Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, comfuzio είπε

Δεν το πάω σε σένα Fulgore προσωπικά, θα γενικολογίσω λίγο.
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί την δικαιολογείτε τόσο εύκολα αλλά σε άλλες περιπτώσεις και κατηγορίες δεν θα είχατε αυτήν την στάση. Αλλά η Sony και NaughtyDog έχουν το αλάνθαστο just because reasons.

Spoiler

Δεν έχει το αλάνθαστο η naughty dog και η Sony ούτε την δικαιολογεί κανείς με την κυριολεκτική έννοια λές και έχουμε τις φοβερές ερμηνείες.

Ολο αυτό ειναι φυσικό επακόλουθο, του τι ρόλο βαράμε σαν αγορά και άρα πόσο στα σοβαρά μας παίρνουν οι ίδιες οι εταιρείες για να ασχοληθούν παραπάνω(μέσα σε αυτό πάει μετά και το κομμάτι εμπειρίας όπως και χαμηλών μισθών για αυτή την δουλειά).

Και άρα και οι απαιτήσεις μας πρέπει να είναι ανάλογες, όσο και αν δεν μας αρέσει

Εάν ήμασταν πολύ μεγαλύτερη/ισχυρότερη αγορά, τότε πέραν της καλύτερης δουλειάς θα βλέπαμε και υποστήριξη Ελληνικών στα περισσότερα παιχνίδια.

Γιαυτό φτάνουμε στο σημείο ο περισσότερος κόσμος να εκτιμάει αυτό το λίγο που βλέπουμε από Sony μεριά ακόμα και αν δεν είναι ότι το καλύτερο, από το καθόλου από όλες τις υπόλοιπες εταιρείες.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Fulgore είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν έχει το αλάνθαστο η naughty dog και η Sony ούτε την δικαιολογεί κανείς με την κυριολεκτική έννοια λές και έχουμε τις φοβερές ερμηνείες.

Ολο αυτό ειναι φυσικό επακόλουθο, του τι ρόλο βαράμε σαν αγορά και άρα πόσο στα σοβαρά μας παίρνουν οι ίδιες οι εταιρείες για να ασχοληθούν παραπάνω(μέσα σε αυτό πάει μετά και το κομμάτι εμπειρίας όπως και χαμηλών μισθών για αυτή την δουλειά).

Και άρα και οι απαιτήσεις μας πρέπει να είναι ανάλογες, όσο και αν δεν μας αρέσει

Εάν ήμασταν πολύ μεγαλύτερη/ισχυρότερη αγορά, τότε πέραν της καλύτερης δουλειάς θα βλέπαμε και υποστήριξη Ελληνικών στα περισσότερα παιχνίδια.

Γιαυτό φτάνουμε στο σημείο ο περισσότερος κόσμος να εκτιμάει αυτό το λίγο που βλέπουμε από Sony μεριά ακόμα και αν δεν είναι ότι το καλύτερο, από το καθόλου από όλες τις υπόλοιπες εταιρείες.

 

Spoiler

Εγώ ξέρω το εξής, είτε παίρνω 3€ την ώρα είτε 103€ την ώρα, όταν πάω στο γραφείο πρέπει να παράγω έργο. Ξέρω ότι άλλοι ΙΤ σε άλλες χώρες παίρνουν x10 αυτά που παίρνω εγώ εδώ. Αυτό όμως δεν μου αιτιολογεί σε καμία των περιπτώσεων να κάνω λάθος δουλειά, ημιτελή δουλειά ή το να μην διορθώσω το λάθος μου με δικό μου κόστος.
Αν πραγματικά έκανα μέτρια δουλειά ή λάθη, θα με στέλναν ΟΑΕΔ, χαίρομαι που στην δουλειά μου κοιτάνε το αποτέλεσμα και όχι την προσπάθεια, αυτό θέλω και εγώ να κοιτάω σε κάτι που αγοράζω.
Ναι ουάου τρομερή η προσπάθεια τους, αλλά εγώ έδωσα 70€, το ίδιο και ο Γερμανός. Ο Γερμανός όμως θα πάρει ένα προϊόν που θα είναι όπως πρέπει -στο κομμάτι αυτό έτσι;- και αν δεν είναι όπως πρέπει, θα επέμβει το υπουργείο τους ή το ινστιτούτο καταναλωτών τους. Εγώ εδώ, για το ίδιο προϊόν, με την ίδια τιμή, έχω πάρει ένα προϊόν μη ικανοποιητικό αλλά θα πρέπει εγώ σαν καταναλωτής να προσαρμόσω τις απαιτήσεις μου στο τελικό αποτέλεσμα γιατί απλά έγινε προσπάθεια και είμαστε μικρή αγορά.
Αμ δε.
Ρίξε την τιμή στα 65€ για την αγορά της Ελλάδος, που είναι μικρή χώρα/αγορά/οικονομία και παίρνει προϊόν κάτω του αναμενόμενου, έτσι ξέρω και γω συνειδητά τι αγοράζω και τι απαιτήσεις μπορώ ή δεν μπορώ να έχω. Αλλά πλήρης τιμή για τις αναπτυγμένες αγορές και προϊόν κατώτερο των αντίστοιχων και να πρέπει να κάνουμε και τον γύρο του θριάμβου παραπάει!

