Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Έχεις το παιχνίδι αποθηκευμένο σε τι δίσκο; έχει διαφορές μεταξύ  nvme?

Το εχω σε nvme δεν το εχω περασει αλλου παντως με το νεο patch δεν μπορω να φανταστω ποσο γρηγορα μπαινω στο παιχνιδι απο οταν πατησω το exe ειναι τρομερο. Δεν ειναι direct storage αλλα ειναι απο τα πιο γρηγορα loading που εχω δει μεχρι σημερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Stutter όχι απλά καπαρει τα FPS λόγο του BN της cpu. Έχω 100αρι monitor οπότε θα παίξω με 97 cap και είμαι κομπλέ. Το βελτίωσαν πάρα πολύ πάντως αλλά το jittering είναι τέρμα σπαστικό. 

Οτι cap και να βαλω πες (60fps rtss ή ingame) παλι εχει stutters

53 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

έχεις 4090 και έχεις stutters?

Οχι εχω 3080ti. Αλλα τι σχεση εχει αυτο οταν σου λεω οτι ριχνω αναλυση σε 720p και settings ολα low, και απο εκει που σε μια περιοχη ειναι 200fps και οταν ανεβαινω μια σκαλα και μπαινω σε ενα δωματιο πεφτει στα 70 και γινεται stutterfest. Τι σχεση εχει η καρτα?

Βγαινω απο το δωματιο και ολα καλα.

1 ώρα πριν, tommybertsen είπε

90FPS Cap έβαλα και δε πα να έχει bneck. Η κάρτα αράζει :lol: 

Έχω gsync /165Hz monitor. 90% σμουθ , 10% "jittery" . Με ή χωρίς gsync το ίδιο ακριβώς πράγμα. Με FPS Cap in game ή από την nvidia ή από το riva tuner, same thing. Ήλπιζα να βάλουν exclusive fullscreen επιτέλους, αλλά όχι, εκεί αυτοί. Σε εμένα τουλάχιστον υπάρχουν microstutters , αλλά όχι ενοχλητικά ή game breaking, ωστόσο δεν είναι το δικό μου σύστημα το θέμα, το θέμα είναι το πόσο αδικαιολόγητα απαιτητικό είναι το game.

Από τη στιγμή που είναι έτσι, και 120-130 φρειμς να'χει δεν νιώθεις smooth όπως όταν παίαζεις πχ το Dying Light 2 ή κάποιον competitive title. Αυτό γιατί είναι ανίκανοι να διορθώσουν αυτό το πράγμα. Και όχι, δεν περίμενα 10 χρόνια το παιχνίδι για να το παίξω στο PC μου με Controller για να μην "νιώθω" αυτό το πράγμα.. Ευχαριστώ πολύ.

Ακριβως αυτο, ειναι καποιες περιοχες πολυ ειναι οκ, αλλες που ειναι stutterfest, microstutters συνεχεια, 30 40 ms frametimes απο τα 10-11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Apostol. είπε

Οτι cap και να βαλω πες (60fps rtss ή ingame) παλι εχει stutters

Οχι εχω 3080ti. Αλλα τι σχεση εχει αυτο οταν σου λεω οτι ριχνω αναλυση σε 720p και settings ολα low, και απο εκει που σε μια περιοχη ειναι 200fps και οταν ανεβαινω μια σκαλα και μπαινω σε ενα δωματιο πεφτει στα 70 και γινεται stutterfest. Τι σχεση εχει η καρτα?

Βγαινω απο το δωματιο και ολα καλα.

Ακριβως αυτο, ειναι καποιες περιοχες πολυ ειναι οκ, αλλες που ειναι stutterfest, microstutters συνεχεια, 30 40 ms frametimes απο τα 10-11

Κατι αλλο συμβαινει φιλε μου. Και με τα προηγουμενα patch δεν ειχα καθολου stutters απλα καπαραν τα fps πιο κατω επειδη δεν δουλευε καλα η cpu με το νεο το εφτιαξαν αρκετα αυτο το θεμα. Τη ram εχεις? Πολυ περιεργα αυτα τα stutters σε οτι cap και να βαλεις. Το εχεις σε nvme το παιχνιδι? Τι cpu εχεις ακριβως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κατι αλλο συμβαινει φιλε μου. Και με τα προηγουμενα patch δεν ειχα καθολου stutters απλα καπαραν τα fps πιο κατω επειδη δεν δουλευε καλα η cpu με το νεο το εφτιαξαν αρκετα αυτο το θεμα. Τη ram εχεις? Πολυ περιεργα αυτα τα stutters σε οτι cap και να βαλεις. Το εχεις σε nvme το παιχνιδι? Τι cpu εχεις ακριβως? 

