Προς το περιεχόμενο

The Last Of Us Part 1 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, βλέποντας τις συγκρίσεις στα γραφικά μεταξύ του OG και του Remaster, σε πολλές των περιπτώσεων μου φαίνεται - στα μάτια μου - ανώτερο το OG...

 

?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, seithan είπε

Προσωπικά, βλέποντας τις συγκρίσεις στα γραφικά μεταξύ του OG και του Remaster, σε πολλές των περιπτώσεων μου φαίνεται - στα μάτια μου - ανώτερο το OG...

 

?

Δες τα ξανα με τα γυαλια σου αυτη την φορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, seithan είπε

Προσωπικά, βλέποντας τις συγκρίσεις στα γραφικά μεταξύ του OG και του Remaster, σε πολλές των περιπτώσεων μου φαίνεται - στα μάτια μου - ανώτερο το OG...

 

?

Βάλε τέρμα ανάλυση γιατί ξέρεις το YouTube τι αισχρό compression κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, seithan είπε

Προσωπικά, βλέποντας τις συγκρίσεις στα γραφικά μεταξύ του OG και του Remaster, σε πολλές των περιπτώσεων μου φαίνεται - στα μάτια μου - ανώτερο το OG...

 

 

Αληθεια τωρα?Ειπαμε ειναι πολλα τα λεφτα για ενα τετοιο remake αλλα αυτος δεν ειναι λογος να εθελοτυφλουμε.

Αλλα ετσι για την ιστορια μπορεις να μας παραθεσεις αυτες τις περιπτωσεις συγκρισεων που θεωρεις οτι ειναι καλυτερο το OG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, seithan είπε

Προσωπικά, βλέποντας τις συγκρίσεις στα γραφικά μεταξύ του OG και του Remaster, σε πολλές των περιπτώσεων μου φαίνεται - στα μάτια μου - ανώτερο το OG...

 

?

Έχω τελειώσει το OG στο PS4 και τώρα παίζω το remaster στο PS5.

Το remaster είναι πολύ ανώτερο σε όλες τις περιπτώσεις. Δεν ξέρω αν η επαφή σου με τα συγκεκριμένα παιχνίδια είναι μέσω YT αλλά αυτό που λες δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια. 

Δεν υπάρχει "στα μάτια μου" σε αυτή την περίπτωση. Δεν είναι θέμα προσωπικού γούστου. Το remaster αντικειμενικά έχει πολύ πιο ρεαλιστικά και λεπτομερή γραφικά από το OG. Πολύ απλά, αυτή είναι η αλήθεια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, D.Luffy said:

Έχω τελειώσει το OG στο PS4 και τώρα παίζω το remaster στο PS5.

Το remaster είναι πολύ ανώτερο σε όλες τις περιπτώσεις. Δεν ξέρω αν η επαφή σου με τα συγκεκριμένα παιχνίδια είναι μέσω YT αλλά αυτό που λες δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια. 

Δεν υπάρχει "στα μάτια μου" σε αυτή την περίπτωση. Δεν είναι θέμα προσωπικού γούστου. Το remaster αντικειμενικά έχει πολύ πιο ρεαλιστικά και λεπτομερή γραφικά από το OG. Πολύ απλά, αυτή είναι η αλήθεια. 

Όχι, δεν έχω παίξει το OG στο PS4, παρά βλέποντας τα βίντεο που σηκώνετε στο νήμα. Η χρωματική παλέτα μου αρέσει καλύτερα στο πρωτότυπο, τα γρασίδια, στόλισμα τοίχου με κισσό κτλπ, εξ' ου και η προτίμησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, seithan είπε

Όχι, δεν έχω παίξει το OG στο PS4, παρά βλέποντας τα βίντεο που σηκώνετε στο νήμα. Η χρωματική παλέτα μου αρέσει καλύτερα στο πρωτότυπο, τα γρασίδια, στόλισμα τοίχου με κισσό κτλπ, εξ' ου και η προτίμησή μου.

Κοινως κρινεις με λαθος κριτηρια...γιατι εσυ μιλας τι σου καθεται καλυτερα στο ματι, ακομη και ετσι το remake ειναι σαφως ανωτερο αλλα για καποιον λογο εσυ δεν το βλεπεις.

Κανε ενα κοπο να πας να κοιταξεις τα ματια σου και δεν το λεω κακοπροαιρετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mηπως ο φιλος εχει πειραξει κατι στο μονιτορ του,η ισως να μην ειναι και τοσο καλα καλιμπραρισμενο?

Γιατι δεν εξηγηται διαφορετικα,ακομα και απο you tube να το βλεπεις υπαρχει μια σημαντικη διαφορα..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι, οτι μετά από τις παροτρύνσεις, του Optimus Prime ιδιαιτέρως, έκατσα και παρακολούθησα το βίντεο που σύναψε ο Chris και πράγματι, το Remaster οπτικά είναι αγόγγυστα  ανώτερο του OG.

Χάρη στην θέρμη με την οποία μεταφέρατε την άποψή σας. Το λιγότερο που μπορούσα να κάνω μετά, ήταν να ξαναδώ τα βίντεο!!

