Προς το περιεχόμενο

Στα 4 λεπτά την ώρα οι διαφημίσεις του νέου συνδρομητικού πακέτου του Disney+


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Για εσένα είναι ελάσσων. Δηλαδή άμα έγραφες ότι όποιος κατεβάζει πειρατικά είναι δολοφόνος ή βιαστής αντί για κλέφτης, πάλι ελάσσων θα ήταν; 

Kαταλαβαίνεις ότι η πειρατεία είναι morally ambiguous ενώ η κλοπή όχι? Οπότε το να τα συγχέεις είναι μείζων. 

Μην ρίχνεις το επίπεδο επειδή έγραψες κάτι που δεν μπορείς να το υποστηρίξεις… το κάνεις πολύ τώρα τελευταία και έχω την εντύπωση πως έχασες λίγο από την “λάμψη” των πρώτων χρόνων… 

Αν θέλεις να επικεντρωθείς στο επιχείρημα, δεν είναι κλοπή αλλά πνευματική καταπάτηση και νιώθεις και περήφανος για αυτό, εγώ σε κανέναν δεν χαλάω χατήρι, δεν εκτίθωμαι εγώ εξάλλου…

ΥΓ μπορεί να επιχειρηματολογήσεις και με την ορθογραφία αν θες… χατίρια εγώ δεν χαλάω…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Μην ρίχνεις το επίπεδο επειδή έγραψες κάτι που δεν μπορείς να το υποστηρίξεις… το κάνει πολύ τώρα τελευταία και έχω την εντύπωση πουά έχασες λίγο από την λάμψη των πρώτων χρόνων… 

Αν θέλεις να επικεντρωθείς στο επιχείρημα δεν είναι κλοπή αλλά πνευματική καταπάτηση και νιώθεις και περήφανος για αυτό, εγώ πέσω σε κανέναν δεν χαλάω χατήρι, εγώ εκτίθεμαι…

ΥΓ μπορεί να επιχειρηματολογήσεις και με την ορθογραφία αν θες… χατίρια εγώ δεν χαλάω…

εγώ πάντως επειδή σας σέβομαι και σας εκτιμώ και τους δύο είδες

είπα δεν έχει σημασία για ποια κατηγορία σε κυνηγούν

σημασία έχει

έχεις να πληρώσεις τον λογαριασμό (πρόστιμο) για να μην πας φυλακή ή στην χειρότερη σε απελάσουν μόνιμα από την χώρα.

αυτά σκέφτηκε και ο φίλος μου στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ και πληρώνει (δεν είναι ο μόνος δυστυχώς που την έχει πατήσει)

γιατί όμορφα αυτά που λέμε για ανωνυμία στο διαδίκτυο αλλά αν ο "ρουφιάνος" είναι ο ISP το πράγμα δυσκολεύει...γιατί όσες περιπτώσεις γνωρίζω προσωπικά ο ISP τους έδωσε στην επιτροπή/οργανισμό για τα πνευματικά δικαιώματα και μετά ανέλαβε η δικηγορική εταιρεία κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μην ρίχνεις το επίπεδο επειδή έγραψες κάτι που δεν μπορείς να το υποστηρίξεις… το κάνεις πολύ τώρα τελευταία και έχω την εντύπωση πως έχασες λίγο από την “λάμψη” των πρώτων χρόνων… 

ΥΓ μπορεί να επιχειρηματολογήσεις και με την ορθογραφία αν θες… χατίρια εγώ δεν χαλάω…

Τι δεν μπορώ να υποστηρίξω? Αφού και μόνος σου παραδέχεσαι ότι όντως δεν είναι κλοπή!

 

Η ορθογραφία δεν αλλάζει το morality της πράξης, είτε την καταπάτηση την γράψη με η είτε με ι, ενώ η λέξη που χρησιμοποιείς για να την περιγράψεις το κάνει.

