Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Είναι γιατί πριν λίγους μήνες που λέγαμε για τα 16GB RAM ότι σύντομα θα είναι για six feet under κατάσταση και εξοπλιστείτε με 32, λέγανε αρκετοί " θ@ φΤαΣοΥν Bro ", " εΙΝΑΙ υΠεΡαΡκΕτΑ bruahhooo ", " κΑλΑ πΑιΖεΙς μΕ 200 κΑρτΕλες broo? " 

here you are! 

Ναι αλλά πρόκειται για ένα σκατά port. Τώρα βέβαια σαν να γίνεται μόδα η RAM και η VRAM. 

Το GOW port είναι και αυτό με γραφικά σίγουρα όχι χειρότερα από το LOU αλλά έστρωσε και είναι άψογο. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tommybertsen είπε

Το πρόβλημα το μεγάλο είναι η Ram (για τα πολλά stutters κυρίως) και η VRAM για τα crashes. Όπως έγραψα, στο σύστημα που'χει η κοπέλα μου, με 16GB Ram, νόμιζα ότι ευθύνεται ο HDD για τα χοντρά frame dips& stutters αλλά ήταν η System Ram ο υπαίτιος. Δεν έχω κάρτα με λιγότερη VRAM για να τεστάρω το παιχνίδι ( έχω μία RX 460 4GB , δεν νομίζω ότι θα τρέξει καν με αυτήν :lol: )

 Ειδικά οι 8ρες κάρτες έχουνε κάποιο θέμα (δες το βίντεο που πόσταρα στην προηγούμενη σελίδα, με 3070 και 32GB Ram τρώει o ίδιος τύπος, random crashes, ενώ σε προηγούμενά του βίντεο με κάρτες με λιγότερη VRAM δεν έτρωγε). 

Ό,τι κι αν ψάχνουνμε τώρα, το παιχνίδι είναι beyond full repair ή θέλει πολλούς, πάρα πολλούς μήνες, ώστε να έρθει σε ένα επιθυμητό επίπεδο. 

Έπαιζα πριν λίγο το Dying Light 2, το οποίο επίσης αν και βαρύ, τρέχει σωστά και ακόμη και με DLSS, κάνει utilize όλη την κάρτα γραφικών και παίρνεις και καλύτερα frame rates, χωρίς ιδιαίτερες θυσίες στο visual quality. 

Ναι η ram αν δεν επαρκει γινεται ο κακος χαμος απο stutter αλλα μεταξυ μας ειναι τοσο φθηνη η ram σημερα που πρεπει ολοι να εχουν 32. Περνεις 32gb ram στα 3200 με 70 ευρω πιο κατω δεν παει το 2017 ειχα δωσει 240 ευρω για 16αρες. Κοιτα σε μενα δεν ξερω αν τερματισε η vram και τραβηξε απο ram αλλα σε καποια φαση ειδα 27GB ram usage ενω συνηθως ειναι στα 22gb οποτε πιθανολογω οτι ισως να τραβηξε εκεινη τη στιγμη stutters δεν ειχα καθολου περα απο το shader compile στην αρχη. 

Παραπονο μου ειναι γονατιζει τα cpu και εχει σημεια που δεν μπορουν να βγαλουν 80-90fps και καθετε η καρτα. GPU bound ας ειμαστε cpu bound ομως οχι. Δεν ξερω τι patch θα δωσουν αυριο αλλα ας κανονισουν να περιλαμβανει τιποτα σοβαρο το προχθεσινο δεν εφτιαξε απολυτως τιποτα. Απο μενα αγορα θα παει στο 15αρι το πολυ 20 αν το φτιαξουν τελειως και το jittering/panning που το εφαγα στη μαπα στο uncharted 4 το οποιο επισης πηρα 15 ευρω αλλιως και στα 10 καλα θα ειναι. Testing θα ριχνω σε καθε νεα εκδοση που βγαινει να δω τι κανουν με την σπασμενη οταν δω σωστο performance σε ολα θα ριξω και την αγορα. Το dying light 2 ειναι σαν το 2077. Μπορει να ειναι πολυ βαρια παιχνιδια αλλα οπως λες κανουν αψογο utilization cpu gpu και βγαζουν οτι πρεπει να βγαλουν. Καμια σχεση με last of us μα καμια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Είναι γιατί πριν λίγους μήνες που λέγαμε για τα 16GB RAM ότι σύντομα θα είναι για six feet under κατάσταση και εξοπλιστείτε με 32, λέγανε αρκετοί " θ@ φΤαΣοΥν Bro ", " εΙΝΑΙ υΠεΡαΡκΕτΑ bruahhooo ", " κΑλΑ πΑιΖεΙς μΕ 200 κΑρτΕλες broo? " 

