Προς το περιεχόμενο

Αγορά Πολυμηχανήματος για οικιακή χρήση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, georgeole είπε

Είναι κοινό "μυστικό" ότι η πληρωμή μελανιών σε inkject αποτελεί ένοπλη ληστεία. Τα συμβατά οικονομικά μελάνια όντως δεν αποτελούν λύση πολλές φορές. Ή πας σε ink tank ή σε laser ή υποτάσσεσαι στη μοίρα σου και παραγγέλνεις μαζί με τον απλό inkject και ένα πακετάκι χαρτομάντιλα...

Όσο για τα οικονομικά μοντέλα, μην το πολυσυζητάς. Αν σου βγει σκυλί ένα τέτοιο, κάνεις το σταυρό σου και με τα δύο χέρια. Αν όχι, τότε αποτελείς μέλος της μεγάλης πλειοψηφίας και: α) αν έχει βγάλει τα λεφτά του, πας ευχαριστημένος στο επόμενο μηχάνημα, β) αν δεν έχει κάνει απόσβεση, τότε... πας στο επόμενο μηχάνημα, ελπίζοντας να κάνει εκείνο απόσβεση και να σε αφήσει ευχαριστημένο.

Προσωπικά τρέμω τη στιγμή που θα μου αφήσει χρόνους ο μονόχρωμος laser που έχω στο σπίτι και που τυπώνει πάμφθηνα εδώ και 12-13 χρόνια χιλιάδες σελίδες κάθε χρόνο.

Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα. Στην οικιακή χρήση δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις. Ούτε υπάρχει το απόλυτο, ούτε το καλύτερο, κάπου χάνεις, κάπου κερδίζεις. Κόστος αγοράς , δυνατότητες μηχανήματος , κόστος μελανιών, αναλώσιμα , έγχρωμο, ασπρόμαυρο, ακόμα και ο όγκος μπαίνει στην συνάρτηση και πολλά ακόμα.Το καλύτερο για τις δικές σου ανάγκες μπορεί για εμένα να είναι υπερβολικό ή να μην φτάνει ούτε κατά το ήμισυ αυτά που θέλω! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα. Στην οικιακή χρήση δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις. Ούτε υπάρχει το απόλυτο, ούτε το καλύτερο, κάπου χάνεις, κάπου κερδίζεις. Κόστος αγοράς , δυνατότητες μηχανήματος , κόστος μελανιών, αναλώσιμα , έγχρωμο, ασπρόμαυρο, ακόμα και ο όγκος μπαίνει στην συνάρτηση και πολλά ακόμα.Το καλύτερο για τις δικές σου ανάγκες μπορεί για εμένα να είναι υπερβολικό ή να μην φτάνει ούτε κατά το ήμισυ αυτά που θέλω! 

Αγαπητέ φίλε, δεν αναφέρθηκα καθόλου στις ανάγκες των οικιακών χρηστών, αλλά στην ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ των οικιακών μηχανημάτων. Οι ανάγκες, όπως πολύ σωστά αναφέρεις και διαφοροποιούνται και εξατομικεύονται. Η αξιοπιστία όμως είναι ένα κεφάλαιο που, όσο περνάνε τα χρόνια φθίνει. Δεν χρειάζεται να ρωτήσεις τεχνικούς να σου το πουν, μια ματιά στο φόρουμ θα σε πείσει για του λόγου το αληθές.

Αν μου επιτρέπεις, να σου δώσω ένα προσωπικό παράδειγμα: Έχω στο σπίτι έναν μονόχρωμο laser τον οποίο αγόρασα πριν 12-13 χρόνια γύρω στα 550-600€. Τυπώνει 10.000-12.000 σελίδες το χρόνο. Άλλαξα drum στις 100.000 σελίδες και βάζω ποιοτικά συμβατά τόνερ των 17€ για 12.000 σελίδες το καθένα. Δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό θέμα. Τα χρήματά του τα έχει ήδη βγάλει και με το παραπάνω. Αν αύριο, κούφια η ώρα που τ' ακούει, παραδώσει πνεύμα και αγοράσω ένα μηχάνημα των 150-200€ (η τσέπη πια δεν αντέχει τα πολλά πολλά) της ίδιας μάρκας ή κάποιας άλλης, θα έχει την ίδια αποδοτικότητα, οικονομία και αξιοπιστία; Αυτές είναι ερωτήσεις αντικειμενικές στις οποίες ο καθένας απαντά ρωτώντας τους ειδήμονες, ερευνώντας κλπ κλπ. Οι προσωπικές ανάγκες, οι οποίες φυσικά είναι υποκειμενικές έρχονται μετά και βαρύνουν στην όποια απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν τον απολύτως φτηνότερο εκτυπωτή (HP κυρίως) γύρω στα 30-40 ευρώ και μαθαίνουν να γεμίζουν τα μελάνια μόνοι τους, ή τον μετατρέπουν σε ink tank με σετάκια που υπάρχουν με οδηγιες χρήσης. Ένα δοχείο 100 ml μελανιού έχει περίπου όσο έχει και ένα δοχείο για ink tank. Η διαδικασία αλλάζει.

