Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

bro !! θα παμε και για 3 φορα !! μετα τo patch !!:P

Θα το αφηνα ακομα μεχρι να φτασει στο 10ο patch στο 7ο θα ειναι με αυτο που ερχεται που θα παει θα το φτιαξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρηκα οτι με το τελευταιο patch αν κανεις cap το framerate τα πολλα stutter εξαφανιζονται.

Τα πολλα, γιατι ακομα εχει microstutter και traversal stutters.

4k dlss quality (1440p) ολα ultra frame cap στα 70 απο nvcp με vsync off.

Οποτε τωρα καπως παιζεται.

Βεβαια ειναι ακομα broken.

Επαιξα λιγο μεχρι εκει που συναντας τον Henry και τον Sam.

Σε εκεινο το δωματιο γινοταν stutterfest.

Κανω pause αλλαζω σε high δεν εκανε καμια διαφορα, ξανακανω pause αλλαζω σε ultra παλι και εδω αρχισαν τα ωραια.

Η vram εκτιναχθηκε στα 12.7gb απο 10.6 που ηταν και στα επομενα 10 δευτερολεπτα ανεβαινε συνεχεια μονη της μεχρι που εφτασε 19.κατι χαχαχαχα. Το παιχνιδι επαισε στα 3-4 fps αλλα δεν κρασαρε.

Αυτο δεν γινοταν στα προηγουμενα patch. Good times lol.

Αν δεν ειναι αυτος ο ορισμος του broken τοτε δεν ξερω και εγω ποιος ειναι χαχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Apostol. είπε

Βρηκα οτι με το τελευταιο patch αν κανεις cap το framerate τα πολλα stutter εξαφανιζονται.

Τα πολλα, γιατι ακομα εχει microstutter και traversal stutters.

4k dlss quality (1440p) ολα ultra frame cap στα 70 απο nvcp με vsync off.

Οποτε τωρα καπως παιζεται.

Βεβαια ειναι ακομα broken.

Επαιξα λιγο μεχρι εκει που συναντας τον Henry και τον Sam.

Σε εκεινο το δωματιο γινοταν stutterfest.

Κανω pause αλλαζω σε high δεν εκανε καμια διαφορα, ξανακανω pause αλλαζω σε ultra παλι και εδω αρχισαν τα ωραια.

Η vram εκτιναχθηκε στα 12.7gb απο 10.6 που ηταν και στα επομενα 10 δευτερολεπτα ανεβαινε συνεχεια μονη της μεχρι που εφτασε 19.κατι χαχαχαχα. Το παιχνιδι επαισε στα 3-4 fps αλλα δεν κρασαρε.

Αυτο δεν γινοταν στα προηγουμενα patch. Good times lol.

Αν δεν ειναι αυτος ο ορισμος του broken τοτε δεν ξερω και εγω ποιος ειναι χαχα.

το αφησες να κανει compile τους shaders? Να φτασει δλδ 100% η ξεκινησες να παιζεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες αν εχετε τπτ armoury crate στο πισι καντε το unistall ,δημιουργει πολλα stutters

αυτο τωρα χωρις το armoury ,στην προηγουμενη σελιδα αυτο που ειχα τρεξει ειναι με το armoury

 

Χωρίς τίτλο.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Apostol. είπε

Βρηκα οτι με το τελευταιο patch αν κανεις cap το framerate τα πολλα stutter εξαφανιζονται.

Τα πολλα, γιατι ακομα εχει microstutter και traversal stutters.

4k dlss quality (1440p) ολα ultra frame cap στα 70 απο nvcp με vsync off.

Οποτε τωρα καπως παιζεται.

Βεβαια ειναι ακομα broken.

Επαιξα λιγο μεχρι εκει που συναντας τον Henry και τον Sam.

Σε εκεινο το δωματιο γινοταν stutterfest.

Κανω pause αλλαζω σε high δεν εκανε καμια διαφορα, ξανακανω pause αλλαζω σε ultra παλι και εδω αρχισαν τα ωραια.

Η vram εκτιναχθηκε στα 12.7gb απο 10.6 που ηταν και στα επομενα 10 δευτερολεπτα ανεβαινε συνεχεια μονη της μεχρι που εφτασε 19.κατι χαχαχαχα. Το παιχνιδι επαισε στα 3-4 fps αλλα δεν κρασαρε.

Αυτο δεν γινοταν στα προηγουμενα patch. Good times lol.

Αν δεν ειναι αυτος ο ορισμος του broken τοτε δεν ξερω και εγω ποιος ειναι χαχα.

