Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Θύμησε μου ποια κάρτα γραφικών έχεις. Εγώ θεωρώ πως τα stutters οφείλονται λόγω VRAM. Ναι μπορεί να είναι κάτω από το όριο των 8GB σε 1080p High, αλλά και πάλι είναι οριακά. Είναι σχεδόν γεμάτη πάντα οπότε πολλές φορές μπορεί να τερματίζει. Κάποια stutters ίσως να οφείλονται και στον 5600X μου, αλλά τα παρατηρώ ακόμα και σε περιοχές που δουλεύει γύρω στο 60-70%.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν παίζω στην 4Κ TV το παιχνίδι τρώει περισσότερη VRAM από ότι στο 1440p monitor. Λόγω ανάλυσης desktop λογικά. Και στο monitor για να έχω την καλύτερη δυνατή επίδοση (ο θεός να την κάνει), πρέπει να κλείσω το δεύτερο μου monitor. Προβλήματα που δεν έχω συναντήσει σε κανένα άλλο παιχνίδι ως τώρα (δεν έχω παίξει Hogwarts Legacy).

4070ti με την λιγη ram κατα πολλους στο θεμα των καρτων γραφικων. 

Εχει σημεια που βλεπω 85% usage στον 5700x και τα fps στα 65 και εχει σημεια με 60% usage και τα fps 97 οσο εχω το cap της οθονης μου. Στα σημεια που ειναι 85% usage η cpu η καρτα ειναι 70% δηλαδη εχει να δωσει πολλα fps ακομα αλλα την κραταει πισω η cpu ενω στα σημεια που η cpu ειναι 60-70% usage η καρτα ειναι 99% και δινει κανονικα τα 90+ fps που μπορει να δωσει στα 3440x1440. Κατι παει παρα πολυ στραβα με το cpu utilization ειδικα στην amd μερια απο intel βλεπω πολυ καλυτερη αξιοποιηση των πυρηνων. Να παιζει τιποτα με infinity fabric? Καθολου απιθανο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Show me show me. Πιο παιχνιδι απο οσα εβαλα δειχνει καλυτερο απο το last of us? Γιατι καλυτερα τρεχουν ολα κατα πολυ. 

Παιζω τον τελευταιο καιρο(το ξαναπιασα) το the shadow of the tomb raider, με ενα μοτοσακο που εχω  ξεχασμενο.I7 2600K 4.5GHZ- 16GB 2133GHZ και gtx 980ti overclock 1,5ghz.To μοτοσακο εχει SSD.Σε 1080p παιζει νερακι με σχεδον ολα μεσα.Οπως και αρκετα απο την λιστα.Π.χ God of war  που εχει γραφικαρες.Βεβαια, εγω εχω και υπομονη καυσοκαλυβιτη μοναχου και παιζω αρκετα παιχνιδια ως και 1 χρονο μετα, οποτε στρωνουν αρκετα με update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Παιζω τον τελευταιο καιρο(το ξαναπιασα) το the shadow of the tomb raider, με ενα μοτοσακο που εχω  ξεχασμενο.I7 2600K 4.5GHZ- 16GB 2133GHZ και gtx 980ti overclock 1,5ghz.To μοτοσακο εχει SSD.Σε 1080p παιζει νερακι με σχεδον ολα μεσα.Οπως και αρκετα απο την λιστα.Π.χ God of war  που εχει γραφικαρες.Βεβαια, εγω εχω και υπομονη καυσοκαλυβιτη μοναχου και παιζω αρκετα παιχνιδια ως και 1 χρονο μετα, οποτε στρωνουν αρκετα με update.

Ετσι ειναι απλα καποιοι devs ειναι τερμα γκασμαδες και δεν εχουν ιδεα τι κανουν κατα το porting στον προγραμματισμο και βλεπουμε αυτα που βλεπουμε. Εδω και 1-2 χρονια εχουν γινει τερμα lazy οι developers και απλα πετανε το port και μετα τρεχουν και δεν φτανουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά και σταματώ το off-topic αλλαγές σε Hardware κάνω μόνο όταν μεγαλώσει αρκετά ο αριθμός των παιχνιδιών που δεν μπορώ να παίξω με Optimized Settings. Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό να συμβεί για ένα port. 

