Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ανεμιστήρα


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, sdikr είπε

Αυτό είναι εύκολο,  συνήθως το λένε, αν όχι,  τότε κάτι που λέει πάνω απο 3 ταχύτητες  ή λένε κατανάλωση κάτω απο 20  (με πάνω απο 3 ταχύτητες)

Εγώ δεν θυμάμαι να το γράφει κάπου όταν έψαχνα για τον δικό μου ανεμιστήρα. Θα το έχω υπόψη μελλοντικά αυτό με τις ταχύτητες, οι περισσότεροι με τρεις είναι όπως κι αυτός που έχω τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, Basilhs23___ said:

Εγώ δεν θυμάμαι να το γράφει κάπου όταν έψαχνα για τον δικό μου ανεμιστήρα. Θα το έχω υπόψη μελλοντικά αυτό με τις ταχύτητες, οι περισσότεροι με τρεις είναι όπως κι αυτός που έχω τώρα. 

Πάντα μπορείς να το κάνεις ποστ σε φόρουμ για παραπάνω πληροφορίες  (thanks stelakis)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πάρει εναν μεταλλικό IZZY απο τον Σκλαβενίτη  με λιγότερο απο 50€ που είναι εξαιρετικός. Το μόνο «πρόβλημα» ας πούμε είναι οτι είναι πολυ δυνατός. Δηλαδή στη χαμηλότερη σκάλα πρέπει να τον έχεις τουλάχιστον 3 μέτρα μακρυά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την προηγούμενη εβδομάδα καθόμουν και έψαχνα βάσει θορύβου πρώτα και μετά απόδοσης. Ο καθένας με το μακρύ του και το κοντό του σχετικά με τον θόρυβο κυρίως, οπότε πήρα έναν πανηγυριτζίδικο μάρκας sencor 40w από το eshop που λειτουργεί σχετικά αθόρυβα (δε μέτρησα db βέβαια) δεν είναι δαπέδου, δεν τρίζει και δεν "περπατάει" (να φεύγει απ΄τη θέση του δηλαδή) στα 28.40 ευρώ και όσο κρατήσει. Έχω ac στο σπίτι αλλά τα παιδιά μου έχουν μάθει με το αεράκι να τους φυσάει...

Επεξ/σία από Makis38
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, G.bar είπε

Έχουμε πάρει εναν μεταλλικό IZZY απο τον Σκλαβενίτη  με λιγότερο απο 50€ που είναι εξαιρετικός. Το μόνο «πρόβλημα» ας πούμε είναι οτι είναι πολυ δυνατός. Δηλαδή στη χαμηλότερη σκάλα πρέπει να τον έχεις τουλάχιστον 3 μέτρα μακρυά. 

Άρα σίγουρα δεν είναι εξαιρετικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα είναι το μοτέρ του ανεμιστήρα που θ' αγοράζεις να είναι δυνατό και να μην ζορίζεται/ζεσταίνεται. Διαφορετικά θα σου κάνει το δωμάτιο έξτρα ζεστό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2023 στις 10:52 ΠΜ, andreas1gr είπε

Άρα σίγουρα δεν είναι εξαιρετικός...

Προφανώς είναι υποκειμενικά αυτά, για αυτό  και κάποιος ζητάει γνώμη σε φόρουμ που συμμετέχουν πολλοί. 
Ειχαμε πάρει και εναν σούπερ ντουπερ με τηλεκοντρόλ, με αθόρυβη λειτουργία και φοβερό design και δεν φύσαγε ούτε χαρτοπετσέτα. Μπορει να μην έκανε δουλειά αλλα ήταν όντως αθόρυβος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια ειναι η γνωμη σας για τη χρησιμοτητα ενος ανεμιστηρα δαπεδου, σε δωματιο σπιτιου, με εναλλακτικη να μην υπαρχει καθολου ανεμιστηρας;
Αν το βαζεις και σε χτυπαει και σου ριχνει τον αερα, ιδρωνεις το ιδιο σε σχεση με το αν δεν τον ειχες;

-----

Εψαξα να δω και ποσο καινε, σε τυπου 'boxed', τετραγωνισμενο πλαισιο που κοιταζω, γυρω στα 40 watt, φανταζομαι στην πιο δυνατη σκαλα; Τα watt μετρανε, στις αποφασεις μας!

----

On 25/05/2022 at 16:13, Jastonas said:

Είδαμε τους λογαριασμούς ΔΕΗ και δεν νομίζω (σίγουρα όχι δηλαδή) να βγει με A/C φέτος το καλοκαίρι.

 

Ποσο δικιο εχεις!!!!!!!!!!!!!!!

