Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμ έβαλα Fsr / quality / default 35 και η εικόνα καθάρισε και έγινε περισσότερο sharpen σε σχέση με native 1200p. Εκλεισα επίσης τα πάντα στο Display (grain, lens dirt κτλ) κράτησα μόνο το camera shake (νομίζω έτσι το λέει). Στα graphics τα έχω default Medium. Πήρα με το Fsr και 10 fps στο περίπου πάνω. Μέχρι στιγμής η 1660 Ti κρατάει 60 Fps με κάποιες μικρές βουτιές (καλά ακόμα κάνω test στην αρχική περιοχή Slums δεν ξέρω παρακάτω τι θα γίνει). Τρώγεται από άποψη γραφικών πλέον και με την καμία δεν είναι παράγοντας να αφήσει κάποιος το παιχνίδι. 

Και το Fsr δεν έχει το χάλι που περίμενα. Δεν πάει το μάτι μου στα γνωστά προβλήματα που έχει κατά την διάρκεια του παιχνιδιού. 

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, liakinen είπε

Χμμ έβαλα Fsr / quality / default 35 και η εικόνα καθάρισε και έγινε περισσότερο sharpen σε σχέση με native 1200p. Εκλεισα επίσης τα πάντα στο Display (grain, lens dirt κτλ) κράτησα μόνο το camera shake (νομίζω έτσι το λέει). Στα graphics τα έχω default Medium. Πήρα με το Fsr και 10 fps στο περίπου πάνω. Μέχρι στιγμής η 1660 Ti κρατάει 60 Fps με κάποιες μικρές βουτιές (καλά ακόμα κάνω test στην αρχική περιοχή Slums δεν ξέρω παρακάτω τι θα γίνει). Τρώγεται από άποψη γραφικών πλέον και με την καμία δεν είναι παράγοντας να αφήσει κάποιος το παιχνίδι. 

Και το Fsr δεν έχει το χάλι που περίμενα. Δεν πάει το μάτι μου στα γνωστά προβλήματα που έχει κατά την διάρκεια του παιχνιδιού. 

δες και αυτα τα settings βοηθανε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

δες και αυτα τα settings βοηθανε

 

Το έχω δει το συγκεκριμένο αλλά μου φαίνεται λίγο "ερασιτεχνικό". Επίσης για κατόχους δυνατών συστημάτων δεν "κάνει" γιατί το δηλώνει και ο ίδιος ότι τον ενδιαφέρει πρωτίστως το performance και όχι το quality. 

Digital Foundry & Hardware unboxed γιατί τόση καθυστέρηση, αδιαφορία για Optimized Settings video άραγε 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakinen είπε

Το έχω δει το συγκεκριμένο αλλά μου φαίνεται λίγο "ερασιτεχνικό". Επίσης για κατόχους δυνατών συστημάτων δεν "κάνει" γιατί το δηλώνει και ο ίδιος ότι τον ενδιαφέρει πρωτίστως το performance και όχι το quality. 

Digital Foundry & Hardware unboxed γιατί τόση καθυστέρηση, αδιαφορία για Optimized Settings video άραγε 🤔

Το Hardware Unboxed έχει σταματήσει να κάνει βίντεο με optimized settings. Ο Alex από το Digital Foundry είπε επίσης πως δεν έχει νόημα να δώσει optimized settings για ένα παιχνίδι που είναι broken εξαρχής, γιατί ότι και να κάνεις tweak δεν θα έχεις optimal experience. Αυτό ίσχυε για πριν το patch 1.05 βέβαια. Τώρα είπε ότι σκοπεύει κάποια στιγμή να επιστρέψει και να κάνει βίντεο και για αυτό, αλλά και για άλλα προβληματικά PC παιχνίδια των τελευταίων μηνών, και να δώσει και optimized settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρίμα για το Hardware unboxed 😟 ξέρουμε τον λόγο; 

Πάντα ήταν η δεύτερη μου επιλογή μετά το DF φυσικά. 

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakinen είπε

Κρίμα για το Hardware unboxed 😟 ξέρουμε τον λόγο; 

Πάντα ήταν η δεύτερη μου επιλογή μετά το DF φυσικά. 

Θυμάμαι είχε πει ο Tim ότι είναι υπερβολικά χρονοβόρα αυτά τα βίντεο για αυτόν και δεν προλαβαίνει να συμβαδίσει με το υπόλοιπο content.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

Το έχω δει το συγκεκριμένο αλλά μου φαίνεται λίγο "ερασιτεχνικό". Επίσης για κατόχους δυνατών συστημάτων δεν "κάνει" γιατί το δηλώνει και ο ίδιος ότι τον ενδιαφέρει πρωτίστως το performance και όχι το quality. 

Digital Foundry & Hardware unboxed γιατί τόση καθυστέρηση, αδιαφορία για Optimized Settings video άραγε 🤔

πάνω σε αυτό τα optimized κινήθηκα αλλά έπαιξα στο τέλος με τα δικά μου +κάποιες ρυθμίσεις που πηρα από αυτόν τώρα  πιστεύω είναι σε αρκετά καλό επίπεδο σε σχέση με το αρχικό το παιχνίδι σίγουρα θέλει αρκετά ακόμα για να στρώσει!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

Το τελευταίο Patch έκανε σοβαρή δουλειά. 