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ πάντως επειδή σας σέβομαι και σας εκτιμώ και τους δύο είδες

είπα δεν έχει σημασία για ποια κατηγορία σε κυνηγούν

σημασία έχει

έχεις να πληρώσεις τον λογαριασμό (πρόστιμο) για να μην πας φυλακή ή στην χειρότερη σε απελάσουν μόνιμα από την χώρα.

αυτά σκέφτηκε και ο φίλος μου στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ και πληρώνει (δεν είναι ο μόνος δυστυχώς που την έχει πατήσει)

γιατί όμορφα αυτά που λέμε για ανωνυμία στο διαδίκτυο αλλά αν ο "ρουφιάνος" είναι ο ISP το πράγμα δυσκολεύει...γιατί όσες περιπτώσεις γνωρίζω προσωπικά ο ISP τους έδωσε στην επιτροπή/οργανισμό για τα πνευματικά δικαιώματα και μετά ανέλαβε η δικηγορική εταιρεία κτλ.

Και στη γερμανία φουλ πάει η πειρατεία. Απλά δεν το κάνουν μέσω torrent ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τι δεν μπορώ να υποστηρίξω? Αφού και μόνος σου παραδέχεσαι ότι όντως δεν είναι κλοπή!

 

Η ορθογραφία δεν αλλάζει το morality της πράξης, είτε την καταπάτηση την γράψη με η είτε με ι, ενώ η λέξη που χρησιμοποιείς για να την περιγράψεις το κάνει.

Και στη γερμανία φουλ πάει η πειρατεία. Απλά δεν το κάνουν μέσω torrent ;) 

ρε συ καμία αντίρρηση

το πρόβλημα όμως που έχουν στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ κτλ είναι ότι εμπλέκεται άμεσα ο ISP με τις αρμόδιες αρχές άρα...δεν υπάρχει ανωνυμία μόλις εντοπίσει ότι έκανες κάτι το παράνομο σε δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

ρε συ καμία αντίρρηση

το πρόβλημα όμως που έχουν στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ κτλ είναι ότι εμπλέκεται άμεσα ο ISP με τις αρμόδιες αρχές άρα...δεν υπάρχει ανωνυμία μόλις εντοπίσει ότι έκανες κάτι το παράνομο σε δίνει.

Στη γερμανία απλά βλέπουν πειρατικά μέσω streaming. Και αυτό βέβαια απαγορεύεται, αλλά μάλλον λόγω δυσκολίας στον εντοπισμό τους, κανείς δεν έχει φάει προστιμό. Μόνο για κατέβασμα torrent τρώς καμπάνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Στη γερμανία απλά βλέπουν πειρατικά μέσω streaming. Και αυτό βέβαια απαγορεύεται, αλλά μάλλον λόγω δυσκολίας στον εντοπισμό τους, κανείς δεν έχει φάει προστιμό. Μόνο για κατέβασμα torrent τρώς καμπάνα

μπορούν και ξεγελούν τον ISP γιατί σου λέω εμπλέκεται στην υπόθεση αυτή

δεν είναι σαν τους δικούς μας που νίπτουν τα χείρας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/5/2022 στις 3:56 ΜΜ, Tsakalos! είπε

Υπαρχει ανθρωπος που ολοκληρωσε ταινια στο Σταρ???

Εγώ τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Τελείωσε βέβαια την επόμενη μέρα αλλά τι να κάνεις!! 🤣🤣

Επεξ/σία από Regulus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, VPoint είπε

To MUBI τι κόστος έχει; Υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους;

Δε γνωρίζω το μηνιαίο κόστος. Έχω κάνει ετήσια συνδρομή που ήταν σε προσφορά. Δεν υποστηρίζει ελληνικούς υπότιτλους.

 

5 ώρες πριν, ikorolis είπε

Συγνώμη αλλά δεν αξίζουν τα χρήματα τους καμία από τις δύο online streaming πλατφόρμες που προτείνεις.

Γνώμη σου και σεβαστή. Η δικιά μου γνώμη είναι ότι μόνο αυτές αξίζουν. Δε χρειάζεται παραπάνω ανάλυση.

