Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ανεμιστήρα


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/5/2022 στις 10:40 ΠΜ, mr.Vox είπε

Ο δικός μου οροφής σχεδόν δεκαετίας τώρα τα έφαγε μάλλον τα ψωμιά του. Όχι ακριβώς αλλά μάλλον για να μην ψάχνομαι θέλει αλλαγή. Τι εννοώ δουλεύει κανονικά ως ανεμιστήρας αλλά όταν ανάβεις το φως αρχίζει τα κουλά. Σταματάει, κόβει ταχύτητα, αναβοσβήνει το φως και τέτοια.

Ως σκέτο φωτιστικό πάλι δουλεύει. Δοκίμασα με διάφορες λάμπες τα ίδια. Διάβασα περί πλακετών σε ένα άλλο site αλλά δεν νομίζω τώρα να αξίζει να ασχοληθώ. Είναι τηλεχειριζόμενος. Βλέπω ότι οι τιμές έχουν πάρει την ανηφόρα και κάτι αξιοπρεπές χτυπάει το 200άρι πλέον χώρια η εγκατάσταση.

Αυτοί οι Westighouse που λένε πάλι Κινεζιές πρέπει να είναι αφού αν προσέξουμε καλά σε κάποια μοντέλα μόνο η στάμπα της μάρκας αλλάζει και είναι υπερτιμημένοι. H Westinghouse που ξέραμε έχει βάλει λουκέτο εδώ και χρόνια και μάλλον υπάρχει μόνο το σήμα.

Fiat είναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, giopa62 είπε

Fiat είναι ;

Primo. Θα τον φτιάξω. Δεν λέει για ένα ρυθμιστή τάσης πως το λένε να τον πετάξω. 10 χρόνια δεν είναι και λίγα. Αν όχι 10 σίγουρα 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.geminiair.gr/index.php?route=product/product&product_id=70
 

Γι αυτό έχει κανένας άποψη; Είδα σε μια καφετέρια το μεγαλύτερο και εντυπωσιάστηκα! Σχεδόν σα να είχε aircondition. Με 150w η κατανάλωση ρεύματος είναι όσο δυο λάμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μεχρι τους 30-31 βαθμους παλευεται με ανεμιστηρα. μετα ο ανεμιστηρας σπρωχνει ζεστο αερα και δεν γινεται τιποτα. το κλιματιστικο ειναι μονοδρομος στις μεγαλες ζεστες οπως και μονοδρομος ειναι το καλοριφερ τον χειμωνα. το να παλευουν μερικοι το καλοκαιρι με καυσωνα να δροσιστουν με ανεμιστηρες και τον χειμωνα να ζεσταθουν με κλειστο το καλοριφερ με κατι σομπες τουρκικες μου θυμιζει το κοριτσακι με τα σπιρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, satyllas είπε

https://www.geminiair.gr/index.php?route=product/product&product_id=70
 

Γι αυτό έχει κανένας άποψη; Είδα σε μια καφετέρια το μεγαλύτερο και εντυπωσιάστηκα! Σχεδόν σα να είχε aircondition. Με 150w η κατανάλωση ρεύματος είναι όσο δυο λάμπες.

1ον Είναι περίπου όσο 15 λάμπες led για ένα κανονικό δωμάτιο.

2ον Το ότι εντυπωσιάστηκες από το "μεγάλο" δεν σημαίνει υποχρεωτικά πως θα μείνεις ευχαριστημένος από το "μικρό".

3ον Δεν αναφέρεται κάπου η ενέργεια που καταναλώνεται για παγοκύστες/πάγο.

4ον Η υγρασία που θα βγάλει δεν είναι καλό χαρακτηριστικό στον κλειστό χώρο ενός διαμερίσματος.

5ον Ένα 12αρι a/c που έχω, όταν πιάσει θερμοκρασία, καίει περίπου 250W. Μέχρι να πιάσει θερμοκρασία καίει περίπου 500. Το αποτέλεσμα όμως καμία σχέση με cooler.

Συμπέρασμα..

"Κράτα μικρό καλάθι" προς  "Άστο καλύτερα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, Doubt said:

5ον Ένα 12αρι a/c που έχω, όταν πιάσει θερμοκρασία, καίει περίπου 250W. Μέχρι να πιάσει θερμοκρασία καίει περίπου 500. Το αποτέλεσμα όμως καμία σχέση με cooler.

