Προς το περιεχόμενο

Στα 4 λεπτά την ώρα οι διαφημίσεις του νέου συνδρομητικού πακέτου του Disney+


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Spiroth είπε

 "όταν κάποιος χρησιμοποιήσει, αναπαράγει, καταναλώσει, μεταπωλήσει, διανήμει, κλάσει πάνω σε κάτι το οποίο κάποιος άλλος δημιούργησε ή/και έχει τα δικαιώματα για αυτό", είναι παράνομο, πάει Φυλακή, πληρώνει πρόστιμο και διαφυγόντα κέρδη,

Μέχρι εδώ συμφωνώ. Παρακάτω είσαι απλά ΛΑΘΟΣ. ΔΕΝ είναι κλοπή, ο ποινικός κώδικας είναι ξεκάθαρος.

Είναι αστείο, γιατί από ότι κατάλαβα είσαι software creator or something. ΑΠΑΙΤΕΙΣ από τους άλλους να σέβονται τους νόμους - και άρα να μην σου καταπατάνε την πνευματική ιδιοκτησία - ενώ εσύ κάνεις το ΑΚΡΙΒΩΣ ανάποδο, γράφεις τους νόμους στα παπούτσια σου και αποκαλείς κόσμο που ΔΕΝ έχει διαπράξει κλοπή - κλέφτες. Δεν καταλαβαίνεις το πρόβλημα; 

Ε δεν γίνεται ρε φίλε ταυτόχρονα να περιμένεις από τους άλλους να υπακούν στους νόμους ενώ εσύ τους έχει γραμμένους εκεί που δεν πιάνει μελάνι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Herald είπε

Μέχρι εδώ συμφωνώ. Παρακάτω είσαι απλά ΛΑΘΟΣ. ΔΕΝ είναι κλοπή, ο ποινικός κώδικας είναι ξεκάθαρος.

Είναι αστείο, γιατί από ότι κατάλαβα είσαι software creator or something. ΑΠΑΙΤΕΙΣ από τους άλλους να σέβονται τους νόμους - και άρα να μην σου καταπατάνε την πνευματική ιδιοκτησία - ενώ εσύ κάνεις το ΑΚΡΙΒΩΣ ανάποδο, γράφεις τους νόμους στα παπούτσια σου και αποκαλείς κόσμο που ΔΕΝ έχει διαπράξει κλοπή - κλέφτες. Δεν καταλαβαίνεις το πρόβλημα; 

Ε δεν γίνεται ρε φίλε ταυτόχρονα να περιμένεις από τους άλλους να υπακούν στους νόμους ενώ εσύ τους έχει γραμμένους εκεί που δεν πιάνει μελάνι. 

Είμαι Art Designer.

 

Ok, Αυτό κατάλαβες εσύ? Ό,τι νά'ναι.

 

Δεν φαίνεται να έχεις και πολύ Μαθηματικό μυαλό έτσι ώστε να καταλάβεις 5 πράγματα.

Το "Κλέφτης" σημαίνει κάποια πράγματα στον απλό κόσμο (Βλέπε απλός Κόσμος = όχι Νομικός). Αν μου αποσπάσεις κάτι χωρίς να στο επιτρέψω, είσαι κλέφτης. Το point είναι ότι όποιος το κάνει είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ και πάει ΦΥΛΑΚΗ με ΤΕΡΆΣΤΙΑ Πρόστιμα, και ο απλός κόσμος (βλέπε απλός Κόσμος = όχι Νομικός) το χαρακτηρίζει ως "Κλεψιά" αυτό. "Κλεψιά" ΟΧΙ με ότι μπορεί να σημαίνει στην Νομική ορολογία, αλλά την μπακαλίστικη σημασία της λέξης στην καθημερινή χρήση της στην πραγματική ζωή.

Θες να αλλάξω ορολογία από το "Κλέφτης"?

 

Όποιος το κάνει λοιπόν, είναι παράνομος, ουσιαστικά φυλακισμένος (fact, θα καταδικαστεί αν πιαστεί), καταχραστής και καπηλευτής της Εργασίας και του κόπου του άλλου (fact, θα πληρώσει Πρόστιμα και Αποζημιώσεις αν πιαστεί), και γενικώς εγκληματίας (fact).