5950x 3080ti 64gb cl16 3600 latest drivers σε ολα nvme samsung 980pro.

Το θεμα ειναι σε μερικες περιοχες, οχι σε ολες.

Στην περιοχη που δειχνει και αυτος στο βιντεο:

Πριν ανεβεις την σκαλα ολα καλα 90-100fps 10-11ms flat frametime.

Οταν ανεβω την σκαλα και μπω στο πανω δωματιο αρχιζουν τα stutter 74fps, ανεξαρτητως αναλυσης ανεξαρτητως settings frametimes απο 20-50ms.

Οχι τοσο δραματικα οπως δειχνει αυτος στο βιντεο, δεν πεφτει 20 fps but still.

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Οχι εχω 3080ti. Αλλα τι σχεση εχει αυτο οταν σου λεω οτι ριχνω αναλυση σε 720p και settings ολα low, και απο εκει που σε μια περιοχη ειναι 200fps και οταν ανεβαινω μια σκαλα και μπαινω σε ενα δωματιο πεφτει στα 70 και γινεται stutterfest. Τι σχεση εχει η καρτα?

Βγαινω απο το δωματιο και ολα καλα.

δεν έχω 3080ti να σου πω την εμπειρία μου αλλα με 4090 και 5800x3d το game τρέχει νερό

έχει το πρόβλημα με την camera και το ποντίκι που έχει αναφέρει ο arkin αλλα με controller είναι απόλυτα smooth..

ορίστε και 2 δικά μου video όλα δεξιά 1440p dlssq

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Apostol. είπε

5950x 3080ti 64gb cl16 3600 latest drivers σε ολα.

Το θεμα ειναι σε μερικες περιοχες, οχι σε ολες.

Στην περιοχη που δειχνει και αυτος στο βιντεο:

Πριν ανεβεις την σκαλα ολα καλα 90-100fps 10-11ms flat frametime.

Οταν ανεβω την σκαλα και μπω στο πανω δωματιο αρχιζουν τα stutter 74fps, ανεξαρτητως αναλυσης ανεξαρτητως settings frametimes απο 20-50ms.

Οχι τοσο δραματικα οπως δειχνει αυτος στο βιντεο, δεν πεφτει 20 fps but still.

Μπορεις να μου στειλεις ακριβως πιο chapter ειναι και σε πιο σημειο να μπω να το δω? Γιατι ισως εχει θεμα το σημειο και το ριχνουμε στο συστημα ενω ειναι απλα μεμονωμενο περιστατικο σε ολο το παιχνιδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δεν έχω 3080ti να σου πω την εμπειρία μου αλλα με 4090 και 5800x3d το game τρέχει νερό

έχει το πρόβλημα με την camera και το ποντίκι που έχει αναφέρει ο arkin αλλα με controller είναι απόλυτα smooth..

ορίστε και 2 δικά μου video όλα δεξιά 1440p dlssq

 

Μπορεις να δοκιμασεις λιγο παρακατω στο παιχνιδι στην περιοχη :

 

στο 10 λεπτο ειναι στο βιντεο, με το που ανεβαινεις την μπλε σκαλα και πας στο πανω δωματιο.

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μπορεις να μου στειλεις ακριβως πιο chapter ειναι και σε πιο σημειο να μπω να το δω? Γιατι ισως εχει θεμα το σημειο και το ριχνουμε στο συστημα ενω ειναι απλα μεμονωμενο περιστατικο σε ολο το παιχνιδι. 

Στο βιντεο παραπανω στο 10 λεπτο, στην αρχη του παιχνιδιου ειναι, με το που ανεβαινεις την μπλε μεταλλικη σκαλα. Μεσα στο δωματιο stutterfest, εξω κομπλε.

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Apostol. είπε

Μπορεις να δοκιμασεις λιγο παρακατω στο παιχνιδι στην περιοχη :

 

στο 10 λεπτο ειναι στο βιντεο

Στο βιντεο παραπανω στο 10 λεπτο, στην αρχη ειναι.

Ναι το ειδα σε ποιο chapter ειναι ομως δεν το εχω παιξει ολο το παιχνιδι πες μου και μπαινω αμεσως να το δω σε αυτο το σημειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ναι το ειδα σε ποιο chapter ειναι ομως δεν το εχω παιξει ολο το παιχνιδι πες μου και μπαινω αμεσως να το δω σε αυτο το σημειο. 

