Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, chrismilo91 είπε

καλησπερα παιδια πιστευεται θα τρεχει καπως σωστα σε ryzen 5 3600 και 1070 σε 1080p?

Define καπως σωστα.

Χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια πιστευω θα ειναι πολυ οριακα φιλε μου και απο θεμα cpu και ειδικα gpu (για κοντα στα 60), εκτος αν θες να παιζεις σε medium που ειναι αστα να πανε. Οπως και να εχει θα εχεις προβληματα οπως ολοι σε καποια σημεια.

Ψαξε youtube/reddit να δεις αν εχει καποιος setup οπως το δικο σου και πως τρεχει.

Στις 20/4/2023 στις 2:22 ΜΜ, Tigio13 είπε

Α σορρυ δεν το κατάλαβα. Unstable μόνο σε αυτό το παιχνίδι ήταν πάντως. Τόσο καιρό με αυτές τις ρυθμίσεις δεν είχα σε κανένα άλλο θέμα. Εγώ πιο πολύ το είπα να του ξέρουν και οι υπόλοιποι. Μάλλον με default ρυθμίσεις στη gpu πάει καλύτερα το συγκεκριμένο παιχνίδι. 

Εξαρταται το oc και ποσο stable ειναι. Το δικο μου oc που ειναι πολυ stable δινει καμποσο στο tlou χωρις κιχ. Απο την αλλη στο death stranding δεν αρεσε καθολου και κρασαρε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Define καπως σωστα.

Χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια πιστευω θα ειναι πολυ οριακα φιλε μου και απο θεμα cpu και ειδικα gpu (για κοντα στα 60), εκτος αν θες να παιζεις σε medium που ειναι αστα να πανε. Οπως και να εχει θα εχεις προβληματα οπως ολοι σε καποια σημεια.

Ψαξε youtube/reddit να δεις αν εχει καποιος setup οπως το δικο σου και πως τρεχει.

Δυσκολα τα πραγματα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Apostol. είπε

ouch δεν θελω να φανταστω αργοτερα τι θα γινεται.

Η 1070 ειναι καρτα 7ετιας ειναι λογικο τετοιες επιδοσεις σε ενα απο τα χειροτερα παιχνιδια με optimize του 2023. Και ο 3600 σχεδον τερματισμενος ειναι για να βγαλει τα 30-40fps και η καρτα 99%. Οποτε ναι δεν αξιζει καν να το πιασει καποιος να το παιξει με τετοιο συστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τερματισα και εγω ,ωραιο τελος και ωραια μουσικη. Μπορω να πω περαν των θεματων με τα stutters οτι ηταν αρκετα καλο ,και σαν ιστορια επισης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apostol. είπε

Για οσους εχουν amd:

Επειδη διαβαζα τυπους στο reddit και ελεγαν κλεισε hyperthreding κλεισε resizable bar εκανα καποια τεστ.

Εκλεισα το δευτερο ccd εκλεισα hyperthreading εκλεισα virtualization εκλεισα rebar εβγαλα το oc απο τον 5950x εβγαλα oc απο την 3080ti εβγαλα xmp.Ουσιαστικα εμεινα με 8cores χωρις ht και ολα τα αλλα stock.

Εκανα load απο εκει που εχω μεινει the hotel -lobby και παρακολουθουσα τα frametimes χωρις να κουναω χαρακτηρα.

Με κλειστα ολα ειχα frametimes 25ms και το graph τραμπαλα!

Με το που ανοιξα hyperthreading(smt) με κλειστο το δευτερο ccd επεσε στα 19-20!

Ανοιξα παλι δευτερο ccd και ετρεχε ελαχιστα καλυτερα ισως και τα ιδια.

Ανοιξα pbo + xmp + oc gpu και επεσε στα 16-17ms και το graph σχεδον ευθεια.

rebar -virtualization δεν φαινεται να ειχαν καμια επιδραση. Επαιξα και με τις ρυθμισεις απο nvcp και καμια διαφορα.

Οποτε οσοι λενε κλειστε hyperthreading (τουλαχιστον για amd) ειναι ακυρο τελειως.

Αυτα ολα σε περιοχη που τρεχει "καλα" το παιχνιδι οχι στις προβληματικες.

Οποτε εκτος αν εχετε unstable oc μην κανετε τιποτα.

Και λογικο, δεν ειναι δυνατον τοσα παιχνιδια να τρεχουν νερο και αυτο να θελει ενα ccd rebar off και δεν ξερω και εγω τι αλλο σκαρφιζεται ο καθενας.

Αυτα.

Καλά για τρολιά φαίνεται αν πρέπει να κάνεις και καλά όλα αυτά τα βήματα. Προσωπικά θα προτιμούσα να έκανα απεγκατάσταση το παιχνίδι παρά να κάνω όλες αυτές τις ενέργειες ακόμα και αν αυτές είχαν αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrismilo91 είπε

καλησπερα παιδια πιστευεται θα τρεχει καπως σωστα σε ryzen 5 3600 και 1070 σε 1080p?

Τώρα ουτε καν. 

