Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασα λιγο Oc στην cpu να δω αν δινει τπτ στο game  σε 1440p dlss quality αλλα τσαμπα καιει η λαμπα. Ισως με δυνατοτερη gpu να ειχε καποιο νοημα

5100/3900 και 5500/4300

TLOU.png.80ffbaa13e94cfca61e0c3878c5b65b3.png

 

Η μονη διαφορα που ειδα ειναι οτι με στοκ το cpu οταν σκυβεις και κοιτας πατωμα το gpu usage απο 99% μπορει να πεσει στα 95% ,με το cpu overclocked εμενε 99%

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Δοκιμασα λιγο Oc στην cpu να δω αν δινει τπτ στο game  σε 1440p dlss quality αλλα τσαμπα καιει η λαμπα. Ισως με δυνατοτερη gpu να ειχε καποιο νοημα

5100/3900 και 5500/4300

TLOU.png.80ffbaa13e94cfca61e0c3878c5b65b3.png

 

Η μονη διαφορα που ειδα ειναι οτι με στοκ το cpu οταν σκυβεις και κοιτας πατωμα το gpu usage απο 99% μπορει να πεσει στα 95% ,με το cpu overclocked εμενε 99%

Εγώ που είχα πειράξει διάφορα από το μενού του radeon και δεν είχα θέμα με αυτές τις ρυθμίσεις σε κανένα παιχνίδι, με το που άνοιγα tlou μου τα γυρνούσε όλα default. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Εγώ που είχα πειράξει διάφορα από το μενού του radeon και δεν είχα θέμα με αυτές τις ρυθμίσεις σε κανένα παιχνίδι, με το που άνοιγα tlou μου τα γυρνούσε όλα default. 

Δεν εχω πειραξει την καρτα ,oc στη cpu εχω κανει.

Ισως ηταν unstable με τα settings σου και κρασερε ο driver.

Btw μολις περασα το τελευταιο update του παιχνιδιου και ειδα μια αυξηση σε min ,1% ,0.1%.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν εχω πειραξει την καρτα ,oc στη cpu εχω κανει.

Ισως ηταν unstable με τα settings σου και κρασερε ο driver.

 

Α σορρυ δεν το κατάλαβα. Unstable μόνο σε αυτό το παιχνίδι ήταν πάντως. Τόσο καιρό με αυτές τις ρυθμίσεις δεν είχα σε κανένα άλλο θέμα. Εγώ πιο πολύ το είπα να του ξέρουν και οι υπόλοιποι. Μάλλον με default ρυθμίσεις στη gpu πάει καλύτερα το συγκεκριμένο παιχνίδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Α σορρυ δεν το κατάλαβα. Unstable μόνο σε αυτό το παιχνίδι ήταν πάντως. Τόσο καιρό με αυτές τις ρυθμίσεις δεν είχα σε κανένα άλλο θέμα. Εγώ πιο πολύ το είπα να του ξέρουν και οι υπόλοιποι. Μάλλον με default ρυθμίσεις στη gpu πάει καλύτερα το συγκεκριμένο παιχνίδι. 

Εχει σημασια και το ζορι που ριχνει το καθε παιχνιδι στην gpu , αλλου μπορει να εισαι stable αλλου οχι.

Μπορει να εχει και καποιο θεμα ο driver της amd δεν το γνωριζω, ισως καποιο αλλο παιδι με radeon καρτα να μας πει.

Παντως εγω για αυτο το λογο δεν πειραζω ποτε την gpu. Καθε παιχνιδι εχει διαφορετικη συμπεροφορα στο oc/uv που κανεις. Προτιμω να παιζω στοκ να εχω το κεφαλακι μου ησυχο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα λιγες ωρες, εφτασα μεχρι το σημειο με τους hunters μετα το ξενοδοχειο.

Στον φιλο που ρωτησε πιο πανω αν το παιχνιδι φτιαχτηκε: Nope

Το παιχνιδι ειναι ακομα broken, όποτε παιζει σωστα ειναι μπομπα, αλλα πολλες φορες δεν τρεχει σωστα.

Πχ μπαινω σε μια περιοχη ανοιχτη με npcs και αρχιζει τα stutter, fps δεν ριχνει πολλα θα ειναι γυρω στα 60 αλλα τα 1% lows πανε κατα διαολου σιγουρα, γυριζω την καμερα και κανει μπαμ. Κλεινω το παιχνιδι το ξανανοιγω ακριβως στο ιδιο σημειο και ολα smooth, περισσοτερα fps αλλα το σημαντικοτερο κανενα microstutter, ολα βουτυρο.

Το ιδιο και σε αλλες περιοχες χωρις εχθρους, microstutter απο το πουθενα μεχρι να το κλεισω και να το ξανανοιξω.

Παιζω λιγη ωρα ακομα αρχιζει τα ιδια, καθαριζω τους εχθρους κοβω βολτες σε ολη την περιοχη και κανενα stutter. Αλλοπροσαλλα πραγματα.