Μοναδική εξαίρεση υπήρξε το W3. Τα άξιζε μέχρι τελευταίο σεντ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, naruto14 said:

Δεν φταίει μόνο η RAM για τα stutters. Έχω 32GB RAM, βλέπω usage περίπου στα 22GB. Και συναντάω συνεχώς stutters. Και πλέον παίζω σε 1080p high με DLSS Quality, που πάλι τρώει τις φρίκες του συχνά. Που καταντήσαμε 😄. Τουλάχιστον το παίζω σε 4K TV λόγω HDR που το 1080p λόγω του upscaler ψιλοπαλεύεται. Αλλά και πάλι δεν συγκρίνεται με 1440p...

Ε καλά αυτό το ξέρουμε. Είναι ΚΑΙ τα δύο. 

3 hours ago, tommybertsen said:

 Η ανικανότητα για σωστό optimization δεν κάνει ξαφνικά απαραίτητα τα 32GB Ram για gaming.

 To μέλλον διαγράφεται ευοίωνο Excited Wesley Snipes GIF by BBQ Films

1 hour ago, Arkin said:

1-2 χρονια

Μάλλον δεν θυμάσαι καλά, εντονότερο έγινε λίγο - λίγο από το 2014 και μετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

 To μέλλον διαγράφεται ευοίωνο Excited Wesley Snipes GIF by BBQ Films

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Μπα, απλά έχουνε "καθίσει" οι περισσότεροι devs στους upscalers, κάνουν προχειροδουλειές, και τα ports ακόμη χειρότερα. 

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Αχταρμας γενικα με amd το παιχνιδι η καρτα κοιματε και η cpy 85 90%

 

Αν είναι δυνατόν να υπάρχει bottleneck με τον 7800x3D.. Τρομερή δουλειά η Iron Galaxy, πάντα τέτοια :lol: 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tommybertsen είπε

Τρομερή δουλειά η Iron Galaxy, πάντα τέτοια

Τι περιμένεις από εταιρία που αντιγραφει το logo της Ubisoft. :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Αυτήν την  εβδομάδα περιμένουμε άλλο "κρίσιμο" patch? 

Σήμερα είπαν το μεγάλο δεν έχουμε ιδέα τι θα διορθώσει οπότε απογευματάκι θα ξέρουμε περισσότερα. 

7 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Μπα, απλά έχουνε "καθίσει" οι περισσότεροι devs στους upscalers, κάνουν προχειροδουλειές, και τα ports ακόμη χειρότερα. 

Αν είναι δυνατόν να υπάρχει bottleneck με τον 7800x3D.. Τρομερή δουλειά η Iron Galaxy, πάντα τέτοια :lol: 

Είναι σκουπίδι τελείως με amd ναι. Και βλέπεις με 13400 η 12600 να τρέχει καλύτερα από 7800x3d. Δεν έχουν ιδέα πως να αξιοποιήσουν infinity fabric και γονατίζουν τα cpu χωρίς λόγο στέλνοντας τα άπειρες εντολές οι οποίες δεν έχουν καμία δουλειά να πάνε στη cpu. Για μένα η vram δεν είναι πρόβλημα που είπαν κάποιοι για τα 12 αλλά δεν γίνεται να maxareis 8 core cpu για 65fps με την κάρτα να κάθετε. Είναι ανεπίτρεπτο. 

Ίδια δουλειά στο Uncharted 4 στο 11 chapter στην αρχή που είμαστε στην αγορά με πολύ κόσμο η κάρτα κοιμάται και βλέπεις τα fps 65 70 ενώ ας όλο το παιχνίδι είμαστε μόνιμα gpu bound. Και ούτε το έφτιαξαν ούτε πρόκειται. 