Όσοι έχουν 8gb κάρτα σε κάνα χρόνο να το πιάσουν μήπως και το έχουν στρωσει μέχρι τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως να λέμε και τα θετικά η Naughty Dog/Sony που έδωσε στον τίτλο (υπάρχουν και στο PS5 βέβαια) έχει απίστευτη παραμετροποίηση και ευκολίες. Από το σεταρισμα του ήχου, τις ρυθμίσεις για συγκεκριμένες ανάγκες, χρώμα/μέγεθος/εμφάνιση υπότιτλου όπως σου αρέσει -για παράδειγμα εγώ εδώ και 3 χρόνια παρακολουθώ ταινίες/σειρές με σκούρο κιτρινωπό χρώμα και χάρηκα όταν είδα ότι δίνει την δυνατότητα παραμετροποίησης αυτή.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Πάντως να λέμε και τα θετικά η Naughty Dog/Sony που έδωσε στον τίτλο (υπάρχουν και στο PS5 βέβαια) έχει απίστευτη παραμετροποίηση και ευκολίες. Από το σεταρισμα του ήχου, τις ρυθμίσεις για συγκεκριμένες ανάγκες, χρώμα/μέγεθος/εμφάνιση υπότιτλου όπως σου αρέσει -για παράδειγμα εγώ εδώ και 3 χρόνια παρακολουθώ ταινίες/σειρές με σκούρο κιτρινωπό χρώμα και χάρηκα όταν είδα ότι δίνει την δυνατότητα παραμετροποίησης αυτή.

Στο accessibility options είναι οι καλύτεροι χαλαρά. Προσωπικά αδιάφορα τα περισσότερα, αλλα φαντάζομαι είναι πολύ σημαντικά για άτομα με αναπηρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apostol. είπε

Define καπως σωστα.

Χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια πιστευω θα ειναι πολυ οριακα φιλε μου και απο θεμα cpu και ειδικα gpu (για κοντα στα 60), εκτος αν θες να παιζεις σε medium που ειναι αστα να πανε. Οπως και να εχει θα εχεις προβληματα οπως ολοι σε καποια σημεια.

Ψαξε youtube/reddit να δεις αν εχει καποιος setup οπως το δικο σου και πως τρεχει.

Εξαρταται το oc και ποσο stable ειναι. Το δικο μου oc που ειναι πολυ stable δινει καμποσο στο tlou χωρις κιχ. Απο την αλλη στο death stranding δεν αρεσε καθολου και κρασαρε.

Γενικά δεν είμαι στη φάση να αλλάζω συνεχώς ρυθμίσεις για να πετύχω τις βέλτιστες. Έβαλα από bios ένα turbo mode που έλεγε, άλλαξα και κάποιες ρυθμίσεις μέσω radeon με τη βοήθεια των παιδιών στο ανάλογο θέμα και τα άφησα έτσι από τη στιγμή που δεν είχα προβλήματα. 

Στο tlou δεν άρεσαν καθόλου όλα αυτά λοιπόν και είτε έπαιζα 5 λεπτά είτε 2 ώρες, με το που έβγαινα είχα μήνυμα από radeon πως έχει γυρίσει στοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Γενικά δεν είμαι στη φάση να αλλάζω συνεχώς ρυθμίσεις για να πετύχω τις βέλτιστες. Έβαλα από bios ένα turbo mode που έλεγε, άλλαξα και κάποιες ρυθμίσεις μέσω radeon με τη βοήθεια των παιδιών στο ανάλογο θέμα και τα άφησα έτσι από τη στιγμή που δεν είχα προβλήματα. 

Στο tlou δεν άρεσαν καθόλου όλα αυτά λοιπόν και είτε έπαιζα 5 λεπτά είτε 2 ώρες, με το που έβγαινα είχα μήνυμα από radeon πως έχει γυρίσει στοκ. 

Δεν παρατήρησα στην 6700 xt μου να μη κρατάει ρυθμίσεις ότι και αν δοκίμασα  παίζω με 1440p fsr 2 quality mod cap 60 επίσης είτε στοκ είτε oc δεν είχα θέμα αυτά με 23.4.1 επίσης σήμερα που έβαλα τους 23.4.2 πάλι δεν είχα θεμα να μη μου κρατάει ρυθμίσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Πάντως να λέμε και τα θετικά η Naughty Dog/Sony που έδωσε στον τίτλο (υπάρχουν και στο PS5 βέβαια) έχει απίστευτη παραμετροποίηση και ευκολίες. Από το σεταρισμα του ήχου, τις ρυθμίσεις για συγκεκριμένες ανάγκες, χρώμα/μέγεθος/εμφάνιση υπότιτλου όπως σου αρέσει -για παράδειγμα εγώ εδώ και 3 χρόνια παρακολουθώ ταινίες/σειρές με σκούρο κιτρινωπό χρώμα και χάρηκα όταν είδα ότι δίνει την δυνατότητα παραμετροποίησης αυτή.

Οκ ναι εκει ειναι τοπ και τους αξιζει credit. Αλλα αυτα υπαρχουν και στο ps δεν ειναι καινοτομια του pc port.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ειπα περιμενετε και μην το παιζετε. Οχι μονο optimize αλλα και καλυτερο texture fidelity λογικα σε καρτες με χαμηλοτερη vram με ρυθμισεις οπως medium. Υπομονη ηδη το παιχνιδι αρχισε να πεφτει κοντα στο 30αρι δεν θα αργησει να παει στο 20αρικο οπως πεφτει. 

The Last of Us Part I Patch 1.0.4 releases next week with framerate optimizations and graphical improvements

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Σας ειπα περιμενετε και μην το παιζετε. Οχι μονο optimize αλλα και καλυτερο texture fidelity λογικα σε καρτες με χαμηλοτερη vram με ρυθμισεις οπως medium. Υπομονη ηδη το παιχνιδι αρχισε να πεφτει κοντα στο 30αρι δεν θα αργησει να παει στο 20αρικο οπως πεφτει. 

The Last of Us Part I Patch 1.0.4 releases next week with framerate optimizations and graphical improvements

 

bro !! θα παμε και για 3 φορα !! μετα τo patch !!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...