Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έβαλα σήμερα να το δοκιμάσω. Είχα μείνει στην αρχική κατάσταση που ήταν το game όταν πήρα και όλα τα achivements. Πλέον βρίσκεται σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Έχει μικρά stutters εδώ και εκεί αλλά είναι πολύ playable πλέον. Και σε high όλα τα textures με 8GB VRAM. Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να το παίξω έτσι πρώτη φορά. Ελπίζω σε ένα αξιόλογο day one port του Part 2 για να είμαστε απόλυτοι έτοιμοι με την Naughty Dog Engine για όταν κυκλοφορήσει το multiplayer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ξέρω οτι δεν ειναι ακριβώς on-topic αλλα αφορά και το συγκεκριμένο παιχνίδι, 

μπορεί να μου πει κάποιος γιατί το gaming σε τέτοια παιχνίδια (ΑΑΑ,ωραια γραφικά) είναι πολύ ανώτερο σε τιβι?

Ακομη και οπτικά ειναι η μέρα με την νύχτα tv vs monitor. 
ακόμη και τα textures δν ξέρω, ειναι λες και ειναι 10 φορές καλύτερα.

Για αναφορά το μονιτορ μου ειναι VA 27'' 1440p, και η τιβί ειναι 55αρα QLED 4k (TCL C725).

θα πιστευε κανείς οτι σε μια 27αρα 1440π που έχει καλό ppi, θα έπρεπε τα γραφικά να ειναι πολυ καθαρά και κρισπι.

Αλλα δεν......

Η μέρα με την νύχτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, naruto14 είπε

1440p. Επίσης για κάποιο λόγο το παιχνίδι χρησιμοποιεί ακόμα τρελά πόσα RAM. Είδα πάλι τιμές γύρω στα 20GB.

προσωπικα στο  setup μου δεν εχω δει πανω απο 15 γιγα με το τελευταιο patch 1.0.5.0 

παιζω 1440p με fsr quality

image.jpeg.008266815e676f45cb2b3907e1e77448.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Για αναφορά το μονιτορ μου ειναι VA 27'' 1440p, και η τιβί ειναι 55αρα QLED 4k (TCL C725).

πως να συγκρίνεις το 27άρι μονιτορακι με την 55άρα qled που κάνει ένα χιλιάρικο και είναι και 4k? μονο το hdr που έχει η qled σε σχέση με το monitor είναι μέρα με τη νύχτα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Το ξέρω οτι δεν ειναι ακριβώς on-topic αλλα αφορά και το συγκεκριμένο παιχνίδι, 

μπορεί να μου πει κάποιος γιατί το gaming σε τέτοια παιχνίδια (ΑΑΑ,ωραια γραφικά) είναι πολύ ανώτερο σε τιβι?

Ακομη και οπτικά ειναι η μέρα με την νύχτα tv vs monitor. 
ακόμη και τα textures δν ξέρω, ειναι λες και ειναι 10 φορές καλύτερα.

Για αναφορά το μονιτορ μου ειναι VA 27'' 1440p, και η τιβί ειναι 55αρα QLED 4k (TCL C725).

θα πιστευε κανείς οτι σε μια 27αρα 1440π που έχει καλό ppi, θα έπρεπε τα γραφικά να ειναι πολυ καθαρά και κρισπι.

Αλλα δεν......

Η μέρα με την νύχτα

Οι τηλεοράσεις έχουν και πολύ καλούς επεξεργαστές εικόνας που κάνουν την διαφορά! Ιδίως σε premium σειρές πχ.της Sony , Philips, Panasonic,LG κτλ.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, silenoz66 είπε

Το ξέρω οτι δεν ειναι ακριβώς on-topic αλλα αφορά και το συγκεκριμένο παιχνίδι, 

μπορεί να μου πει κάποιος γιατί το gaming σε τέτοια παιχνίδια (ΑΑΑ,ωραια γραφικά) είναι πολύ ανώτερο σε τιβι?

Ακομη και οπτικά ειναι η μέρα με την νύχτα tv vs monitor. 
ακόμη και τα textures δν ξέρω, ειναι λες και ειναι 10 φορές καλύτερα.

Για αναφορά το μονιτορ μου ειναι VA 27'' 1440p, και η τιβί ειναι 55αρα QLED 4k (TCL C725).

θα πιστευε κανείς οτι σε μια 27αρα 1440π που έχει καλό ppi, θα έπρεπε τα γραφικά να ειναι πολυ καθαρά και κρισπι.

Αλλα δεν......

Η μέρα με την νύχτα

Εξαρτάται τι monitor έχεις. Τρέξτο σε ένα 34άρι QD-OLED monitor και εκεί αλλάζει η εμπειρία. 

Προσωπικά έχω ένα 6ετίας πλέον 27άρι IPS 1440p και μία Sony 55" με full array local dimming με 120Hz. Αν ένα παιχνίδι θέλω να το παίξω με keyboard/mouse (όπως κάνω στην πλειοψηφία των shooters πλέον), το monitor είναι μονόδρομος. Εφόσον παίξω με controller και το παιχνίδι έχει να μου δώσει καλό HDR, θα προτιμήσω τη TV. Αλλά μπορεί να υπάρξουν περιπτώσεις που και πάλι θα προτιμήσω monitor λόγω καλύτερου VRR, για παράδειγμα.

Το point μου είναι ότι ανάλογα το hardware που έχεις, η εμπειρία θα είναι διαφορετική. Προφανώς αν είχα μία C2 τώρα δεν θα έθετα καν δίλλημα για το που να παίξω. Αντίστοιχα, το ίδιο και αν είχα ένα QD-OLED monitor. Στην δικιά σου περίπτωση, εφόσον και η TV σου προσφέρει μια ικανοποιητική εμπειρία HDR, λογικά είναι η καλύτερη επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα έλεγα οτι απλά ισχύει.

αλλά επιπρόσθετα επιβεβαιώνει ότι λέμε τόσα χρόνια με τα ports.

το hardware εναι υπερ-ικανό. απλά μας πασάρουν νέες γενιές και πυρήνες και vram και @@ μάντολες ενώ απλά ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να κάνουν σοβαρή δουλειά στο optimization. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με i7 6700k , rtx 2060 ( 6 gb vram ) , 16 gb ram το παίζω σε 1080p dlss quality με πολλές ρυθμίσεις στο high και κάποιες medium. Το καλό είναι ότι ακόμα και με το τελευταίο patch το stuttering πάει σύννεφο και χαλάει την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού. Πάντως σαν παιχνίδι μια σαν ιστορία μου αρέσει πολύ. Μακάρι να είχα καλύτερο σύστημα να το έπαιζα στα ultra. Στο μέλλον με καλύτερο υπολογιστή θα το ξαναπαίξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aplos73 είπε

Το καλό είναι ότι ακόμα και με το τελευταίο patch το stuttering πάει σύννεφο και χαλάει την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού. 

Πως είναι καλό αυτό που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Gulik είπε

Κακό, εννοεί, σίγουρα. 

Δεν υπάρχει τίποτα καλό στο stuttering 😅

Το υπέθεσα και γω απλά έφαγα ένα brain freeze όταν το είδα και οκ βίτσια υπάρχουν αλλά τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...