Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Apostol. είπε

Συμφωνω αλλα πρεπει να θυμομαστε οτι τα fps που φαινονται ειναι avg, ενα frame που θα παρει 25-30ms δεν θα σου ριξει το average αλλα θα το καταλαβεις σαν stutter επειδη φευγει απο το κατω οριο του gsync. Τα 1% και 0.1% lows θα εδιναν λυση αλλα στο δικο μου δεν φαινονται να λειτουργουν σωστα. Θελει αναλυση frame by frame τυπου digital foundry για να τα δεις.

Αλλα ναι συμφωνω οτι το παιχνιδι ειναι απο την βαση του broken.

Εκεί είναι το θέμα ναι αλλιώς θα έβαζες 60 cap και θα έπαιζες. Όταν σε πάει κάτω από το όριο του sync όμως δεν το γλιτώνεις το stutter. Σε nvme το έχεις το παιχνίδι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά συγχωρήσεως , αλλά το παιχνίδι είναι τα ίδια σκατά και μετά το 1.0.2.0

ΑΡκιν μη ψάχνεις να βρεις αν είναι σε nvme, sata ssd, hdd κλπ, το πρόβλημα είναι βαθύ. Πολύ βαθύ. nvme ssd κλπ λύνουν το θέμα της ταχύτητας φόρτωσης, ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Πίστεψέ με.

Πάλι χωρίς λόγο και αιτία, native res και το παιχνίδι σε πολλά , πάρα πολλά σκηνικά, χρησιμοποιεί 80% GPU χωρίς ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο. Το DLSS το κάνει μόνο χειρότερο αυτό. Είναι γεμάτο MICRO stutters και jittering (όπως το Uncharted , το οποίο έχει και το panning της κάμερας, το οποίο τουλάχιστον δεν υπάρχει στο TLOU). Το δοκίμασα uncapped απλά για να διαπιστώσω πως είτε uncapped είτε με fps cap, τα micro stutters υπάρχουν στο μεγαλύτερο μέρος του game. Γυρνάς κάμερα, και βλέπεις το graph. Στα πιο πολλά games αυτά τα stutters δε γίνονται αντιληπτά. Σε αυτό εδώ , τα καταλαβαίνει και ο σκύλος μου. Υπάρχουν και εκλάμψεις όπου στο game βλέπω 99% GPU Usage και ευθεία γραμμή στο graph. 

Πάντως αυτά τα 40ms που λέει το παιδί παραπάνω δεν τα βλέπω.

Αυτά συμβαίνουν σε εμένα. Είναι playable το παιχνίδι αλλά μόνο αν κάποιος τα αγνοήσει αυτά.

Είναι λίγο κουφό που στον καθέναν βλέπω διαφορετική συμπεριφορά, ακόμη και σε παρεμφερή συστήματα. . .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

ΑΡκιν μη ψάχνεις να βρεις αν είναι σε nvme, sata ssd, hdd κλπ, το πρόβλημα είναι βαθύ. Πολύ βαθύ. nvme ssd κλπ λύνουν το θέμα της ταχύτητας φόρτωσης, ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Πίστεψέ με.

 

Πραγματικά έχει κάνει ΟΛΕΣ τις πιθανές δοκιμές ο άνθρωπος τόσες μέρες 🤓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι , το παιχνίδι πχ σε εμένα έχει ίδια συμπεριφορά με την 1.0.7 , δεν άλλαξε κάτι. Αρχικά νόμιζα ότι έφτιαξε το θέμα gpu usage που σε άσχετα σημεία αλλάζει και είναι λες και υπάρχει bottleneck, αλλά δεν.. Μπορεί αλλού να άλλαξε. Τρέχα-γύρευε, σαπίλα είναι :D 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εκεί είναι το θέμα ναι αλλιώς θα έβαζες 60 cap και θα έπαιζες. Όταν σε πάει κάτω από το όριο του sync όμως δεν το γλιτώνεις το stutter. Σε nvme το έχεις το παιχνίδι? 

ναι gen4 samsung 980 pro, δεν φταιει αυτο. Cap εχω βαλει (οχι στο βιντεο που εβαλει πριν, αλλη φορα) δεν διορθωνει απολυτως τιποτα.

33 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Μετά συγχωρήσεως , αλλά το παιχνίδι είναι τα ίδια σκατά και μετά το 1.0.2.0

ΑΡκιν μη ψάχνεις να βρεις αν είναι σε nvme, sata ssd, hdd κλπ, το πρόβλημα είναι βαθύ. Πολύ βαθύ. nvme ssd κλπ λύνουν το θέμα της ταχύτητας φόρτωσης, ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Πίστεψέ με.