Γενικα οποτε μπαινω σε καινουρια περιοχη αρχιζει τα microstutter, δεν εχω ανοιχτο το rtss συνεχεια, δεν μπορω να παιζω και να βλεπω το overlay οποτε δεν ξερω ακριβως τι γινεται.

Vram παντως σιγουρα δεν ξεπερναω τα 12g της 3080ti.

Το σιγουρο ειναι οτι κατι παει πολυ στραβα με αυτο το πορτ, και δεν νομιζω να το φτιαξουν ποτε.

Αυτα στο συστημα μου 5950x 3080ti 64gb ram 4k dlss quality(οπότε 1440p) ολα ultra εκτος απο enviromental textures στο high για να μην ξεπερναω τα 12gb vram (Αν και το rtss δειχνει λιγοτερα απο οτι λεει στο μενου, αλλα το κανω για να ειμαι safe).Εβγαλα και το oc της καρτας, καμια διαφορα.

Ειμαι περιεργος αν καποιος παρατηρει το ιδιο. Ουσιαστικα και με 60-70 που τρεχει οταν εχει προβλημα τα stutters εμφανιζονται γιατι κανει frametime spikes φευγει απο το οριο του gsync και φαινεται φως φαναρι.

Αυτο το smooth μετα microstutter μετα smooth και τουμπαλιν σπαει μπαλες τελειως.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω με 5900x και 3080ti, 1440p native και το έκλεισα το DLSS εντελώς και δεν είχα κανένα θέμα.
Ως και το 1.0.70 patch είχα συνέχεια CTD με το DLSS. Χωρίς το DLSS μου έκανε 1 CTD μετά από 3+ ώρες που το είχα ανοιχτό.
Έτσι πάντως (1440p + χωρίς DLSS) σε μένα ήταν μια χαρά! Έβγαλα το 2ο Playthrough μου έτσι χωρίς κανένα CTD. Και γω δεν είχα ανοιχτό το rtss οπότε δεν ξέρω για 1% lows πως ήταν, σε 2 ή 3 σημεία ήταν λίγο πιο αργή η κίνηση και από εκεί κατάλαβα ότι κάτι θέλει ακόμα αλλά δεν ήταν κάποιο stutterfest ή κάπως έτσι.
Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή με το νεότερο patch και θα πω εντυπώσεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, comfuzio είπε

Εγώ παίζω με 5900x και 3080ti, 1440p native και το έκλεισα το DLSS εντελώς και δεν είχα κανένα θέμα.
Ως και το 1.0.70 patch είχα συνέχεια CTD με το DLSS. Χωρίς το DLSS μου έκανε 1 CTD μετά από 3+ ώρες που το είχα ανοιχτό.
Έτσι πάντως (1440p + χωρίς DLSS) σε μένα ήταν μια χαρά! Έβγαλα το 2ο Playthrough μου έτσι χωρίς κανένα CTD. Και γω δεν είχα ανοιχτό το rtss οπότε δεν ξέρω για 1% lows πως ήταν, σε 2 ή 3 σημεία ήταν λίγο πιο αργή η κίνηση και από εκεί κατάλαβα ότι κάτι θέλει ακόμα αλλά δεν ήταν κάποιο stutterfest ή κάπως έτσι.
Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή με το νεότερο patch και θα πω εντυπώσεις 

Δυστυχως εγω δεν μπορω να παιξω χωρις dlss γιατι παιζω σε 4k oled tv. Παντως cdt δεν ειχα εγω.

Το dlss στο τελευταιο patch ειναι broken αν αλλαζεις αναλυση in game, θελει restart αλλιως ειναι slideshow οτι settings και να εχεις.

Stutterfest με την εννοια των μεγαλων stutter δεν ειναι, αλλα κανει συνεχεια microstutters, οταν κανεις κανεις pan την camera το καταλαβαινεις.

Καποιο memory leak μου μυριζει εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το game θα είναι fixed όταν παίζει καλά σε κάρτες τύπου 2070/3070 με 8αρες μνήμες που όμως έχουν κατά τα άλλα την ιπποδύναμη να το τρέξουν στα 1440p. Και εννοείται αφού φτιάξουν το άθλιο CPU usage. Δεν είναι δυνατόν να θέλει η 3070 dlss για 1440p χωρίς RT, δλδ κάπου ώπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να "καταλήξουμε"..κάπως, τέτοιου είδους μπακαλοδουλεμένα παιχνίδια είναι να τα παίρνεις αφού το θες ρε παιδί μου, να βλέπεις πόσο χάλια φτιαγμένο είναι στο PC σου και να το στέλνεις πίσω,παίρνοντας το χρήματα σου πίσω.

