Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

είχα την εντύπωση ότι παίζουν και τα 2 στα 5,7

δυστυχως  οχι, ρε συ απο εικονα πως ειναι σε εσενα το game? το εβαλα λιγο και η εικονα σε εμενα εχει πολυ θορυβο , οτι αναλυση και αν εβαλα ,native dlss fsr ολα τα ιδια ,υπαρχει  καποια  ρυθμιση ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δυστυχως  οχι, ρε συ απο εικονα πως ειναι σε εσενα το game? το εβαλα λιγο και η εικονα σε εμενα εχει πολυ θορυβο , οτι αναλυση και αν εβαλα ,native dlss fsr ολα τα ιδια ,υπαρχει  καποια  ρυθμιση ? 

για βγάλε ένα screen να δω... όταν ανοίγεις dlss-fsr βάζει sharpering... εμενα που μου αρέσει να το τσιμπάω λίγο, το έχω στο 20.... κάπου είχα διαβάσει επίσης ότι σε μερικούς με hdr κάνει κόλπα το game για δοκίμασε χωρίς dlss χωρίς hdr...

εδώ είχα βγάλει ένα δικό μου βλέπεις κάποια διαφορα με εσένα? γενικά εκτος από λίγο aliasing δεν έχω δει κάτι τραγικό (σε 4k,1440 και 2560x1080 )

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

ερωτηση ,εχει και σε εσας πολυ θορυβο η εικονα ?

Mηπως λες το film grain?Εχει ρυθμιση παντως για αυτο.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

σωστός αυτά τα έκλεισα όλα πριν ανοίξω το game... πολύ σπαστικό το film grain

Σχετικο ειναι αν θες να βγαλεις screenshots ναι το film grain δεν λεει αλλα στο συγκεκριμενο παιχνιδι του δινει εξτρα ποντο στην δυστοπια και γενικοτερα στην ολη ατμοσφαιρα του καταστραμενου κοσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, icenex είπε

Σχετικο ειναι αν θες να βγαλεις screenshots ναι το film grain δεν λεει αλλα στο συγκεκριμενο παιχνιδι του δινει εξτρα ποντο στην δυστοπια και γενικοτερα στην ολη ατμοσφαιρα του καταστραμενου κοσμου.

καλά ναι είναι ότι αρέσει στον καθένα... εμενα με χαλάει πολύ στο μάτι, όταν έπαιζα little nightmares θυμάμαι είχα αυτή την αίσθηση που λέει ο akoinonitos σα να έχει βαβούρα στην οθόνη...μέχρι που προς το τέλος το πήρα χαμπάρι σκάει το έκλεισα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα το film grain και εμένα δεν μου αρέσει. Στην naughty dog engine και συγκεκριμένα στα The Last of Us ωστόσο δεν με ενοχλεί. Αυτό που δεν μπορώ με τίποτα όμως και κλείνω συνέχεια είναι το Chromatic Aberration και το Vignette. Απορώ γιατί υπάρχουν εξ αρχής στα παιχνίδια αυτές οι ρυθμίσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, icenex είπε

Ψιλοπαλευεται νομιζω μετα το τελευταιο update...ανεβαζω ενα βιντεακι με dlss on/off στα 1440p default high settings.Βεβαια δεν βλεπω τραγικες διαφορες με dlss on αντε να παιρνω 5fps??Δοκιμασα και με overclock την καρτα αλλα αντε να παρεις 5 fps απο εκει βεβαια στο βιντεακι που ανεβαζω θα δειτε οτι το κλεινω το overclock.

Καποιος μπορει να το παιξει και με παλιο συστημα βεβαια μην περιμενει πολλα.Εμενα δεν μου κακοφαινεται τοσο μιας και στο playstation επαιζε με λιγοτερα καρε.Λογικα αν γινουν πιο σταθερα τα καρε και δεν εχουν αυτα τα κολληματα/σκαμπανεβασματα θα ειναι κομπλε και ας το παιζεις 40-50 καρε.Το λεω αυτο γιατι λογικα θα υπαρχουν και πιο βαρια σημεια απο το σημειο που το δοκιμασα οποτε ισως σε αλλα σημεια το average να ειναι κοντα στο 40 η πιο κατω γιατι εγω επι το πληστον τωρα εβλεπα 45-50 καρε με dlss off.

 

Εγω θα πω τα εξης:

Οταν εχεις ενα παιχνιδι που τρεχει smooth 60fps (unlocked παει απο 60-80) στο ps5 σε 1440p high οπου το ps5 εχει ενα κουτσουρεμενο zen2 8c\16t 3700x 16gb unified gddr6 memory και μια gpu που βγαζει 10 tf, ΔΕΝ ειναι αποδεκτο το ιδιο παιχνιδι σε ενα pc (πχ το δικο μου) με κλασεις ανωτερο σε ολα zen3 5950x 16c\32t , 64gb ram, 3080ti 12gb gddr6x με 34 tf να τρεχει ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, να τρωει stutters και να κρασαρει. 