Είναι αμπαλοι όσο δεν πάει εδώ δεν ξέρουν να κάνουν σωστό shader compile θα γράψουν κώδικα για σωστή αξιοποίηση της cpu? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Σήμερα είπαν το μεγάλο δεν έχουμε ιδέα τι θα διορθώσει οπότε απογευματάκι θα ξέρουμε περισσότερα. 

Είναι σκουπίδι τελείως με amd ναι. Και βλέπεις με 13400 η 12600 να τρέχει καλύτερα από 7800x3d. Δεν έχουν ιδέα πως να αξιοποιήσουν infinity fabric και γονατίζουν τα cpu χωρίς λόγο στέλνοντας τα άπειρες εντολές οι οποίες δεν έχουν καμία δουλειά να πάνε στη cpu. Για μένα η vram δεν είναι πρόβλημα που είπαν κάποιοι για τα 12 αλλά δεν γίνεται να maxareis 8 core cpu για 65fps με την κάρτα να κάθετε. Είναι ανεπίτρεπτο. 

Ίδια δουλειά στο Uncharted 4 στο 11 chapter στην αρχή που είμαστε στην αγορά με πολύ κόσμο η κάρτα κοιμάται και βλέπεις τα fps 65 70 ενώ ας όλο το παιχνίδι είμαστε μόνιμα gpu bound. Και ούτε το έφτιαξαν ούτε πρόκειται. 

Είναι αμπαλοι όσο δεν πάει εδώ δεν ξέρουν να κάνουν σωστό shader compile θα γράψουν κώδικα για σωστή αξιοποίηση της cpu? 

Το παιχνίδι φέρεται αλλοπρόσαλλα. Σε σημεία σκοτεινά με μηδέν κινητικότητα, βλέπω περίεργο allocation της χρήσης των πυρήνων/threads ,και βλέπω 60+ % σε μόνιμη βάση των Efficient Cores του 13700Κ, ενώ δεν χρησιμοποιεί όλους τους Performance. 

Βγαίνω σε ένα σημείο έξω, με vegetation και stuff going on, νερά, αντανακλάσεις κλπ, έχω μεγαλύτερο framerate από ότι στα dark places που τα γραφικά μοιάζουν με ps3 . 

Δεν ξέρω τι να πω αλλά η κατανομή των πόρων συστήματος είναι άνιση, και αυτό που λες. Άκυρα draw calls. 

Είδαν Draw εκεί στην Iron Galaxy, νομίζαν πως "ζωγραφίζουν" 😛 

Θα έλεγα πως οκ, το να χρησιμοποιεί αρκετή CPU + GPU για να βοηθήσει στην καλύτερη απόδοση, είναι οκ, αλλά that's not the case στα περισσότερα συστήματα. 

BTW δεν έχω δει ούτε ένα Crash. Αλλά και η ΡΑΜ είναι ο,τι να'ναι. Πριν χωρίς κανένα άλλο πρόγραμμα ανοιχτό, έτρωγε 22GB. Σε άλλο σημείο , με browser + stuff ανοιχτά, έδειχνε 17 :lol: 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Το παιχνίδι φέρεται αλλοπρόσαλλα. Σε σημεία σκοτεινά με μηδέν κινητικότητα, βλέπω περίεργο allocation της χρήσης των πυρήνων/threads ,και βλέπω 60+ % σε μόνιμη βάση των Efficient Cores του 13700Κ, ενώ δεν χρησιμοποιεί όλους τους Performance. 

Βγαίνω σε ένα σημείο έξω, με vegetation και stuff going on, νερά, αντανακλάσεις κλπ, έχω μεγαλύτερο framerate από ότι στα dark places που τα γραφικά μοιάζουν με ps3 . 

Δεν ξέρω τι να πω αλλά η κατανομή των πόρων συστήματος είναι άνιση, και αυτό που λες. Άκυρα draw calls. 