Κι ένα 9αρι σε υπνοδωμάτιο μπορεί να πέσει και στα 150-180w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, satyllas είπε

https://www.geminiair.gr/index.php?route=product/product&product_id=70
 

Γι αυτό έχει κανένας άποψη; Είδα σε μια καφετέρια το μεγαλύτερο και εντυπωσιάστηκα! Σχεδόν σα να είχε aircondition. Με 150w η κατανάλωση ρεύματος είναι όσο δυο λάμπες.

Μακριά μαζεύουν μούχλα και δεν κάνουν για το κλίμα μας. Είχαν κυκλοφορήσει παλιά πολύ αλλά εξαφανίστηκαν

3 ώρες πριν, james9tito είπε

Εσεις που έχετε ανεμιστήρα οροφής περίπου πόσα watt να κοιταξω για να μην ειναι ψοφιος? Κατι primo που βλεπω ειναι ~60W

Το. Θέμα είναι να είναι ποιοτικό το μοτέρ και να κρατήσει στον χρόνο. Τα 60 watt καλά είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες πήγα από τα λεροι και πήρα τον inspire tivano. Ανεμιστήρα οροφης. Είχε και 30 ευρώ έκπτωση για όσους είναι μέλη. Όταν θα γίνει η εγκατάσταση θα σας ενημερώσω για το πως είναι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, εγώ θα πω μπράβο που την παλεύεις με ανεμιστήρα. Δυστυχώς, όπως έγραψαν και άλλοι ο ανεμιστήρας δεν κάνει απολύτως τίποτα στην βαριά ζέστη (30+ βαθμούς κελσίου) διότι απλώς τραβάει ζεστό αέρα και στον πετάει πάνω σου. Μια τρύπα στο νερό. Για 'μένα κλιματιστικό και άγιος ο Θεός που λένε. Χρόνια τώρα το δουλεύω στους 25 βαθμούς την ημέρα και το βράδυ στον ύπνο γύρω στους 27. Και εννοείται το κλιματιστικό είναι σε άλλο χώρο από αυτόν που κοιμάμαι για να αποφευχθούν ψύξεις και γενικά κρυώματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα κανει πολύ ζέστη θα ανοίξω και το ερκοντίσιον. Το θέλω για δωμάτιο και επίσης ειμαι σε εναν χώρο που σε μελλοντικά θα φύγω οπότε δεν είχα την πολυτέλεια για ερκοντίσιον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Πάντως, εγώ θα πω μπράβο που την παλεύεις με ανεμιστήρα. Δυστυχώς, όπως έγραψαν και άλλοι ο ανεμιστήρας δεν κάνει απολύτως τίποτα στην βαριά ζέστη (30+ βαθμούς κελσίου) διότι απλώς τραβάει ζεστό αέρα και στον πετάει πάνω σου. Μια τρύπα στο νερό. Για 'μένα κλιματιστικό και άγιος ο Θεός που λένε. Χρόνια τώρα το δουλεύω στους 25 βαθμούς την ημέρα και το βράδυ στον ύπνο γύρω στους 27. Και εννοείται το κλιματιστικό είναι σε άλλο χώρο από αυτόν που κοιμάμαι για να αποφευχθούν ψύξεις και γενικά κρυώματα. 

Χωρίς υπερβολή, γυρίζουμε 30 χρόνια πίσω.

Για μένα, ένας φθηνός ανεμιστήρας που θα βοηθήσει ώστε αντί για 1500 ώρες a/c (σαιζόν, Αθήνα) να ανάψει για 1200, αρκεί.

Επενδύσεις του στυλ ανεμιστήρας οροφής των 120€ είναι αναχρονιστικές και αναποτελεσματικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον μερικοι δεν εχετε καταλαβει τη διαφορα στο κοστος χρησης ενος ac φετος vs περυσι. Ναι δεν ειναι λυση ο ανεμιστηρας οροφης για να βγαλεις καυσωνα 40 βαθμων σε μια τσιμεντουπολη αλλα αν μπορεις να γλυτωσεις καποιες ωρες χωρις ac, ειναι κερδος στην τσεπη μακροπροθεσμα ακομα και με κοστος ανεμιστηρα ~100€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgevr είπε

Το skroutz κόβει τα περισσότερα αρνητικά σχόλια οπότε διαβάστε τα αλλά μην τα λάβετε και σοβαρά υπόψη σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...