Μόνο έτσι μαθαίνουν οι όποιοι devs (για τα επόμενα παιχνίδια) ότι δεν συμφέρει να λανσάρουν π@π@ριές. Μόνο, όλα για τα χρήμα, άρα χτυπάμε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, spanian είπε

Για να "καταλήξουμε"..κάπως, τέτοιου είδους μπακαλοδουλεμένα παιχνίδια είναι να τα παίρνεις αφού το θες ρε παιδί μου, να βλέπεις πόσο χάλια φτιαγμένο είναι στο PC σου και να το στέλνεις πίσω,παίρνοντας το χρήματα σου πίσω. 

Μόνο έτσι μαθαίνουν οι όποιοι devs (για τα επόμενα παιχνίδια) ότι δεν συμφέρει να λανσάρουν π@π@ριές. Μόνο, όλα για τα χρήμα, άρα χτυπάμε εκεί.

Καλυτερα κλειδάκι από eneba σε 4-5 χρόνια για να μην γίνεσαι και"κλέφτης ".😝

Λογικά τότε θα υπάρχουν gpus στο 300αρι που θα το τρέχουν νεράκι το παιχνιδι 1440p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους εχουν amd:

Επειδη διαβαζα τυπους στο reddit και ελεγαν κλεισε hyperthreding κλεισε resizable bar εκανα καποια τεστ.

Εκλεισα το δευτερο ccd εκλεισα hyperthreading εκλεισα virtualization εκλεισα rebar εβγαλα το oc απο τον 5950x εβγαλα oc απο την 3080ti εβγαλα xmp.Ουσιαστικα εμεινα με 8cores χωρις ht και ολα τα αλλα stock.

Εκανα load απο εκει που εχω μεινει the hotel -lobby και παρακολουθουσα τα frametimes χωρις να κουναω χαρακτηρα.

Με κλειστα ολα ειχα frametimes 25ms και το graph τραμπαλα!

Με το που ανοιξα hyperthreading(smt) με κλειστο το δευτερο ccd επεσε στα 19-20!

Ανοιξα παλι δευτερο ccd και ετρεχε ελαχιστα καλυτερα ισως και τα ιδια.

Ανοιξα pbo + xmp + oc gpu και επεσε στα 16-17ms και το graph σχεδον ευθεια.

rebar -virtualization δεν φαινεται να ειχαν καμια επιδραση. Επαιξα και με τις ρυθμισεις απο nvcp και καμια διαφορα.

Οποτε οσοι λενε κλειστε hyperthreading (τουλαχιστον για amd) ειναι ακυρο τελειως.

Αυτα ολα σε περιοχη που τρεχει "καλα" το παιχνιδι οχι στις προβληματικες.

Οποτε εκτος αν εχετε unstable oc μην κανετε τιποτα.

Και λογικο, δεν ειναι δυνατον τοσα παιχνιδια να τρεχουν νερο και αυτο να θελει ενα ccd rebar off και δεν ξερω και εγω τι αλλο σκαρφιζεται ο καθενας.

Αυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει εγώ βλέπω στον 12700Κ σημαντική χρήση στα πάντα και των ecores + HT + όλων των P cores

4 minutes ago, Apostol. said:

Για οσους εχουν amd:

Επειδη διαβαζα τυπους στο reddit και ελεγαν κλεισε hyperthreding κλεισε resizable bar εκανα καποια τεστ.

Εκλεισα το δευτερο ccd εκλεισα hyperthreading εκλεισα virtualization εκλεισα rebar εβγαλα το oc απο τον 5950x εβγαλα oc απο την 3080ti εβγαλα xmp.Ουσιαστικα εμεινα με 8cores χωρις ht και ολα τα αλλα stock.

Εκανα load απο εκει που εχω μεινει the hotel -lobby και παρακολουθουσα τα frametimes χωρις να κουναω χαρακτηρα.

Με κλειστα ολα ειχα frametimes 25ms και το graph τραμπαλα!

Με το που ανοιξα hyperthreading(smt) με κλειστο το δευτερο ccd επεσε στα 19-20!

Ανοιξα παλι δευτερο ccd και ετρεχε ελαχιστα καλυτερα ισως και τα ιδια.

Ανοιξα pbo + xmp + oc gpu και επεσε στα 16-17ms και το graph σχεδον ευθεια.

rebar -virtualization δεν φαινεται να ειχαν καμια επιδραση. Επαιξα και με τις ρυθμισεις απο nvcp και καμια διαφορα.

Οποτε οσοι λενε κλειστε hyperthreading (τουλαχιστον για amd) ειναι ακυρο τελειως.

Αυτα ολα σε περιοχη που τρεχει "καλα" το παιχνιδι οχι στις προβληματικες.

Οποτε εκτος αν εχετε unstable oc μην κανετε τιποτα.

Και λογικο, δεν ειναι δυνατον τοσα παιχνιδια να τρεχουν νερο και αυτο να θελει ενα ccd rebar off και δεν ξερω και εγω τι αλλο σκαρφιζεται ο καθενας.

Αυτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...