Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Στην αρχη ειχα τους 531.41 που ειναι στο site της nvidia. Μετα εβαλα τους hotfix απο το λινκ της ND. Τα ιδια και στις δυο περιπτωσεις. Παιζω με DLSS quality σε 4κ στην tv (oled c9) με gsync , αλλα προσπαθησα και με performance σε ολες τις αναλυσεις τα ιδια.

 

Ευχαριστω φιλε! τα ιδια ακριβως και σε εμενα. Και αν ειναι ενε σημειο στραβα θα ιεναι και αλλα, και δεν θελω να το παιξω και να κανω το σταυρο μου σε καθε περιοχη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ξαναβλέποντας το video σε εκείνο το σημείο βλέπω την κάρτα από 60% πάει ξαφνικά 30% άρα σίγουρα κάτι παίζει εκεί..

@Herald δοκίμασε το μια να μας πεις με το δικό σου cpu αν στο κάνει και εσένα υπάρχει όντως θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, naruto14 είπε

Το VRAM usage που έχεις στο afterburner και φαίνεται είναι το Memory Usage/ process μέσα από τις ρυθμίσεις; Γιατί εγώ έχω το Memory Usage σκέτο, οπότε υποθέτω είναι allocation αυτό;

Επίσης με την VRAM άλλαξε τίποτα με το τελευταίο patch μήπως ανεβάσουμε καμιά ανάλυση εμείς με τα 8GB VRAM ή θα μείνουμε στο 1080p master race; 😄

Τιποτα σχεδον, 400-500mb στα 11.5 giga

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που παίζω σε κάποια φάση με πετάει από το παιχνίδι με error message να τσεκάρω το file integrity από το steam.

Το κάνω λοιπόν και κατεβάζει κάποια αρχεία πάλι.

Μπαίνω ξανά στο παιχνίδι μετά και κάνει Building Shaders από την αρχή!! 😭😭

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Το VRAM usage που έχεις στο afterburner και φαίνεται είναι το Memory Usage/ process μέσα από τις ρυθμίσεις; Γιατί εγώ έχω το Memory Usage σκέτο, οπότε υποθέτω είναι allocation αυτό;

Επίσης με την VRAM άλλαξε τίποτα με το τελευταίο patch μήπως ανεβάσουμε καμιά ανάλυση εμείς με τα 8GB VRAM ή θα μείνουμε στο 1080p master race; 😄

Ναι είναι το allocation αυτό που έχει αυτό που έχω το process ειναι το πραγματικό usage. Ειναι λίγο πιο κάτω από το allocation. Η vram στα ίδια οσο βλέπεις ήταν ιδια και με τα αρχικά Patch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

thanks, αλλα δεν βλεπω τιποτα χαχα, ειναι ακομα 360p, σου κανει ακομα processing hd το youtube, θελει λιγα λεπτα ακομα.

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Apostol. είπε

thanks, αλλα δεν βλεπω τιποτα χαχα, ειναι ακομα 360p, σου κανει ακομα processing hd το youtube, θελει λιγα λεπτα ακομα.

Ναι δωστο λιγο χρόνο θα ανέβει μέχρι 4κ η ποιότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ξαναβλέποντας το video σε εκείνο το σημείο βλέπω την κάρτα από 60% πάει ξαφνικά 30% άρα σίγουρα κάτι παίζει εκεί..

@Herald δοκίμασε το μια να μας πεις με το δικό σου cpu αν στο κάνει και εσένα υπάρχει όντως θέμα!

Ποιο σημείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ποιο σημείο? 

τέσταρε μια στο σημείο που ανεβαίνει τη σκάλα στο 10:00 θα κοιτάξω και εγώ αύριο που θα γυρίσω σπίτι..

εικάζω ότι αυτός παθαίνει τέτοια πανωλεθρία λόγο 6 πυρήνων, εσένα παίζει να μη καταλάβει τίποτα.. 

(είναι περίπου κάνα 5-10 λεπτό gameplay από εκεί που τεστάραμε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τέσταρε μια στο σημείο που ανεβαίνει τη σκάλα στο 10:00 θα κοιτάξω και εγώ αύριο που θα γυρίσω σπίτι..

εικάζω ότι αυτός παθαίνει τέτοια πανωλεθρία λόγο 6 πυρήνων, εσένα παίζει να μη καταλάβει τίποτα.. 

(είναι περίπου κάνα 5-10 λεπτό gameplay από εκεί που τεστάραμε)

A το έπαιξα χτές αυτό , δεν παρατήρησα κάτι περίεργο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Apostol. είπε

thanks, αλλα δεν βλεπω τιποτα χαχα, ειναι ακομα 360p, σου κανει ακομα processing hd το youtube, θελει λιγα λεπτα ακομα.

Είδα μόλις ανέβηκε 4Κ. Πέφτει έτσι και σε σένα η πάει πιο κάτω? Στο βίντεο γίνεται χαμός καμία σχέση με αυτό που είδα. Ούτε cpu ούτε gpu φταίνε μιας και έχουν χαμηλό usage αμφότερα. Οπότε ίσως κάποιο leak μνήμης η των assets κατα το φόρτωμα και συμβαίνει αυτό. Μετά πας σε brute force για να το λύσεις ή με το debug mode το οποίο δεν παίζει ακόμα στην τελευταία έκδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

A το έπαιξα χτές αυτό , δεν παρατήρησα κάτι περίεργο . 

δες το πάλι άλλη μια αν δε σου κάνει κόπο.... πάντως κάτι περίεργο παίζει δε γίνετε ο apostol να έχει ο 20 fps με 3080ti και 5950x... αφήνω ένα ερωτηματικό για τα 12 gb της κάρτας ?!?