my 0.02$

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, comfuzio είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εγώ ξέρω το εξής, είτε παίρνω 3€ την ώρα είτε 103€ την ώρα, όταν πάω στο γραφείο πρέπει να παράγω έργο. Ξέρω ότι άλλοι ΙΤ σε άλλες χώρες παίρνουν x10 αυτά που παίρνω εγώ εδώ. Αυτό όμως δεν μου αιτιολογεί σε καμία των περιπτώσεων να κάνω λάθος δουλειά, ημιτελή δουλειά ή το να μην διορθώσω το λάθος μου με δικό μου κόστος.
Αν πραγματικά έκανα μέτρια δουλειά ή λάθη, θα με στέλναν ΟΑΕΔ, χαίρομαι που στην δουλειά μου κοιτάνε το αποτέλεσμα και όχι την προσπάθεια, αυτό θέλω και εγώ να κοιτάω σε κάτι που αγοράζω.
Ναι ουάου τρομερή η προσπάθεια τους, αλλά εγώ έδωσα 70€, το ίδιο και ο Γερμανός. Ο Γερμανός όμως θα πάρει ένα προϊόν που θα είναι όπως πρέπει -στο κομμάτι αυτό έτσι;- και αν δεν είναι όπως πρέπει, θα επέμβει το υπουργείο τους ή το ινστιτούτο καταναλωτών τους. Εγώ εδώ, για το ίδιο προϊόν, με την ίδια τιμή, έχω πάρει ένα προϊόν μη ικανοποιητικό αλλά θα πρέπει εγώ σαν καταναλωτής να προσαρμόσω τις απαιτήσεις μου στο τελικό αποτέλεσμα γιατί απλά έγινε προσπάθεια και είμαστε μικρή αγορά.
Αμ δε.
Ρίξε την τιμή στα 65€ για την αγορά της Ελλάδος, που είναι μικρή χώρα/αγορά/οικονομία και παίρνει προϊόν κάτω του αναμενόμενου, έτσι ξέρω και γω συνειδητά τι αγοράζω και τι απαιτήσεις μπορώ ή δεν μπορώ να έχω. Αλλά πλήρης τιμή για τις αναπτυγμένες αγορές και προϊόν κατώτερο των αντίστοιχων και να πρέπει να κάνουμε και τον γύρο του θριάμβου παραπάει!

my 0.02$

 

Τα 5€ θα σε σώσουν? 🤪 Για 5€ γράφτηκε αυτό το σεντόνι?

Η μήπως φοβάστε να μας πούνε φτωχούς και τριτοκοσμικους?

Κάνεις δεν είναι αλάνθαστος, κανείς!

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Τα 5€ θα σε σώσουν? 🤪 Για 5€ γράφτηκε αυτό το σεντόνι?

Η μήπως φοβάστε να μας πούνε φτωχούς και τριτοκοσμικους?