Το έχω γραψει φίλε μου για cap κανει μεγάλη δουλειά για τα stutter ώστε να μην κανει spikes η cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

το αφησες να κανει compile τους shaders? Να φτασει δλδ 100% η ξεκινησες να παιζεις ?

Εννοειται παντα. Μια ωρα επαιζα πριν εκεινη την σκηνη mostly stutter free.

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Παιδες αν εχετε τπτ armoury crate στο πισι καντε το unistall ,δημιουργει πολλα stutters

αυτο τωρα χωρις το armoury ,στην προηγουμενη σελιδα αυτο που ειχα τρεξει ειναι με το armoury

 

Χωρίς τίτλο.png

 

Ολα αυτα τα bloatware ουτε που τα κανω install.

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Το έχω γραψει φίλε μου για cap κανει μεγάλη δουλειά για τα stutter ώστε να μην κανει spikes η cpu. 

Στα προηγουμενα patch (δεν θυμαμαι αν ηταν 1.0.2 ή προηγουμενο) το cap δεν εκανε διαφορα.

Τωρα με τα τελευταια patch στρωνει με cap.

Αλλα αυτο που εγινε με την Vram γελουσα και εκλαιγα ταυτοχρονα χαχα.

Αντε να δουμε την αλλη εβδομαδα αν αλλαξει κατι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akoinonitos said:

Παιδες αν εχετε τπτ armoury crate στο πισι καντε το unistall ,δημιουργει πολλα stutters

αυτο τωρα χωρις το armoury ,στην προηγουμενη σελιδα αυτο που ειχα τρεξει ειναι με το armoury

 

Χωρίς τίτλο.png

 

Μακριά το Armory Crate. Διαβάζω πολλά προβλήματα εδώ και χρόνια ότι προκαλεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Μακριά το Armory Crate. Διαβάζω πολλά προβλήματα εδώ και χρόνια ότι προκαλεί. 

Eγω το χρησιμοποιω εδω και 3 χρονια και δεν μου εχει προκαλεσει προβληματα,ασε που ειναι και παναλαφρο..

Τωρα εαν καποιος δεν ξερει να κανει καλη εγκατασταση τα windows με τους drivers και τα εχει κανει γενικα μανταρα θα σου πει οτι ειναι κωλοπρογραμμα.

Δεν παει ετσι ομως..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Παιδες αν εχετε τπτ armoury crate στο πισι καντε το unistall ,δημιουργει πολλα stutters

 

LOL! Είναι ο μόνος τρόπος (πέρα από το bios- το οποίο δεν είναι viable way) να τρέχω τα fan curves στην ΑΙΟ που έχω ρε συ. Δηλαδή αν θέλω ον δε σποτ να αλλάξω κάτι, θα πάω σε αυτό. Διαφορετικά πρέπει να μπαίνω στο bios συνεχώς.

Και ναι, είναι TERRIBLE piece of software. Αλλά το να προκαλεί προβλήματα σε κάποιο game, πρώτη φορά το ακούω. Οκ, ότι είναι προβληματικό ,είναι. 

Δεν θα το κάνω uninstall γιατί το TLOU το τελείωσα, αλλά μου φαίνεται θα αλλάξω μητρική σύντομα, η Asus μας τελείωσε θαρρώ. Δηλαδή που λέγαμε για αλλαγή, not ASUS , not ever again! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tommybertsen είπε

LOL! Είναι ο μόνος τρόπος (πέρα από το bios- το οποίο δεν είναι viable way) να τρέχω τα fan curves στην ΑΙΟ που έχω ρε συ. Δηλαδή αν θέλω ον δε σποτ να αλλάξω κάτι, θα πάω σε αυτό. Διαφορετικά πρέπει να μπαίνω στο bios συνεχώς.

Και ναι, είναι TERRIBLE piece of software. Αλλά το να προκαλεί προβλήματα σε κάποιο game, πρώτη φορά το ακούω. Οκ, ότι είναι προβληματικό ,είναι. 

Δεν θα το κάνω uninstall γιατί το TLOU το τελείωσα, αλλά μου φαίνεται θα αλλάξω μητρική σύντομα, η Asus μας τελείωσε θαρρώ. Δηλαδή που λέγαμε για αλλαγή, not ASUS , not ever again! 

Spoiler

Και εγω για τα φανς το ειχα ρε ,αλλα μου εκανε και αλλα θεματα μετα το τελευταιο update. Με το afterburner ανοιχτο ,παταγα να ξεκινησει να καταγραφει τα fps και κολλαγε  το πισι. Ηθελε restart. Aυτα ξεκινησαν μετα το προτελευταιο update.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tommybertsen είπε

LOL! Είναι ο μόνος τρόπος (πέρα από το bios- το οποίο δεν είναι viable way) να τρέχω τα fan curves στην ΑΙΟ που έχω ρε συ. Δηλαδή αν θέλω ον δε σποτ να αλλάξω κάτι, θα πάω σε αυτό. Διαφορετικά πρέπει να μπαίνω στο bios συνεχώς.

