσωπα μου φαινονται πιο αληθοφανη στο remake ενω στις παλιες εκδοσεις μου δημιουργει την αισθηση οτι εχει και λιγο απο καρτουνιστικα χαρακτηριστικα προσωπου περα οτι δεν ειναι τοσο εκφραστικα(λογικο ομως).Εμενα μου αρεσουν τα προσωπα αυτο που με χαλασε και δεν ξερω αν ειναι η χρωματικη παλετα που εχουν βαλει αλλα τον ηθελα τον τζοελ με πιο μαυρα μαλλια για καποιον λογο μου δινει την εντυπωση οτι τον εχουν ασπρισει περισσοτερο απο τα προηγουμενα.Δεν μιλαω στην εισαγωγη γιατι ειναι σκοταδι και δεν καταλαβαινεις και πολλα αλλα μετα οταν ξεκινας το παιχνιδι που εχουν περασει καποια χρονια εκει νομιζω τον εχουν γκριζαρει παρα πολυ σε σχεση με το remaster μπορει να ειναι και η ιδεα μου βεβαια γιατι εχω καιρο να παιξω το 1ο.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Συμφωνώ και εμενα τα μούτρα δεν μου άρεσαν, άλλαξε το "likeness", κάνοντας τα μούτρα του Joel πιο μαλακα και της Ellie's πιο σκληρά.

Προφανώς το ρολοι σπάει στο ατύχημα και ναι φυσικά και εγώ προτιμάω το πως είναι στο original.

Το ξανά λέω ότι μου φαίνεται ο μοναδικός λόγος που γίνετε αυτό το "edition" είναι το tv show. Το οποιο φυσικά χαλαρά μπορεί να backfire άμα δεν είναι καλο το show και υπάρχει το game πρόσφατο ώστε να συγκριθεί.

Μακάρι να είναι σωστό remake και το show άξιο του game. Του πρώτου game, fuck part duo.

Nope, η ND φημίζεται, η έστω φημιζόταν για την προσοχή στην λεπτομέρεια. Δεν είναι τυχαίος ο διάλογος που του λέει η Ellie, "your watch is broken". Αυτές οι μικρές λεπτομέρειες είναι που ξεχωρίζουν καλο γραμμένους χαρακτήρες.

Μετά το timejump στο παρόν το βλέπουμε να είναι σπασμένο, φθαρμένο λουράκι κλπ. Ο συμβολισμός του ρολογιού καθρεπτιζοντας το χαρακτήρα, τον ψυχισμό του Τζοελ, αφού χάνει το παιδί του άλλα και η επίπονη πορεία του έπειτα, ουσιαστικά χάνεται, είναι κρίμα. Εν μέρει στο αρχικό σκιαγραφείται αυτό που λέω καλύτερα, στο remake χάνεται αρκετά. Έσπασε.......στη τούμπα.

Μικρές λεπτομέρειες για κάποιους που κάνουν και θα κάνουν τη διαφορά για μένα και μαρεσει όταν οι δημιουργοί τις υλοποιούν. 

 

35 λεπτά πριν, icenex είπε

@7nisiotis

Δεν το ειχα παρατηρησει αυτο με το ρολοι, παντοτε το ειχα στο μυαλο μου οτι εσπασε οταν εφερε κωλοτουμπες στο σκηνικο που χανει την κορη του και περα οτι ηταν δωρο της κορης του το ρολοι σταματησε την ωρα που πεθανε η κορη του.

Θεωρω για να το προσθεσαν τωρα στο remake μαλλον ητανε κατι που ξεχασαν να βαλουν και στο original αλλα και στο remaster.