Πάλι χωρίς λόγο και αιτία, native res και το παιχνίδι σε πολλά , πάρα πολλά σκηνικά, χρησιμοποιεί 80% GPU χωρίς ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο. Το DLSS το κάνει μόνο χειρότερο αυτό. Είναι γεμάτο MICRO stutters και jittering (όπως το Uncharted , το οποίο έχει και το panning της κάμερας, το οποίο τουλάχιστον δεν υπάρχει στο TLOU). Το δοκίμασα uncapped απλά για να διαπιστώσω πως είτε uncapped είτε με fps cap, τα micro stutters υπάρχουν στο μεγαλύτερο μέρος του game. Γυρνάς κάμερα, και βλέπεις το graph. Στα πιο πολλά games αυτά τα stutters δε γίνονται αντιληπτά. Σε αυτό εδώ , τα καταλαβαίνει και ο σκύλος μου. Υπάρχουν και εκλάμψεις όπου στο game βλέπω 99% GPU Usage και ευθεία γραμμή στο graph. 

Πάντως αυτά τα 40ms που λέει το παιδί παραπάνω δεν τα βλέπω.

Αυτά συμβαίνουν σε εμένα. Είναι playable το παιχνίδι αλλά μόνο αν κάποιος τα αγνοήσει αυτά.

Είναι λίγο κουφό που στον καθέναν βλέπω διαφορετική συμπεριφορά, ακόμη και σε παρεμφερή συστήματα. . .

Και σε εμενα αυτα συμβαινουν σε ορισμενες περιοχες συνεχεια microstutters αλλα και πιο μεγαλα stutters. Μεχρι 30ms εχω δει, πιο κατω απο το οριο του gsync γιαυτο και τα βλεπω. Σε αλλα σημεια οπως λες και εσυ ειναι ολα φλατ 90-100fps.

Και κακα τα ψεμματα ακομα και stutter να μην κανει οταν παιζει 90fps και πεφτει κατευθειαν στα 50 το καταλαβαινεις ακομα και να μην κανει Stutter.

Αδικαιλογογητα πραγματα, καποιος εγραψε παραπανω οτι παραπονιομαστε χωρις λογο και να ευχαριστηθουμε το παιχνιδι οπως παιζαμε παλια. Εγω ειμαι απο τους "παλιους" επαιζα doom quake και Unreal tournament need for speed κτλ κτλ απο τοτε που πηρα το πρωτο μου pc ενα 486 και μετα pentium  1 2 3 κτλ κτλ.Θυμαμαι οταν ειχε βγει mmx στους intel o ντορος που ειχε γινει. Μπορει να επαιζα και με 10 fps αλλα δεν με ενοιαζε. 

Αλλα αυτο δεν ειναι δικαιολογια, δεν ειμαστε ποια σε εκεινη την εποχη, εχουμε μηχανηματα που ειναι δυνατα και κανουν χιλιαδες ευρω και η τεχνολογια εχει προχωρησει. Οταν το normal ειναι να τρεχουν τα παιχνιδια τουλαχιστον οπως τις κονσολες, δεν μπορεις να δικαιολογησεις αυτην την κατασταση, ενα καθαρο cash grab κατα την αποψη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, delpetro είπε

Καλά τι είναι αυτά τα πράγματα πάω να ξεκινήσω χθές το παιχνίδι και βλέπω δεν ξεκινάει καν από την ραμ που έχω.

16GB μινιμουμ , τουλάχιστον 24 για να γλιτώσεις τον χαμό. 15 σελίδες για αυτό λέμε περίπου 😛 

Το παιχνίδι στο σύστημά σου θα έχει θέμα. Δεν του αρέσουν παλιότερα συστήματα. 

Επίσης με κάρτα με 4GB VRAM θα είναι μαρτύριο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

το μόνο σίγουρο είναι ότι τρέχει χειρότερα σε amd επεξεργαστές... και εμένα πέφτει σε εκείνο το σημείο στα 65 αλλά δεν έχει stutters και το ms μου φτάνει μέχρι 8-9 ms καμια σχέση με του herald πάντως...

Έκανα μερικές δοκιμές, με κλειστα τα ecores και κλειστό HT, δεν είδα μεγάλες διαφορές. Τα καλύτερα αποτελέσματα είναι με ανοιχτά ECORES και κλειστό το HT, το παιχνίδι πάει ευθεία έτσι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, delpetro είπε

Καλά τι είναι αυτά τα πράγματα πάω να ξεκινήσω χθές το παιχνίδι και βλέπω δεν ξεκινάει καν από την ραμ που έχω.

