Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ μετά από όλο αυτό το ντόρο και τις αρνητικές κρητικές που είχε το παιχνίδι, το κατέβασα για να δω πως τα πάει για να δω αν τελικά το αγοράσω να το παίξω ή απλά θα το διαγράψω. Λόγω του ότι ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ήθελα να του δώσω μία ευκαιρία. 

Με το 1ο patch που το έπιξα το παιχνίδι ειδικά στη κάμερα είχε μεγάλο θέμα. 

Σήμερα κατέβασα το τελευταίο patch, έπαιξα 1 ώρα περίπου και έχω να πω τα καλύτερα. 

Σε νούμερα από 90 fps και πάνω μέσο όρο, 17-18 γιγα ραμ και 11.5-12.5 γιγα vram κατανάλωση. Η gpu ήταν σχεδόν μόνιμα στο 99% ενώ ο επεξεργαστής ήταν  30%-40% σε high-ultra. Αυτά τα νούμερα δεν ξέρω αν ήταν σταθερά γιατί δεν είχα μόνιμα ανοιχτά τα δεδομένα. 

Στο pc έχω τον 5950x με 64 γιγα ραμ και 6900xt. 

Για μένα το παιχνίδι είναι σίγουρη αγορά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να και το δικο μου συστημα, με το που μπαινω στο δωματιο και κοιταω προς το μεσα δωματιο(οπως ειναι στο thumbnail) πεφτει η gpu στο 60% πεφτουν fps στα 70-80 και αρχιζουν frametime spikes. Μεσα στο κτιριο εκει που κανω το κυκλο το frametime graph κανει τραμπαλα. Το εκανα record απο το monitor του pc που ειναι 1440p οχι απο την oled.

Οποτε αρχιζω με 1440p dlss quality(1080p) ολα ultra εκτος motion blur, γυριζω σε 900p low και μετα σε 1440p ultra native που ειναι οπως παιζω στην tv (4K dlss quality).

Στο βιντεο δεν πολυ φαινεται αλλα σε μια gsync οθονη ομως κανει μπαμ οταν αρχιζουν τα stutter, και ολα αυτα χωρις κανενα λογο.

Και η ερωτηση μου ειναι αξιζει να το συνεχισω, θα γινονται και αλλα τετοια παρακατω? (σιγουρα υποθετω εγω)

 

Επεξ/σία από Apostol.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Apostol. είπε

Να και το δικο μου συστημα, με το που μπαινω στο δωματιο και κοιταω προς το μεσα δωματιο(οπως ειναι στο thumbnail) πεφτει η gpu στο 60% πεφτουν fps στα 70-80 και αρχιζουν frametime spikes. Μεσα στο κτιριο εκει που κανω το κυκλο το frametime graph κανει τραμπαλα. Το εκανα record απο το monitor του pc που ειναι 1440p οχι απο την oled.

Οποτε αρχιζω με 1440p dlss quality(1080p) ολα ultra εκτος motion blur, γυριζω σε 900p low και μετα σε 1440p ultra native που ειναι οπως παιζω στην tv (4K dlss quality).

Στο βιντεο δεν πολυ φαινεται αλλα σε μια gsync οθονη ομως κανει μπαμ οταν αρχιζουν τα stutter, και ολα αυτα χωρις κανενα λογο.

Και η ερωτηση μου ειναι αξιζει να το συνεχισω, θα γινονται και αλλα τετοια παρακατω? (σιγουρα υποθετω εγω)

 

Δεν φαίνεται να σε κάνει stutter απλά λόγο του απότομου drop στα fps χαλάει το Frametime αρκετά και το νιώθεις περισσότερο. Με cap στα 75 πως είναι εκείνο το σημείο? Για μένα ειδικά αν είσαι με ποντίκι περιμένεις mouse fix για το jittering και μετά το πιάνεις. Το νέο patch διόρθωσε πολλά κατέβασε και το cpu usage αρκετά αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα για να τρέξει όπως πρέπει. 

Όπως έχω πει τα γραφικά του δεν δικαιολογουν με τίποτα αυτά που ζητάει και ήδη άρχισαν να φαίνονται τα σωστά frames και τις απαιτήσεις που ζητάει για να τρέξει όπως πρέπει. Απλά ήταν τόσο χάλια στο optimization που βλέπαμε ότι είναι βαρύ και λέγαμε καλά γραφικά. Δεν ισχύει απλα ειναι χάλια το port. Days gone ειναι κλασεις ανώτερο σε γραφικα και τρέχει πολύ καλύτερα σε κάθε σύστημα. 

 

 

Screenshot_2023-04-09-08-16-01-359_com.andrewshu.android.redditdonation.jpg

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tablet είπε

οποτε ειμαι για να μπαινω με τα λεγομενα του φιλου!

Οι κάρτες μια χαρά είναι στο cpu τα χαλάνε. Όταν δεν είσαι gpu bound σε πολλά σημεία και βλέπεις 90% cpu usage τότε κάτι πάει πολύ στραβά δεν φταίει το σύστημα σου αλλά το ίδιο το παιχνίδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν φαίνεται να σε κάνει stutter απλά λόγο του απότομου drop στα fps χαλάει το Frametime αρκετά και το νιώθεις περισσότερο. Με cap στα 75 πως είναι εκείνο το σημείο? Για μένα ειδικά αν είσαι με ποντίκι περιμένεις mouse fix για το jittering και μετά το πιάνεις. Το νέο patch διόρθωσε πολλά κατέβασε και το cpu usage αρκετά αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα για να τρέξει όπως πρέπει. 