Είδαν Draw εκεί στην Iron Galaxy, νομίζαν πως "ζωγραφίζουν" 😛 

Θα έλεγα πως οκ, το να χρησιμοποιεί αρκετή CPU + GPU για να βοηθήσει στην καλύτερη απόδοση, είναι οκ, αλλά that's not the case στα περισσότερα συστήματα. 

BTW δεν έχω δει ούτε ένα Crash. Αλλά και η ΡΑΜ είναι ο,τι να'ναι. Πριν χωρίς κανένα άλλο πρόγραμμα ανοιχτό, έτρωγε 22GB. Σε άλλο σημείο , με browser + stuff ανοιχτά, έδειχνε 17 :lol: 

 

Ναι δεν έχουν ιδέα πως μοιράζουν και τι στέλνουν στην cpu με αποτέλεσμα τα παραπάνω χαντακωνουν την cpu ασύστολα σε σημεία που λες να ειναι δυνατόν? Γιατί με 4 τοίχους και βλέπεις 90% cpu usage. Το τελευταίο πράγμα ειναι η vram να μας απασχολεί στη διαχείριση cpu είναι για πέταμα το παιχνιδι. Σε Intel πάλι καλά τρέχει σε amd να δεις. Crash ούτε ένα stutter καθόλου αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ 90% στον 5700x για 65fps και την κάρτα στο 70%. Πέρα και από το mouse jittering που μάλλον θα το ξεχάσουν τελείως όπως στο Uncharted collection το ξέχασαν και έχει να πάρει μήνες updates. Θα τελειώσω και το dlc που παίζω αυτές τις μέρες και μετά θα το φτιάξουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς, that's the case με τα περισσότερα σύγχρονα παιχνίδια.. 

Αν βάλεις DLSS τι συμβαίνει σε σένα; Σε μένα παίζει η χρήση GPU από 70 έως 99, λογικό θα έλεγε κανείς, but then again, βλέπω το DLSS Implementation στο Dying Light 2, και κλαίω (εκεί η GPU σπάνια θα πέσει κάτω από 95% usage).

Τώρα, και στο σημείο που βρίσκομαι (παίζω native 1440p), επιτέλους η GPU είναι κολλημένη στο 99 και έχω μόνιμα πάνω από 95 FPS. 

Βtw , έχω παρατηρήσει μερικά graphical artifacts/glitches σε λίγα σημεία, αλλά τα παρατήρησα. Με τον φωτισμό έχουν να κάνουν. nothing major αλλά τα είδα.

Spoiler

Btw, δοκίμασε να υπερχρονίσεις την κάρτα, έστω for the lolz.. Στο συγκεκριμένο game για κάποιο λόγο έχω έως και 7% καλύτερη απόδοση. +150 core +1500 μνήμες (παίρνει πολύ η μνήμη)

Το παιχνίδι από άποψη gameplay είναι τουλάχιστον ενδιαφέρον (ας πούμε λίγο και για αυτό :Ρ) 
Ιδιαίτερα καλός τρόπος stealth (χωρίς να πατάς κουμπιά και κουμπάκια, ο χαρακτήρας κρύβεται αρκετά καλά και αληθοφανώς), καλό shooting (τόσο όσο), το στοιχείο horror υπάρχει και είνια αρκούντως ικανοποιητικό, πάρα πολύ καλοί και προσεγμένοι διάλογοι/voice acting, εντάξει, στην πορεία αποκτούν ενδιαφέρον και οι χαρακτήρες. Αν και δεν είναι κάτι το σούπερ επαναστατικό, σε κρατάει και θέλεις να συνεχίσεις. Για τα γραφικά τα είπαμε. Στους έξω χώρους είναι αρκετά εμφανίσιμο αλλά όχι κάτι τρομερό, εντός είναι meh και σε κάνει να απορείς με την κατανομή των πόρων. 
Θα το συνεχίσω

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Δυστυχώς, that's the case με τα περισσότερα σύγχρονα παιχνίδια.. 

Αν βάλεις DLSS τι συμβαίνει σε σένα; Σε μένα παίζει η χρήση GPU από 70 έως 99, λογικό θα έλεγε κανείς, but then again, βλέπω το DLSS Implementation στο Dying Light 2, και κλαίω (εκεί η GPU σπάνια θα πέσει κάτω από 95% usage).

