Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανέβασα ένα .zip με τα 2 dll το original και από το warframe για όποιον τα θέλει και να μην χρειάζεται να κατεβάσει ολόκληρο παιχνίδι για 1 dll μόνο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μην μπερδεύουμε το σεβασμό με τον επαγγελματισμό. ;) Ούτε το RΕ4R είναι τέλειο, έκανε post πρόσφατα video με ανάλυση, αλλα ναι, άμα εξαιρέσεις το RE3R, το πάνε καλά.

Το RE4 είναι πολύ καλό. Τρέχει πολύ καλά ακόμα και στον υπολογιστή μου (που δεν τον λες και καινούγιο) από την πρώτη μέρα που το πήρα, δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά, δεν με έχει πετάξει ποτέ έξω. Έχει κάτι μικρά bugs που είναι γελοία προφανώς μπροστά στο ότι δεν παίζει το παιχνίδι καθόλου όπως το Last of Us.

Η capcom παρόλο που έκανε την πατάτα με το RE3 κατάλαβε και διόρθωσε τα λάθη της, έφτιαξε ένα παιχνίδι με τα σημερινά δεδομένα, βελτίσωσε πάρα πολλά πράγματα σε σύγκριση με το παλιό και μπορεί να παίξει το παιχνίδι κάποιος/α που είναι δεν έχει παίξει το παλιό και να νιώσει ότι παίζει ένα καινούργιο παιχνίδι και για εμάς τους παλιούς να το παίξουμε και να νιώσουμε και την νοσταλγία μαζί με την αίσθηση ότι παίζουμε κάτι καινούργιο.

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MSSB είπε

Από 4400 στα 6000. Με ενεργοποιημενο το xmp, το memtest86 έβγαζε σφάλματα. Όταν το έριξα στα default (4400), παίζω ώρες ολόκληρες RE ή και άλλα παιχνίδια, χωρίς ούτε ένα error. Επίσης περνάω δύο φορές memtest86 και δεν έχει ούτε ένα πρόβλημα. 

Για να έρθω στο θέμα, στο άρθρο λέει ότι η vram δεν είναι το πρόβλημα, αλλά το unstable oc σε συστήματα. 

 

2 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Εδώ και χρονια είναι γνωστό, ειδικά για pc ports, ότι δεν γουστάρουν το oc. Έχει χρονια που δεν έχω oc, πέρα από το factory και ειλικρινά δεν θυμάμαι καν την τελευταία φορα που είδα crash σε game.

Σε cpu/gpu συμφωνω, σε ram ομως σε παιρνει να βαλεις xmp. Αλλα για να εχεις errors απο memtest, τοτε πιθανως υπαρχει περιορισμος απο μεριας Hardware (μητρικη μιας και θεωρειται oc οποτε αναλογως το Budget σου, θα παιξει ρολο στο μεχρι ποσο θα σηκωνει (μπορεις να δεις διαφορες στα specs στις entry x370/470/570 με τις πιο ακριβες μητρικες τις καθε εταιρειας), και cpu) (αφηνω απο εξω ram που ισως να θελουν αντικατασταση, οποτε αν υπαρχει δυνατοτητα δοκιμης σε αλλο pc, καλο ειναι να γινει).

Χαρακτηριστικο παραδειγμα το warzone 1, οπου καταλαβαινα αν το oc (περα του xmp) στις μνημες ή σε gpu δημιουργουσε θεμα. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, godfather0991 είπε

Το RE4 είναι πολύ καλό.

Δεν θα διαφωνήσω μιας και δεν το έχω παίξει ακόμα, αλλα από ότι παρακολουθώ λένε τα καλύτερα. Απλά και αυτό έχει θέματα, καμια σχέση φυσικά με αυτό.

53 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σε cpu/gpu συμφωνω, σε ram ομως σε παιρνει να βαλεις xmp.

Με factory xmp δεν είχα ποτε θέμα, συμφωνώ. Είναι και το μονο που έχω ανοιχτό άλλωστε. Το τελευταίο game που θυμάμαι να έχω μερικά crashes ήταν το TWWIII και αυτό γιατί η CA δεν έμαθε ποτε να κάνει optimize τα games της. Γενικά τα crashes είναι σπάνιο φαινόμενο, για μένα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

 

Σε cpu/gpu συμφωνω, σε ram ομως σε παιρνει να βαλεις xmp. Αλλα για να εχεις errors απο memtest, τοτε πιθανως υπαρχει περιορισμος απο μεριας Hardware (μητρικη μιας και θεωρειται oc οποτε αναλογως το Budget σου, θα παιξει ρολο στο μεχρι ποσο θα σηκωνει (μπορεις να δεις διαφορες στα specs στις entry x370/470/570 με τις πιο ακριβες μητρικες τις καθε εταιρειας), και cpu) (αφηνω απο εξω ram που ισως να θελουν αντικατασταση, οποτε αν υπαρχει δυνατοτητα δοκιμης σε αλλο pc, καλο ειναι να γινει).

Χαρακτηριστικο παραδειγμα το warzone 1, οπου καταλαβαινα αν το oc (περα του xmp) στις μνημες ή σε gpu δημιουργουσε θεμα. 

Καλησπέρα!

