Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακομη και με το τελευταιο patch σε ορισμενες περιοχες (slums εκει που δειχνει το βιντεο παραπανω)  γινεται χαμος, ακομα και σε 720p low τρελο stuttering και fps 80. Σε αλλη περιοχη ολα smooth.

Αυτο δειχνει οτι υπαρχει βαθυτερο προβλημα.

Δυστυχως το κολπο με το debug exe δεν παιζει στην 1.0.2.0

Unplayable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδη με το συστημα μου να μην το επιχειρησω καν; Να περιμενω και αλλο;

Ακομα και το hogwards δεν το προχωραω μεχρι να φτιάξει, αλλιωσ χανετε η μαγεία 

Επεξ/σία από Tablet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Εγω παντως δεν ειδα διαφορα , ιδια αποδοση με πριν..

Το παιχνιδι βγηκε Zastava Yugo 45.Eιναι αδυνατο να γινει Posrche 911 gt3 με φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση.Κατι αντιστοιχο προσπαθουν να κανουν με τα patch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκδοση 1.2.0. Στο παρακατω σημειο μεχρι την 1.0.7 εκδοση ειχα 65fps και η καρτα στο 65-70%. Τωρα η καρτα ειναι στο 83% και τα fps στα 84 με την cpu 84% usage. Στα περισσοτερα σημεια πιανω το cap που εχω στα 97fps. Σιγουρα μπορουν να δωσουν και αλλο περιθωριο στον επεξεργαστη και να δωσει και αλλο boost στην καρτα οποτε εχουμε μελλον ακομα. Jittering δεν εφτιαξαν κλασικα δεν περιμενω πολλα σε αυτο οπως και στο uncharted τους χρηστες ποντικιου τους εχουν τελειως γραμμενου εκει στη naughty dog. Βελτιωσαν παρα πολυ και το loading δεν κανει πανω απο 7-8 δευτερολεπτα στο κυκλακι που γυρναει πριν εκανε το διπλασιο.

The-Last-of-Us-Part-I-Screenshot-2023-04

 

 

118FPS. Παλι υπαρχει BN η καρτα καθετε αλλα καμια μα καμια σχεση με πριν σε εξωτερικο περιβαλλον να πιασω πανω απο 80-85fps.  The-Last-of-Us-Part-I-Screenshot-2023-04

 

Και εδω υψηλη ποιοτητα στα γραφικα DLSS quality στα 3440x1440 με 105fps. Κατι εκαναν στο χθεσινο patch λοιπον εδωσε τρελο αερα στην cpu. Και ακομα μπορουν και αλλο. 

The-Last-of-Us-Part-I-Screenshot-2023-04

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ulb είπε

Παίζεις με reshade ή κάποιο mod; Και αν ναι, ποιο;;

Reshade ναι δικό μου στις φωτογραφίες πιο πάνω δεν το έχω ενεργό. Έχω vibrance και levels με δικές μου ρυθμίσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Tablet said:

δηλαδη με το συστημα μου να μην το επιχειρησω καν; Να περιμενω και αλλο;

Ακομα και το hogwards δεν το προχωραω μεχρι να φτιάξει, αλλιωσ χανετε η μαγεία 

Έχεις 4090, 24GB VRAM, 5950X, 64GB RAM και απορεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tablet είπε

δηλαδη με το συστημα μου να μην το επιχειρησω καν; Να περιμενω και αλλο;

Ακομα και το hogwards δεν το προχωραω μεχρι να φτιάξει, αλλιωσ χανετε η μαγεία 

Σε ορισμενα σημεια οτι και να κανεις θα εχεις frametimes στο θεο που σημαινει stutters οταν γυρνας την καμερα. Δεν παιζεται.

Σκεψου με 5950x 3080ti 64gb ram ultra ολα, τρεχει με 70-90 σε εμενα με κανονικα frametimes και 99-100% gpu.

Σε καποιες περιοχες υπαρχει καποιο bottleneck και οτι και να κανεις εχει τρελο stutter και gpu 60-70%. Δεν εχουν σημασια τα settings, το κατεβασα 720p low και δεν αλλαξε τιποτα stutter και 60-70 fps, με το που φυγεις απο εκεινη την περιοχη ολα νορμαλ.

Και στα προηγουμενα patch γινοταν αυτο αλλα ακομα χειροτερα, βελτιωθηκε αλλα δεν εφτιαξε.

Προσπαθησα το exe με το debug που ποσταρε καποιος στην προηγουμενη σελιδα αλλα δεν παιζει στην 1.0.2.0

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Εκδοση 1.2.0. Στο παρακατω σημειο μεχρι την 1.0.7 εκδοση ειχα 65fps και η καρτα στο 65-70%. Τωρα η καρτα ειναι στο 83% και τα fps στα 84 με την cpu 84% usage. Στα περισσοτερα σημεια πιανω το cap που εχω στα 97fps. Σιγουρα μπορουν να δωσουν και αλλο περιθωριο στον επεξεργαστη και να δωσει και αλλο boost στην καρτα οποτε εχουμε μελλον ακομα. Jittering δεν εφτιαξαν κλασικα δεν περιμενω πολλα σε αυτο οπως και στο uncharted τους χρηστες ποντικιου τους εχουν τελειως γραμμενου εκει στη naughty dog. Βελτιωσαν παρα πολυ και το loading δεν κανει πανω απο 7-8 δευτερολεπτα στο κυκλακι που γυρναει πριν εκανε το διπλασιο.

