Προς το περιεχόμενο

Στα 4 λεπτά την ώρα οι διαφημίσεις του νέου συνδρομητικού πακέτου του Disney+


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Κανείς πως δεν καταλαβαίνεις?

Τι δεν καταλαβαίνω, σου λέω κάτι που είναι FACT και εσύ μου λές "αν ίσχυε". Αφού ισχύει, τι πάει να πεί αν ίσχυε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν ίσχυε αυτό τότε καμία τους δεν θα εξαγοραζόταν και δεν θα κατανοούσαμε με δυο τρεις εταιρίας… 

Αυτό που δεν έχουν αντιληφθεί όμως οι περισσότεροι είναι ότι η αγορά κινείται προς περίεργες κατευθύνσεις και να διεκδικούν την πίτα (στο οποιοδήποτε αντικείμενο είτε είναι ταινίες/σειρές είτε μουσική είτε gaming είτε τηλεπικοινωνίες είτε ενέργεια) που είναι μικρή αλλά έχει μεγάλα κέρδη να την διαχειρίζονται 2-4 παίκτες στην αγορά.

Αυτό είναι που προβληματίζει εμένα...γιατί αν σε όλα τα πράγματα της καθημερινότητας μας υπάρχουν 2-4 παίκτες (επιλογές) νομίζω απλά την κάτσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι δεν καταλαβαίνω, σου λέω κάτι που είναι FACT και εσύ μου λές "αν ίσχυε". Αφού ισχύει, τι πάει να πεί αν ίσχυε?

Την άλλη φορά που θα ξανά επικεντρωθείς στο ελάσσων για να επιχειρηματολογήσεις δεν θα πάρεις απάντηση από εμένα… 

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ τι να πώ? Ο ποινικός κώδικος όλου του πλανήτη το λέει ;) 

Χαχαχαχαχαχα… και εκτός τόπου εκτός από χρόνου… για πήγαινε Αγγλία ή Γερμανία να κατεβάσεις torrents να δω κάτι….

ΥΓ: μην μου το γυρίσεις στην “κατοχή” και λοιπές αρλούμπες, δεν είναι επιχείρημα!!!

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ τι να πώ? Ο ποινικός κώδικος όλου του πλανήτη το λέει ;) 

για δώσε λινκ?

για αυτό στην Ε.Ε. και στις ΗΠΑ κυνηγάνε τους απλούς χρήστες...

ευτυχώς που δεν μπορούν να το κάνουν εδώ στην ελλάδα ακόμα γιατί δεν τους επιτρέπει η ισχύουσα νομοθεσία

αλλιώς θα σου έλεγα εγώ πως η επιτροπή/οργανισμός (που φτιάξανε) για την προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων πασχίζει να αλλάξει η νομοθεσία και να έχουν το δικαίωμα να κυνηγούν τους απλούς χρήστες και να τους αναγκάζουν να πληρώνουν αν κατεβάσουν κάτι παράνομο.

ευτυχώς προς το παρών η επιλογή τους είναι να αναγκάζουν τους ISP να κάνουν DNS Block.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Χαχαχαχαχαχα… και εκτός τόπου εκτός από χρόνου… για πήγαινε Αγγλία ή Γερμανία να κατεβάσεις torrents να δω κάτι….

ΥΓ: μην μου το γυρίσεις στην “κατοχή” και λοιπές αρλούμπες, δεν είναι επιχείρημα!!!

Tι σχέση έχει αυτό; Σου εξηγώ ότι η πειρατεία δεν είναι κλοπή, και μου απαντάς αυτό; LOL"

Copyright infringement είναι, ή στα Ελληνικά καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας. Η κλοπή είναι εντελώς άλλο πράμα, καμία σχέση. Κλοπή είναι η αφαίρεση ξένου κινητού πράγματος από την κατοχή κάποιου τρίτου χωρίς την συγκατάθεση του. Τι σχέση έχει αυτό με την πειρατεία μόνο εσύ ξέρεις.

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Την άλλη φορά που θα ξανά επικεντρωθείς στο ελάσσων για να επιχειρηματολογήσεις δεν θα πάρεις απάντηση από εμένα… 

Το ότι σπάνε όλα τα ρεκόρ κερδών αυτές οι βιομηχανίες που υποστηρίζεις πως πλήτονται από την πειρατεία είναι το ελάσσων? Ξανά lol...

