Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, naruto14 είπε

Είναι ξεκάθαρα θέμα VRAM τελικά τα crashes. Σήμερα έπαιζα ένα δίωρο σε medium textures χωρίς κανένα crash. Βέβαια η ποιότητα των textures παίζει να είναι χειρότερη και από την Remaster έκδοση του PS4...

Αν δεν επαρκει η vram τραβαει απο τη ram και δεν υπαρχουν crashes. Ποση ram εχεις? Ειδα μεχρι 27gb σε καποια φαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν δεν επαρκει η vram τραβαει απο τη ram και δεν υπαρχουν crashes. Ποση ram εχεις? Ειδα μεχρι 27gb σε καποια φαση. 

Έτσι θα έπρεπε. Ωστόσο στο συγκεκριμένο παιχνίδι κρασάρει. Και από ότι έβλεπα συμβαίνει το ίδιο και στο Resident Evil 4. Αντί για να έχεις slowdown στο παιχνίδι (όπως πχ συνέβαινε στο Uncharted 4) εδώ απλά κρασάρει. Ορίστε και ένα συγκριτικό ανάμεσα σε medium και high textures.

20230403160813_1.jpg.3a728c82bfd73b09b37843a7854b434b.jpg

20230403160823_1.jpg.23689b3a9a0faf7aa8cc45e5d90ee251.jpg

20230403154931_1.jpg.bb4838bf15e70d19a6d69bf159cb4607.jpg20230403154940_1.jpg.11d268ab4bda80694c8e13bd1af51d3a.jpg

Επεξ/σία από naruto14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά σε εμένα πάντως δεν έχει crachαρει ούτε μια φορά. Έχω 5700XT/3600/32GB RAM και ακόμα και αν βάλω το παιχνίδι στα Ultra/1200p παρόλο που ξεφεύγει αρκετά στη VRAM από τη διαθέσιμη της κάρτας το μόνο που παρατηρώ είναι αρκετό shutter (πέρα προφανώς από τα λίγα fps ~50).

Επεξ/σία από ulb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

κατεβαινει τωρα το παιχνιδι στο steam.

Ερωτηση:

1)Το shader compilation που κανει εξαρταται απο την αναλυση που θα αρχισω πρωτη φορα το παιχνιδι? Λεω να το αρχισω στο monitor του pc (1440p) να κανει compile shaders και μετα να το αρχισω στην tv (4k)

2) τελικα τι textures για 12gb καρτα σε 4Κ dlss quality (αρα 1440p), ειδα το video απο hwunboxed και θεωρητικα θα πρεπει να ειμαι οκ με high?(αν και θα υπερβαινω τα 12gb).

Specs 5950x 3080ti 64gb cl16 3600

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eγω παντως αυτη την στιγμη ειμαι ενα 15λεπτο στο home screen και ειναι στο 60%.

Εγω το ειχα και στο background ενω ημουν chrome και στο 10λεπτο το βλεπω και ειχε τελειωσει. Με 1.0.6 εκδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Καλησπερα παιδια,

κατεβαινει τωρα το παιχνιδι στο steam.

Ερωτηση:

1)Το shader compilation που κανει εξαρταται απο την αναλυση που θα αρχισω πρωτη φορα το παιχνιδι? Λεω να το αρχισω στο monitor του pc (1440p) να κανει compile shaders και μετα να το αρχισω στην tv (4k)

2) τελικα τι textures για 12gb καρτα σε 4Κ dlss quality (αρα 1440p), ειδα το video απο hwunboxed και θεωρητικα θα πρεπει να ειμαι οκ με high?(αν και θα υπερβαινω τα 12gb).

Specs 5950x 3080ti 64gb cl16 3600

 

Δεν έχει σημασία σε τι ανάλυση θα γίνουν compiled τα shaders. Με 12GB VRAM θα είσαι μια χαρά με high σε 1440p. Ίσως και σε 2160p.

Επεξ/σία από naruto14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταια συγκριση μεταξυ dlss ρυθμισεων fsr 2 και native. Μεταξυ dlss quality και balanced δεν μπορω να διακρινω διαφορες καθολου. Το native παρολο που εχω lumasharpen reshade ειναι παλι λιγο πιο θολο και το fsr 2 λιγο πιο κατω ειδικα στις μακρινες λεπτομερειες στις κοντινες ειναι μια χαρα. 

Native

Spoiler

native.png

 

DLSS Quality 15% sharpen

Spoiler

dlss-quality.png

DLSS Balanced 15% sharpen

Spoiler

dll-balanced.png

DLSS Performance 15% sharpen

Spoiler

dlss-performance.png

FSR 2 Quality 20% sharpen

Spoiler

fsr-2-quality.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εγω το ειχα και στο background ενω ημουν chrome και στο 10λεπτο το βλεπω και ειχε τελειωσει. Με 1.0.6 εκδοση. 

Γυρω στα 20 λεπτα εκανε τελικα,μπορουν να το ριξουν και χαμηλοτερα στο μελλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, icenex είπε

Δεν ξερω τι λετε ειναι πολυ ομορφο το παιχνιδι πραγματικα ειναι εγκλημα να το παιξεις στα Medium δεν παλευεται η θολουρα.

Μεχρι high θα έπεφτα στα Textures στις υπόλοιπες ρυθμίσεις αρκετές μπορούν να πέσουν και Medium χωρίς μεγάλο θέμα. Είναι σίγουρα όμορφο με πλούσιο περιβάλλον απλά δεν δικαιολογεί αυτά που ζητάει. Δηλαδή δεν ξερω που βασίζουν τις τεράστιες απαιτήσεις σε cpu δεν είναι ότι έχει πολλούς npc η rt όπως άλλα παιχνίδια. Αυτό να φτιάξουν να δουλεύει η κάρτα μόνιμα 99% γιατί το 90% του steam θα έχει πρόβλημα ακόμα και για 60fps στα 1080. 

9 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Γυρω στα 20 λεπτα εκανε τελικα,μπορουν να το ριξουν και χαμηλοτερα στο μελλον.

Έκανε πάνω από ώρα στην αρχή μετά με τα 2 patch έπεσε πάρα πολύ. Και το loading να βάλουν direct storage στο PS5 μπαίνει άμεσα εμείς 20 δευτερόλεπτα τα θέλουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο boot crash to desktop πριν μπει στο μενου.

Δευτερο boot δεν κρασαρε, με το που κανει launch αρχιζει το compile, πηρε φωτια.

25λεπτα για τον 5950x

3080ti 1440p εκανε default ολα Ultra, να δω τωρα στην tv με dlss quality τι θα δειξει και πως θα παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Αν δεν επαρκει η vram τραβαει απο τη ram και δεν υπαρχουν crashes. Ποση ram εχεις? Ειδα μεχρι 27gb σε καποια φαση. 

Δεν ισχύουν αυτά τα πράγματα ρε παιδιά. 

16GB Vram έχει η 4080, 32GB Ram έχω στο σύστημα, 26GB Ram είδα σε κάποια φάση, τέλειωσε η VRAM στα 1440p που παίζω; Nope. Είναι απλά CRAP στο θέμα optimization, ό,τι λάχει.

22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έκανε πάνω από ώρα στην αρχή μετά με τα 2 patch έπεσε πάρα πολύ. Και το loading να βάλουν direct storage στο PS5 μπαίνει άμεσα εμείς 20 δευτερόλεπτα τα θέλουμε. 

18 λεπτά πριν από το πρώτο patch σε μένα. Δεν ξέρω τι φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...