Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το last of us 2 στο ps5  στην OLED μου , ηταν μεσα στα 3 ομορφοτερα παιχνιδια που εχω παιξει ποτε..Πραγματικα οντως στην κονσολα κανουν θαυματα.. αλλα μαλλον το dedicated  hardware  βοηθαει ,  ενω στα πισι θελει πολυ παραπανω γνωση και τεστ για να βγει καλο port..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

αλλα μαλλον το dedicated  hardware  βοηθαει ,  ενω στα πισι θελει πολυ παραπανω γνωση και τεστ για να βγει καλο port..

Υποτίθεται είναι πιο δύσκολο να port από pc σε console, από ότι είναι από console σε pc. Όσο για το TLOU2 έγινε από την Naughty Dog, η οποια κάνει develop μονο για PS. Καμια σύγκριση με την Iron Galaxy που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7900xtx ολα full 4K   στην αρχη του παιχνιδιου ,  που ειναι και πολυ βαρυ  επαιζε με 62 εως 80 , στη φαση που τραβηξα screenshot ειναι στα 69 .  Ειχα δοκιμασει οταν βγηκε αλλα περιμενα τα patch ,  βλεπω βελτιωσαν πολυ και το οπτικο του παιχνιδιου.. Δειχνει πολυ καλυτερο απο την μερα που βγηκε και χτυπαει πλεον και το 2o μερος στο PS5  που εγραφα προηγουμενως..

https://www.dropbox.com/s/8fos5yex41viqcc/kiki.png?dl=0

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά σε εμένα σε 1080p/high+16xAF + Ambient Oclusion , τρέχει -σχεδόν- άψογα. Ευτυχώς που δεν έδωσα σημασία στους Αρμαγεδώννες, γιατί πράγματι είναι πολύ προσεγμένο σαν παιχνίδι. Η κάρτα περίπου στο 85% οτι ανώτατο έχω δει ώς τώρα, 7.2GB Ram (rtx2080) και γενικά γύρο στο 30% CPU utilization (9900k@5GHZ), 16.5GB Ram (32GB system RAM).

Edit: Προφανώς η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη της αρχικής ημερομηνίας κυκλοφορίας του.

Επεξ/σία από seithan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, seithan είπε

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά σε εμένα σε 1080p/high+16xAF + Ambient Oclusion , τρέχει -σχεδόν- άψογα. Ευτυχώς που δεν έδωσα σημασία στους Αρμαγεδώννες, γιατί πράγματι είναι πολύ προσεγμένο σαν παιχνίδι. Η κάρτα περίπου στο 85% οτι ανώτατο έχω δει ώς τώρα, 7.2GB Ram (rtx2080) και γενικά γύρο στο 30% CPU utilization (9900k@5GHZ), 16.5GB Ram (32GB system RAM).

Edit: Προφανώς η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη της αρχικής ημερομηνίας κυκλοφορίας του.

Αν έχεις 30% cpu utilization και η κάρτα δουλεύει μόνο στο 85% κάτι πάει λάθος. Επίσης προφανώς και σε High 1080p με τέτοια κάρτα δεν θα έχεις θέματα. Το σύστημα σου είναι καλύτερο από το PS5, το οποίο τρέχει σε 1440p 60 fps στο performance mode.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PS5 vs PC Ultra Settings. 

Mετάφραση: Χρειάζεσαι ένα σύστημα 5x ακριβότερο από το μπρίκι της Sony για να το παίξεις όπως πρέπει. Mε τις υγείες μας PC Master Race. :P 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, naruto14 είπε

Αν έχεις 30% cpu utilization και η κάρτα δουλεύει μόνο στο 85% κάτι πάει λάθος. Επίσης προφανώς και σε High 1080p με τέτοια κάρτα δεν θα έχεις θέματα. Το σύστημα σου είναι καλύτερο από το PS5, το οποίο τρέχει σε 1440p 60 fps στο performance mode.

Αυτό ήθελα να γράψω κ εγώ, μου φαίνεται περίεργη η χρήση επεξεργαστή

Εμένα βαράει και 100% και πραγματικά δεν ξέρω τι να κατεβάσω. Όλα στο high τα έχω βάλει και 16ΑF.

Κυρίως κάθεται στο 80-90%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

PS5 vs PC Ultra Settings. 

Mετάφραση: Χρειάζεσαι ένα σύστημα 5x ακριβότερο από το μπρίκι της Sony για να το παίξεις όπως πρέπει. Mε τις υγείες μας PC Master Race. :P 

Απλα ειναι αχρηστοι να κανουν ενα σωστο port. Οταν τρεχει το ps5 που ειναι πολυ κατωτερο απο πολλα συστηματα pc τα οποια γονατιζουν τοτε κατι πηγε πολυ στραβα στο coding του port. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Xristaras12 said:

Αυτό ήθελα να γράψω κ εγώ, μου φαίνεται περίεργη η χρήση επεξεργαστή

Εμένα βαράει και 100% και πραγματικά δεν ξέρω τι να κατεβάσω. Όλα στο high τα έχω βάλει και 16ΑF.

Κυρίως κάθεται στο 80-90%

1) αν έχει locked fps είναι λογικό

2) 5Ghz does matter..

Επεξ/σία από spanian
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, spanian είπε

1) αν έχει locked fps είναι λογικό

2) 5Ghz does matter..

1) Αν έχει λοκάρει 60 τότε βγάζει ένα νόημα.

2) Και εγώ 4.7GHz έχω σε όλα τα cores στον 5600X μου, τέτοια ποσοστά δεν βλέπω ούτε με αίτηση σε ξεκλείδωτο framerate και 1440p DLSS Quality.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, naruto14 είπε

1) Αν έχει λοκάρει 60 τότε βγάζει ένα νόημα.