The-Last-of-Us-Part-I-Screenshot-2023-04

 

 

118FPS. Παλι υπαρχει BN η καρτα καθετε αλλα καμια μα καμια σχεση με πριν σε εξωτερικο περιβαλλον να πιασω πανω απο 80-85fps.  The-Last-of-Us-Part-I-Screenshot-2023-04

 

Και εδω υψηλη ποιοτητα στα γραφικα DLSS quality στα 3440x1440 με 105fps. Κατι εκαναν στο χθεσινο patch λοιπον εδωσε τρελο αερα στην cpu. Και ακομα μπορουν και αλλο. 

The-Last-of-Us-Part-I-Screenshot-2023-04

Οταν αρχιζει το μπουκαλιασμα δεν εχεις stutter οπως περιγραφω παραπανω?Δεν βλεπεις το frametime graph να κανει τραμπαλα? Οταν γυρνας την καμερα, οχι οταν καθεσαι ακινητος.

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Έχεις 4090, 24GB VRAM, 5950X, 64GB RAM και απορεις;

Καλα κανει και απορει, την ιδια εμπειρια με εμενα θα εχει..stutters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον δε θα αγχώνεσαι αν τελειώσει η μνημουλα. Άσε που θα έχει λιγότερα stutters. Δεν θα είναι όλα μέλι γάλα αλλά σε καλύτερη μοίρα από τους περισσότερους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Σε ορισμενα σημεια οτι και να κανεις θα εχεις frametimes στο θεο που σημαινει stutters οταν γυρνας την καμερα. Δεν παιζεται.

Σκεψου με 5950x 3080ti 64gb ram ultra ολα, τρεχει με 70-90 σε εμενα με κανονικα frametimes και 99-100% gpu.

Σε καποιες περιοχες υπαρχει καποιο bottleneck και οτι και να κανεις εχει τρελο stutter και gpu 60-70%. Δεν εχουν σημασια τα settings, το κατεβασα 720p low και δεν αλλαξε τιποτα stutter και 60-70 fps, με το που φυγεις απο εκεινη την περιοχη ολα νορμαλ.

Και στα προηγουμενα patch γινοταν αυτο αλλα ακομα χειροτερα, βελτιωθηκε αλλα δεν εφτιαξε.

Προσπαθησα το exe με το debug που ποσταρε καποιος στην προηγουμενη σελιδα αλλα δεν παιζει στην 1.0.2.0

Οταν αρχιζει το μπουκαλιασμα δεν εχεις stutter οπως περιγραφω παραπανω?Δεν βλεπεις το frametime graph να κανει τραμπαλα? Οταν γυρνας την καμερα, οχι οταν καθεσαι ακινητος.

Καλα κανει και απορει, την ιδια εμπειρια με εμενα θα εχει..stutters

Stutter όχι απλά καπαρει τα FPS λόγο του BN της cpu. Έχω 100αρι monitor οπότε θα παίξω με 97 cap και είμαι κομπλέ. Το βελτίωσαν πάρα πολύ πάντως αλλά το jittering είναι τέρμα σπαστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίξτε το παιχνίδι και βάλτε φρένο στις επικτητες ευαισθησίες των·'00ς.

Κάποτε οι παλιότεροι παίζαμε competive matches με κάτω των 20fps. Μην ταλαιπωρειτε τον εγκέφαλό σας ασκόπως. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

90FPS Cap έβαλα και δε πα να έχει bneck. Η κάρτα αράζει :lol: 

Έχω gsync /165Hz monitor. 90% σμουθ , 10% "jittery" . Με ή χωρίς gsync το ίδιο ακριβώς πράγμα. Με FPS Cap in game ή από την nvidia ή από το riva tuner, same thing. Ήλπιζα να βάλουν exclusive fullscreen επιτέλους, αλλά όχι, εκεί αυτοί. Σε εμένα τουλάχιστον υπάρχουν microstutters , αλλά όχι ενοχλητικά ή game breaking, ωστόσο δεν είναι το δικό μου σύστημα το θέμα, το θέμα είναι το πόσο αδικαιολόγητα απαιτητικό είναι το game.

Από τη στιγμή που είναι έτσι, και 120-130 φρειμς να'χει δεν νιώθεις smooth όπως όταν παίαζεις πχ το Dying Light 2 ή κάποιον competitive title. Αυτό γιατί είναι ανίκανοι να διορθώσουν αυτό το πράγμα. Και όχι, δεν περίμενα 10 χρόνια το παιχνίδι για να το παίξω στο PC μου με Controller για να μην "νιώθω" αυτό το πράγμα.. Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το loading του παιχνιδιου δεν υπαρχει με το νεο patch. Μολις γινει το διπλο κλικ στο exe του παιχνιδιου σε 15 δευτερολεπτα το πολυ εισαι in game. Εκει με το κυκλακι που φορτιζε κανει 4 δευτερολεπτα πριν ηθελε 10-12 αλλα και στο μενου μπαινει αμεσα σε 2-3 δευτερολεπτα μολις ανοιξει το παιχνιδι.

Δικο μου μικρο βιντεο με τεσταρισμα του νεου patch τεσταρω medium high ultra

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...