ναι μέσα έπεσες! για τα 5€ τα κάνω όλα! 1 πιτόγυρο παραπάνω ρε γμτ!😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, comfuzio είπε

ναι μέσα έπεσες! για τα 5€ τα κάνω όλα! 1 πιτόγυρο παραπάνω ρε γμτ!😂

Μυτιλήνη το πιτογυρο κάνει 3.5€....να το βάλουν εκεί που ξέρουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Βάζω και μια μπύρα μέσα ρε συ! τι έτσι σκέτο;

image.png.8f41883b97125b3ab573a190a941da62.png

καλά κρασιά ανέβηκε κιάλλο....ρε εκεί που ξέρουν λέμε!

Επίσης οι devs του παιχνιδιού εκεί που ξέρουν να βάλουν τα specs! Δε γίνεται η σαπίλα το ps5 με το hardware του και το κόστος που κάνει να μας δίνει τέτοια ports στο pc των χιλιάδων €€€.
Το θέμα είναι ότι θα το πάρω το παιχνίδι, αλλά με τα specs νταξ, τον πίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Το θέμα είναι ότι θα το πάρω το παιχνίδι, αλλά με τα specs νταξ, τον πίνουν.

Ρε μην δίνεις σημασία, χαλαρά τα reqs δεν βγαίνουν από τους devs, παίζει όλα τα reqs να τα κάνει post η Nvidia/AMD. :P

Τα 32GB ram όμως είναι αλήθεια, τα χρειάζεσαι αλλιώς δεν θα τρέχει καθόλου και παίζει να πάρει φωτιά και το pc. :P 😂

Τρελοί προλογύπες! :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Μυτιλήνη το πιτογυρο κάνει 3.5€....να το βάλουν εκεί που ξέρουν 

Τα ίδια σκ@τα και δω από 2.50-3.40. Δύο ψησταριές είχαν μείνει που τις άφηναν στα 2.5€ αλλά τον έναν εκ των δύο του έκαναν αναφορά ότι δεν έκοβε αποδείξεις και τις ανέβασε κι αυτός 3.20+. Όμως παντού δεν μιλάμε για κάτι ξεχωριστό όπως παλαιότερα που υπήρχε μια ας το πούμε "παράδοση" και τα σουβλατζίδικα ανταγωνίζονταν το ένα το άλλο, προσφέροντας το καθένα τη δική του συνταγή (πχ στην του καταστήματος σάλτσα ή σως , τζατζικια, πατάτες, ζύμες κλπ) και ξεχώριζες κατευθείαν από πιο μαγαζί ήταν, πλέον, τουλάχιστον εδώ Κέρκυρα τι θα πάρεις με 3.40€ ;... Μικρές, κακομοιριασμένες, μέτριας προς κακής ποιότητας υλικών ή εμφάνισης πιτες. Έχω κόψει τα της ψησταριάς εδώ και καιρό γιατί δεν συμφέρει, άσε που χρησιμοποιούνται λάδια για μηχανές που τα αλλάζουν κάθε 10.000.χιλιομετρα aka σπορέλαια. Δεν άξιζε ακόμη και για 2.5€, που κόστιζε έως το τέλος του 21. Γενικώς το φαγητό σε πακέτο δεν συμφέρει καθόλου πια. Δυστυχώς. Το λέω ως άτομο που από μικρό παιδί είχα μια γλυκιά ανάμνηση, κάθε Παρασκευή βράδυ με τον πατέρα μου, παίρναμε πιτογυρα (1.10-1.20€ τοτε, με την αύξηση κοντά στο 1.40 να φαίνεται μεγάλη σε αρκετούς) μαζί με 1-2 κασέτες/DVD από το βιντεοκλαμπ, κάτι που συνέχιζα κ γω σποραδικά ως μέχρι το 19, δηλαδή πίτες & βραδινή ταινία 1-2 φορές την εβδομάδα. Εν τέλει φτιάχνω σπιτικές καμιά φορά, όμως μπαμπατσικες και καθαρές από υλικά (και πιο οικονομικά βγαίνει).

OFFTOPIC

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, comfuzio είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων


Ρίξε την τιμή στα 65€ για την αγορά της Ελλάδος, που είναι μικρή χώρα/αγορά/οικονομία και παίρνει προϊόν κάτω του αναμενόμενου, έτσι ξέρω και γω συνειδητά τι αγοράζω και τι απαιτήσεις μπορώ ή δεν μπορώ να έχω.

