Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε κάτι σαν αποθήκη με τον Joel+Henry κλπ όπου βλέπω κάτι αδιανόητες πτώσεις του gpu usage, αλλά γενικά αυτό το παρατηρώ indoors. Μόλις "ξημερώσει" και βγω κάπου έξω , θα κοιτάξω και τα textures για να δω αν υπάρχει κάτι ύποπτο. Βλέπω λιγότερο micro stutter πάντως προς το παρόν. Η RAM ξεκίνησε από 24GB και κατέληξε στα 18. Δεν ξέρω τι πινουν, αλήθεια. :lol: 

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

ποσο? εμενα το εκανε σχετικα γρηγορα, σε μερικα λεπτα.

Και σε μένα σχετικά γρήγορα το κάνε μετα και το τελευταίο patch η μνήμη μου παίζει του συστήματος  γύρω στα 14-15 giga από 32 της 6700xt γύρω στα 10-11 παίζω settings σε high 2κ με fsr 2 quality cap στα 60. Αλλά δεν είμαι smooth επίσης πεφτω αρκετά ειδικά σε κλειστό χώρο πέφτει και στα 25 fps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, akoinonitos said:

ποσο? εμενα το εκανε σχετικα γρηγορα, σε μερικα λεπτα.

Δε το μέτρησα ακριβώς αλλά ήταν κανα 15λεπτο άνετα οπότε έγραψα 20λεπτο να είμαι πιο κοντά. 7:26 νομίζω πάτησα το κλικ 7:4Χκατι να τελείωσε ; Το ξαναπέρασα όλο από την αρχή καθώς δεν είχε φέρει ο θείος το τελευταίο πατς από τον ίδιο "φούρναρη" και "κρύωσε" οπότε άκυρο και το ξεκίνησα από το μηδέν :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2023 στις 3:26 ΠΜ, Apostol. είπε

Να και το δικο μου συστημα, με το που μπαινω στο δωματιο και κοιταω προς το μεσα δωματιο(οπως ειναι στο thumbnail) πεφτει η gpu στο 60% πεφτουν fps στα 70-80 και αρχιζουν frametime spikes. Μεσα στο κτιριο εκει που κανω το κυκλο το frametime graph κανει τραμπαλα. Το εκανα record απο το monitor του pc που ειναι 1440p οχι απο την oled.

Οποτε αρχιζω με 1440p dlss quality(1080p) ολα ultra εκτος motion blur, γυριζω σε 900p low και μετα σε 1440p ultra native που ειναι οπως παιζω στην tv (4K dlss quality).

Στο βιντεο δεν πολυ φαινεται αλλα σε μια gsync οθονη ομως κανει μπαμ οταν αρχιζουν τα stutter, και ολα αυτα χωρις κανενα λογο.

Και η ερωτηση μου ειναι αξιζει να το συνεχισω, θα γινονται και αλλα τετοια παρακατω? (σιγουρα υποθετω εγω)

 

Μπορει κανεις να παιξει αυτο το σημειο με το καινουριο patch να δουμε αν αλλαξε τιποτα?

Slums το chapter στην αρχη του παιχνιδιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apostol. είπε

Μπορει κανεις να παιξει αυτο το σημειο με το καινουριο patch να δουμε αν αλλαξε τιποτα?

Slums το chapter στην αρχη του παιχνιδιου

Μην το πολυψάχνεις. Here and there, πάντα πέφτει το gpu usage και ακόμη δεν υπάρχει κάτι σχετικά με την αλλοπρόσαλλη χρήση του CPU. Δεν έχει νόημα να μην μπαίνεις για αυτό, την 3080Ti δεν έχεις; Μια χαρά παίζεις.

Τα micro stutters λιγόστεψαν όπως βλέπω, έχει διορθωθεί το mouse jittering, είναι κάπως πιο smooth αλλά το gpu usage κάνει ups and downs, δείχνοντας πως το παιχνίδι είναι beyond repair. Κλείδωσέ το σε ένα framerate και παίξε έτσι. Δεν έχει νόημα να ψάχνεις περισσότερο. 

Btw δεν έχω τέτοιο chapter που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το τελειωσα στο χαλι που ειναι και ησυχασα ριχνω πετρα και προχωραω . Παρολαυτα δν με εντυπωσιασε τελικα ισως επειδη ειδα πρωτα την σειρα και ηταν σχεδον ιδιο. Θα δωσω κουντος για το gore οταν πυροβολας και το αιμα αρκετα ρεαλισιτκο σε γκειμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν εφτιαξαν με το τελευταιο patch στα σημεια που ξερουμε μην πω ακομα χειροτερα. Εφυγε delete η σπασμενη εκδοση τα λεμε σε κανα χρονο παλι που θα εχει πεσει στο 15ευρω θα εχουν βγει ακομα 5-10 patches και θα το παιξουμε οπως πρεπει. Προτεινω το ιδιο να κανετε και εσεις δεν θα γινουμε beta testers των εταιριων υπαρχουν εκατονταδες παιχνιδια εκει εξω που τρεχουν εξαιρετικα σε καθε συστημα και ειναι και παιχνιδαρες. Αφηστε τους να το φτιαξουν. Επαιξα σημερα το DLC στο uncharted 4 τα ιδια χαλια με jittering το τελειωνω και δρομο και αυτο. Αρκετα ασχοληθηκαμε με τις αναπηρες iron galaxy και naughty dog. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Apostol.