 

Και βεβαίως, μιας και η πράξη του είναι de facto παράνομη, τα παραπάνω είναι τα τυπικά δεδομένα, πριν καν πάμε σε ηθικά θέματα όπως το ότι δέχεται ότι είναι Παράσιτο της Κοινωνίας, παρτάκιας, αργόσχολος, βιαστής της ψυχικής υγείας του δημιουργού και της ψυχολογίας του, αγνοεί τον κόπο του άλλου, και εννοείται πως με την συμπεριφορά του ουσιαστικά δέχεται ως δεδομένο να του κάνουν το ίδιο (να του αποσπάσουν τα αποτελέσματα της Εργασίας του με παράνομο τρόπο χωρίς να πληρωθεί), και γενικώς είναι ΛΑΘΟΣ.

Επεξ/σία από Spiroth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Είμαι Art Designer.

 

Ok, Αυτό κατάλαβες εσύ? Ό,τι νά'ναι.

 

Δεν φαίνεται να έχεις και πολύ Μαθηματικό μυαλό έτσι ώστε να καταλάβεις 5 πράγματα.

Το "Κλέφτης" σημαίνει κάποια πράγματα στον απλό κόσμο (Βλέπε απλός Κόσμος = όχι Νομικός). Αν μου αποσπάσεις κάτι χωρίς να στο επιτρέψω, είσαι κλέφτης. Το point είναι ότι όποιος το κάνει είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ και πάει ΦΥΛΑΚΗ με ΤΕΡΆΣΤΙΑ Πρόστιμα, και ο απλός κόσμος (βλέπε απλός Κόσμος = όχι Νομικός) το χαρακτηρίζει ως "Κλεψιά" αυτό. "Κλεψιά" ΟΧΙ με ότι μπορεί να σημαίνει στην Νομική ορολογία, αλλά την μπακαλίστικη σημασία της λέξης στην καθημερινή χρήση της στην πραγματική ζωή.

Θες να αλλάξω ορολογία από το "Κλέφτης"?

 

Όποιος το κάνει λοιπόν, είναι παράνομος, ουσιαστικά φυλακισμένος (fact, θα καταδικαστεί αν πιαστεί), καταχραστής και καπηλευτής της Εργασίας και του κόπου του άλλου, και γενικώς εγκληματίας.

 

Και βεβαίως, μιας και η πράξη του είναι de facto παράνομη, τα παραπάνω είναι τα τυπικά δεδομένα, πριν καν πάμε σε ηθικά θέματα όπως το ότι δέχεται ότι είναι Παράσιτο της Κοινωνίας, παρτάκιας, αργόσχολος, βιαστής της ψυχικής υγείας του δημιουργού και της ψυχολογίας του, αγνοεί τον κόπο του άλλου, και εννοείται πως με την συμπεριφορά του ουσιαστικά δέχεται ως δεδομένο να του κάνουν το ίδιο (να του αποσπάσουν τα αποτελέσματα της Εργασίας του με παράνομο τρόπο χωρίς να πληρωθεί), και γενικώς είναι ΛΑΘΟΣ.

Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Είσαι ART designer. Εγώ τώρα, για χάρη της συζήτησης ας πούμε, είμαι 5 χρόνο και επειδή με εκνεύρισες, μπαίνω και κατεβάζω οτιδήποτε που είναι αυτό που έφτιαξες. Κάτι που δεν θα αγόραζα ΠΟΤΕ και δεν θα χρησιμοποιήσω ΠΟΤΕ, απλά το κατεβάζω για να στην σπάσω. Σου απέσπασα τα αποτελέσματα της εργασίας σου? Σου στέρησα έσοδα? 


Άλλο παράδειγμα - πραγματικό. Εχω αγορασμένα μια δεκάδα από παιχνίδια, τα οποία αραία και που τα κατεβάζω πειρατικά. Παιχνίδια που έχω ήδη αγοράσει αυθεντικά. Θα μου πείς τώρα, γιατί τα κατεβάζεις πειρατικά, βαριέμαι να επεκταθώ, ας πούμε για ένα συγκεκριμένο παιχνίδι, το έχω σε CD και δεν έχω cd player, σε ένα άλλο βαριέμαι να κάνω account recovery στην bethesda κλπα. 