Τώρα, και στο σημείο που βρίσκομαι (παίζω native 1440p), επιτέλους η GPU είναι κολλημένη στο 99 και έχω μόνιμα πάνω από 95 FPS.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Btw, δοκίμασε να υπερχρονίσεις την κάρτα, έστω for the lolz.. Στο συγκεκριμένο game για κάποιο λόγο έχω έως και 7% καλύτερη απόδοση. +150 core +1500 μνήμες (παίρνει πολύ η μνήμη)

Το παιχνίδι από άποψη gameplay είναι τουλάχιστον ενδιαφέρον (ας πούμε λίγο και για αυτό :Ρ) 
Ιδιαίτερα καλός τρόπος stealth (χωρίς να πατάς κουμπιά και κουμπάκια, ο χαρακτήρας κρύβεται αρκετά καλά και αληθοφανώς), καλό shooting (τόσο όσο), το στοιχείο horror υπάρχει και είνια αρκούντως ικανοποιητικό, πάρα πολύ καλοί και προσεγμένοι διάλογοι/voice acting, εντάξει, στην πορεία αποκτούν ενδιαφέρον και οι χαρακτήρες. Αν και δεν είναι κάτι το σούπερ επαναστατικό, σε κρατάει και θέλεις να συνεχίσεις. Για τα γραφικά τα είπαμε. Στους έξω χώρους είναι αρκετά εμφανίσιμο αλλά όχι κάτι τρομερό, εντός είναι meh και σε κάνει να απορείς με την κατανομή των πόρων. 
Θα το συνεχίσω

Με dlss παίζω το οποίο είναι εξαιρετικό στο παιχνίδι και πολύ καλύτερο από native με 15% sharpening και δικό μου reshade. Μου δίνει καλό boost το dlss quality στα fps και βλέπω την κάρτα αρκετές φορές 99% με 85 95fps ανάλογα τα σημεία. Δεν έχω θέμα με την κάρτα πχ να την κάνω overclock με καινε κυρίως τα σημεία που βλέπω 70% usage την κάρτα 85% η cpu και τα fps 65 όπου δουλεύει σωστά η cpu η κάρτα ειναι μόνιμα 99% με 90+ fps. Undervolt την έχω την κάρτα με +500 μνήμη και 2600 πυρήνα τραβάει 130 140 watt. 

 

Το παιχνίδι ειναι αξιόλογο το είχα παίξει μέχρι τη μέση στο ps3 πριν 10 χρόνια έχει τρομερούς χαρακτήρες δυνατό δυστοπικο κόσμο και ωραίο αρκετά καθαρό gameplay με εξαιρετικό stealth. 

Περιμένουμε το απόγευμα το patch για περισσότερα. Έξω είναι ωραίο λόγο του μεγάλου draw distance και του lod μέσα μόνο αν έχει τίποτα νερά με αντανακλασεις μου αρέσει αλλιώς λίγα πράγματα και σημεία με όχι τόσο καλά textures παρόλο τα ultra. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπαιξα χθες καμία ωρίτσα με το σύστημα της υπογραφής (3090, 5800x3d, 32gb Ram) Παίζω 4κ, dlss quality , μεσο όρο είδα 40% cpu usage, ~12gb Vram usage και ~16gb Ram usage. Η gpu είναι σχεδόν μόνιμα στο 100%. Stutters, drops, crashes μέχρι στιγμής δεν είχα. Oσον αφορά τα frames, είδα από περίπου 60 μέχρι και 90, πχ εκεί στην αρχή στον χαμό με την έκρηξη στο βενζινάδικο κτλπ είχα 70-75 fps. Η έκδοση του παιχνιδιού είναι η τελευταία, η 1.0.1.7 αν δεν κάνω λάθος και ο driver της gpu είναι ο τελευταίος με το hotfix, o 531.58.

 

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...