Προς το περιεχόμενο

Αγορά Πολυμηχανήματος για οικιακή χρήση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, είμαι στην διαδικασία αγοράς ενός νέου πολυμηχανήματος για οικιακή χρήση, οι ανάγκες εκτύπωσης είναι απο 20 εως 50 σελίδες το μηνά (όπως καταλαβαίνεται δεν είναι μεγάλες). Καταλήγω σε inkjet γιατί θέλω και έγχρωμη εκτύπωση και οτιδήποτε άλλο (laser, tank) ξεφεύγει αρκετά απο το budget. Απο την έρευνα που έκανα μόνος μου κατέληξα σε κάποιες επιλογές της Canon απο οτι είδα έχει σχετικά φθηνά original μελάνια και αρκετά συμβατά. Τα μηχανήματα που κοιτάω είναι αυτά :

α) Το φθηνότερο χωρίς αυτόματο τροφοδότη που θα ήθελα ιδανικά : https://www.skroutz.gr/s/35436728/Canon-Pixma-TS5353A-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

β) Με αυτόματο τροφοδότη (αυτό είναι το επικρατέστερο απο αυτά που είδα) : https://www.skroutz.gr/s/35462050/Canon-Pixma-TS7451a-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html 

γ) Η ακριβότερη πρόταση (υπάρχει λόγος να δώσω παραπάνω χρήματα για αυτό;) https://www.skroutz.gr/s/10023425/Canon-Maxify-MB2150-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

Οι canon πως τα πάνε απο αξιοπιστία, ποιότητα κατασκευής κτλ. θεωρούνται "καλά" μηχανήματα;

Εννοείτε οποιαδήποτε άλλη πρόταση απο τους πιο έμπειρους που να λαμβάνει υπόψη το κόστος των αναλωσίμων και την αξιοπιστία καλοδεχούμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 20-50 σελίδες το μήνα, εγώ προσωπικά δεν θα προτιμούσα τον maxify, παρόλο που ο φίλος highpriest έχει απόλυτο δίκιο σε όσα λέει, για ένα και μόνο λόγο: η τιμή του. Με σχεδόν 160€ είτε

α) δίνεις κάτι παραπάνω και παίρνεις ink tank. Έχεις έτσι περίπου την ίδια ποιότητα κατασκευής, απαιτούνται και πάλι συχνές εκτυπώσεις, ΑΛΛΑ ησυχάζεις μια και καλή από μελάνια είτε

β) αγοράζεις τον Canon Pixma TS5353A, ισχύει ότι και στην προηγούμενη περίπτωση, μόνο που προς το παρόν πρέπει να πληρώνεις σε μελάνια ό,τι κέρδισες στην αγορά εκτυπωτή, τουλάχιστον μέχρι να εμφανιστούν συμβατά της ανθρωπιάς. Με μια πρόχειρη ματιά δεν είδα να πολυκυκλοφορούν είτε

γ) αγοράζεις κάποιον αντίστοιχο με τον Canon Pixma TS5353A, για τον οποίο να κυκλοφορούν ποιοτικά συμβατά.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgeole είπε

Για 20-50 σελίδες το μήνα, εγώ προσωπικά δεν θα προτιμούσα τον maxify, παρόλο που ο φίλος highpriest έχει απόλυτο δίκιο σε όσα λέει, για ένα και μόνο λόγο: η τιμή του. Με σχεδόν 160€ είτε

α) δίνεις κάτι παραπάνω και παίρνεις ink tank. Έχεις έτσι περίπου την ίδια ποιότητα κατασκευής, απαιτούνται και πάλι συχνές εκτυπώσεις, ΑΛΛΑ ησυχάζεις μια και καλή από μελάνια είτε

 

Λογική σκέψη. Αλλά νομίζω πως με 160 ευρώ παίρνεις έναν απολύτως βασικό ink tank μονής όψης και αργό, ενώ ο Maxify έχει κάποιους ωραίους αυτοματισμούς και features όπως duplex print, adf σαρωτή, Wifi κλπ που για να τα βρεις σε ink tank ξεφεύγεις απο αυτή την τιμή.