Είμαι παράσιτο? Παρτάκιας? Αργόσχολος? Βιαστής της ψυχικής υγείας του δημιουργού, τον οποίο δημιουργό έχω ΗΔΗ πληρώσει? Χλωμό το κόβω. Φαντάζομαι και ο ίδιος ο δημιουργός δηλαδή θα διαφωνεί μαζί σου. 

Οπότε αυτόματα - η πειρατεία δεν σημαίνει τίποτα από αυτά που υποστηρίζεις ότι σημαίνει. Θεωρείς τελείως αυθαίρετα ότι κάποιος που κατεβάζει κάτι ΤΖΑΜΠΑ, πώς αν δεν μπορούσε να το βρεί ΤΖΑΜΠΑ, θα σε πλήρωνε. Πραγμά που απλά αφενώς σε οικονομικούς όρους δεν στέκει (βαριέμαι να αναλύσω το κόστος ευκαιρίας τώρα, δέξου το σαν σωστό και πάμε παρακάτω), και αφετέρου ακόμα και αν ίσχυε δεν μπορείς να αποδείξεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Είσαι ART designer. Εγώ τώρα, για χάρη της συζήτησης ας πούμε, είμαι 5 χρόνο και επειδή με εκνεύρισες, μπαίνω και κατεβάζω οτιδήποτε που είναι αυτό που έφτιαξες. Κάτι που δεν θα αγόραζα ΠΟΤΕ και δεν θα χρησιμοποιήσω ΠΟΤΕ, απλά το κατεβάζω για να στην σπάσω. Σου απέσπασα τα αποτελέσματα της εργασίας σου? Σου στέρησα έσοδα? 

Το 5χρονο και σε Super Market να μπει και να κλέψει ένα POS Machine, ή σε μία Πλατφόρμα Tράπεζας και να αποσπάσει 1.000.000 EUR, και στις τρεις περιπτώσεις δεν θα τα χρησιμοποιήσει και δεν θα του κάνουν κάτι.

Υπεύθυνος είναι ο Κηδεμόνας, και είναι Κατηγορούμενος και στις τρεις περιπτώσεις.

 

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Άλλο παράδειγμα - πραγματικό. Εχω αγορασμένα μια δεκάδα από παιχνίδια, τα οποία αραία και που τα κατεβάζω πειρατικά. Παιχνίδια που έχω ήδη αγοράσει αυθεντικά. Θα μου πείς τώρα, γιατί τα κατεβάζεις πειρατικά, βαριέμαι να επεκταθώ, ας πούμε για ένα συγκεκριμένο παιχνίδι, το έχω σε CD και δεν έχω cd player, σε ένα άλλο βαριέμαι να κάνω account recovery στην bethesda κλπα. 

Είμαι παράσιτο? Παρτάκιας? Αργόσχολος? Βιαστής της ψυχικής υγείας του δημιουργού, τον οποίο δημιουργό έχω ΗΔΗ πληρώσει? Χλωμό το κόβω. Φαντάζομαι και ο ίδιος ο δημιουργός δηλαδή θα διαφωνεί μαζί σου.

 

Δεν γνωρίζω, καθώς δεν ξέρω λεπτομέρειες. Αν τα κατεβάζεις στις Πλατφόρμες στις οποίες τα έχεις αγοράσει, τότε δεν υπάρχει κάνενα πρόβλημα.

Δεν ξέρω βέβαια γιατί να γίνει αυτό, αφού ουσιαστικά μόνο σαμποτάρεις τον εαυτό σου, αλλά ok.

 

Εγώ προσωπικά αν αγόρασες ένα Digital Art από εμένα, για εμένα το έχεις. Τώρα αν θες να μην χρησιμοποιήσεις το File που σου πούλησα, και θέλεις να το κάνεις download από 1 torrent που κάποιος έβαλε που το έχει κλέψει (ή αγοράσει αλλά χωρίς το δικαίωμα διανομής) από εμένα, εγώ δεν έχω θεμα.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, ναι, είσαι όλα όσα παρέθεσες.

 

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Οπότε αυτόματα - η πειρατεία δεν σημαίνει τίποτα από αυτά που υποστηρίζεις ότι σημαίνει. Θεωρείς τελείως αυθαίρετα ότι κάποιος που κατεβάζει κάτι ΤΖΑΜΠΑ, πώς αν δεν μπορούσε να το βρεί ΤΖΑΜΠΑ, θα σε πλήρωνε.