 

3 ώρες πριν, prefuse είπε

To "δεν αξίζει τα χρηματά του το mubi" (και κατεπέκταση το ελληνικό cinobo) ειναι καθαρα προσωπική και λανθασμένη εκτίμηση γιατί προφανώς δεν σας ενδιαφέρει αυτό το είδος κινηματογράφου. Οι κινηματογραφικές επιλογές του mubi, ειναι εξαιρετικές για όσους σπουδάζουν κινηματογράφο ή ασχολούνται αρκετά, διαβάζουν, μελετάνε την τέχνη του κινηματογράφου, σε αντίθεση με το μέσο ορο, που συνήθως αναζητάει κάτι για να περάσει την ώρα του και να διασκεδάσει. Δεν υπαρχει τιποτα μεμπτό στην διασκέδαση μέσω του κινηματογράφου, εκτος απο το οτι τα σημερινά blockbuster με σουπερ ήρωες, έχουν μονοπωλήσει το ενδιαφέρον των εφήβων και εχουν καταβροχθίσει τον ποιοτικό εμπορικό κινηματογράφο. Γιαυτό και πολλοί ενήλικοι, παραπονιούνται για χαμηλή ποιότητα ταινιών σε πλατφόρμες οπως netflix, disney κτλ 

Αντιθέτως, κανενας συνδρομητής που τον ενδιαφέρει πραγματικά ο κινηματογράφος και αφιερωνει πολλές ώρες σε αυτον, δεν θα παραπονεθεί για τις επιλογές του mubi ή criterion channel. Φυσικά αυτα τα κανάλια απευθύνονται σε μια μικρή μερίδα, σε αντίθεση με τις μεγάλες streaming πλατφόρμες.

Ολόσωστος

 

Επεξ/σία από skoros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, unforgiven είπε

- Επενδύεις πολλά, βγάζεις πολλά, κερδίζεις πολλά. Έτσι πάει συνήθως. Κανένας δεν νομιμοποιείται να παίρνει δωρεάν και παράνομα κάτι που δεν του ανήκει.

- Οι συνδρομητικές υπηρεσίες δεν σου ζητάνε λεφτά. Όπως δεν σου ζητάει λεφτά πχ η Porsche. Πουλάει κάτι. Μπορείς να το αγοράσεις και το θέλεις; Το αγοράζεις. Δεν θα πάθες τίποτα αν δεν βλέπεις 10 σειρές την εβδομάδα.

- Σου έχω νέα: Όποιος βγάζει λιγότερα χρήματα από κάποιον άλλον, δεν μπορεί να έχει τα ίδια πράγματα. Απλό.

- Οι εταιρίες αυτές έχουν τεράστια έξοδα. Επομένως πρέπει να έχουν και τεράστια έσοδα.

- Το gaming στις κονσόλες σου προσφέρει πολλά παιχνίδια με συνδρομές. Ή επί πληρωμή. Ή δωρεάν και πληρώνεις dlc. 

- Όποιος τα θέλει όλα δωρεάν, ας σκεφτεί και τη δική του δουλειά. Αν ο πελάτης κλέβει γιατί έτσι γουστάρει. Από πού θα βγει ο μισθός του; 

- Πιο πάνω αναφέρθηκε η περίθαλψη ως παράδειγμα. Δεν είναι το ίδιο. Οι σειρές δεν αποτελούν βασικό αγαθό για τη ζωή του ανθρώπου. Ναι, πληρώνουμε παραπάνω για να νοσηλεύεται όποιος δεν έχει χρήματα ή για να έχουν φτηνό ρεύμα οι ευπαθείς ομάδες. Τα υπόλοιπα είναι είδη όχι απαραίτητα για την επιβίωση του ανθρώπου. Στο ξαναλέω. Δεν βγάζουμε όλοι τα ιδια λεφτά. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανέσεις και τα ίδια πράγματα. Δεν δικαιούσαι να παίρνεις πράγματα δωρεάν που δεν σου ανήκουν. Όσα λεφτά και να βγάζει αυτός που τα παρέχει. Όπως δεν μπορεί κάποιος πιο φτωχός από εσένα μα μπει σπίτι σου και να σου πάρει ό,τι του λείπει.