Λύσεις υπάρχουν για όποιον θέλει να ρίξει το κόστος.

Αν σκεφτεί κάποιος πως για να πάρει έναν ink tank καλό με αυτοματισμούς, duplex, wifi, adf κλπ θέλει 300-500 ευρώ, ενώ ένας HP των δύο μελανοκεφαλών με τις ίδιες δυνατότητες κάνει 80-100 ευρώ, καταλαβαίνει πως το να μάθει να γεμίζει (ειδικά το μαύρο που είναι γελοιωδώς εύκολο) ή να τον μετατρέψει σε ink tank, είναι μια πολύ συμφέρουσα λύση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που γράφετε. Όμως το να ανεβάσω το budget τόσο πολύ για να πάρω ένα πολυμηχάνημα είτε ink tank είτε laser με τα χαρακτηριστικά των απλών inkjet είναι αχρείαστο. Οι ανάγκες που θα εξυπηρετεί κυρίως σε όγκο εκτυπώσεων είναι πολύ μικρές για να κάνουν απόσβεσή αυτά τα μηχανήματα. Πάντως αν έχτε να προτείνετε και κάποιο άλλο μηχάνημα όχι απαραίτητα canon εκτός απο αυτά που πόσταρα το οποίο έχει τα παραπάνω features και θεωρείτε γενικά αξιόπιστο και με επιλογές στα αναλώσιμα θα με ενδιέφερε να το ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2022 στις 4:44 ΜΜ, thanasispet είπε

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που γράφετε. Όμως το να ανεβάσω το budget τόσο πολύ για να πάρω ένα πολυμηχάνημα είτε ink tank είτε laser με τα χαρακτηριστικά των απλών inkjet είναι αχρείαστο. Οι ανάγκες που θα εξυπηρετεί κυρίως σε όγκο εκτυπώσεων είναι πολύ μικρές για να κάνουν απόσβεσή αυτά τα μηχανήματα. Πάντως αν έχτε να προτείνετε και κάποιο άλλο μηχάνημα όχι απαραίτητα canon εκτός απο αυτά που πόσταρα το οποίο έχει τα παραπάνω features και θεωρείτε γενικά αξιόπιστο και με επιλογές στα αναλώσιμα θα με ενδιέφερε να το ακούσω.

Aγόρασα το παρακάτω πριν ένα μήνα και κατά μέσο όρο κάνω 30 εκτυπώσεις το μήνα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Προσωπικά θα πάω για αναγόμωση μελανιού, δεν αγοράζω καινούργια. Αααχ πάνε οι ωραίες εποχές που αγοράζαμε από ebay 1ευρώ το μελάνι για τους inkjet...

https://pwu.gr/product/printer-inkjet-canon-pixma-tr4550-color/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, chrisaxa είπε

Aγόρασα το παρακάτω πριν ένα μήνα και κατά μέσο όρο κάνω 30 εκτυπώσεις το μήνα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Προσωπικά θα πάω για αναγόμωση μελανιού, δεν αγοράζω καινούργια. Αααχ πάνε οι ωραίες εποχές που αγοράζαμε από ebay 1ευρώ το μελάνι για τους inkjet...

https://pwu.gr/product/printer-inkjet-canon-pixma-tr4550-color/

Moυ αρέσει που στα χαρακτηριστικά του μηχανήματος αναφέρουν ότι έχει μηνιαίο κύκλο εργασιών τις 40 χιλιάδες σελίδες....😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Moυ αρέσει που στα χαρακτηριστικά του μηχανήματος αναφέρουν ότι έχει μηνιαίο κύκλο εργασιών τις 40 χιλιάδες σελίδες....😁

 

Απλα οι τελευταιες ...35.000 θα βγουν μαλλον λευκες, χωρια που για να βγαλει αυτο το μηχανημα 40000 σελιδες θα χρειαστει δυο χιλιαρικα σε μελανια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, lector είπε

 για να βγαλει αυτο το μηχανημα 40000 σελιδες θα χρειαστει δυο χιλιαρικα σε μελανια. 

Αυτό είναι όλο το ζουμί, όχι ο αριθμός των σελίδων που θα εκτυπωθεί με επιτυχία. Τους στοιχίζει 0,20€ το κάθε μελάνι και το πουλάνε 20€ 🤨. Και πάλι καλά δηλαδή, γιατί θα μπορούσε να τους στοιχίζει 0,10€ και να το πουλάνε 40€ 😒

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...