 

Στην περίπτωση της ψυχαγωγίας, θα πλήρωνε ΚΑΠΟΙΟΝ, καθώς αποδεδειγμένα το 100% των ανθρώπων επιζητεί την Ψυχαγωγία. Άρα θα μεγάλωνε η Πίτα των κερδών για όλους, άρα αυτόματα θεωρώ πως θα με πλήρωνες.

Και από την στιγμή που το χρησιμοποίησες πειρατικά, στέκει ο ισχυρισμός μου πως θα πλήρωνες εμένα, και μπορεί κυριολεκτικά να μην με πληρώνες σε αυτό το παράλληλο universe που δεν θα υπήρχε πειρατία, αλλά ΚΑΠΟΙΟΝ θα πλήρωνες, και έτσι από ΚΑΠΟΙΟΝ θα πληρωνομουν κι εγώ (από την στιγμή που έχω Εργασία τώρα, είναι μαθηματικά σίγουρο πως με μεγαλύτερη πίτα Πελατών στην αγορά θα είχα πάλι Εργασία).

Επομένως είμαι και ηθικά σωστός αν το ισχυριστώ αυτό (πως από την στιγμή που το χρησιμοποίησες θα το πλήρωνες), ακόμα και να μην το έκανες κυριολεκτικά σε μένα.

 

 

Επεξ/σία από Spiroth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Το 5χρονο και σε Super Market να μπει και να κλέψει ένα POS Machine, ή σε μία Πλατφόρμα Tράπεζας και να αποσπάσει 1.000.000 EUR, και στις τρεις περιπτώσεις δεν θα τα χρησιμοποιήσει και δεν θα του κάνουν κάτι.

Υπεύθυνος είναι ο Κηδεμόνας, και είναι Κατηγορούμενος και στις τρεις περιπτώσεις.

Καλά εστίασες στο 5χρόνος εσύ? :P 

4 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Στην περίπτωση της ψυχαγωγίας, θα πλήρωνε ΚΑΠΟΙΟΝ, καθώς αποδεδειγμένα το 100% των ανθρώπων επιζητεί την Ψυχαγωγία. Άρα θα μεγάλωνε η Πίτα των κερδών για όλους, άρα αυτόματα θεωρώ πως θα με πλήρωνες.

Και από την στιγμή που το χρησιμοποίησες πειρατικά, στέκει ο ισχυρισμός μου πως θα πλήρωνες εμένα, και μπορεί κυριολεκτικά να μην με πληρώνες σε αυτό το παράλληλο universe που δεν θα υπήρχε πειρατία, αλλά ΚΑΠΟΙΟΝ θα πλήρωνες, και έτσι από ΚΑΠΟΙΟΝ θα πληρωνομουν κι εγώ (από την στιγμή που έχω Εργασία τώρα, είναι μαθηματικά σίγουρο πως με μεγαλύτερη πίτα Πελατών στην αγορά θα είχα πάλι Εργασία).

Επομένως είμαι και ηθικά σωστός αν το ισχυριστώ αυτό (πως από την στιγμή που το χρησιμοποίησες θα το πλήρωνες).

 

 

Ok, 12 ετών  είχα μια συλλογή από περίπου 31.000 αρχεία mp3 (πραγματικός αριθμός). Τότε ήταν που είχε βγεί και το Napster αν θυμάμαι καλά, που με 1€ κατέβαζες 1 τ ραγούδι. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αποκλείεται σαν 12 ετών να είχα να ξοδέψω 31.000€, οπότε κάπου κάτι δεν στέκει. Με όσο χαρτζιλίκι είχα, αγόραζα ότι μπορούσα, τα υπόλοιπα τα κατέβαζα. 

Εικάζεις αυθαίρετα ότι κάποιον θα πληρώνες. Ας μείνουμε στο κομμάτι των παιχνιδιών, μιας και μου είναι πιο familiar.  Σε ένα παράλληλο σύμπαν που δεν υπήρχε πειρατεία, πολλες εταιρίες θα είχαν βουλιάξει κατά την άποψη μου, αλλά ασχέτος αυτού, όσοι κατεβάζουν πειρατικά απλά θα στρεφόντουσαν σε free 2 play περιεχόμενο. Όπως και γίνεται και τώρα άλλωστε.  Η αντίστοιχα αντί να κατεβάζει σειρές, απλά θα έβλεπε τηλεόραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλά εστίασες στο 5χρόνος εσύ? :P 

Όχι όπως θα έπρεπε να είχες διαβάσει. Εστίασα στο Κατηγορούμενος.