 

13 λεπτά πριν, georgeole είπε

 

β) αγοράζεις τον Canon Pixma TS5353A, ισχύει ότι και στην προηγούμενη περίπτωση, μόνο που προς το παρόν πρέπει να πληρώνεις σε μελάνια ό,τι κέρδισες στην αγορά εκτυπωτή, τουλάχιστον μέχρι να εμφανιστούν συμβατά της ανθρωπιάς. Με μια πρόχειρη ματιά δεν είδα να πολυκυκλοφορούν είτε

γ) αγοράζεις κάποιον αντίστοιχο με τον Canon Pixma TS5353A, για τον οποίο να κυκλοφορούν ποιοτικά συμβατά.

αν θέλει να βάζει συμβατά, ξεχνάει τους δύο παραπάνω. Δεν συμφέρει. Μόνο γνήσια σε αυτούς (για πολλούς λόγους)

Ας πάει σε αντίστοιχους HP. Πιο εύκολοι στα συμβατά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, highpriest είπε

Αλλά νομίζω πως με 160 ευρώ παίρνεις έναν απολύτως βασικό ink tank μονής όψης και αργό, ενώ ο Maxify έχει κάποιους ωραίους αυτοματισμούς και features όπως duplex print, adf σαρωτή, Wifi κλπ που για να τα βρεις σε ink tank ξεφεύγεις απο αυτή την τιμή.

Αν ο φίλος thanasispet τα χρειάζεται αυτά τα στοιχεία και εσύ γνωρίζεις ότι το maxify είναι αξιόπιστο, δεν λέει κανείς όχι. Διαφορετικά, επιμένω: ας δώσει κάτι παραπάνω να γλιτώσει από τον βραχνά των μελανιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως τα extra features αυτά τα θέλω και οι τιμές για αντίστοιχο ink tank μηχάνημα ξεφεύγουν πολύ. Άλλη πρόταση με αυτά τα features σε αυτό το εύρος τιμής με οικονομικότερα αναλώσιμα υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αν ο φίλος thanasispet τα χρειάζεται αυτά τα στοιχεία και εσύ γνωρίζεις ότι το maxify είναι αξιόπιστο, δεν λέει κανείς όχι. Διαφορετικά, επιμένω: ας δώσει κάτι παραπάνω να γλιτώσει από τον βραχνά των μελανιών.

To maxify έχει το εξής καλό: Συμβατά που δουλεύουν σωστά.

Τα άλλα δύο όχι. Γενικά όσοι canon παίρνουν 2 μελανοκεφαλές, παρουσιάζουν συχνά πυκνά θεματάκια με τα συμβατά.

Αντίθετα, αυτό συμβαίνει σε όσους HP παίρνουν 4 ή 5 μελάνια.

Οπότε αν θες εκτυπωτή με 2 μελάνοκεφαλές για να δουλεύεις και συμβατά, τότε HP.

Αν πάλι θέλεις με 4 ή 5 ή 6 μελάνια πάνω στην κεφαλή του εκτυπωτή, τότε Canon ή Epson.

4 λεπτά πριν, thanasispet είπε

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως τα extra features αυτά τα θέλω και οι τιμές για αντίστοιχο ink tank μηχάνημα ξεφεύγουν πολύ. Άλλη πρόταση με αυτά τα features σε αυτό το εύρος τιμής με οικονομικότερα αναλώσιμα υπάρχει;

Το maxify είναι απο αυτούς με τα φτηνότερα αναλώσιμα και είναι γενικά αξιόπιστο μηχανάνημα. 

Αλλά ξαναλέω, πρέπει να τον χρησιμοποιείς συχνά. Το να δίνεις 20 σελίδες τον μήνα δεν πειράζει, αρκεί να μην είναι 20 σελίδες σήμερα και ξανα άλλες 20 μετά απο 30 μέρες. Αν εκτυπώνεις μια φορά τις 5 μέρες ή την βδομάδα, έστω και μια σελίδα με όλα τα χρώματα, είσαι οκ.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanasispet είπε

Ευχαριστώ, θα το δώ, εντωμεταξύ ο maxify είχε παίξει σε προσφορά πριν 10 μέρες στα 119€ στον Κωτσόβολο αλλά δυστυχώς δεν την πρόλαβα 