Για να πάρεις μια ιδέα πόσο άκυρα dips κάνει η GPU (θαρρώ είναι χειρότερα από πριν wtf)

Spoiler

Προσωπικά μετά το τεστ βίντεο το κλείδωσα στα 90Fps (δε πέφτει πιο κάτω anyway) και ξεκουράζω gpu + cpu (για το τελευταίο - λέμε τώρα, αφού εκτός από ζεστός, το να τρέχει με την Β660 της Asus είναι not ideal - μιας και δεν γίνεται σωστό undervolt because...Intel). Έως τώρα έχω δει ,συγκριτικά, πολύ λιγότερα stutters.

 

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μονο με cap παιζει μια χαρα αλλιως δεν γινεται να εχεις σωστο frametimes. Τα frametimes πατανε στην cpu και οσο υπαρχουν σκαμπανεβασματα θα υπαρχουν και spikes με microstutters σε τετοια κακα ports. 

Παρτε μια ιδεα και απο uncharted 4 να δειχνει το αλλο μαργαριταρι της iron galaxy

83% gpu 65% cpu 77fps απο 97 που εχω cap. Ουτε cpu φταιει ουτε gpu και τα 2 δεν ειναι 99% και ομως για καποιο λογο που μονο αυτοι ξερουν δεν maxarei η καρτα. Εννοειται μαζι με jittering φτιαχνουν μια αρκετα κακη εμπειρια οσα fps και να εχεις. Τι να πεις.

UNCHARTED-Legacy-of-Thieves-Collection-S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Μην το πολυψάχνεις. Here and there, πάντα πέφτει το gpu usage και ακόμη δεν υπάρχει κάτι σχετικά με την αλλοπρόσαλλη χρήση του CPU. Δεν έχει νόημα να μην μπαίνεις για αυτό, την 3080Ti δεν έχεις; Μια χαρά παίζεις.

Τα micro stutters λιγόστεψαν όπως βλέπω, έχει διορθωθεί το mouse jittering, είναι κάπως πιο smooth αλλά το gpu usage κάνει ups and downs, δείχνοντας πως το παιχνίδι είναι beyond repair. Κλείδωσέ το σε ένα framerate και παίξε έτσι. Δεν έχει νόημα να ψάχνεις περισσότερο. 

Btw δεν έχω τέτοιο chapter που λες.

Ναι 3080ti εχω, gpu και cpu(5950x) οτι να ναι σε μερικα σημεια. Ελεγα να περιμενω και αυτο το patch πριν το παιξω. Στο βιντεο που εβαλες καλα εισαι, στο δικο μου δες τι γινεται απο frametime spikes..

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι μονο με cap παιζει μια χαρα αλλιως δεν γινεται να εχεις σωστο frametimes. Τα frametimes πατανε στην cpu και οσο υπαρχουν σκαμπανεβασματα θα υπαρχουν και spikes με microstutters σε τετοια κακα ports. 

Παρτε μια ιδεα και απο uncharted 4 να δειχνει το αλλο μαργαριταρι της iron galaxy

83% gpu 65% cpu 77fps απο 97 που εχω cap. Ουτε cpu φταιει ουτε gpu και τα 2 δεν ειναι 99% και ομως για καποιο λογο που μονο αυτοι ξερουν δεν maxarei η καρτα. Εννοειται μαζι με jittering φτιαχνουν μια αρκετα κακη εμπειρια οσα fps και να εχεις. Τι να πεις.

UNCHARTED-Legacy-of-Thieves-Collection-S

To θεμα ειναι και cap να βαλω δεν αλλαζει κατι στα σημεια που εχουν προβλημα. Οταν εχεις 1% lows 40 fps τι να σου κανει το cap. 50% gpu 40% cpu και frametimes τραμπαλα.

Μπουρδελο μαγκες, τεσπα ταχουμε πει τοσες σελιδες, το εχουμε εξαντλησει το θεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Apostol. είπε

Ναι 3080ti εχω, gpu και cpu(5950x) οτι να ναι σε μερικα σημεια. Ελεγα να περιμενω και αυτο το patch πριν το παιξω. Στο βιντεο που εβαλες καλα εισαι, στο δικο μου δες τι γινεται απο frametime spikes..

To θεμα ειναι και cap να βαλω δεν αλλαζει κατι στα σημεια που εχουν προβλημα. Οταν εχεις 1% lows 40 fps τι να σου κανει το cap. 50% gpu 40% cpu και frametimes τραμπαλα.

Μπουρδελο μαγκες, τεσπα ταχουμε πει τοσες σελιδες, το εχουμε εξαντλησει το θεμα.