 

40 λεπτά πριν, Herald είπε

Ok, 12 ετών  είχα μια συλλογή από περίπου 31.000 αρχεία mp3 (πραγματικός αριθμός). Τότε ήταν που είχε βγεί και το Napster αν θυμάμαι καλά, που με 1€ κατέβαζες 1 τ ραγούδι. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αποκλείεται σαν 12 ετών να είχα να ξοδέψω 31.000€, οπότε κάπου κάτι δεν στέκει. Με όσο χαρτζιλίκι είχα, αγόραζα ότι μπορούσα, τα υπόλοιπα τα κατέβαζα. 

Εικάζεις αυθαίρετα ότι κάποιον θα πληρώνες. Ας μείνουμε στο κομμάτι των παιχνιδιών, μιας και μου είναι πιο familiar.  Σε ένα παράλληλο σύμπαν που δεν υπήρχε πειρατεία, πολλες εταιρίες θα είχαν βουλιάξει κατά την άποψη μου, αλλά ασχέτος αυτού, όσοι κατεβάζουν πειρατικά απλά θα στρεφόντουσαν σε free 2 play περιεχόμενο. Όπως και γίνεται και τώρα άλλωστε.  Η αντίστοιχα αντί να κατεβάζει σειρές, απλά θα έβλεπε τηλεόραση. 

 

Δεν υπάρχει αυτό που λες.

Αυτοί που πληρώνουν και τώρα, θα πλήρωναν και τότε, δεν θα άλλαζε αυτό, άρα δεν θα έκλεινε τίποτα και εμείς θα είχαμε Εργασία όπως και να έχει.

 

Από τους τσαμπατζήδες, κάποιοι θα πλήρωναν. Όχι όλοι, και λογικά όχι η πληοψηφεία.

Οι περισσότεροι τσαμπατζήδες όντως θα πήγαιναν σε f2p και θα έβλεπαν τηλεόραση, είτε λόγω χαρακτήρα τσαμπατζή είτε λόγω έλλειψης οικονομικής δυνατότητας.

 

ΑΛΛΑ, ένα Χ Ποσοστό από τους τώρα Τσαμπατζήδες, θα πλήρωνε, ΚΑΤΙ και ΚΑΠΟΙΟΝ, η Πίτα θα μεγάλωνε, και εγώ διεκδικώ από αυτήν την Πίτα το μερίδιο μου, και αν αποδειχθεί ότι εσύ χωρίς εξουσιοδότηση, έχεις χρησιμοποιήσει, αναπαράγει, καταναλώσει, μεταπωλήσει, διανήμει, κλάσει πάνω σε κάτι το οποίο έχω δημιουργήσει εγώ, τότε έχω κάθε δικαίωμα να εικάσω πως αυτό το οποίο θα πλήρωνες θα ήταν το δικό μου. Ακόμα και να κάνω λάθος σε αυτό, και δικαιότατα θα καταδικαστείς, και θα έχω και δικαιο Ηθικά.

 

PS: Επίσης, ποιος σου είπε πως για τα f2p/TV δεν πληρώνεται κόσμος? Και πάλι κάποιος πληρώνει για αυτές τις Υπηρεσίες, απλά είναι άλλο το monetization process.

Επεξ/σία από Spiroth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περνω μέρος στη συζήτηση απλά αφήνω αυτό για τον Gary Bowser που δεν τον ήξερα. Από ότι λένε θα πάει φυλακή 40 μήνες γιατί έκανε διακίνηση κονσολών της Nintendo έτοιμες σπασμένες και έβγαζε αρκετά λεφτά από αυτό. Νομίζω η διακίνηση οποιουδήποτε αντικειμένου η λογισμικού με σκοπό το κερδος διώκεται ποινικά γιατί ο χρήστης βγάζει χρήματα με τη δουλειά άλλων. Δεν πάει δηλαδή φυλακή επειδή κατέβασε ένα παιχνίδι της Nintendo. Συνεχίστε τη συζήτηση. 

https://www.eurogamer.net/jail-term-for-nintendo-pirate-gary-bowser-was-unique-opportunity-to-set-example-court-documents-reveal

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...