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

για δώσε λινκ?

για αυτό στην Ε.Ε. και στις ΗΠΑ κυνηγάνε τους απλούς χρήστες...

ΔΕΝ τους κυνηγάνε για κλοπή. Ούτε για δολοφονία. Για καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας τους κυνηγάνε. Έλεος ρε παιδιά, τα απλά πράματα πρέπει να εξηγώ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Tι σχέση έχει αυτό; Σου εξηγώ ότι η πειρατεία δεν είναι κλοπή, και μου απαντάς αυτό; LOL"

Copyright infringement είναι, ή στα Ελληνικά καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας. Η κλοπή είναι εντελώς άλλο πράμα, καμία σχέση. Κλοπή είναι η αφαίρεση ξένου κινητού πράγματος από την κατοχή κάποιου τρίτου χωρίς την συγκατάθεση του. Τι σχέση έχει αυτό με την πειρατεία μόνο εσύ ξέρεις.

Δεν ήξερα ότι έχεις φάει τέτοιο κόλλημα που σε ενοχλεί ακόμα και η μεταφορά του προφορικού λόγου σε γραπτό σε ένα φόρουμ, θα προσέχω άλλη φορά να μην πέφτω σε τέτοια ατοπήματα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Herald είπε

Tι σχέση έχει αυτό; Σου εξηγώ ότι η πειρατεία δεν είναι κλοπή, και μου απαντάς αυτό; LOL"

Copyright infringement είναι, ή στα Ελληνικά καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας. Η κλοπή είναι εντελώς άλλο πράμα, καμία σχέση. Κλοπή είναι η αφαίρεση ξένου κινητού πράγματος από την κατοχή κάποιου τρίτου χωρίς την συγκατάθεση του. Τι σχέση έχει αυτό με την πειρατεία μόνο εσύ ξέρεις.

Το ότι σπάνε όλα τα ρεκόρ κερδών αυτές οι βιομηχανίες που υποστηρίζεις πως πλήτονται από την πειρατεία είναι το ελάσσων? Ξανά lol...

φίλε μου ξέρεις πόσο σε σέβομαι και σε εκτιμώ όπως και τον άλλο φίλο που σου απαντάει

είσαι λάθος

μπορεί να έχεις αγοράσει τα πάντα (ταινίες/σειρές/μουσική/παιχνίδια/προγράμματα) είσαι ο κάτοχος τους

αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να τα κατεβάσεις παράνομα ούτε να τα κάνεις αντίγραφο χωρίς την γραπτή άδεια του κατόχου της πνευματικής ιδιοκτησίας.

παράδειγμα δοκίμασε στο Η.Β. να κατεβάσεις κάτι το παράνομο ξέρεις τι θα συμβεί? ο ίδιος ο ISP θα σε δώσει και η επιτροπή/οργανισμός για την προστασία πνευματικών δικαιωμάτων θα στείλει μέσω των δικηγόρων του τον λογαριασμό στο σπίτι σου.

το ίδιο ισχύει σε ΓΕΡΜΑΝΙΑ , ΓΑΛΛΙΑ , ΟΛΛΑΝΔΙΑ , ΒΕΛΓΙΟ κτλ...και στις ΗΠΑ

μόνο στην ΕΛΛΑΔΑ ακόμα δεν κυνηγούν τους απλούς χρήστες παρά μόνο τους ιδιοκτήτες/διαχειριστές παράνομων ιστοσελίδων και αυτούς που ανεβάζουν υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Δεν ήξερα ότι έχεις φάει τέτοιο κόλλημα που σε ενοχλεί ακόμα και η μεταφορά του προφορικού λόγου σε γραπτό σε ένα φόρουμ, θα προσέχω άλλη φορά να μην πέφτω σε τέτοια ατοπήματα…

Ε εντάξει ρε σύ, τότε μετέφερε την πειρατεία σαν δολοφονία στον γραπτό λόγο. Σίγα το πράμα :P 

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

φίλε μου ξέρεις πόσο σε σέβομαι και σε εκτιμώ όπως και τον άλλο φίλο που σου απαντάει

είσαι λάθος

μπορεί να έχεις αγοράσει τα πάντα (ταινίες/σειρές/μουσική/παιχνίδια/προγράμματα) είσαι ο κάτοχος τους

αλλά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να τα κατεβάσεις παράνομα ούτε να τα κάνεις αντίγραφο χωρίς την γραπτή άδεια του κατόχου της πνευματικής ιδιοκτησίας.