Βρε delete δρομο που λεμε ας τους αφησουμε μπας και το στρωσουν με 5-10 patch ακομα. Το uncharted το παρατησαν αν παρατησουν και αυτο τι να πω. Ειναι απαραδεκτοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Παρτε μια ιδεα και απο uncharted 4 να δειχνει το αλλο μαργαριταρι της iron galaxy

83% gpu 65% cpu 77fps απο 97 που εχω cap. Ουτε cpu φταιει ουτε gpu και τα 2 δεν ειναι 99% και ομως για καποιο λογο που μονο αυτοι ξερουν δεν maxarei η καρτα. Εννοειται μαζι με jittering φτιαχνουν μια αρκετα κακη εμπειρια οσα fps και να εχεις. Τι να πεις.

UNCHARTED-Legacy-of-Thieves-Collection-S

Μα εννοείται έχει τα ίδια προβλήματα ακριβώς που έχει και το tlou. Απλά εδώ την γλύτωσαν επειδή τα γραφικά είναι τόσο παλιά που γίνεται brute force από τις πιο πολλές κάρτες. Και εννοείται η κατανάλωση σε ram/VRAM τραγική και δυσανάλογη του οπτικού αποτελέσματος. Το είχα αγοράσει όταν βγήκε και είχε επίσης περιοχές που απλά έπεφτε χωρίς λόγο το performance. Επίσης το πρώτο παιχνίδι που είδα να μαξαρει 16 γιγα ram.

Δεν πειράζει όμως, την έπαθα με το uncharted και δεν αγόρασα το tlou :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από driver installation (τους τελευταίους nvidia) , έκανε πάλι shader compile. 18μιση λεπτά, ακριβώς όσο την πρώτη φορά.

Πάντως γενικά αυτό που βλέπω, είναι πτώση του GPU Usage, σχεδόν κάθε φορά που μπαίνεις μέσα σε ένα εσωτερικό χώρο/αποθήκη or whatever. Και ανάλογα την περιοχή που βρισκόμαστε, μπορεί το usage να είναι φουλ μπορεί και όχι. Γενικά δείχνει μισοτελειωμένη κατάσταση από άποψη "ποιοτικού ελέγχου". Ήθελε κάνα δίμηνο ακόμη για αυτό το σκοπό (συν ό,τι άλλα fix έχουνε γίνει).

Το παιχνίδι απέκτησε αρκετό ενδιαφέρον πάντως, αν και δεν είναι κάτι groundbreaking, η εξέλιξη της ιστορίας είναι πολύ καλή. Νομίζω πως αψηφώ το επαναλαμβανόμενο gameplay πλέον, εστιάζω στην ιστορία, έχει τον τρόπο να στο περνάει αυτό το παχινίδι και για αυτό τον λόγο φαντάζομαι πως έχει μείνει στην ιστορία σαν game. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Μετά από driver installation (τους τελευταίους nvidia) , έκανε πάλι shader compile. 18μιση λεπτά, ακριβώς όσο την πρώτη φορά.

Πάντως γενικά αυτό που βλέπω, είναι πτώση του GPU Usage, σχεδόν κάθε φορά που μπαίνεις μέσα σε ένα εσωτερικό χώρο/αποθήκη or whatever. Και ανάλογα την περιοχή που βρισκόμαστε, μπορεί το usage να είναι φουλ μπορεί και όχι. Γενικά δείχνει μισοτελειωμένη κατάσταση από άποψη "ποιοτικού ελέγχου". Ήθελε κάνα δίμηνο ακόμη για αυτό το σκοπό (συν ό,τι άλλα fix έχουνε γίνει).

Το παιχνίδι απέκτησε αρκετό ενδιαφέρον πάντως, αν και δεν είναι κάτι groundbreaking, η εξέλιξη της ιστορίας είναι πολύ καλή. Νομίζω πως αψηφώ το επαναλαμβανόμενο gameplay πλέον, εστιάζω στην ιστορία, έχει τον τρόπο να στο περνάει αυτό το παχινίδι και για αυτό τον λόγο φαντάζομαι πως έχει μείνει στην ιστορία σαν game. 

Το παιχνιδι ειναι masterpiece, θυμαμαι πρωτη φορα που το ειχα παιξει ειχα μεινει κοκαλο, ειδικα στο τελος εφευγαν χειριστηρια στο τοιχο.

Η ιστορια ειναι ολα τα λεφτα, ειδικοτερα οταν ειχε βγει δεν υπηρχαν τετοιες κινηματογραφικες εμπειριες. Σαν story ναι δεν ειναι groundbreaking αλλα ειναι πολυ πολυ well done. Εχοντας παιξει το παιχνιδι η σειρα δεν με ενθουσιασε.

Σαν gameplay δειχνει την ηλικια του αλλα κρατιεται μια χαρα ακομα, εχω παιξει πολυ χειροτερα.

Τωρα για το 2 δεν θα μιλησω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπος το first person μακάρι να το κάνουν καλή υλοποίηση... μακράν καλύτερο immersive, ότι πρέπει για τέτοιου είδους games... απορώ γιατί δε το βάζουν σαν επιλογή να έχεις και τα 2

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...