Η μητρική είναι η Gigabyte Z690 Gaming X DDR5 ver. και την είχα πάρει όταν είχε πρωτοβγεί με το εργοστασιακό BIOS. 250€ δεν τη λες entry μητρική, τη λες μια normal okay μητρική. Σε διάστημα 6 μηνών, έχει πάρει καμιά δεκαριά BIOS updates που το κάθε ένα, κάτι έφτιαχνε, κάτι άλλο χάλαγε. Ας πούμε μέχρι και με τον 12700k, είχα θέματα ευστάθειας πριν λίγο καιρό.
Επειδή μίλησα με την Gigabyte, μου είπα ότι το πρόβλημα με τις RAM που ακόμα έχω θέματα, είναι προβληματικό BIOS και ότι στην επόμενη έκδοση που θα δοθεί μέχρι τέλους του μήνα, θα υπάρχει fix.
Αναμένω μέχρι αύριο να περάσω και να δω τι γίνεται με το XMP.

Τις RAM τις έχω δοκιμάσει σε άλλο σύστημα με MSI μητρική (MSI Meg Z690 Ace) και δουλεύουν μια χαρά.

Έτυχε να πέσω σε έκδοση μητρικής που έχει θέματα, τι να κάνω... βαριέμαι να αλλάξω μητρική 😅
Θα περιμένω να δω τι γίνεται με το νέο update και μετά βλέπω.

 

Επεξ/σία από MSSB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

 

 

Αυτό το βίντεο κοιτούσα το πρωί και κυριολεκτικά συνεχίζω να λέω ότι η έκδοση PC είναι απλά port του remaster της PS5 έκδοσης με λίγο περισσότερο fidelity. Outdated game είναι που δείχνει ότι είναι 10 ετών. Δεν παραπονιέμαι, αλλά αν το αγόραζα 15€, θα ήμουν χαρούμενος. Έκανα τη βλακεία να το πάρω από κλειδάδικο και δεν μπορώ να κάνω refund 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοια περίπτωση λανσαρίσματος από μένα θα χει ενοικίαση από το Βιντεοκλαμπ της γειτονιάς και απόκτηση όταν "κυκλοφορήσει" το "δισκάκι" στην αγορά έτοιμο, είναι μια λύση για να δούμε πώς τρέχει. Προσωπικά κοιτούσα πολλά βίντεο κλπ απόδοσης, δυστυχώς δεν μπορώ να δικαιολογήσω στον εαυτό μου ακόμα και τα 30κατι€ που το βρίσκω. Ούτε υπάρχει περίπτωση να ρίξω γραφικά στα medium για να μη κρασαρει από vram κλπ. Περίμενα 10 έτη αυτή τη μεταφορά παρότι έχω παίξει την original (remastered) έκδοση. Στα 35 μου κόστισε Day 1 το Callisto Protocol που ήταν αντίστοιχα κακό πορτ, έστρωσε μετά από 1.5 μήνα πλήρως, 2 στα 2 όμως δεν μου πάει το χεράκι στο πορτοφόλι ακόμη. Ήδη κλαίω τα 50€ στο MW2 σε σχέση με τα 31€ well f money spent του MW1 (2019). ΟΜΩΣ στο πρώτο δυνατό sale under <30€ από official πωλητή ή Steam εορταστικη έκπτωση ναι θα το εντάξω στη συλλογή. Προτιμώ να κρατήσω τα χρήματα που ήταν να πάνε τώρα για το παιχνίδι είτε στο Resident Evil 4 που δεν έχω παίξει καν το original είτε στο SW Jedi Survivor και στο ανανεωμένο Amnesia The Bunker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παλιά λύση φαίνεται να δουλεύει και εδώ. Δοκιμάστε το. 

-May I give an advice to anyone who can't complete shader compiling and has RAM leaks?

Try to use whatever Intelligent Standby Cleaner you want out there, it works by basically freeing the memory which gets allocated in the standby list of the RAM. By doing so you're always making sure that you don't get memory leaks, even though it works best in cases like this in which there's obvious issues with the way the game operates.

 

The game used to crash during startup and having serious stutter on my system, with the tool I'm using to vacate the standby list every now and then I'm able to play it at 40fps medium settings. It's not the best, but it works.

Σίγουρα με 16GB όσοι έχετε παραμείνει ίσως χρειαστεί περισσότερο από όσους βρισκόμαστε σε 32.

 

Πρόσθεσαν και τα προβλήματα που αναφέρθηκαν με την κίνηση του ποντικιού.

Screenshot_2023-03-30-16-44-40-855-edit_com.android.chrome.jpg.28100a1c5f03bf49c00acf515c92ca4b.jpg

Για να αναφέρετε προβλήματα, κάντε κλικ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Patch έκανε τρομακτική διαφορά. Το jitter που'κανε το game να μοιάζει λες και παίζει με 30FPS , εξαφανίστηκε (είναι πλέον smooth). Compile shaders σε 18 λεπτά, νορμάλ για 13700Κ θεωρώ. Είχα κάτι 85ρια και 80-100% usage μέχρι να τελειώσει αλλά όλα καλά 😛 Ultimate CPU Benchmark confirmed 😛 

Κάποια micro-stutters , τελείως unrelated με CPU Usage πάντως, εξακολουθούν να υπάρχουν σε σημεία, αλλά το jitter, ήταν ό,τι χειρότερο κι αυτό εξαφανίστηκε.

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...