----

Εχει δοκιμασει κανεις να κοιμηθει, αφηνοντας τον ανεμιστηρα να τον χτυπα με τον αερα ολο το βραδυ; Πως πηγε;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mindreader said:

Εχει δοκιμασει κανεις να κοιμηθει, αφηνοντας τον ανεμιστηρα να τον χτυπα με τον αερα ολο το βραδυ; Πως πηγε;

Μονοκόμματα απο το πιάσιμο 😋

Θέλει να γυρνάει ο ανεμιστήρας για να μην πιαστείς, ανάλογα την θερμοκρασία που έχει το δωμάτιο θα αντέχεται ή όχι,  εγώ πάνω απο 29 βαθμους δεν αντέχω με ανεμιστήρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

18 με 20 ευρώ στον Σκλαβενίτη. Εκτός αν λόγω των ημερών ανέβασε τις τιμές. Μην δίνεις παραπάνω. Ίδιοι είναι όλοι αυτοί. Υπάρχουν και καλύτερα μοντέλα. βέβαια.

Αν πατήσεις το κουμπί louvre ο αέρας διαχέεται. Μάλιστα κάποιοι έχουν χρονοδιακόπτη για 120 λεπτά και κάποιοι άλλοι 60. Πάρε αυτόν με τα 120 αν υπάρχει. Είναι καλύτεροι οι box από τους άλλους. Δεν κάνουν θόρυβο. Έχω κοιμηθεί άπειρες φορές και έχω δοκιμάσει πολλούς ανεμιστήρες. 

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

18 με 20 ευρώ στον Σκλαβενίτη. Εκτός αν λόγω των ημερών ανέβασε τις τιμές. Μην δίνεις παραπάνω. Ίδιοι είναι όλοι αυτοί.

Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω…

Και εγώ μέχρι τώρα με ανεμιστήρες των 20 ευρώ ήμουν…

Αλλά δεν συγκρίνονται με τους πιο ακριβούς…

Αυτοί τον 20 ευρώ το πολύ να βγάλουν 2 καλοκαίρια… στο τρίτο καλοκαίρι σταματάνε και πρέπει να περιστρέψεις την προπέλα για να ξεκινήσουν…

Επίσης ορισμένοι είναι απίστευτα θορυβώδεις ακόμα και στην πρώτη σκάλα και χωρίς να βγάζουν ανάλογη με τον θόρυβο ποσότητα αέρα…

Πχ έχω έναν τώρα που αν είσαι σε ήσυχο δωμάτιο με τον ανεμιστήρα δεν τον αντέχεις ούτε για μισή ώρα από τον θόρυβο γιατί κάνει σαν ελικόπτερο (όχι εξαιτίας του κινητήρα αλλά του πτερυγίου…)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω…

Και εγώ μέχρι τώρα με ανεμιστήρες των 20 ευρώ ήμουν…

Αλλά δεν συγκρίνονται με τους πιο ακριβούς…

Αυτοί τον 20 ευρώ το πολύ να βγάλουν 2 καλοκαίρια… στο τρίτο καλοκαίρι σταματάνε και πρέπει να περιστρέψεις την προπέλα για να ξεκινήσουν…

Επίσης ορισμένοι είναι απίστευτα θορυβώδεις ακόμα και στην πρώτη σκάλα και χωρίς να βγάζουν ανάλογη με τον θόρυβο ποσότητα αέρα…

Πχ έχω έναν τώρα που αν είσαι σε ήσυχο δωμάτιο με τον ανεμιστήρα δεν τον αντέχεις ούτε για μισή ώρα από τον θόρυβο γιατί κάνει σαν ελικόπτερο (όχι εξαιτίας του κινητήρα αλλά του πτερυγίου…)

Κοιμάμαι συνήθως με κλιματιστικό. Δεν κρατάνε δύο χρόνια. Εξαρτάται τι μοτέρ φοράνε. Συνήθως είναι τα ίδια. Η στάμπα της μάρκας απέξω αλλάζει Αν βρεις εσύ με εγγυημένο καλό μοτέρ δηλαδή τον ανοίξεις και είσαι σίγουρος. Να μας το πεις 

Αγόρασα έναν από το Καυκα 45 ευρώ και έναν από τον Σκλαβενίτη στα 18 ευρώ. Ακριβώς οι ίδιοι. Το μόνο που άλλαζε ήταν η μάρκα.  

Αν βρεις από τους παλιούς Ιαπωνεζικους πάρε. 

 Είχε φέρει κάτι box καλούς το lidl πριν κάτι χρόνια.

Κάτι Rohnson, Morris, fu  United είναι πεταμένα λεφτά. Χαλάνε τα μοτέρ.

Είχα πάρει έναν. Singer. Πάει και αυτός. Μου τον άλλαξαν τρεις φορές εντός εγγυήσεως. Μετά κουράστηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω έναν ανεμιστήρα για χρήση μόνο βραδινή όταν κοιμάμαι.

Θα ήταν καλύτερα έναν ανεμιστήρας-πύργος ή ένας κλασικός; Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μην κάνει θόρυβο.

Budget μέχρι 70-80 ευρώ. Υπάρχει καμιά πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πάρει 2 από αυτόν, υπερευχαριστημένος. Αθόρυβος στις πρώτες 2 σκάλες. Το μόνο κακό ειναι οτι οταν πατας το κουμπί για ρύθμιση κάνει αρκετό θόρυβο η ηχητική ένδειξη.
https://www.skroutz.gr/s/29100776/Xiaomi-Smartmi-Standing-Fan-2-Ανεμιστήρας-Ορθοστάτης-15W-Διαμέτρου-35cm.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...