here you are! 

What?! Από ποτε κάνουμε αναβαθμίσεις για κακά ports?! Επειδή βρέθηκαν δυο μούφα games που ρουφάνε τα άντερα τους? Το 99% των games πάνω από 12GB δεν πάνε και αυτά που πάνε είναι γιατί συνήθως έχουν memory leak. Μην τρώμε πρόλογο και από πάνω προλογιαζουμε και άλλους. Come on bud.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ναι αλλά πρόκειται για ένα σκατά port. Τώρα βέβαια σαν να γίνεται μόδα η RAM και η VRAM. 

Το GOW port είναι και αυτό με γραφικά σίγουρα όχι χειρότερα από το LOU αλλά έστρωσε και είναι άψογο. 

Μπορω να σου πω τουλαχιστον 20 παιχνιδια με πολυ καλυτερα γραφικα απο LOU τα οποια τρεχουν υποδειγματικα με 16 ram και 6gb vram. Το LOU απλα ειναι σκουπιδι σε θεμα optimize και επαιξα 3-4 ωρες αρκετα chapter για να δω και δεν δικαιολογει ουτε για πλακα αυτα που ζηταει. Εχω παιξει παιχνιδια που απλα καθομουν τα χαζευα στα γραφικα τα οποια ηταν εξαιρετικα smooth σωστο gpu usage vram usage cpu usage δεν ισχυει αυτο με το LOU ολα τα κανει στραβα και εχω παιξει παρα πολλα παιχνιδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, seithan είπε

εεεε τώρα γίνεται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ!

🤣🤣😅

Κατσε μην σου βρω και παραπανω ανετα. Ουτε τα textures που εχει δικαιολογουν τη vram ουτε γενικοτερα τα γραφικα. Απλα ειναι αχταρμας. 

Ξεκιναω με μερικα που μου ερχονται στο μυαλο που ειναι πολυ πολυ ανωτερα απο last of us και τρεχουν πολυ πολυ καλυτερα παντου

Red Dead Redemption 2

Control

Forza Horizon 4

Forza Horizon 5

Metro Exodus

Shadow Of The Tomb Raider

Assassin’s Creed Valhalla

Far cry 5/6

Hitman 3

God Of War

Days Gone

Plague Tale 2

Marvel's Spider-Man Remastered+Morales

Jedi Faller Order

Guardians Of The Galaxy

Horizon Zero Dawn

Bright Memory: Infinite

Resident Evil Village

Resident Evil 2/3

Final Fantasy XV

Dying Light 2

Cyberpunk 2077

 

Να συνεχισω? Γιατι μου ερχονται πολλα ακομα στο μυαλο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Κατσε μην σου βρω και παραπανω ανετα. Ουτε τα textures που εχει δικαιολογουν τη vram ουτε γενικοτερα τα γραφικα. Απλα ειναι αχταρμας. 

