Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Armoral said:

Το έβαλά για ένα δίωρο συνεχόμενο άψογο με MSI Afterburner overlay, native, fsr και dlss, Cpu 15 με 30%, κανένα κόλλημα, κανένα crash, κανένα θέμα με γραφικά, φωτισμούς ή σκιάσεις. Μπήκα πάλι στην ιστορία και ξαναφτιάχτηκα.

Αλλά έχει RE4 πρώτα.

Έκανε τόση διαφορά το patch? των 100MB.... Αν και διάβασα ότι ελαχιστοποιήθηκαν κάποια crashes. 

 v1.0.1.5 Patch Notes:

-Fixed several performance and hitch related issues impacting some users

Note: Additional improvements and investigations based on user feedback are underway

-Added extra crash diagnostic information to assist in investigating shader building related crashes and other common reported stability issues

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, MSSB είπε

Είναι χαοτικό το 90 λεπτά που γράφουν κάποιοι

Φαντάσου να έκανε in-game compile σαν το Callisto πόσες ώρες θα έπαιρνε. :P

Μαύρισε από το ξύλο που τρώει ο Joel στο Steam! :P

The-Last-of-Us-Part-1-PC-Visual-Glitches

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξανα έβαλα σήμερα και έπαιξα 1 ωρίτσα με το 1.0.1.5 patch, compiled τους shaders με το dll fix, κλειστό cfg στα windows, και τα settings στο nvidia control panel που προτείνουν διάφορα fixes (fps cap, cache limit κτλ) και δεν έφαγα ούτε ένα crash και το average fps ήταν 70 με όλα στο high σε 2k και dlss quality (κλειστά motion blur/chromatic aberration και συναφή).

Παίρνω πίσω ότι έλεγα για τα γραφικά, μια χαρά είναι.

Το μόνο θέμα που μένει είναι αυτό με το ποντίκι, το οποίο δημιουργεί μια μικρή ζαλάδα. Αρχικά μείωσα το sensitivity και κάπως βελτιώθηκε, αλλά όχι αρκετά. Αλλάζοντας σε controller πάει πολύ πολύ καλύτερα.

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά παίζω το παιχνίδι, δεν ξέρω τι γίνεται στη συνέχεια αλλά φαντάζομαι ότι ο πρόλογος που έπαιξα με το χαμό που γινόταν πρέπει να είναι από τα πιο "βαριά" μέρη του παιχνιδιού από πλευράς απόδοσης. Αν είναι έτσι, δηλώνω εντυπωσιασμένος. Με τις default ρυθμίσεις που μου είχε το παιχνίδι που είναι ένα μείγμα high και ultra, τα μόνα που άλλαξα ήταν τα motion blur και chromatic aberration στο 0 και antistrophic filtering στο 16, σε native 3440x1440 με 6900xt (και τον καινούριο driver που ποσταρα πριν) και 5800x3d, και χωρίς το patch που βγήκε μετά, δεν έπεσα κάτω από 75fps σε βαριές σκηνές και ήμουν συνήθως γύρω στα 100+. Όταν δε τελείωσε ο πρόλογος και ξεκίνησε το "κανονικό" παιχνίδι στο παρόν ήμουν κολλημένος στα 120fps που έχω cap. Όταν βγει το σχετικό βιντεάκι από digital foundry θα ασχοληθώ εκτενέστερα με ρυθμίσεις και θα βάλω και ένα reshade για καλύτερη εικόνα. Αυτά για την ώρα, από το λίγο που πρόλαβα να ασχοληθώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.dsogaming.com/articles/does-the-last-of-us-part-i-suffer-from-8gb-vram-crashes-on-pc/

Θα ήθελα να αναφέρω κάτι. Διάβαζα το άρθρο που έγραψε το παιδί και ήθελα να επισημάνω πόσο δίκιο έχει. Και αναλύω αμέσως. Αν δείτε στην ενότητα hardware γενικά, είχα ανεβάσει ένα θέμα που το PC μου κρασαρε χωρίς λόγο κάθε λίγο και λιγάκι οταν ήμουν σε παιχνίδι. Στο RE4, μπορεί κάθε 10 - 15 λεπτά ή κάθε μισή ώρα να έτρωγε critical error. OC δεν έχω σε cpu/gpu αλλά τις ram μου τις είχα σε xmp profile. Από 4400 στα 6000. Με ενεργοποιημενο το xmp, το memtest86 έβγαζε σφάλματα. Όταν το έριξα στα default (4400), παίζω ώρες ολόκληρες RE ή και άλλα παιχνίδια, χωρίς ούτε ένα error. Επίσης περνάω δύο φορές memtest86 και δεν έχει ούτε ένα πρόβλημα. 