Στην αρχη ειναι, the slums λεγεται το κεφαλαιο, μετα απο εκει που πυροβολας τους πρωτους δυο τυπους στην αρχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Μπορεις να δοκιμασεις λιγο παρακατω στο παιχνιδι στην περιοχη :

 

στο 10 λεπτο ειναι στο βιντεο, με το που ανεβαινεις την μπλε σκαλα και πας στο πανω δωματιο.

Στο βιντεο παραπανω στο 10 λεπτο, στην αρχη του παιχνιδιου ειναι, με το που ανεβαινεις την μπλε μεταλλικη σκαλα. Μεσα στο δωματιο stutterfest, εξω κομπλε.

μέχρι εκεί το είχα φτάσει αν προλάβω αύριο θα το τσεκάρω να σου πω..

πάντως απ ότι βλέπω στο video αυτός είναι με 5600x οποτε μάλλον δε φταίει η κάρτα αλλα ο επεξεργαστής... ο φίλος με το σύστημα που έχει από πάνω με 4090 θα έχει καλύτερη απόδοση και από εμενα λόγο πυρήνων

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Οτι cap και να βαλω πες (60fps rtss ή ingame) παλι εχει stutters

Οχι εχω 3080ti. Αλλα τι σχεση εχει αυτο οταν σου λεω οτι ριχνω αναλυση σε 720p και settings ολα low, και απο εκει που σε μια περιοχη ειναι 200fps και οταν ανεβαινω μια σκαλα και μπαινω σε ενα δωματιο πεφτει στα 70 και γινεται stutterfest. Τι σχεση εχει η καρτα?

 

Ποιούς drivers έχεις @Apostol. ? 

Τους πιο πρόσφατους, έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Στην αρχη ειναι, the slums λεγεται το κεφαλαιο, μετα απο εκει που πυροβολας τους πρωτους δυο τυπους στην αρχη.

Το δοκιμασα μολις πηγα μεχρι εκεινο το σημειο ολα ultra 3440x1440 και ειδα drops και λιγο κατω απο 60 οποτε σιγουρα εχει θεμα το σημειο εκεινο. Η καρτα 60% usage η cpu επισης επεσε στο 70% οποτε κατι παει πολυ στραβα σε αυτο το μερος. Ανεβαινει και το βιντεο σε λιγο θα το βαλω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Gulik είπε

 

Ποιούς drivers έχεις @Apostol. ? 

Τους πιο πρόσφατους, έχεις;

Στην αρχη ειχα τους 531.41 που ειναι στο site της nvidia. Μετα εβαλα τους hotfix απο το λινκ της ND. Τα ιδια και στις δυο περιπτωσεις. Παιζω με DLSS quality σε 4κ στην tv (oled c9) με gsync , αλλα προσπαθησα και με performance σε ολες τις αναλυσεις τα ιδια.

 

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το δοκιμασα μολις πηγα μεχρι εκεινο το σημειο ολα ultra 3440x1440 και ειδα drops και λιγο κατω απο 60 οποτε σιγουρα εχει θεμα το σημειο εκεινο. Η καρτα 60% usage η cpu επισης επεσε στο 70% οποτε κατι παει πολυ στραβα σε αυτο το μερος. Ανεβαινει και το βιντεο σε λιγο θα το βαλω.

Ευχαριστω φιλε! τα ιδια ακριβως και σε εμενα. Και αν ειναι ενε σημειο στραβα θα ιεναι και αλλα, και δεν θελω να το παιξω και να κανω το σταυρο μου σε καθε περιοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Το loading του παιχνιδιου δεν υπαρχει με το νεο patch. Μολις γινει το διπλο κλικ στο exe του παιχνιδιου σε 15 δευτερολεπτα το πολυ εισαι in game. Εκει με το κυκλακι που φορτιζε κανει 4 δευτερολεπτα πριν ηθελε 10-12 αλλα και στο μενου μπαινει αμεσα σε 2-3 δευτερολεπτα μολις ανοιξει το παιχνιδι.

Δικο μου μικρο βιντεο με τεσταρισμα του νεου patch τεσταρω medium high ultra

 

Το VRAM usage που έχεις στο afterburner και φαίνεται είναι το Memory Usage/ process μέσα από τις ρυθμίσεις; Γιατί εγώ έχω το Memory Usage σκέτο, οπότε υποθέτω είναι allocation αυτό;

Επίσης με την VRAM άλλαξε τίποτα με το τελευταίο patch μήπως ανεβάσουμε καμιά ανάλυση εμείς με τα 8GB VRAM ή θα μείνουμε στο 1080p master race; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...