Ξεκιναω με μερικα που μου ερχονται στο μυαλο που ειναι πολυ πολυ ανωτερα απο last of us και τρεχουν πολυ πολυ καλυτερα παντου

Red Dead Redemption 2

Control

Forza Horizon 4

Forza Horizon 5

Metro Exodus

Shadow Of The Tomb Raider

Assassin’s Creed Valhalla

Far cry 5/6

Hitman 3

God Of War

Days Gone

Plague Tale 2

Marvel's Spider-Man Remastered+Morales

Jedi Faller Order

Guardians Of The Galaxy

Horizon Zero Dawn

Bright Memory: Infinite

Resident Evil Village

Resident Evil 2/3

Final Fantasy XV

Dying Light 2

Cyberpunk 2077

 

Να συνεχισω? Γιατι μου ερχονται πολλα ακομα στο μυαλο

 

Ε... ΜΟΛΙΣ έγινε υπερβολικός.. Τι σου είπα πρίν;;;;

 

😅🤣😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, seithan είπε

Ε... ΜΟΛΙΣ έγινε υπερβολικός.. Τι σου είπα πρίν;;;;

 

😅🤣😂

Show me show me. Πιο παιχνιδι απο οσα εβαλα δειχνει καλυτερο απο το last of us? Γιατι καλυτερα τρεχουν ολα κατα πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakinen said:

GOW port

ps4 port όμως αλλά ναι πλέον δεν υπάρχει και δικαιολογία για να μείνει κάποιος σε 16. Είναι σαν 8GB ram το 2017.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει μόνο η RAM για τα stutters. Έχω 32GB RAM, βλέπω usage περίπου στα 22GB. Και συναντάω συνεχώς stutters. Και πλέον παίζω σε 1080p high με DLSS Quality, που πάλι τρώει τις φρίκες του συχνά. Που καταντήσαμε 😄. Τουλάχιστον το παίζω σε 4K TV λόγω HDR που το 1080p λόγω του upscaler ψιλοπαλεύεται. Αλλά και πάλι δεν συγκρίνεται με 1440p...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Είναι γιατί πριν λίγους μήνες που λέγαμε για τα 16GB RAM ότι σύντομα θα είναι για six feet under κατάσταση και εξοπλιστείτε με 32, λέγανε αρκετοί " θ@ φΤαΣοΥν Bro ", " εΙΝΑΙ υΠεΡαΡκΕτΑ bruahhooo ", " κΑλΑ πΑιΖεΙς μΕ 200 κΑρτΕλες broo? " 

here you are! 

 Η ανικανότητα για σωστό optimization δεν κάνει ξαφνικά απαραίτητα τα 32GB Ram για gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, naruto14 είπε

Δεν φταίει μόνο η RAM για τα stutters. Έχω 32GB RAM, βλέπω usage περίπου στα 22GB. Και συναντάω συνεχώς stutters. Και πλέον παίζω σε 1080p high με DLSS Quality, που πάλι τρώει τις φρίκες του συχνά. Που καταντήσαμε 😄. Τουλάχιστον το παίζω σε 4K TV λόγω HDR που το 1080p λόγω του upscaler ψιλοπαλεύεται. Αλλά και πάλι δεν συγκρίνεται με 1440p...

Stutters δεν έχω καθόλου στα 3440x1440 ultra με 32 GB ram απλά και πάλι δεν δουλεύει σωστά η cpu γιατί να έχω 70fps οταν η κάρτα μπορεί να δώσει 100 και η cpu να βαράει 85αρια usage χωρίς λόγο αντί να τερματίσει την κάρτα? Πόσο κακό optimization παραπάνω? 5700χ ειναι όχι 6700k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ναι η ram αν δεν επαρκει γινεται ο κακος χαμος απο stutter αλλα μεταξυ μας ειναι τοσο φθηνη η ram σημερα που πρεπει ολοι να εχουν 32. Περνεις 32gb ram στα 3200 με 70 ευρω πιο κατω δεν παει το 2017 ειχα δωσει 240 ευρω για 16αρες. Κοιτα σε μενα δεν ξερω αν τερματισε η vram και τραβηξε απο ram αλλα σε καποια φαση ειδα 27GB ram usage ενω συνηθως ειναι στα 22gb οποτε πιθανολογω οτι ισως να τραβηξε εκεινη τη στιγμη stutters δεν ειχα καθολου περα απο το shader compile στην αρχη. 