Άντε να πέσει και η τιμή του κάτω από τα 20 :P 

Το χουμε! Είναι στα 29€!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Άντε να πέσει και η τιμή του κάτω από τα 20 :P 

Το χουμε! Είναι στα 29€!

Αν φτιάξει (που και τώρα είναι OK) τότε δύσκολα να πέσει στα 20€ τουλάχιστον μέχρι τα Christmas. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakinen είπε

Αν φτιάξει (που και τώρα είναι OK) τότε δύσκολα να πέσει στα 20€ τουλάχιστον μέχρι τα Christmas. 

Θα περιμένω, χειμώνας θα ντυθώ

στο γκρίζο θα χαθώ, μέχρι να φέρεις καλοκαίρι

Θα περιμένω, η σκέψη σου φωτιά

τα κρύα πρωινά, μέχρι μια μέρα να γυρίσεις

Θα περιμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2023 στις 10:06 ΜΜ, ultraex2003 είπε

Δεν ξέρω εάν είναι αυτό αλλά  σε κάποια σημεία του παιχνιδιού-χαρτη υπάρχουν όντως πυγολαμπίδες και  αναφέρεται η elie σε αυτές εκτός εάν εννοείς κάτι αλλο

Οχι δεν αναφερομαι σε αυτο που λες, ειναι γνωστο προβλημα με dlls στο tloup1

Στις 17/5/2023 στις 2:26 ΜΜ, liakinen είπε

Το τελευταίο Patch έκανε σοβαρή δουλειά. 

εκανε αλλα ακομα θεωρω beta το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Apostol. είπε

Οχι δεν αναφερομαι σε αυτο που λες, ειναι γνωστο προβλημα με dlls στο tloup1

εκανε αλλα ακομα θεωρω beta το παιχνιδι.

Τελειο μην περιμενεις να γινει ποτε το καλο ειναι οτι τρεχει παρα πολυ καλυτερα σε amd απο τις αρχικες εκδοσεις. Το να τερματισει ενας 5600x μια 4080 στα 1080p πχ το θεωρω ανεφικτο πχ οσα patch ακομα και να παρει. Αλλα εκει που ηταν στα 40-45fps και πηγε στα 80-90fps ειναι τεραστια διαφορα απο τις αρχικες εκδοσεις. Ακομα θα παρει παντως 2-3 patch 100% οποτε σιγουρα λιγο ακομα θα στρωσει το ποσο μενει να το δουμε. 

Το Jedi απο την αλλη ειναι ακομα στο patch 5 και τρεχει χαλια και το LOU στο 5ο patch ετρεχε χαλια τωρα ειμαστε στο 9ο. Μονο να τα φτιαχνουν θα λεμε απο εδω και περα το να βγαλουν σωστο παιχνιδι day one με unreal engine ειναι πολυ σπανιο πια οποτε και να παει 3-4-5 μηνες μετα για παιξιμο το παιχνιδι δεν πειραζει αρκει να το εχουν στρωσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Τελειο μην περιμενεις να γινει ποτε το καλο ειναι οτι τρεχει παρα πολυ καλυτερα σε amd απο τις αρχικες εκδοσεις. Το να τερματισει ενας 5600x μια 4080 στα 1080p πχ το θεωρω ανεφικτο πχ οσα patch ακομα και να παρει. Αλλα εκει που ηταν στα 40-45fps και πηγε στα 80-90fps ειναι τεραστια διαφορα απο τις αρχικες εκδοσεις. Ακομα θα παρει παντως 2-3 patch 100% οποτε σιγουρα λιγο ακομα θα στρωσει το ποσο μενει να το δουμε. 

Το Jedi απο την αλλη ειναι ακομα στο patch 5 και τρεχει χαλια και το LOU στο 5ο patch ετρεχε χαλια τωρα ειμαστε στο 9ο. Μονο να τα φτιαχνουν θα λεμε απο εδω και περα το να βγαλουν σωστο παιχνιδι day one με unreal engine ειναι πολυ σπανιο πια οποτε και να παει 3-4-5 μηνες μετα για παιξιμο το παιχνιδι δεν πειραζει αρκει να το εχουν στρωσει. 

Καλα ναι οκ δεν διαφωνω, αλλα δεν μπορω τα stutter μου την δινουν. Και ακομα εχει.

Εβαλα control να ξαναπαιξω με αφορμη το Patch που βγηκε για hdr καλυτερο rt κλτ, και θυμηθηκα πως ειναι τα σωστα παιχνιδια. 4k dlss quality αψογη εικονα 70-80fps με 0 stutter τελειως smooth. Και μιλαμε για παιχνιδι που σε ορισμενες φασεις γινεται πανδεμονιο απο τα αντικειμενα που πετανε και τα εφε που εχει.

Και στο tlou μπαινεις σε μια αποθηκη και κολλαει το συμπαν, ρε α στα διαλα σιχαθηκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα έχω παρατηρήσει ότι πέφτει ακραία το frame rate και αρχίζουν τα stutters όταν υπάρχουν enemy npcs (όχι δλδ τα απλά background characters που έχει στην ζώνη καραντίνας). Στην ίδια περιοχή, μόλις την "καθαρίσω" είναι όλα καλά πάλι.

Εννοείται η κάρτα δεν πέφτει από 100% usage ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...