παράδειγμα δοκίμασε στο Η.Β. να κατεβάσεις κάτι το παράνομο ξέρεις τι θα συμβεί? ο ίδιος ο ISP θα σε δώσει και η επιτροπή/οργανισμός για την προστασία πνευματικών δικαιωμάτων θα στείλει μέσω των δικηγόρων του τον λογαριασμό στο σπίτι σου.

το ίδιο ισχύει σε ΓΕΡΜΑΝΙΑ , ΓΑΛΛΙΑ , ΟΛΛΑΝΔΙΑ , ΒΕΛΓΙΟ κτλ...και στις ΗΠΑ

μόνο στην ΕΛΛΑΔΑ ακόμα δεν κυνηγούν τους απλούς χρήστες παρά μόνο τους ιδιοκτήτες/διαχειριστές παράνομων ιστοσελίδων και αυτούς που ανεβάζουν υλικό.

Και γω σου εξηγώ ότι στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ την ΓΑΛΛΙΑ την ΟΛΛΑΝΔΙΑ και το ΒΕΛΓΙΟ, αν πάω να κατεβάσω κάτι πειρατικό δεν θα μου έρθει πρόστιμο για κλοπή αλλά για καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας, καθώς η πειρατεία ΔΕΝ ΕΪΝΑΙ ΚΛΟΠΗ. Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο εξηγήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ε εντάξει ρε σύ, τότε μετέφερε την πειρατεία σαν δολοφονία στον γραπτό λόγο. Σίγα το πράμα :P 

Γιατί συνεχίζεις να αποδεικνύεις ότι το ελάσσων το κανείς μείζων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Γιατί συνεχίζεις να αποδεικνύεις ότι το ελάσσων το κανείς μείζων?

Για εσένα είναι ελάσσων. Δηλαδή άμα έγραφες ότι όποιος κατεβάζει πειρατικά είναι δολοφόνος ή βιαστής αντί για κλέφτης, πάλι ελάσσων θα ήταν; 

Kαταλαβαίνεις ότι η πειρατεία είναι morally ambiguous ενώ η κλοπή όχι? Οπότε το να τα συγχέεις είναι μείζων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Tι σχέση έχει αυτό; Σου εξηγώ ότι η πειρατεία δεν είναι κλοπή, και μου απαντάς αυτό; LOL"

Copyright infringement είναι, ή στα Ελληνικά καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας. Η κλοπή είναι εντελώς άλλο πράμα, καμία σχέση. Κλοπή είναι η αφαίρεση ξένου κινητού πράγματος από την κατοχή κάποιου τρίτου χωρίς την συγκατάθεση του. Τι σχέση έχει αυτό με την πειρατεία μόνο εσύ ξέρεις.

Το ότι σπάνε όλα τα ρεκόρ κερδών αυτές οι βιομηχανίες που υποστηρίζεις πως πλήτονται από την πειρατεία είναι το ελάσσων? Ξανά lol...

ΔΕΝ τους κυνηγάνε για κλοπή. Ούτε για δολοφονία. Για καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας τους κυνηγάνε. Έλεος ρε παιδιά, τα απλά πράματα πρέπει να εξηγώ...

δεν έχει σημασία για τι τους κυνηγάνε

σημασία έχεις αντέχει η τσέπη σου να πληρώσει 10.000 ευρώ ή 50.000 ευρώ ή ότι ποσό μπορούν να φανταστούν ότι ζημιώθηκαν από την ενέργεια σου.

αυτό που σου λέω συνέβηκε σε φίλο μου στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ οποίος έκανε το λάθος να μην με ακούσει και να κατεβάσει μια δημοφιλή ταινία της DISNEY μέσω τορρεντ (μάλλον) μια εβδομάδα πέρασε και του έσκασε μύτη ο λογαριασμός στο σπίτι που τον καλούσαν να διαγράψει αυτό που παράνομα κατέβασε και φυσικά να πληρώσει ένα υψηλό χρηματικό ποσό με λίγα λόγια πλέον δουλεύει και τα μισά χρήματα τα δίνει σε αυτούς για να μην έχει ποινικές και ότι άλλο κυρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...