Και ελεγα δεν θα εμφανιστει ο ηθικος του θεματος.Μην ανησυχεις δεν νομιμοποιω την πειρατεια,προσπαθω να σου εξηγησω οτι η πειρατεια ειναι αλλη μια δικαιολογια για να κρατουν ψηλα τις τιμες και να ζητανε και αλλο...Επισης καταλαβαμε οτι πιστευεις σε μια κοινωνια που ο καθε ενας παιρνει αναλογα με αυτα που βγαζει και οχι με αυτα που αξιζει.Εχε υποψη σου ομως το εξης,ολες αυτες οι υπηρεσιες δεν απευθυνονται σε πλουσιους ουτε σε αυτους που βγαζουν πολλα λεφτα,ετσι για να ηρεμησουμε και λιγο.Στην μεσαια ταξη απευθυνονται και σε μεσαια εισοδηματα που ειναι και το 95% των συνδρομητων τους.Οσα λεφτα και να εχει καποιος,μια συνδρομη θα εχει οχι 10.Τωρα πως εχεις συνδυασει εσυ στο μυαλο σου οτι οποιος εχει λεφτα θα πρεπει να εχει και 200 συνδρομες επειδη θα εχει και απειρες ωρες για να τις ξοδευει,δεν μπορω να το καταλαβω.Δηλαδη δεν σου περναει απο το μυαλο πως ο μεσος ανθρωπος εχει συγκεκριμενο ελευθερο χρονο αρα και ωρες για να διαθεσει για ψυχαγωγια.Οσο για το gaming που λες τι σχεση εχουν οι επιλογες;Το θεμα ειναι ποιες απο αυτες ειναι τιμιες και αξιζουν τα λεφτα σου.Τα dlc?Οι συνδρομές;Ή λεω εγω τώρα ,ολοκληρωμένα παιχνίδια που τα πληρωνεις full price μια φορα και πρεπει να έχουν ολο το περιεχομενο μεσα;Τωρα εσυ αν θες να πετας λεφτα,κανε 50 συνδρομες,αγορασε 200 dlc και δινε και καθε μερα σε μικροσυναλλαγες.Αυτο δεν σε κανει σκεπτομενο ανθρωπο αλλα αμυαλο καταναλωτη που επειδη εχει λεφτα τα πεταει.Και μετα κακομαθαινουν οι εταιρειες και κανουν το αρμεγμα πρακτικη.

Επεξ/σία από auron12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καραμέλα με τα διαφυγόντα κέρδη έχει λιώσει πλέον... Όλοι έβγαλαν πολύ χρήμα τα τελευταία χρόνια και στην covid εποχή ακόμη περισσότερο. Απλά είναι άπληστοι και θέλουν κι άλλο...κι άλλο...κι άλλο.... Για αυτό κι ανεβάζουν διαρκώς τις τιμές και ξεκινάνε και τις διαφημίσεις.

Απλά οι παίχτες έγιναν περισσότεροι και τα κέρδη μειώθηκαν... Κι άρχισε η γνωστή κλάψα περί πειρατείας...

Ανοίγω ταβέρνα, πάει καλά, ανοίγει άλλος ένας απέναντι, άλλος ένα παραδίπλα.

Θα μοιραστεί η δουλειά και τα κέρδη. Δε γίνεται και οι 3 ταβέρνες να γεμίζουν .

Ούτε οι πελάτες κάθε μέρα να τρώνε έξω.