Δεν υπαρχει τιποτα στο δικο μου pc που να μην ειναι 2-3 φορες καλυτερο απο το hw ενος ps5 (αντε πες οτι εχουν πανω κατω ιδιο ssd) Εξαιρεση το hw decompression του ps5, βεβαια και στο pc υπαρχει direct storage αλλα οι devs σφυριζουν αδιαφορα.

Το μονο που υπαρχει ειναι η ανικανοτητα των devs και το greed της sony.

Οποτε ειναι απαραδεκτο να μην μπορω να εχω τουλαχιστον τις επιδοσεις ενος ps5. Ληστρικο θα ελεγα απο μεριας τους.

Γιατι στο Horizon επαιζα ολα τερμα με 100fps? Γιατι στο god of war τα ιδια? Γιατι στο spiderman παιζω με 60-70 fps ολα τερμα και με raytracing που σκιζει?Γιατι σε ολα τα παραπανω δεν ειχα stutters και ελεγα "να γιατι εχω pc για gaming και παλι καλα που πουλησα την κονσολα"?

Γιατι πολυ απλα ειναι ανικανοι και εμεις τους στηριζουμε. Κριμα που αγορασα το παιχνιδι απο κλειδαδικο και δεν μπορω να το κανω refund. Αλλα εγω φταιω επρεπε να το παρω απο το θειο.

Οπως ελεγε και ο @Arkin μην τους δινετε φραγκο, σκαβουμε τον λακκο μας ετσι. Και να το θυμηθειτε που δεν θα το φτιαξουν ποτε, θα το αφησουν σαν το Uncharted.

Αθλιοι ανικανοι και κλεφτες ειναι.

/rant over

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Apostol. είπε

Εγω θα πω τα εξης:

Οταν εχεις ενα παιχνιδι που τρεχει smooth 60fps (unlocked παει απο 60-80) στο ps5 σε 1440p high οπου το ps5 εχει ενα κουτσουρεμενο zen2 8c\16t 3700x 16gb unified gddr6 memory και μια gpu που βγαζει 10 tf, ΔΕΝ ειναι αποδεκτο το ιδιο παιχνιδι σε ενα pc (πχ το δικο μου) με κλασεις ανωτερο σε ολα zen3 5950x 16c\32t , 64gb ram, 3080ti 12gb gddr6x με 34 tf να τρεχει ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, να τρωει stutters και να κρασαρει. 

Δεν υπαρχει τιποτα στο δικο μου pc που να μην ειναι 2-3 φορες καλυτερο απο το hw ενος ps5 (αντε πες οτι εχουν πανω κατω ιδιο ssd) Εξαιρεση το hw decompression του ps5, βεβαια και στο pc υπαρχει direct storage αλλα οι devs σφυριζουν αδιαφορα.

Το μονο που υπαρχει ειναι η ανικανοτητα των devs και το greed της sony.

Οποτε ειναι απαραδεκτο να μην μπορω να εχω τουλαχιστον τις επιδοσεις ενος ps5. Ληστρικο θα ελεγα απο μεριας τους.

Γιατι στο Horizon επαιζα ολα τερμα με 100fps? Γιατι στο god of war τα ιδια? Γιατι στο spiderman παιζω με 60-70 fps ολα τερμα και με raytracing που σκιζει?Γιατι σε ολα τα παραπανω δεν ειχα stutters και ελεγα "να γιατι εχω pc για gaming και παλι καλα που πουλησα την κονσολα"?

Γιατι πολυ απλα ειναι ανικανοι και εμεις τους στηριζουμε. Κριμα που αγορασα το παιχνιδι απο κλειδαδικο και δεν μπορω να το κανω refund. Αλλα εγω φταιω επρεπε να το παρω απο το θειο.

Οπως ελεγε και ο @Arkin μην τους δινετε φραγκο, σκαβουμε τον λακκο μας ετσι. Και να το θυμηθειτε που δεν θα το φτιαξουν ποτε, θα το αφησουν σαν το Uncharted.

Αθλιοι ανικανοι και κλεφτες ειναι.

/rant over

Πες τα αδερφε τα ειπες ολα μπραβο. Μην αγοραζει κανεις οχι στα 60 που εκει σε κλεβουν με το προιον που σε δινουν αλλα ουτε στα 40 ουτε στα 30. Να δωσουν το προιον που αξιζουμε σαν pc gamers και αναλογικο με το hardware που εχουμε οχι αυτα τα ρεζιλικια. Αν ειχα δωσει πανω απο 15 ευρω για το uncharted collection θα ενιωθα οτι με εκλεψαν λογο του panning που το χαλασαν και το παρατησαν ετσι. Τα ιδια και εδω αυτη τη στιγμη δεν μπορω να φανταστω καποιον να εχει δωσει πανω απο 10 ευρω για αυτο το προιον και να μην νιωθει οτι τον εκλεψαν. Ας φτιαξουν το παιχνιδι οπως πρεπει και θα το αγορασουμε και στα 30 και στα 40. Μεχρι τοτε ουτε ευρω μην τους δινετε κριμα ειναι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...