Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ανεμιστήρα


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά ήταν κάπως ακριβοί αλλά όχι απαγορευτικό το ποσό αγοράς. Ίσως το ένα τέταρτο ενός βασικού μισθού. Είχαν καλό μοτέρ και πολλοί από αυτούς λειτουργούν και σήμερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Συζητουσα με εναν γνωστό μου, και μου θυμησε οτι 'στη δεκαετια του 80 (οχι και τοσο παλια), ο ανεμιστηρας ηταν ειδος πολυτελειας, δεν υπηρχε στα περισσοτερα σπιτια'!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τουλαχιστον σημερα, ευκολα και φθηνα, μπορουμε να εχουμε οσους ανεμιστηρες θελουμε στα σπιτια μας.

Αν ζούσε σε καλύβα μπορεί.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...

22 ώρες πριν, mindreader είπε

Συζητουσα με εναν γνωστό μου, και μου θυμησε οτι 'στη δεκαετια του 80 (οχι και τοσο παλια), ο ανεμιστηρας ηταν ειδος πολυτελειας, δεν υπηρχε στα περισσοτερα σπιτια'!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τουλαχιστον σημερα, ευκολα και φθηνα, μπορουμε να εχουμε οσους ανεμιστηρες θελουμε στα σπιτια μας.

 

thank-you-to-all-my-fans-v0-ay5mdcf5onta1.png

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, mr.Vox said:

Πραγματικά ήταν κάπως ακριβοί αλλά όχι απαγορευτικό το ποσό αγοράς. Ίσως το ένα τέταρτο ενός βασικού μισθού. Είχαν καλό μοτέρ και πολλοί από αυτούς λειτουργούν και σήμερα

Εγω παντως, θυμαμαι σε σπιτια, ανεμιστηρες, στη χαση και στη φεξη....ενας καθε 5 σπιτια στα οποια τυχαινε να βρεθω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται πως δεκαετία 70 (δεν πάω πιο παλιά) και αρχές 80 οι ανεμιστήρες δεν ήταν τόσο διαδεδομένοι. Το κόστος ήταν ο ένας λόγος (να θυμίσω, ότι μιλάμε για εποχές με μία τηλεόραση στα περισσότερα σπίτια, ένα αυτοκίνητο κι ένα τηλέφωνο σε κεντρικό σημείο του σπιτιού) και η κατάσταση του κλίματος (που απείχε παρασάγγας από τη σημερινή) ο δεύτερος.

Για όσους δεν θυμούνται υπήρχαν ακόμα οι 4 εποχές. Η άμμος από την Αφρική παρέμενε κυρίως στη Σαχάρα. Και το καλοκαίρι ναι μεν είχε ζέστη αλλά όχι τόσο πολύ και σίγουρα όχι αυτή την αίσθηση. Τότε ίδρωνες, δρόσιζε λίγο το βραδάκι, όλα καλά. Δεν είναι σαν και τώρα που με το που θα ιδρώσεις λίγο σιχαίνεσαι τον εαυτό σου αφού αρχίζεις να...κολλάς και ψάχνεις για μπανιέρα.

Γι αυτό άλλωστε και ο καύσωνας του ΄87 έπιασε πολύ κόσμο απροετοίμαστο (όπου οι θερμοκρασίες του δεν απέχουν πολύ από ότι βιώνουμε το τελευταίο διάστημα)

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...