Παραπονο μου ειναι γονατιζει τα cpu και εχει σημεια που δεν μπορουν να βγαλουν 80-90fps και καθετε η καρτα. GPU bound ας ειμαστε cpu bound ομως οχι. Δεν ξερω τι patch θα δωσουν αυριο αλλα ας κανονισουν να περιλαμβανει τιποτα σοβαρο το προχθεσινο δεν εφτιαξε απολυτως τιποτα. Απο μενα αγορα θα παει στο 15αρι το πολυ 20 αν το φτιαξουν τελειως και το jittering/panning που το εφαγα στη μαπα στο uncharted 4 το οποιο επισης πηρα 15 ευρω αλλιως και στα 10 καλα θα ειναι. Testing θα ριχνω σε καθε νεα εκδοση που βγαινει να δω τι κανουν με την σπασμενη οταν δω σωστο performance σε ολα θα ριξω και την αγορα. Το dying light 2 ειναι σαν το 2077. Μπορει να ειναι πολυ βαρια παιχνιδια αλλα οπως λες κανουν αψογο utilization cpu gpu και βγαζουν οτι πρεπει να βγαλουν. Καμια σχεση με last of us μα καμια. 

Δεν υπάρχει λόγος για αναβάθμιση εξαιτίας ενός κάκιστου port. Αυτοί πρέπει να φτιάξουν τις βλακείες τους, όχι ο κόσμος να αναβαθμίσει για 1-2 games. 

Από την άλλη, άδικο δεν έχεις , είναι προσιτή αναβάθμιση αν έχεις πχ 4 σλοτ και τα 2 είναι άδεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Stutters δεν έχω καθόλου στα 3440x1440 ultra με 32 GB ram απλά και πάλι δεν δουλεύει σωστά η cpu γιατί να έχω 70fps οταν η κάρτα μπορεί να δώσει 100 και η cpu να βαράει 85αρια usage χωρίς λόγο αντί να τερματίσει την κάρτα? Πόσο κακό optimization παραπάνω? 5700χ ειναι όχι 6700k. 

Θύμησε μου ποια κάρτα γραφικών έχεις. Εγώ θεωρώ πως τα stutters οφείλονται λόγω VRAM. Ναι μπορεί να είναι κάτω από το όριο των 8GB σε 1080p High, αλλά και πάλι είναι οριακά. Είναι σχεδόν γεμάτη πάντα οπότε πολλές φορές μπορεί να τερματίζει. Κάποια stutters ίσως να οφείλονται και στον 5600X μου, αλλά τα παρατηρώ ακόμα και σε περιοχές που δουλεύει γύρω στο 60-70%.

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν παίζω στην 4Κ TV το παιχνίδι τρώει περισσότερη VRAM από ότι στο 1440p monitor. Λόγω ανάλυσης desktop λογικά. Και στο monitor για να έχω την καλύτερη δυνατή επίδοση (ο θεός να την κάνει), πρέπει να κλείσω το δεύτερο μου monitor. Προβλήματα που δεν έχω συναντήσει σε κανένα άλλο παιχνίδι ως τώρα (δεν έχω παίξει Hogwarts Legacy).

Επεξ/σία από naruto14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα έχεις διαφορα να τρέχουν από πίσω καθώς παίζεις, τότε ok, βάλε ram, αλλα από την στιγμή που το ένα είναι ανέξοδο, το να κλείσεις τα περιττά προγράμματα, με το να πλερώ για extra ram, διαλέγω το πρώτο.

Όταν βγούν αρκετά games, που όντως δικαιολογούν τις απαιτήσεις ram, τότε ναι ευχαρίστως να κάνουμε αναβάθμιση.

Προσωρινά για gaming, τα 16GB είναι παραπάνω από αρκετά. Στην τελική από το να βάλεις παραπάνω ram, είναι καλύτερα να αλλάξεις και να πας σε μεγαλύτερη συχνότητα άμα είσαι κάτω από 3000. Εκεί θα δεις διαφορα σε αρκετά games.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...