Και ναι, είναι TERRIBLE piece of software. Αλλά το να προκαλεί προβλήματα σε κάποιο game, πρώτη φορά το ακούω. Οκ, ότι είναι προβληματικό ,είναι. 

Δεν θα το κάνω uninstall γιατί το TLOU το τελείωσα, αλλά μου φαίνεται θα αλλάξω μητρική σύντομα, η Asus μας τελείωσε θαρρώ. Δηλαδή που λέγαμε για αλλαγή, not ASUS , not ever again! 

Fan control. Και καλύτερο,, και πανάλαφρο, 0.1% CPU usage 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Και εγω για τα φανς το ειχα ρε ,αλλα μου εκανε και αλλα θεματα μετα το τελευταιο update. Με το afterburner ανοιχτο ,παταγα να ξεκινησει να καταγραφει τα fps και κολλαγε  το πισι. Ηθελε restart. Aυτα ξεκινησαν μετα το προτελευταιο update.

 

Spoiler

Ευτυχώς λειτουργεί εμένα. Το μόνο που κάνει είναι να μην ανάβουν τα λαμπάκια της ΑΙΟ κάποιες φορές, όποτε του καπνίσει. Ή ανάβουν και μετά σβήνουν. 

Αλλά κατά τα άλλα είναι super crap. Σκέψου πως της κάρτας γραφικών είναι far superior πρόγραμμα (Firestorm λέγεται). Άλλη η δουλειά του αλλά φαίνεται το πρόγραμμα που δουλεύτηκε. Έχω φτάσει και αναπολώ το icue ρε θα τρελαθούμε :lol: (ακόμη το'χω για τους μπροστινούς fans - τα αρτζιμπι - και δουλεύει μια χαρά)

  

Μόλις τώρα, Herald είπε

Fan control. Και καλύτερο,, και πανάλαφρο, 0.1% CPU usage 

Spoiler

Πως θα δουλέψει αυτό με της AIO τα μαραφέτια; Δεν είναι τόσο απλό και δεν το'χω καταφέρει και ποτέ να δουλέψει σωστά. Το Αρμουρι δεν τρώει cpu δεν με ενδιαφέρει αυτό, με νοιάζει ότι ολόκληρη ασους έχει ένα χάλι πρόγραμμα και δε παίρνει χαμπάρι και συνεχίζει ακάθεκτη.

 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, tommybertsen said:

 

  Hide contents

Πως θα δουλέψει αυτό με της AIO τα μαραφέτια; Δεν είναι τόσο απλό και δεν το'χω καταφέρει και ποτέ να δουλέψει σωστά. Το Αρμουρι δεν τρώει cpu δεν με ενδιαφέρει αυτό, με νοιάζει ότι ολόκληρη ασους έχει ένα χάλι πρόγραμμα και δε παίρνει χαμπάρι και συνεχίζει ακάθεκτη.

 

Για δες εδώ τα plugin. Έχει για διάφορες ΑΙΟ, μπορεί να βρεις και για τη δικιά σου.

https://github.com/Rem0o/FanControl.Releases

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν το καταλαινω αυτο με το cap. Γιατι να εισαι uncap; αν η οθονη ειναι 60 δωσε 60 αν εισαι 120 δωσε 120.. Εγω ειμαι 120 και παντα βαζω cap και καρφωνει στα 120 και ξεμπερδευω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tablet είπε

Εγω δεν το καταλαινω αυτο με το cap. Γιατι να εισαι uncap; αν η οθονη ειναι 60 δωσε 60 αν εισαι 120 δωσε 120.. Εγω ειμαι 120 και παντα βαζω cap και καρφωνει στα 120 και ξεμπερδευω..

Φαντάζομαι το λένε για τα framedrops λόγω κακού optimization. Αν για παράδειγμα εσύ που έχεις κλειδώσει και παίζεις στα 120fps σε κάποια φάση πέσει στιγμιαία (χωρίς ιδιαίτερο λόγο) στα 80fps και ξανά ανέβει 120fps θα το καταλάβεις εκείνη τη στιγμή στη κίνηση (micro stutter). Οπότε αν κλειδώσεις στα 75fps (που για ένα single player παιχνιδι όπως αυτό δε σε νοιάζουν τα πολλά fps) αυτά τα σκαμπανεβάσματα στα fps θα μειωθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...