 

29 λεπτά πριν, icenex είπε

Προσωπικα βλεπωντας τα διπλα διπλα τα προσωπα μου φαινονται πιο αληθοφανη στο remake ενω στις παλιες εκδοσεις μου δημιουργει την αισθηση οτι εχει και λιγο απο καρτουνιστικα χαρακτηριστικα προσωπου περα οτι δεν ειναι τοσο εκφραστικα(λογικο ομως).Εμενα μου αρεσουν τα προσωπα αυτο που με χαλασε και δεν ξερω αν ειναι η χρωματικη παλετα που εχουν βαλει αλλα τον ηθελα τον τζοελ με πιο μαυρα μαλλια για καποιον λογο μου δινει την εντυπωση οτι τον εχουν ασπρισει περισσοτερο απο τα προηγουμενα.Δεν μιλαω στην εισαγωγη γιατι ειναι σκοταδι και δεν καταλαβαινεις και πολλα αλλα μετα οταν ξεκινας το παιχνιδι που εχουν περασει καποια χρονια εκει νομιζω τον εχουν γκριζαρει παρα πολυ σε σχεση με το remaster μπορει να ειναι και η ιδεα μου βεβαια γιατι εχω καιρο να παιξω το 1ο.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Στην αρχή του 1 είναι 28 ετών ο Τζοελ (remastered timeline), εδώ φαίνεται 33+ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω τι λετε αλλα φαινεται οτι θα ειναι πολυ ομορφο τουλαχιστον οσον αφορα το οπτικο κομματι.Για μενα αξιζει να το παρεις κ μονο που του αναβαθμιζουν τα γραφικα και αυτο το λεω σε περιπτωση που δεν γινουν αναβαθμισεις στο gameplay.Οποτε περιμενουμε να δουμε τι ισχυει εν τελει γιατι οντως αν ειναι μονο γραφικα λιγα animations k 2-3 πινελιες εδω και εκει σιγουρα η τιμη ειναι λιγο πιασοκωλε.Ευτυχως για τους pc gamers λυση υπαρχει περιμενεις 2-3 μηνες και το τσιμπας 10-20 ευρω κατω απο την αρχικη του τιμη.

 

Πλακα πλακα θα ηταν ενδιαφερον ενα prequel με τον Joel ωστε να δουμε ολες τις καλες-κακες επιλογες που εκανε αφοτου πεθανε η κορη του μεχρι αυτες οι επιλογες του να τον οδηγησουν στην Elie.

Θα βλεπαμε πως αυτος ο ανθρωπος οταν ξεκινησε ηταν ενας τελειως διαφορετικος χαρακτηρας και πως οι καταστασεις που εζησε τον εκαναν στον ανθρωπο που συναντησε η elie.

Νομιζω θα ειχε ενδιαφερον κατι τετοιο και εξηγουμαι με ενα παραδειγμα απο γνωστη σειρα.Οποιος εχει δει breaking bad να κατσει να δει πως ητανε ο walter στην πρωτη σεζον σαν ανθρωπος κ ποσο διαφορετικος ητανε στην τελευταια.

 

Επεξ/σία από icenex
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δυστυχώς δεν πρόκειται να επαναφέρουν τον Joel ακόμη και με την μορφή prequel οι λόγοι είναι γνωστοί πλέον.

Μπορεις να γινεις συγκεκριμενος γιατι εχω αγνοια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, icenex είπε

Μπορεις να γινεις συγκεκριμενος γιατι εχω αγνοια.

Please don't @7nisiotis, τα έχουμε χιλιοπεί στα δικά τους threads.

Αμφιβάλλω πολλοί να αγοράσουν ένα game που έχουν παίξει μονο και μονο για το visual upgrade και λίγοι που ασχολούνται δεν έχουν παίξει το game και αρκετοί φαντάζομαι το έχουν παίξει παραπάνω από μια φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Please don't @7nisiotis, τα έχουμε χιλιοπεί στα δικά τους threads.

Αμφιβάλλω πολλοί να αγοράσουν ένα game που έχουν παίξει μονο και μονο για το visual upgrade και λίγοι που ασχολούνται δεν έχουν παίξει το game και αρκετοί φαντάζομαι το έχουν παίξει παραπάνω από μια φορα.

Αν θα έχει και το pvp κομμάτι ίσος θα ναι ο σημαντικότερος λόγος να το αγοράσεις . Το pvp από την εποχή του ps3 -ps4 άφησε εποχή.  Όσοι δεν έζησαν αυτήν την εμπειρία και τους δοθεί η ευκαιρία στο pc πιστεύω θα κάνει πάταγο .

Ωραίες εποχές αν και εμένα μου άρεσε πιο πολύ το interrogation mode.

 

 

Επεξ/σία από CODEC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...