Όπως έχω πει τα γραφικά του δεν δικαιολογουν με τίποτα αυτά που ζητάει και ήδη άρχισαν να φαίνονται τα σωστά frames και τις απαιτήσεις που ζητάει για να τρέξει όπως πρέπει. Απλά ήταν τόσο χάλια στο optimization που βλέπαμε ότι είναι βαρύ και λέγαμε καλά γραφικά. Δεν ισχύει απλα ειναι χάλια το port. Days gone ειναι κλασεις ανώτερο σε γραφικα και τρέχει πολύ καλύτερα σε κάθε σύστημα. 

 

 

Screenshot_2023-04-09-08-16-01-359_com.andrewshu.android.redditdonation.jpg

Κανει stutter δυστυχως, αλλα δεν φαινεται καλα. Σκεψου οτι εχει frametimes μεχρι και 28ms. Τα 25ms ειναι 40fps. Το κατω οριο της lg για το gsync ειναι 48fps. Οποτε φαινονται οταν παιζω.

 

3 ώρες πριν, Tablet είπε

οποτε ειμαι για να μπαινω με τα λεγομενα του φιλου!

Το εχεις ξαναπαιξει? Αν οχι εγω θα περιμενα, αν το εχεις ξαναπαιξει βαλτο και δες πως τρεχει. Ειναι σημεια που δεν σωζονται οτι καρτα και να εχεις. Εχουμε ιδιο cpu και ddr4. Ο @Herald εχει Intel και μαλλον ddr5? Οποτε ισως αυτο τον σωζει και δεν πεφτει τραγικα σε εκεινα τα σημεια και οχι η 4090.

Επεξ/σία από Apostol.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο σίγουρο είναι ότι τρέχει χειρότερα σε amd επεξεργαστές... και εμένα πέφτει σε εκείνο το σημείο στα 65 αλλά δεν έχει stutters και το ms μου φτάνει μέχρι 8-9 ms καμια σχέση με του herald πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Κανει stutter δυστυχως, αλλα δεν φαινεται καλα. Σκεψου οτι εχει frametimes μεχρι και 28ms. Τα 25ms ειναι 40fps. Το κατω οριο της lg για το gsync ειναι 48fps. Οποτε φαινονται οταν παιζω.

 

Το εχεις ξαναπαιξει? Αν οχι εγω θα περιμενα, αν το εχεις ξαναπαιξει βαλτο και δες πως τρεχει. Ειναι σημεια που δεν σωζονται οτι καρτα και να εχεις. Εχουμε ιδιο cpu και ddr4. Ο @Herald εχει Intel και μαλλον ddr5? Οποτε ισως αυτο τον σωζει και δεν πεφτει τραγικα σε εκεινα τα σημεια και οχι η 4090.

Σίγουρα κάτι άλλο συμβαίνει 40fps δεν έπεσε μέχρι 55 πήγε σε ένα σημείο με 5700χ οπότε με 5950χ που είσαι έπρεπε να ειναι καλύτερα τα πράγματα. Όλη η δουλεια γίνεται στο streaming των assets των textures και ξεσκιζουν τη cpu ενώ δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό στο ελάχιστο με τόσες τεχνολογιες που έχουμε στον υπολογιστή. Απλά εδώ έχουμε περίπτωση port που το έριξαν σε brute force με μηδέν optimization και σου λένε πάρτε 13900κ να βγάλετε το φίδι από την τρύπα. Αναμονή των patch μην το αγοράσει κανείς μέχρι να βάλουν μυαλό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σίγουρα κάτι άλλο συμβαίνει 40fps δεν έπεσε μέχρι 55 πήγε σε ένα σημείο με 5700χ οπότε με 5950χ που είσαι έπρεπε να ειναι καλύτερα τα πράγματα. Όλη η δουλεια γίνεται στο streaming των assets των textures και ξεσκιζουν τη cpu ενώ δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό στο ελάχιστο με τόσες τεχνολογιες που έχουμε στον υπολογιστή. Απλά εδώ έχουμε περίπτωση port που το έριξαν σε brute force με μηδέν optimization και σου λένε πάρτε 13900κ να βγάλετε το φίδι από την τρύπα. Αναμονή των patch μην το αγοράσει κανείς μέχρι να βάλουν μυαλό. 

Συμφωνω αλλα πρεπει να θυμομαστε οτι τα fps που φαινονται ειναι avg, ενα frame που θα παρει 25-30ms δεν θα σου ριξει το average αλλα θα το καταλαβεις σαν stutter επειδη φευγει απο το κατω οριο του gsync. Τα 1% και 0.1% lows θα εδιναν λυση αλλα στο δικο μου δεν φαινονται να λειτουργουν σωστα. Θελει αναλυση frame by frame τυπου digital foundry για να τα δεις.

Αλλα ναι συμφωνω οτι το παιχνιδι ειναι απο την βαση του broken.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...