2) Και εγώ 4.7GHz έχω σε όλα τα cores στον 5600X μου, τέτοια ποσοστά δεν βλέπω ούτε με αίτηση σε ξεκλείδωτο framerate και 1440p DLSS Quality.

Εχει σημεια που βλεπω 85% τον 5700x τερματιζει 15 threads για λογους που δεν επρεπε να υπαρχουν για να βγαλει 70-75fps και εχει και σημεια που βγαζει η καρτα 90fps και η cpu ειναι 70%. Γενικα το μεγαλυτερο θεμα του παιχνιδιου ειναι στο cpu utilization το οποιο ειναι αχταρμας τελειως και ουτε προκειται να το φτιαξουν οπως δεν το εφτιαξαν και στο uncharted collection. Ειναι απαραδεκτη η naughty dog γιατι 2 παιχνιδια εφερε στον υπολογιστη και τα 2 ειναι τα χειροτερα port της sony με horizon zero dawn να ειναι επος στο optimization τρεχει εξαιρετικα αλλα και τα god of war days gone spiderman ειναι αξιολογα. Δεν αφηνουν καλη εντυπωση τετοια πραγματα για τοσο μεγαλες εταιριες πανε να τη βγαλουν φθηνα μαλλον με κακους devs της κακιας ωρας που δεν εχουν ιδεα απο pc porting και τρωνε το κεφαλι τους. Το 45% στο steam τα λεει ολα οπως και τα refund για οσους επαιξαν και πανω απο 2 ωρες σπανια να γινει κατι τετοιο. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε εδώ RTX 4090 + 13900K με 16GB Ram στην αρχή του βίντεο (και για το Hogwarts επίσης).

Από περιέργεια λοιπόν, έβαλα 16 από τη δική μου Ram στης κοπέλας μου και ως δια μαγείας , το παιχνίδι έτρεχε κανονικά με τα γνωστά λίγα stutters (1080p , 1080 Ti , i5-11600K).

Δεν είναι ότι έμεινε από VRAM και ξεκίνησε να "τραβάει" απ'την RAM, αλλά έμεινε από RAM και ξεκίνησε το cachάρισμα, με αποτέλεσμα να έχει τρελά stutters.

Αυτό είναι και το σοβαρό πρόβλημα που πρέπει να λύσουν στα επερχόμενα Patch.

Το οποίο δεν πιστεύω ότι θα λυθεί soon enough.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Δείτε εδώ RTX 4090 + 13900K με 16GB Ram στην αρχή του βίντεο (και για το Hogwarts επίσης).

Από περιέργεια λοιπόν, έβαλα 16 από τη δική μου Ram στης κοπέλας μου και ως δια μαγείας , το παιχνίδι έτρεχε κανονικά με τα γνωστά λίγα stutters (1080p , 1080 Ti , i5-11600K).

Δεν είναι ότι έμεινε από VRAM και ξεκίνησε να "τραβάει" απ'την RAM, αλλά έμεινε από RAM και ξεκίνησε το cachάρισμα, με αποτέλεσμα να έχει τρελά stutters.

Αυτό είναι και το σοβαρό πρόβλημα που πρέπει να λύσουν στα επερχόμενα Patch.

Το οποίο δεν πιστεύω ότι θα λυθεί soon enough.. 

 

Εδω εχουμε την αντιθετη περιπτωση να ξεμεινει απο ram οποτε μετα δεν το σωζει τιποτα απολυτως δεν θα τραβηξει απο τη vram. Αν ξεμεινεις απο vram εκει μπορει να τραβηξει απο μια 32αρα ram ομως εφοσον υπαρχει διαθεσιμη. Hogwarts/last of us ειδα μεχρι 27gb ram usage λεγαμε για κατι call of duty οτι τραβανε πολυ αλλα εδω ξεφυγαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα το μεγάλο είναι η Ram (για τα πολλά stutters κυρίως) και η VRAM για τα crashes. Όπως έγραψα, στο σύστημα που'χει η κοπέλα μου, με 16GB Ram, νόμιζα ότι ευθύνεται ο HDD για τα χοντρά frame dips& stutters αλλά ήταν η System Ram ο υπαίτιος. Δεν έχω κάρτα με λιγότερη VRAM για να τεστάρω το παιχνίδι ( έχω μία RX 460 4GB , δεν νομίζω ότι θα τρέξει καν με αυτήν :lol: )

 Ειδικά οι 8ρες κάρτες έχουνε κάποιο θέμα (δες το βίντεο που πόσταρα στην προηγούμενη σελίδα, με 3070 και 32GB Ram τρώει o ίδιος τύπος, random crashes, ενώ σε προηγούμενά του βίντεο με κάρτες με λιγότερη VRAM δεν έτρωγε). 

Ό,τι κι αν ψάχνουνμε τώρα, το παιχνίδι είναι beyond full repair ή θέλει πολλούς, πάρα πολλούς μήνες, ώστε να έρθει σε ένα επιθυμητό επίπεδο. 

Έπαιζα πριν λίγο το Dying Light 2, το οποίο επίσης αν και βαρύ, τρέχει σωστά και ακόμη και με DLSS, κάνει utilize όλη την κάρτα γραφικών και παίρνεις και καλύτερα frame rates, χωρίς ιδιαίτερες θυσίες στο visual quality. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γιατί πριν λίγους μήνες που λέγαμε για τα 16GB RAM ότι σύντομα θα είναι για six feet under κατάσταση και εξοπλιστείτε με 32, λέγανε αρκετοί " θ@ φΤαΣοΥν Bro ", " εΙΝΑΙ υΠεΡαΡκΕτΑ bruahhooo ", " κΑλΑ πΑιΖεΙς μΕ 200 κΑρτΕλες broo? " 

here you are! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...