Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι να απορείς. Μόλις τελειωσε το tv show, τράβηξε τόσο νέο κόσμο, πολλοί pc gamers περίμεναν χρονια και το μονο που έπρεπε να κάνουν είναι να παρέχουν ένα καθωσπρέπει launch, όχι τέλειο, απλά ok, αλλα μπα. Τραγικοί.

Ψήνομαι να το πάρω και να το κάνω refund. :P Anyways, τα λέμε σε μερικούς μήνες άμα κρίνω από το Uncharted, το οποιο συνεχίζει να έχει θέμα. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα από το γεγονός ότι τιγκάρει RAM και VRAM σαν να μην υπάρχει αύριο, υπάρχουν σοβαρά θέματα με 100% CPU Usage. Με Ryzen 5600X το usage δεν πέφτει κάτω από 95%. Ως αποτέλεσμα, το frametime graph είναι τελείως ασταθές και η κατάσταση δεν σώζεται ούτε με gsync. Για μένα προσωπικά είναι unplayable. Ίσως να παλεύεται μόνο με Ryzen 5800X3D όπως στα βίντεο παραπάνω και τα τελευταία τσιπάκια από Intel και AMD.

Και ναι προφανώς έχω αφήσει να χτίσει όλα τα shaders. Και μάλιστα πάνω από μία φορά...

Επεξ/σία από naruto14
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Πέρα από το γεγονός ότι τιγκάρει RAM και VRAM σαν να μην υπάρχει αύριο, υπάρχουν σοβαρά θέματα με 100% CPU Usage. Με Ryzen 5600X το usage δεν πέφτει κάτω από 95%. Ως αποτέλεσμα, το frametime graph είναι τελείως ασταθές και η κατάσταση δεν σώζεται ούτε με gsync. Για μένα προσωπικά είναι unplayable. Ίσως να παλεύεται μόνο με Ryzen 5800X3D όπως στα βίντεο παραπάνω και τα τελευταία τσιπάκια από Intel και AMD.

Και ναι προφανώς έχω αφήσει να χτίσει όλα τα shaders. Και μάλιστα πάνω από μία φορά...

Σε τί ανάλυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, naruto14 said:

χτίσει όλα τα shaders

Διαβάζω ότι χρειάζεται απο 35λ έως 1 ώρα (!) για να ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτή. Όντως;!

(στα σχόλια από το YouTube το δα σε αρκετούς αυτό ότι αργεί πολύ να φορτώσει τα shaders) #wtf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ξενερώσει με αυτό όσο με κανένα παιχνίδι γιατί το περίμενα χρόνια και ζήλευα όσους είχαν playstation και είπα να το αγοράσω για να στηρίξω όσους developers κάνουν port σε PC

Σε PC με 3060 ti και 32 GB RAM μου έκανε μέσα σε 1 ώρα και 20 λεπτά 4 crashes και είχα μεγάλα framedrops με 10fps αδικαιολόγητα ακόμα και σε cinematics και ο υπολογιστής βόγγαγε και ζέσταινε περισσότερο από κουμτελ

Παίζω σε 1080 με μέτριες ρυθμίσεις στα γραφικά αλλά δεν...

Σε λίγο θα κάνω refund από το epic και δεν ξέρω αν θα το ξαναπαίξω

Υποτίθεται το καθυστέρησαν για να το βελτιώσουν και είναι σαν να παίζω prerelease

Ντροπή και μόνο αυτό

Επεξ/σία από georgethess
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φτιάξει όλα τα shaders πήρε πάνω από μία ώρα.

Μπορεί κάνεις να ξεκινήσει να παίζει πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Τα γραφικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Tο hdr του είναι μάπα,χάλια.

Ο εξελληνισμός του συμπαθητικός σε σχέση με άλλα παιχνίδια.

Σε 5800x3d με 6800xt και 32gb στα 3200 το παιχνίδι είναι smooth με 105 μέχρι 67 fps ,στα γραφικά που μου επέβαλε από μόνο του ,(υψηλά τα ονομάζει) σε οθόνη 3440Χ1440

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ντροπή να είναι σε αυτή τη κατάσταση γιατί το ανακοίνωσαν ότι έρχεται στο pc εδώ και πολύ καιρό. Στο release η AMD ανέβασε ένα μονόλεπτο στο yt με 7900xtx να παίζει στα 4K fsr PERFORMANCE με 60κατι frames, γελάνε και οι πέτρες.

Αλλά φαινόταν από χιλιόμετρα όταν τελευταία στιγμή εμφάνισαν το logo της iron galaxy ενώ διαφήμιζαν το καλοκαίρι ότι θα ήταν in house port, και αυτό όταν ανακοίνωσαν τα requirements 2-3 βδομάδες πριν το release

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα για το παιχνίδι το όποιο ειναι έπος. Η iron galaxy ας κλείσει αφου δεν το έχει. Παράτησε το uncharted 4 με το panning με ποντίκι το οποίο οκ δεν είναι deal breaker αλλα γιατι νά μην νοιώθεις την τέρμα smoothila των 80 90fps που βγάζει η κάρτα. 

Να μιλήσω για horizon zero dawn και virtuous? Που ήταν επίσης ένα χάλια port που 5 patch μετά δεν μπόρεσε να το φτιάξει. Προσέλαβαν μετά την nixxes και το έκανε έπος στο smoothness πραγματικά το χάρηκα όταν το έπαιξα. 