Αλλά πλήρης τιμή για τις αναπτυγμένες αγορές και προϊόν κατώτερο των αντίστοιχων και να πρέπει να κάνουμε και τον γύρο του θριάμβου παραπάει!

my 0.02$

Spoiler

Σεβαστό αυτό που γράφεις αλλά είναι κάτι που δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα(εκτός εάν έχεις παραδείγματα στα οποία εταιρεία να έκανε αυτό το οποίο περιγράφεις, και άρα να στηρίζεται κάπου αυτό που προτείνεις).

Επειδή κάποια λίγα άτομα σε ενα forum έχουν Α απαιτήσεις για την ενσωμάτωση των Ελληνικών, δεν θα ρίξει καμία εταιρεία την τιμή στο παιχνίδι τόσο πολύ.

Και άρα ξαναγυρνάμε σε αυτό που έγραψα πιο πίσω, για να το κλείσουμε το κομμάτι των Ελληνικων και όχι μόνο.

Οποιος δεν συμφωνει με την αρχική τιμή για δικούς του λόγους(Ελληνικά,απουσία multiplayer, επανακυκλοφορία/άρμεγμα κλπ), ψηφίζει με το πορτοφόλι του αγοράζοντας το παιχνίδι σε έκπτωση(εάν θέλει να το ξαναπαίξει).

Ετσι μόνο καταλαβαίνουν οι εταιρείες και προσαρμόζονται και ανάλογα, από το πως ψηφίζει ο καθένας με το πορτοφόλι του.

Και για την αρχική τιμή, να το αναφέρω για άλλη μια φορά ότι όποιος ενδιαφέρεται να το παίξει άμεσα,μπορεί να το βρεί αρκετά φθηνότερα από τα 60ευρώ του Steam

https://gg.deals/game/the-last-of-us-part-i-remake/

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σεβαστό αυτό που γράφεις αλλά είναι κάτι που δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα(εκτός εάν έχεις παραδείγματα στα οποία εταιρεία να έκανε αυτό το οποίο περιγράφεις, και άρα να στηρίζεται κάπου αυτό που προτείνεις).

Επειδή κάποια λίγα άτομα σε ενα forum έχουν Α απαιτήσεις για την ενσωμάτωση των Ελληνικών, δεν θα ρίξει καμία εταιρεία την τιμή στο παιχνίδι τόσο πολύ.

Και άρα ξαναγυρνάμε σε αυτό που έγραψα πιο πίσω, για να το κλείσουμε το κομμάτι των Ελληνικων και όχι μόνο.

Οποιος δεν συμφωνει με την αρχική τιμή για δικούς του λόγους(Ελληνικά,απουσία multiplayer, επανακυκλοφορία/άρμεγμα κλπ), ψηφίζει με το πορτοφόλι του αγοράζοντας το παιχνίδι σε έκπτωση(εάν θέλει να το ξαναπαίξει).

Ετσι μόνο καταλαβαίνουν οι εταιρείες και προσαρμόζονται και ανάλογα, από το πως ψηφίζει ο καθένας με το πορτοφόλι του, και όχι από αυτά που γράφονται σε forums ή youtube.

όχι από εταιρία λογισμικού δεν έχω κάποιο παράδειγμα, τουλάχιστον πρόχειρο. Σε hardware μου έτυχε να πάρω μερικό refund για υπολειτουργία του ή για χαρακτηριστικό που διαφήμιζαν ότι θα είχε και τελικά δεν το είχε ή το είχε ανενεργό για διάφορους λόγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ τώρα πρόσεξα ότι στα requirements άλλαξαν την rx 5800 xt με 5700 xt και την 7900 xt με την xtx.

Επίσης φαίνεται στην επίσημη εικόνα κάτω αριστερά το logo της iron galaxies.

Δεν είχαν πει υποτίθεται ότι οι ίδιοι στη naughty dog θα έκαναν το port?

Και γενικά άμα κρίνω από Arkham knight και uncharted περιμένω ψιλό κακό port. Το δε uncharted ακόμα έχει θέματα με mouse sensitivity, δεν έχει full screen, και το ram/vram usage είναι τραγικό για παιχνίδι του 15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...