Πολύ απλό, χωρίς μαθηματικά

ΥΓ : Δυστυχώς ζούμε στην εποχή της ωραιοπάθειας (selfie) και της ευθυνοφοβίας (φταίνε διαρκώς οι άλλοι). Κι αυτά έχουν περάσει και στη αγορά και στην πολιτική.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2022 στις 4:07 ΜΜ, cosmo21 είπε

Ναι οκ  αλλα αυτο δεν ειναι σκεπτικο. Με τον ιδιο τροπο μπορεις να μετρησεις ποση ωρα χανεις στην τουαλετα, στην κινηση και στο ψαχνοντας τι θα δεις στο netflix. Δεν εχεις αδικο αλλα ποσα πραγματα εχεις κοψει γιατι τα υπολογισες οπως το παραπανω και κατεληξες οτι σου τρωνε την ζωη;

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Το να σου παίρνει 15 λεπτά να βρεις να παρκάρεις στο Παγκράτι είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να το αλλάξεις (αν δε θες να πληρώσεις ιδιωτικό parking με την ώρα) οπότε το ανέχεσαι αν μένεις εκεί ή αν θες να βγεις εκεί. Διαφορετικά, αν δεν είσαι μόνιμος κάτοικος, βγαίνεις αλλού ή αν είσαι μόνιμος κάτοικος τα βάζεις κάτω, υπολογίζεις πόσο λεπτά χάνεις κάθε χρόνο ψάχνοντας parking και ανάλογα με τις προτεραιότητες σου, το πόσο εκτιμάς τη ζωή σου και τη τσέπη σου παίρνεις απόφαση να μετακομίσεις.

Όλα στη ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων και οικονομικής δύναμης.

Εκτιμάς πολύ τον χρόνο σου και δε θες διαφημίσεις; Πλήρωσε X παραπάνω φορές συνδρομή για να μην έχεις διαφημίσεις. Το λέω εγώ που αποφεύγω περιοχές όπως το Παγκράτι, πληρώνω κάθε μήνα YouTube Premium για να μην έχω διαφημίσεις, δεν στέκομαι στην ουρά του ΑΤΜ αν έχει κόσμο εκτός και αν είναι ανάγκη, αποφεύγω super market ώρες αιχμής, δε κυκλοφορώ στην Αθήνα μεταξύ 08.00 - 10.00 και 16.00 - 18.30, ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, ppanos7 είπε

Η καραμέλα με τα διαφυγόντα κέρδη έχει λιώσει πλέον... Όλοι έβγαλαν πολύ χρήμα τα τελευταία χρόνια και στην covid εποχή ακόμη περισσότερο. Απλά είναι άπληστοι και θέλουν κι άλλο...κι άλλο...κι άλλο.... Για αυτό κι ανεβάζουν διαρκώς τις τιμές και ξεκινάνε και τις διαφημίσεις.

Απλά οι παίχτες έγιναν περισσότεροι και τα κέρδη μειώθηκαν... Κι άρχισε η γνωστή κλάψα περί πειρατείας...

Ανοίγω ταβέρνα, πάει καλά, ανοίγει άλλος ένας απέναντι, άλλος ένα παραδίπλα.

Θα μοιραστεί η δουλειά και τα κέρδη. Δε γίνεται και οι 3 ταβέρνες να γεμίζουν .

Ούτε οι πελάτες κάθε μέρα να τρώνε έξω.

Πολύ απλό, χωρίς μαθηματικά

ΥΓ : Δυστυχώς ζούμε στην εποχή της ωραιοπάθειας (selfie) και της ευθυνοφοβίας (φταίνε διαρκώς οι άλλοι). Κι αυτά έχουν περάσει και στη αγορά και στην πολιτική.

 

 

 

Δυστυχώς όμως αυτό συμβαίνει στην ΕΛΛΑΔΑ ανοίγει το ένα μαγαζί δίπλα από το άλλο και μετά αναρωτιούνται γιατί δεν έχει δουλειά και φυσικά τους φταίνε οι άλλοι και όχι οι ίδιοι που είναι τόσο έξυπνοι που άνοιξαν ο ένας με τον άλλον μαγαζί δίπλα δίπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, EnergosPolitis said:

Τελικά θα πληρώνουμε να βλέπουμε διαφημίσεις.. ωραίο

Δώσε λίγα παραπάνω τότε για το πακέτο χωρίς διαφημίσεις. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...