 (@Apostol. αυξομειώσεις στο game υπάρχουν και τα 1% σε μερικά σημεία θυμάμαι πέφταν κάτω από 60 αλλα λόγο gsync δεν έχω δει καθόλου stutters που λες, το game τρέχει φλούδα γενικά σε τέτοια συστήματα όχι βεβαια ότι δεν είναι σκατά optimized αλλα το παίζεις άνετα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δες το πάλι άλλη μια αν δε σου κάνει κόπο.... πάντως κάτι περίεργο παίζει δε γίνετε ο apostol να έχει ο 20 fps με 3080ti και 5950x... αφήνω ένα ερωτηματικό για τα 12 gb της κάρτας ?!?

 (@Apostol. αυξομειώσεις στο game υπάρχουν και τα 1% σε μερικά σημεία θυμάμαι πέφταν κάτω από 60 αλλα λόγο gsync δεν έχω δει καθόλου stutters που λες, το game τρέχει φλούδα γενικά σε τέτοια συστήματα όχι βεβαια ότι δεν είναι σκατά optimized αλλα το παίζεις άνετα)

Στα 60 πέφτει και μένα σε αυτό το σημείο με κάρτα cpu να κάθονται αλλά μηδέν stutters. 12gb vram. Κάτι άλλο συμβαίνει σίγουρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στα 60 πέφτει και μένα σε αυτό το σημείο με κάρτα cpu να κάθονται αλλά μηδέν stutters. 12gb vram. Κάτι άλλο συμβαίνει σίγουρα. 

ναι το είδα μια χαρά το πάει και εσένα γενικά για να δημιουργηθεί stutter πρέπει να υπάρξει τεραστια αυξομείωση στα fps που δε μπορεί ούτε το vsync να διορθωσει... γι αυτό λέω ότι κάτι δε πάει καλά με το σύστημα του φίλου δε γίνετε σε 720p που λέει ότι έτρεξε να παθαίνει κάτι τέτοιο με 12 πυρήνες και 64 gb ram

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Arkin είπε

Είδα μόλις ανέβηκε 4Κ. Πέφτει έτσι και σε σένα η πάει πιο κάτω? Στο βίντεο γίνεται χαμός καμία σχέση με αυτό που είδα. Ούτε cpu ούτε gpu φταίνε μιας και έχουν χαμηλό usage αμφότερα. Οπότε ίσως κάποιο leak μνήμης η των assets κατα το φόρτωμα και συμβαίνει αυτό. Μετά πας σε brute force για να το λύσεις ή με το debug mode το οποίο δεν παίζει ακόμα στην τελευταία έκδοση. 

Εμενα πεφτει ελαφρα χειροτερα απο το δικο σου, καμια σχεση με το βιντεο του youtuber. Κραταει 70κατι fps αλλα το θεμα ειναι τα spikes που κανει στο frametime, ειναι πανω απο 30ms σε καποιες φασεις και δεν μπορει να κανει τιποτα το gsync(της c9 κατεβαινει μεχρι τα 48fps) για αυτο και εμφανιζονται stutters.

Αλλα η γενικη εικονα ειναι αυτη: Χαμηλη gpu usage χαμηλη cpu usage stutters και 70 κατι fps ανεξαρτητως αναλυσης/settings.

39 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δες το πάλι άλλη μια αν δε σου κάνει κόπο.... πάντως κάτι περίεργο παίζει δε γίνετε ο apostol να έχει ο 20 fps με 3080ti και 5950x... αφήνω ένα ερωτηματικό για τα 12 gb της κάρτας ?!?

 (@Apostol. αυξομειώσεις στο game υπάρχουν και τα 1% σε μερικά σημεία θυμάμαι πέφταν κάτω από 60 αλλα λόγο gsync δεν έχω δει καθόλου stutters που λες, το game τρέχει φλούδα γενικά σε τέτοια συστήματα όχι βεβαια ότι δεν είναι σκατά optimized αλλα το παίζεις άνετα)

δεν εχω 20 fps οπως το αρχικο βιντεο αυτου στο youtube, εχω 70κατι fps ουσιαστικα οτι δειχνει ο @Arkin αλλα με πολυ χειροτερα frametimes με αποτελεσμα να γινεται stutterfest.

edit: Το gsync θα σου απορροφησει μεχρι καποια ms, αν παει 50ms σε καποια φαση θα το δεις. Εμενα κανει κατι τετοια οποτε το βλεπω. Τα 12 gb της καρτας δεν εχουν να κανουν γιατι αφενος ειμαι κατω απο τα 12 οταν παιζω (απο rtss και ingame) και αφετερου γιατι κανει τα ιδια και σε 720p low

22 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ναι το είδα μια χαρά το πάει και εσένα γενικά για να δημιουργηθεί stutter πρέπει να υπάρξει τεραστια αυξομείωση στα fps που δε μπορεί ούτε το vsync να διορθωσει... γι αυτό λέω ότι κάτι δε πάει καλά με το σύστημα του φίλου δε γίνετε σε 720p που λέει ότι έτρεξε να παθαίνει κάτι τέτοιο με 12 πυρήνες και 64 gb ram

Και ομως τα ιδια κανει και σε 720p και low, Ακριβως τα ιδια fps ακριβως τα ιδια stutters. Κατι παιζει με το memory management του παιχνιδιου, αν βγει debug exe και για αυτη την εκδοση συμφωνα με το video του youtuber παραπανω μπορει να στρωσει. Δεν εξηγειται αλλιως.

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...