Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, icenex είπε

Επειδη διαβασα καποιος να λεει για τα γραφικα του και οτι δεν δικαιολογουνται..καπου διαβαζα δεν θυμαμαι σε ποιο review οτι οντως τα γραφικα που εχει το παιχνιδι ειναι λεπτομερη σε βαθμο αηδιας που πραγματικα θες δυνατο συστημα κοινως ειναι βαρυ παιχνιδι και ας μην του φαινεται.Βεβαια σιγουρα εχει γινει πατατα με το optimize αλλα θα δειτε και οταν το στρωσουν το παιχνιδι παλι μεγαλη μεριδα χρηστων που χρησιμοποιουν Mid range καρτες θα το παιζουν στα medium και ειδικα απο αναλυσεις 1440 και πανω.

Μακαρι να πεφτω εξω γιατι ειμαι με 2070 και δεν βλεπω να το χαιρομαι το παιχνιδι οπως πρεπει.Πραγματικα τα texture στο medium και κατω δεν βλεπονται...

Δεν τα ειδα ρε συ αυτα τα τρομερα γραφικα δεν ξερω. Τα παντα ολα ultra κατι με χαλασε ενω πχ στο hogwarts ηταν πολυ πολυ καλυτερα τα πραγματα απο θεμα γραφικων. Σημερα θα παιξω και με ρυθμισεις optimized κτλ τα 100fps θα τα πιασουμε ανετα σιγουρα θα εχει 3-4 ρυθμισεις που δεν δινουν τιποτα οπτικα στα ultra αλλα καταστρεφουν αρκετα τα fps οπως σε καθε παιχνιδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν τα ειδα ρε συ αυτα τα τρομερα γραφικα δεν ξερω. Τα παντα ολα ultra κατι με χαλασε ενω πχ στο hogwarts ηταν πολυ πολυ καλυτερα τα πραγματα απο θεμα γραφικων. Σημερα θα παιξω και με ρυθμισεις optimized κτλ τα 100fps θα τα πιασουμε ανετα σιγουρα θα εχει 3-4 ρυθμισεις που δεν δινουν τιποτα οπτικα στα ultra αλλα καταστρεφουν αρκετα τα fps οπως σε καθε παιχνιδι. 

Τι να σου πω την άποψη μου την βασιζω σε ένα review.Περι Χογκαρτς δεν έχω άποψη ούτε για αυτό αλλά ελπίζω να μην μπερδεύεις την χαρούμενη παλέτα του ενός σε σχέση με του άλλου γιατί φαντάζομαι επηρεάζεται κ από αυτό.

Ένα παιχνίδι δεν είναι μόνο βαρύ λόγω texture και σίγουρα καλύτερα γραφικά δεν είναι μόνο αυτά.Μπορει να έχει λεπτομέρειες που δεν φαίνονται εν κίνησή όπως σκιές ακόμη και στο τελευταίο φύλλο.draw distance στο θεό κτλ.Δεν το δικαιολογώ απλά μια υπόθεση κάνω μακάρι να είναι απλά unoptimized τόσο πολύ που αν φτιάξει να δούμε διπλές επιδόσεις.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα βοηθάει το συγκριτικό.

Η PS5 έκδοση δείχνει λιγότερο "καθαρή" συγκριτικά, το LOD στο PC είναι στον Θεό. Εχω την εντύπωση πως η PS5 έκδοση είναι High settings με κάποια να πέφτουν στο medium. 

Είναι Remake, ειναι δουλειά από την αρχή, δείχνει φοβερό και στο PS5 και ειδικά στο PC, αλλά δεν δικαιολογεί αυτές τις απαιτήσεις σε hardware.

Μιλάμε για linear experience, ουτε ψευτοopen δεν μπορείς να το πεις. Θα έπρεπε να πηγαίνει πιο στρωτά ακόμα και σε mid range συστήματα.

Δηλαδή visually να πιάνει το Quality Mode της PS5 έκδοσης αλλά με stable 60αρι σε 4Κ ή κοντά στο 4Κ στο PC. 

https://youtu.be/FSdIv3vKqbE

 

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρυθμισεις default για καθε επιπεδο. Θα προσπαθησω να δωσω optimize ρυθμισεις καμια ωριτσα να δοκιμασω και θα επανελθω με οσο γινεται πιο κοντα στο max αλλα με αρκετα παραπανω fps. Να πω παντως οτι εχω 0 stutter μολις εγιναν τα shaders ειναι βουτυρο το παιχνιδι και το panning απο οτι βλεπω θα το φτιαξουν μεσα στη βδομαδα. 

Low

Spoiler

low.png

Medium

Spoiler

medium.png

High

Spoiler

high.png

Ultra

Spoiler

ultra.png

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω διαβάσει για τα πολύωρα shaders. Είναι όμως δυνατόν να κάνει στα 50 λεπτά 32%? Με αυτό το ρυθμό θέλει κάνα 3ωρο να τελειώσει... 

Επεξ/σία από Tigio13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα, έχω διαβάσει για τα πολύωρα shaders. Είναι όμως δυνατόν να κάνει στα 50 λεπτά 32%? Με αυτό το ρυθμό θέλει κάνα 3ωρο να τελειώσει... 

Οχι δεν ειναι δυνατον. 15-20 λεπτα max να κανει για 100% με την εκδοση 1.0.6

 

Εδω optimized ρυθμισεις δικες μου

Spoiler

1.png
2.png
3.png
4.png
5.png
6.png
7.png
8.png

 

Και εδω ultra vs optimized

Ultra

Spoiler

Ultra.png

Optimized

Spoiler

Optimized.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, στο σύστημα της υπογραφής με το 1.0.6 περασμένο, και high settings χωρίς αν εχω πειράξει τίποτα άλλο (περα απο ανιστοροπικο στο 16Χ και το αλλο με τα flares που δεν γουστάρω) ο επεξεργαστής κάθεται στο 75-95% σχεδόν όλη την ώρα και με την κάρτα στο 80-90% με κλειδωμένα 70 καρέ. (Ναι ξέρω έχω καρτα και 165ΗΖ οθονη και παίζω πιο κάτω)

Ελάχιστα παρατηρώ stutters αλλα κυρίως συμβαίνει οταν βαράει κόφτες ο επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, maarinos είπε

Elliecopter, Elliecopter

 

Με το freestyler από πίσω με μουσική υπόκρουση θα ήταν όλα τα λεφτά..

https://vm.tiktok.com/ZGJaLhMy3/

 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δν κρασαρει αλλα οτι ρυθμισεις και να βαλω ειναι μαυρο χαλι οποτε τα εβαλα ολο high κλειδωσα 60 fps που προφανως και πεφτουν και το παιζω ετσι και δν ξανα ασχοληθηκα αλλο με 3060ti kai 5600x αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ουσία είναι ότι με textures Medium & Low η εικόνα που παρουσιάζει το παιχνίδι είναι άθλια. Γραφικά 15 ετών και πίσω (ούτε διακρίνεις τι γράφει μία πινακίδα). Όσοι έχουν VRAM από 8GB και κάτω καλύτερα να βρουν ένα PS5. Το παιχνίδι θέλει και CPU δυνατό και κάρτα γραφικών με  VRAM μπόλικη. Αυτά ακόμα και σε 1080p. 

Είναι τέτοια τα προβλήματα που όποιος δει το βίντεο που ανέβασε ο φίλος από το Digital Foundry δεν περιμένει θαύματα από όσα Patch και να βγουν. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...