Ευχαριστώ .-

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν εχεις καποιον ενδοιασμο στο να το αγορασεις επειδη δεν εχουν αλλαξει και πολλα δεν ισχυει.

Ειναι ακριβο μεν αλλα οντως εχει ερθει στα σημερινα στανταρ οπτικα..

Μερικα πατσακια θελει για να στρωσει τελειως,γιατι υπαρχουν κατι γκλιτσακια και καποια bugs..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, icenex είπε

Αληθεια τωρα?Ειπαμε ειναι πολλα τα λεφτα για ενα τετοιο remake αλλα αυτος δεν ειναι λογος να εθελοτυφλουμε.

Αλλα ετσι για την ιστορια μπορεις να μας παραθεσεις αυτες τις περιπτωσεις συγκρισεων που θεωρεις οτι ειναι καλυτερο το OG.

Θα έλεγα ότι ίσως θεωρεί τη ματιά του Art direction όπου σε αρκετές περιπτώσεις ήταν σαν πίνακας ζωγραφικής και συναισθημάτων σε σχέση με την ρεαλιστική απεικόνιση του Remake. Έχω αναφέρει κάτι παρόμοιο (για τους χαρακτήρες όμως) σε προηγούμενες σελίδες. Ίσως επεκταθω ξανά όταν ολοκληρώσω μια έρευνα που κάνω πάνω στον σχεδιασμό του πρώτου παιχνιδιού 

Μαρεσουν και οι δύο εκδόσεις οπτικά. Έχω &το Remastered αγοράσει πρόσφατα σε 10€ sale ακόμη κι αν μην έχω δική μου PS5 κονσόλα ακόμη. 

* λογικά σταδιακά θα εξαφανιστεί και από τα ράφια τώρα με την κυκλοφορία του remake

the-last-of-us-part-1-comparison-images-

Αφίσα/κάδρο άνετα έκανα το πρώτο μοιάζει με πίνακα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πινακας ζωγραφικης και συναισθηματων..

Εγω θα σου πω οτι μεχρι εκει εφτανε τεχνολογικα εκεινη την εποχη,απλα εμας μας εμεινε οτι αυτη η εικονα ηταν και η πιο ταιριαστη..

Εαν παρεις ps5 η το παιξεις στο pc οταν θα βγει θα δεις οτι και μονο ο φωτισμος/σκιασεις του δινουν πιο πολλη ζωντανια και βαθος,το κανουν απλα πιο ολοκληρωμενο παιχνιδι..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξηγώ το γιατί μερικές σελίδες πίσω. Στην τέχνη όπως συγκαταλέγονται ΚΑΙ τα παιχνίδια άλλα συναισθήματα ή νοήματα που αντικατοπτρίζουν τον ψυχισμό των χαρακτήρων ή της ιστορίας περνάς χρησιμοποιώντας χρωματισμούς, συγκεκριμένες παλέτες χρωμάτων κι άλλα αν χρησιμοποιήσεις μια πλήρως ρεαλιστική απεικόνιση. Ακόμη και η εικόνα έναρξης με το παράθυρο στο μενού άλλα αισθήματα περνά το remastered που κυριεύεται από μπλε, πράσινες,. λευκές αποχρώσεις και άλλο η μουστάρδα του remake με το πορτοκαλί στοιχείο. Είπαμε αν έχω χρόνο θα ετοιμάσω μεγάλο αφιέρωμα στο παιχνίδι είτε σε βίντεο είτε σε γραπτό κείμενο.

Δεν είναι απλά μια μηχανή γραφικών όπως πιστεύουν αδαείς. Πρέπει να έχεις και λίγο καλλιτεχνική λόξα για να εκτιμήσεις κάποια πράγματα παραπάνω. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Εξηγώ το γιατί μερικές σελίδες πίσω. Στην τέχνη όπως συγκαταλέγονται ΚΑΙ τα παιχνίδια άλλα συναισθήματα ή νοήματα που αντικατοπτρίζουν τον ψυχισμό των χαρακτήρων ή της ιστορίας περνάς χρησιμοποιώντας χρωματισμούς, συγκεκριμένες παλέτες χρωμάτων κι άλλα αν χρησιμοποιήσεις μια πλήρως ρεαλιστική απεικόνιση. Ακόμη και η εικόνα έναρξης με το παράθυρο στο μενού άλλα αισθήματα περνά το remastered που κυριεύεται από μπλε, πράσινες,. λευκές αποχρώσεις και άλλο η μουστάρδα του remake με το πορτοκαλί στοιχείο. Είπαμε αν έχω χρόνο θα ετοιμάσω μεγάλο αφιέρωμα στο παιχνίδι είτε σε βίντεο είτε σε γραπτό κείμενο.

Δεν είναι απλά μια μηχανή γραφικών όπως πιστεύουν αδαείς. Πρέπει να έχεις και λίγο καλλιτεχνική λόξα για να εκτιμήσεις κάποια πράγματα παραπάνω. 

 

Tο παιχνιδι δεν το παιζεις ειπες,αρα τα συμπερασματα σου ειναι απο οτι εχεις δει σε βιντεο και εικονες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...