Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakinen είπε

A message from Naughty Dog

We are currently investigating the following issues:

- Loading shaders takes longer than expected
- Performance and stability is degraded while shaders are loading in the background
- Older graphics drivers leads to instability and/or graphical problems
- Game may be unable to boot despite meeting the minimum system requirements
- A potential memory leak

We are working on patches, will provide updates as they become available, and will continue to investigate other reported issues. Please keep an eye out on our Support Page as well as the Steam store page for our latest patch notes. If you encounter an issue that is not resolved by our latest patch, you may submit a ticket here.

Τα πρώτα 3, εντάξει οκαυ, δεν είναι game breaking. 

Τα 2 τελευταία που φτιάχνουν, θέλουν λύση asap. Ιδικά το τελευταίο.

Επεξ/σία από MSSB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση: διαβάζω που λέτε για μεγάλο CPU usage.

Το πήρα από την αρχή το παιχνίδι τώρα σε πιο δύσκολο βαθμό και έχω μόνιμα ανοιχτό το overlay των windows για τα games.
Πάνω από 5% cpu usage δεν βλέπω...την GPU την πατάει και 100% και για ώρα. Την VRAM το ίδιο 96~100%.
RAM έχω 32GB οκ αρκετή είναι πιασμένη από άλλα πράγματα και είμαι κατά 80% γεμάτος.
Το μεγάλο CPU usage που το βλέπετε; Έχω βάλει κάτι λάθος εγώ; 1440p ανάλυση οθόνης με τα πάντα όλα τέρμα.
Έκλεισα και το DLSS και φαίνεται να μην με πάει από CTD σε CTD οπως πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ερώτηση: διαβάζω που λέτε για μεγάλο CPU usage.

Το πήρα από την αρχή το παιχνίδι τώρα σε πιο δύσκολο βαθμό και έχω μόνιμα ανοιχτό το overlay των windows για τα games.
Πάνω από 5% cpu usage δεν βλέπω...την GPU την πατάει και 100% και για ώρα. Την VRAM το ίδιο 96~100%.
RAM έχω 32GB οκ αρκετή είναι πιασμένη από άλλα πράγματα και είμαι κατά 80% γεμάτος.
Το μεγάλο CPU usage που το βλέπετε; Έχω βάλει κάτι λάθος εγώ; 1440p ανάλυση οθόνης με τα πάντα όλα τέρμα.
Έκλεισα και το DLSS και φαίνεται να μην με πάει από CTD σε CTD οπως πριν.

Στο πρόλογο ολόκληρο το overlay της Nvidia, σε 2Κ και εγώ, ο επεξεργαστής μου ήταν σε 35 - 45%. Δεν ξέρω οι άλλοι.

Έχεις ανοιχτό DLSS? 

Επεξ/σία από MSSB
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μιας και μιλουσαμε για crashes με 8GB VRAM... κανενα crash και κανενα stutter με AMD Radeon RX580 σε 1080p/High/constant 30fps.

Ο λογος που επιμενω στο stability ειναι επειδη αρκετοι κοκορευονται για το OC που κανουν (οχι εδω περα, γενικα το λεω) και που πουσαρουν τις μνημες η τις CPU με settings απο διαφορους YouTubers. Και προφανως τα πειραγματα θα φερουν και stability issues σε μερικα παιχνιδια (μπορει στο 95% να ειναι κομπλε ολα και 2-3 παιχνιδια να ειναι ευαισθητα σε συγκεκριμενα πραγματα).

Επεξ/σία από john2gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MSSB είπε

Στο πρόλογο ολόκληρο το overlay της Nvidia, σε 2Κ και εγώ, ο επεξεργαστής μου ήταν σε 35 - 45%. Δεν ξέρω οι άλλοι.

Έχεις ανοιχτό DLSS? 

τώρα όχι, χθες ναι αλλά ίδιο ήταν το cpu usage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, comfuzio είπε

τώρα όχι, χθες ναι αλλά ίδιο ήταν το cpu usage

Τι να σου πω. Εμένα εκεί έπαιζε. Χωρίς DLSS Φαντάζομαι RT ανοιχτά θα έχεις. Και τα υπόλοιπα παιδιά ας μας πουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ερώτηση: διαβάζω που λέτε για μεγάλο CPU usage.

Το πήρα από την αρχή το παιχνίδι τώρα σε πιο δύσκολο βαθμό και έχω μόνιμα ανοιχτό το overlay των windows για τα games.
Πάνω από 5% cpu usage δεν βλέπω...την GPU την πατάει και 100% και για ώρα. Την VRAM το ίδιο 96~100%.
RAM έχω 32GB οκ αρκετή είναι πιασμένη από άλλα πράγματα και είμαι κατά 80% γεμάτος.
Το μεγάλο CPU usage που το βλέπετε; Έχω βάλει κάτι λάθος εγώ; 1440p ανάλυση οθόνης με τα πάντα όλα τέρμα.
Έκλεισα και το DLSS και φαίνεται να μην με πάει από CTD σε CTD οπως πριν.

Κάποιο bug θα έχεις στο overlay για να σου δείχνει μόνο 5% cpu usage. Κανένα σύγχρονο παιχνίδι δεν γίνεται να αξιοποιεί τόσο λίγο το cpu. Ειδικά σε 1440p που παίζεις με την 3080ti. Αν σου είναι εύκολο δώσε μερικά screenshots in-game με τα στατιστικά του afterburner στην περιοχή που το είδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μερικες ωρες θα εχω αναλυτικο αρθρο, αλλα αυτος ειναι ο λογος που οι περισσοτεροι εχετε crashes στο παιχνιδι με 8GB VRAM (τα crashes στο building shaders ειναι σιγουρα stability issues). Tο παιχνιδι ανετα καταβροχθιζει 24GB RAM αν δεν εχετε αρκετη VRAM. Οποτε λιγο unstable να ειναι τα memory timings και μπουμ, crash. Κι αν δεν φατε απο αυτο crash, ενδεχεται να φατε αν εχετε προγραμματα να τρεχουν στο background (αρα ξαφνικα θα γεμισει ολη η μνημη, ακομα κι αν εχετε 32GB). Η λυση απλη βεβαια, ριχνετε την ποιοτητα των Textures.

 

Επεξ/σία από john2gr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Να και αυτό με τους shaders που λέτε, σε μένα δεν έκανε ούτε 30" για να τα κάνει compile 

Φαντάζομαι εννοείς 30' εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε εμείς ή έχεις ανακαλύψει κβαντικούς cpu/disks/hybrid 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MSSB είπε

Φαντάζομαι εννοείς 30' εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε εμείς ή έχεις ανακαλύψει κβαντικούς cpu/disks/hybrid 😅

όχι ρε συ, το άνοιξα, έκανε compile για μερικά δευτερόλεπτα και τέλος. Όταν το ανοίγω από εντελώς κλειστό κάτω από 2' είμαι ingame

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...