Μη στενοχωριέσαι, τα λεφτά χάνονται, οι ευκαιρίες δεν χάνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει και για τα 3 που ανέφερα η για κάποιο συγκεκριμένα; Και πόσο πιθανό είναι να συμβεί, είναι συχνή βλάβη η απλά μπορεί να συμβεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thanasispet είπε

Αυτό ισχύει και για τα 3 που ανέφερα η για κάποιο συγκεκριμένα; Και πόσο πιθανό είναι να συμβεί, είναι συχνή βλάβη η απλά μπορεί να συμβεί;

Σε οποιονδήποτε οικιακό εκτυπωτή με μελάνια κάτω των 150-200 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thanasispet είπε

Αυτό ισχύει και για τα 3 που ανέφερα η για κάποιο συγκεκριμένα; Και πόσο πιθανό είναι να συμβεί, είναι συχνή βλάβη η απλά μπορεί να συμβεί;

Ισχυει οπως ειπε ο highpriest για οποιονδηποτε φτηνο οικιακο inkjet, και το αν και ποτε θα σου συμβει ειναι καθαρα τυχαιο. Το μοναδικο που μπορεις να κανεις για να το επιβραδυνεις ειναι να μην αφηνεις πολυ καιρο το μηχανημα αδουλευτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αλλάξει αρκετούς εκτυπωτές στα αρκετά χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα.Την καλύτερη εμπειρία την είχα με Canon αλλά ήταν πολύ ακριβό μηχάνημα , δεν ξέρω αν τα πιο οικονομικά μοντέλα είναι εξίσου αξιόπιστα.

Πάντως σε inject προσωπική μου εκτίμηση είναι να αποφύγεις τα συμβατικά οικονομικά μελάνια , το ξέρω ότι η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη αλλά αν κάνεις νορμάλ χρήση χωρίς να τον αφήνεις καιρό χωρίς εκτύπωση δεν θα έχεις πρόβλημα.

Βλέποντας τις τιμές πάντως αυτόν τον καιρό στους εκτυπωτές θεωρώ ότι είναι κακή χρονική στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Έχω αλλάξει αρκετούς εκτυπωτές στα αρκετά χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα.Την καλύτερη εμπειρία την είχα με Canon αλλά ήταν πολύ ακριβό μηχάνημα , δεν ξέρω αν τα πιο οικονομικά μοντέλα είναι εξίσου αξιόπιστα.

Πάντως σε inject προσωπική μου εκτίμηση είναι να αποφύγεις τα συμβατικά οικονομικά μελάνια , το ξέρω ότι η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη αλλά αν κάνεις νορμάλ χρήση χωρίς να τον αφήνεις καιρό χωρίς εκτύπωση δεν θα έχεις πρόβλημα.

Βλέποντας τις τιμές πάντως αυτόν τον καιρό στους εκτυπωτές θεωρώ ότι είναι κακή χρονική στιγμή.

Είναι κοινό "μυστικό" ότι η πληρωμή μελανιών σε inkject αποτελεί ένοπλη ληστεία. Τα συμβατά οικονομικά μελάνια όντως δεν αποτελούν λύση πολλές φορές. Ή πας σε ink tank ή σε laser ή υποτάσσεσαι στη μοίρα σου και παραγγέλνεις μαζί με τον απλό inkject και ένα πακετάκι χαρτομάντιλα...

Όσο για τα οικονομικά μοντέλα, μην το πολυσυζητάς. Αν σου βγει σκυλί ένα τέτοιο, κάνεις το σταυρό σου και με τα δύο χέρια. Αν όχι, τότε αποτελείς μέλος της μεγάλης πλειοψηφίας και: α) αν έχει βγάλει τα λεφτά του, πας ευχαριστημένος στο επόμενο μηχάνημα, β) αν δεν έχει κάνει απόσβεση, τότε... πας στο επόμενο μηχάνημα, ελπίζοντας να κάνει εκείνο απόσβεση και να σε αφήσει ευχαριστημένο.

Προσωπικά τρέμω τη στιγμή που θα μου αφήσει χρόνους ο μονόχρωμος laser που έχω στο σπίτι και που τυπώνει πάμφθηνα εδώ και 12-13 χρόνια χιλιάδες σελίδες κάθε χρόνο.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...