Βλεπω βίντεο με 5800x3d γονατίζει με τρελό usage στο last of us. Απαράδεκτα πράγματα. Μόνο nixxes μέχρι να το αποστηθισουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παίξει τα πρώτα 90 λεπτά περίπου. 

Αυτό το panning με το ποντίκι είναι το πιο ενοχλητικό από όλα μέχρι τώρα. Οι εντυπώσεις μου είναι οτι το παιχνίδι δείχνει την ηλικία του και ας το λένε remake. Γιατί αυτό remake δεν είναι. PC port είναι του remaster. Remake είναι χτίσιμο από την αρχή όπως τα RE παιχνίδια. Να πάρεις τα asset και απλά να τα πειράξεις λίγο, δεν είναι remake. Ένα αυτό. Δύο, η μετάφραση στα ελληνικά είναι λίγο περισσότερο από ενοχλητική. Προφανώς έχει γίνει χωρίς να βλέπουν τι κάνει ο χαρακτήρας στο παιχνίδι και απλά μετέφρασαν τους διαλόγους. Όταν η Tess λέει στον Joel "shut it" και εννοεί τη πόρτα, δεν μπορεί να μου γράφεις "ραψτο" (κλείσε το στόμα σου δηλαδή, σε διαφορετική περίπτωση)... ασχολίαστο αυτό. 

Όσων αγορά τα crushes ή το performance. Στα 90+ λεπτά δεν είχα κανένα. Το performance αποδεκτό αλλά δεν ξέρω να συγκρίνω. Επίσης τα shaders στην αρχή όταν τα κάνει compile, πήρε λιγότερο από μισή ώρα σε m.2 με 12700k.

In-game το cpu usage είναι γύρο στο 45% σε εμένα. 

Αυτά. 

Ακόμα παίζω το RE4Remake οπότε αυτό θα το πιάσω μετά. 

Επεξ/σία από MSSB
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με 5800Χ3d και 7900XTX , επαιξα κανα 20 λεπτο , εφαγα ενα crash ,  τα shadders  δεν ειχαν τελειωσει ακομα , και επαιζε ολα max 4Κ  απο 60-90 fps . Μια χαρα ειναι το HDR  παντως που διαβασα οτι δεν παιζει καλα..

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crash εγώ δεν είχα κανένα. Και το hdr μου φαίνεται εξαιρετικό. Όσον αφορά τα γραφικά, δεν ξέρω τι βλέπετε εσείς στις οθόνες σας, αλλά είναι από τους πιο όμορφους τίτλους που έχω δει στο pc. Και τα assets είναι όλα χτισμένα από την αρχή, οπότε οπτικά θεωρείται remake. Remake δεν είναι μόνο οι περιπτώσεις τύπου resident evil. Και το demon souls στο ps5 κανονικο remake είναι. 

Πέρα από αυτά όμως το port είναι απαράδεκτο. Από ότι διαβάζω reddit, steam discussions αλλα και εδώ, ο μόνος τρόπος για να τρέχει ομαλά είναι να έχεις 32gb ram, πάνω από 8gb vram και ένα cpu ίσο ή καλύτερο από 5800x3d. Το βρίσκω αστείο να δινει η Sony τόσο σημαντικούς τίτλους (μαζί με το uncharted) εργολαβία σε ένα από τα χειρότερα studio μεταφορών σε PC... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Crash εγώ δεν είχα κανένα. Και το hdr μου φαίνεται εξαιρετικό. Όσον αφορά τα γραφικά, δεν ξέρω τι βλέπετε εσείς στις οθόνες σας, αλλά είναι από τους πιο όμορφους τίτλους που έχω δει στο pc. Και τα assets είναι όλα χτισμένα από την αρχή, οπότε οπτικά θεωρείται remake. Remake δεν είναι μόνο οι περιπτώσεις τύπου resident evil. Και το demon souls στο ps5 κανονικο remake είναι. 

Πέρα από αυτά όμως το port είναι απαράδεκτο. Από ότι διαβάζω reddit, steam discussions αλλα και εδώ, ο μόνος τρόπος για να τρέχει ομαλά είναι να έχεις 32gb ram, πάνω από 8gb vram και ένα cpu ίσο ή καλύτερο από 5800x3d. Το βρίσκω αστείο να δινει η Sony τόσο σημαντικούς τίτλους (μαζί με το uncharted) εργολαβία σε ένα από τα χειρότερα studio μεταφορών σε PC... 

Συμφωνω και εγω οτι τα γραφικα ειναι παρα πολυ καλα , και μαλιστα το ειχα παιξει πριν καιρο στο ps5 , οποτε οι διαφορες ειναι τεραστιες .. Αλλα ναι δεν εχει γινει καθολου καλο optimization  και ειναι κριμα γιατι ειναι παιχνιδαρα

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που τα βλέπετε τα γραφικά ότι είναι εξαιρετικά αλλά... Σίγουρα δεν είναι επιπέδου RE4 remake. Εμένα μου μοιάζει ίδιο με το remastered του ps5 με ελάχιστες διαφορές. Ίσως τα δικά μ standard είναι υψηλά. Τι να πω. Εμένα πάντως μου μοιάζει old gen. 

Αν δεν το είχα πάρει από κλειδαδικο και το είχα steam θα το γύριζα να το πάρω όταν πέσει η τιμή. Για 15ε είναι καλό. Για 50 που το πήρα, δεν νομίζω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...