Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μένα μετά το τελευταίο patch έκανε γύρω στα 8' σε nvme με τον τελευταίο nvidia driver. Όταν γύρισα σε 528.49, επειδή crashaρε συνέχεια σε μια περιοχή προς το τέλος (μετά απο 11 ώρες χωρίς πρόβλημα), μου ξαναέκανε compile και χρειάστηκαν 25'. Δεν ξέρω τι φάση, τουλάχιστον μετά δεν είχα άλλα crashes. 

Το παιχνίδι είναι έπος, απλά με όλα αυτά τα θέματα σου αφήνει μια μικρή πίκρα. Και να φανταστείτε το περίμενα πως και πως να το παίξω μιας και ποτέ μου δεν είχα ps3. Έκανα το λάθος και το πήρα day 1 χωρίς να δω reviews... μαθαίνεις από τα λάθη σου.

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, gregpec2 said:

Με 6gb vram κάρτες δεν επιχειρούμε καν το παιχνίδι ε; Και μη μου πείτε για medium textures γιατί δεν βλέπονται..

A. Βρίσκεις μεταχειρισμένο PS5 σε καλή κατάσταση με εγγύηση κοντά στα 400κατι€ (στην πόλη σου για να το δεις κι από κοντά)

Παίζεις και τα δύο TLOU. (παίζει σε προσφορά το Part 2 στα 9.99€, κάπου εκεί θα βρεις και το 1 Remastered ή το Remake κοντά στα 30€) 

 B. Δίνεις πίσω στις αγγελίες όλο το πακέτο ή το κρατας για exclusives ή για κακά ports ή για παιχνίδι φάση το παίρνω σήμερα πχ 50€, το τερματίζω σε μια εβδομάδα, το πουλάω 40€ τη 2η εβδομάδα.

Σίγουρα φθηνότερο από το να αναβαθμίσεις ένα παλιό σύστημα ή κάποια πολύ παλιά κάρτα γραφικών. 

Κόστος πακέτου κάτω από 500€

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικό μου βίντεο με το Bug στο τέλος με την σκάλα. Με restart το ίδιο σημείο προφανώς επιλύθηκε. 

 

6 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Δεν ισχύουν αυτά τα πράγματα ρε παιδιά. 

16GB Vram έχει η 4080, 32GB Ram έχω στο σύστημα, 26GB Ram είδα σε κάποια φάση, τέλειωσε η VRAM στα 1440p που παίζω; Nope. Είναι απλά CRAP στο θέμα optimization, ό,τι λάχει.

18 λεπτά πριν από το πρώτο patch σε μένα. Δεν ξέρω τι φάση.

Διάβασα ότι ισχύει και όντως το παιχνίδι τραβάει από ram αν τερματίσει τη vram είναι ένα από τα λίγα παιχνίδια που το κάνει. 

Για το shader compile δεν δοκίμασα ο ίδιος πριν τα 2 patch αλλά και εδώ στο θέμα και reddit έχουμε πολλά παιδιά με κοντά ώρα για ολοκλήρωση στους περισσότερους κρασαρε και κατά τη διάρκεια του compile πριν τα πρώτα 2 patch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Διάβασα ότι ισχύει και όντως το παιχνίδι τραβάει από ram αν τερματίσει τη vram είναι ένα από τα λίγα παιχνίδια που το κάνει. 

 

Όλα το κάνουν. Και όταν τερματίσει η RAM θα έχουμε "wherever you may cache". Αυτό που λέω είναι πως απλά είναι σάπιο πορτ. Τόσο απλά. Σου λέω , έχω μέχρι 11.5/16 GB VRAM usage, και βλέπω και 26-27 ραμ. Δεν έχει καμία λογική να τραβάει τόση system ram. Αν χρειάζεται τόση ραμ συστήματος για να είναι "smooth" (και ακόμη κι έτσι, να έχει το occasional micro-stutter), τότε αυτό μας λέει για το πόση σαπίλα παίζει και ότι, καμία ελπίδα δεν υπάρχει για το παιχνίδι. Δεν έχει λογική να πρέπει να'χεις 30 or 40 series κάρτα για να παίξεις παιχνίδι που δεν δικαιολογείται από τα visuals με τίποτα.

Κατά την ταπεινή μου άποψη:  Pull it off steam (rings any bells? )και ξαναβάλτε το όταν είναι έτοιμο.

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ArkinΠωπω ρε φιλε κανε στον εαυτο σου την χαρη και βγαλε την μεταγλωτιση χανεις πολλα απο το συναισθημα των διαλογων.Επισης τι φαση με τους υποτιτλους αφου εχεις μεταγλωτιση...

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, icenex είπε

@ArkinΠωπω ρε φιλε κανε στον εαυτο σου την χαρη και βγαλε την μεταγλωτιση χανεις πολλα απο το συναισθημα των διαλογων.Επισης τι φαση με τους υποτιτλους αφου εχεις μεταγλωτιση...

Πραγματικά χάνει ολη την ατμόσφαιρα το game με τα Ελληνικα πόσο cringe, αλλά όχι χειρότερο από το πρώτο gow που είχανε βάλει 40 χρόνων άνθρωπο να κάνει φωνή 10χρονου αλλά από την άλλη είναι πιο βολικό να ακούς ελληνικά.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή μάγκες με τα Spoiler με σκηνές, φινάλε κτλ. Παλιό παιχνίδι αλλά όπως διαβάζετε υπάρχουν πολλοί που δεν το έχουν παίξει και περίμεναν την κυκλοφορία στο PC. 