Πόση ram έχεις? Το παιχνίδι ανεβαίνει πάνω από 20gb για πλάκα, δες τα βίντεο παραπάνω που έχουμε ποσταρει

Ακυρο χαχα τωρα το ειδα με 8gb ουτε για πλακα δυστυχως.

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, delpetro είπε

Καλά τι είναι αυτά τα πράγματα πάω να ξεκινήσω χθές το παιχνίδι και βλέπω δεν ξεκινάει καν από την ραμ που έχω.

Με δεκαετίας rig και 8gb στα 1600mhz πας να παίξεις ένα από τα χειρότερα port τελευταία και απορείς?! 🤣

Εδώ και πόσες σελίδες τα παιδιά κάνουν beta testing με rigs των χιλιάδων ευρώ.

Ούτε refund δεν θα σου δώσουν δυστυχώς.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνιδι ηδη εχει παρει τα παρακατω patch μεσα σε 13 μερες και ακομα δειχνει σαν alpha εκδοση. Μολις περασουμε τα 9-10 patches τοτε πιστευω θα εχει γινει στο 99% playable και οπως πρεπει να τρεχει για καθε συστημα παλιο η καινουργιο. Εκει στη naughty dog το παιχνιδι το εβγαλαν 5 6 μηνες νωριτερα. Μην τους δινετε ουτε ευρω ειδικα στο 60 στα 20 οταν το φτιαξουν ναι αλλα οχι κριμα ειναι γιατι θα συνεχιζουν να μας κοροιδευουν μεσα στα μουτρα με alpha state release παιχνιδιων και στο μελλον. 

Screenshot-1.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους εχουν amd απο περιεργεια εκανα οτι εκανε και o @Herald στον 5950x.

Εκλεισα ht (16c/16t)= τα ιδια ακριβως

Εκλεισα το ενα ccd με ht (8c/16t) = παλι τα ιδια.

Αν ειναι να παιξω κατι broken θα βαλω καλυτερα να παιξω broken sword 2 που το ειχα αφησει στη μεση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Για οσους εχουν amd απο περιεργεια εκανα οτι εκανε και o @Herald στον 5950x.

Εκλεισα ht (16c/16t)= τα ιδια ακριβως

Εκλεισα το ενα ccd με ht (8c/16t) = παλι τα ιδια.

Αν ειναι να παιξω κατι broken θα βαλω καλυτερα να παιξω broken sword 2 που το ειχα αφησει στη μεση :P

Eδώ είναι με HT OFF. Πάει αρκετά κομπλέ θα έλεγα, και με αρκετά χαμηλότερη κατανάλωση από ότι με HT ON

 

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Έκανα μερικές δοκιμές, με κλειστα τα ecores και κλειστό HT, δεν είδα μεγάλες διαφορές. Τα καλύτερα αποτελέσματα είναι με ανοιχτά ECORES και κλειστό το HT, το παιχνίδι πάει ευθεία έτσι. 

εγώ ήθελα να καταλάβω ένα πράγμα... πως γίνετε ένα παιχνίδι που είναι γραμμένο να τρέχει σε amd μηχάνημα, να βγαίνει στο pc και να τρέχει σκατά σε amd και πολύ καλύτερα σε intel... μιλάμε οι τύποι έκαναν παπάδες :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

εγώ ήθελα να καταλάβω ένα πράγμα... πως γίνετε ένα παιχνίδι που είναι γραμμένο να τρέχει σε amd μηχάνημα, να βγαίνει στο pc και να τρέχει σκατά σε amd και πολύ καλύτερα σε intel... μιλάμε οι τύποι έκαναν παπάδες :P 

Κατι παιζει με infinity fabric και τα calls πηγαινοερχονται συνεχως σε intel δεν φαινεται να συμβαινει αυτο παρα μονο σε ελαχιστα σημεια. Οι τυποι ειναι τελειως αμπαλοι εδω εβγαλαν patch για το uncharted collection και κατεστρεψαν το mouse panning και τελικα το παρατησαν ετσι με μολις 3 updates μεχρι σημερα. Θα τεσταρω ολα τα updates που θα βγαλουν αλλα οπως το βλεπω θα παει για αγορα σε κανα χρονο που θα εχει παρει 10-15 patches και σε τιποτα χωμα τιμη 15 ευρω μια χαρα θα ειναι και θα παιχτει τοτε. Ουτε ευρω να πατωσει σε πωλησεις μπας και μας σεβονται περισσοτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...