Για να έρθω στο θέμα, στο άρθρο λέει ότι η vram δεν είναι το πρόβλημα, αλλά το unstable oc σε συστήματα. 

Όσοι έχετε oc και έχετε crashes, θα πρότεινα όπως λέει και εδώ, να γυρίσετε στα default τις ρυθμίσεις και να δείτε αν πάλι σας πετάει. 

Για την ιστορία, περιμένω BIOS update για το xmp profile μπας και ξανά γυρίσω στα 6000.

Επεξ/σία από MSSB
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και χρονια είναι γνωστό, ειδικά για pc ports, ότι δεν γουστάρουν το oc. Έχει χρονια που δεν έχω oc, πέρα από το factory και ειλικρινά δεν θυμάμαι καν την τελευταία φορα που είδα crash σε game.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Iron Galaxy πρέπει να είναι προστατευομενη τελικα. 

Μία είναι και ιδίως τώρα που θα πληρώσει τα σπασμένα, μια δεν είναι 

 

Επίσης 40 λεπτά shaders ώστε να μην μπορείς να επιστρέψεις το παιχνίδι. Ωραία κολπα

Επεξ/σία από petran79
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, petran79 είπε

Επίσης 40 λεπτά shaders ώστε να μην μπορείς να επιστρέψεις το παιχνίδι. Ωραία κολπα

Όχι ότι έχεις άδικο, αλλα φταίμε και εμείς. Aμα δεν αγοράζαμε τυφλά unfinished games και περιμέναμε benchmarks και reviews δεν θα γινόντουσαν αυτά, τουλάχιστον όχι τόσο, μα τόσο, συχνά. Αυτό φαινόταν, τα είπαμε ήδη, όταν δεν στέλνουν review copies, τότε κάτι βρωμάει 99%.

Στις 14/3/2023 στις 4:20 ΜΜ, kostiger είπε

Καθιστε ρε σαταναδες να το δουμε πρωτα, ακομα δεν τον ειδαμε Γιαννη τον βαφτισαμε...

 Χρωστάς μπύρα btw. :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ αλλά να σκάσω 70€ για deluxe edition και να πρέπει να κάνω αλχιμίες για να παίξω ένα παιχνίδι... Όταν πάει κανά 30€ και έχουν φτιάξει όλα αυτά (που δύσκολο το βλέπω) θα το δοκιμάσω.

Μέχρι τότε Resident Evil 4 Remake, που η Capcom σεβάστηκε στο έπαρκο το κοινό της.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μια 10ετια ποτέ day one νόμος παιδιά. Μετά από 4 5 patches θα έχει πέσει και 25αρι αγοράζετε. Μην πέφτετε στην παγίδα του day one. Beta testers εχουμε γίνει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Μέχρι τότε Resident Evil 4 Remake, που η Capcom σεβάστηκε στο έπαρκο το κοινό της.

Μην μπερδεύουμε το σεβασμό με τον επαγγελματισμό. ;) Ούτε το RΕ4R είναι τέλειο, έκανε post πρόσφατα video με ανάλυση, αλλα ναι, άμα εξαιρέσεις το RE3R, το πάνε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Όχι ότι έχεις άδικο, αλλα φταίμε και εμείς. Aμα δεν αγοράζαμε τυφλά unfinished games και περιμέναμε benchmarks και reviews δεν θα γινόντουσαν αυτά, τουλάχιστον όχι τόσο, μα τόσο, συχνά. Αυτό φαινόταν, τα είπαμε ήδη, όταν δεν στέλνουν review copies, τότε κάτι βρωμάει 99%.

 Χρωστάς μπύρα btw. :P

Ελα Πατρα εσυ και παμε και για προβατινα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...