Βέβαια και πάλι δεν θα το παίξουν 😋 αλλά ας ήμαστε τυπικοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, icenex είπε

@ArkinΠωπω ρε φιλε κανε στον εαυτο σου την χαρη και βγαλε την μεταγλωτιση χανεις πολλα απο το συναισθημα των διαλογων.Επισης τι φαση με τους υποτιτλους αφου εχεις μεταγλωτιση...

Δεν το παίζω κανονικά παιδιά για 5 λεπτά το έβαλα και τελικά εβγαλα το chapter. Εννοείται θα παιχτεί με αγγλικο ήχο και ελληνικούς υπότιτλους. Δεν το έπιασα από την αρχή δηλαδή τυχαία τεστάρω σημεία του παιχνιδιού και τα έβαλα όλα ελληνικά για όποιον θέλει να δει πως είναι η μεταγλωτιση και ο υποτιτλισμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tommybertsen είπε

Όλα το κάνουν. Και όταν τερματίσει η RAM θα έχουμε "wherever you may cache". Αυτό που λέω είναι πως απλά είναι σάπιο πορτ. Τόσο απλά. Σου λέω , έχω μέχρι 11.5/16 GB VRAM usage, και βλέπω και 26-27 ραμ. Δεν έχει καμία λογική να τραβάει τόση system ram. Αν χρειάζεται τόση ραμ συστήματος για να είναι "smooth" (και ακόμη κι έτσι, να έχει το occasional micro-stutter), τότε αυτό μας λέει για το πόση σαπίλα παίζει και ότι, καμία ελπίδα δεν υπάρχει για το παιχνίδι. Δεν έχει λογική να πρέπει να'χεις 30 or 40 series κάρτα για να παίξεις παιχνίδι που δεν δικαιολογείται από τα visuals με τίποτα.

Κατά την ταπεινή μου άποψη:  Pull it off steam (rings any bells? )και ξαναβάλτε το όταν είναι έτοιμο.

Σίγουρα το κάνουν όλα τα παιχνίδια αυτό? Για ελάχιστα γνωρίζω τα περισσότερα αν γεμίσει η vram κρασερνουν η αρχίζουν stutters και ας υπάρχει ελεύθερη ram. Τα stutters έχουν εξαφανιστεί ακόμα και τα μικρά σε μένα μόνο το jitter panning που περιμένω να το φτιάξουν σήμερα είπαν θα δώσουν το patch. 

Επίσης συμφωνώ απόλυτα ότι δεν δικαιολογείται από τα visuals αυτά που ζητάει το έγραψα από την αρχή μας το επιβεβαιωσαν και οι df. 

Από μένα θα πάει αγορά στα 20 ευρώ βαριά 25 για την ώρα απλά τεστάρω την σπασμένη με τερματισμενο save και περιμένω πτώση τιμής. 

4 λεπτά πριν, liakinen είπε

Όχι ότι θα μπορέσω να το παίξω (1660Ti) 🤪 αλλά οι Ελληνικοί υπότιτλοι αξίζουν; μήπως όλα Αγγλικά είναι καλύτερα;

Αξίζουν οι υπότιτλοι ναι η μεταγλωτιση όχι όμως. Έχω και τα 2 στο βίντεο ώστε να πάρουμε μια ιδέα πως είναι και η μεταγλωτιση και με υπότιτλους το παιχνίδι. 

Αναμενεις το μεγάλο patch στο τέλος της βδομάδας εκεί θα φανεί αν θα μπορέσουν να το κάνουν playable και σε κάρτες με 6gb vram γιατί με low medium textures δεν παίζετε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, firepc said:

Νομίζω έχουν βάλει την Nixxes σε άλλο project, σε άλλη μεταφορά δλδ

Ratchet and Clank: Rift Apart έρχεται pc (unconfirmed yet)

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Δικό μου βίντεο με το Bug στο τέλος με την σκάλα. Με restart το ίδιο σημείο προφανώς επιλύθηκε. 

Η ελληνική μεταγλώττιση είναι τόσο χάλια που τελικά έχει πλάκα και δακρύζεις απο τα γέλια. Είναι λες και βλέπεις κάποιο parody version. Ίσως να αξίζει σε 2ο-3ο playthrough. 

Πάντως όσον αφορά το "μεγάλο" patch που έρχεται στο τέλος της βδομάδας θα έλεγα να βαστάτε μικρό καλάθι, ο χρόνος είναι πολύ μικρός για να φτιάξουν τα προβλήματα... για να δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, &gt;-Nosakos&lt;- είπε

Η ελληνική μεταγλώττιση είναι τόσο χάλια που τελικά έχει πλάκα και δακρύζεις απο τα γέλια. Είναι λες και βλέπεις κάποιο parody version. Ίσως να αξίζει σε 2ο-3ο playthrough. 

Πάντως όσον αφορά το "μεγάλο" patch που έρχεται στο τέλος της βδομάδας θα έλεγα να βαστάτε μικρό καλάθι, ο χρόνος είναι πολύ μικρός για να φτιάξουν τα προβλήματα... για να δούμε.

Κοιτα ας δουμε το σημερινο θα το τεσταρω αμεσα να δω το θεμα του jitter/panning και τι αλλο θα φερουν και για το μεγαλο στο τελος της βδομαδας θα εχουν ακομα περισσοτερα fixes. Θα φανει τι θα κανουν για την ωρα υποθεσεις κανουμε μακαρι παντως για να παιχτει οπως πρεπει απο ολους τους gamers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...