Προς το περιεχόμενο

Στα 4 λεπτά την ώρα οι διαφημίσεις του νέου συνδρομητικού πακέτου του Disney+


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Για να καταλάβεις ότι λειτουργείς σαν τον συμφορητη που κατηγορείς, θεωρείς ότι ο νομικός προς λογοκλοπή δεν ισχύει και όλοι οι δικαστές, δικηγόροι, νόμοι κλπ. κάνουν λάθος ενώ εσύ είσαι ο σωστός??

Και η λογοκλοπη προσβολή της πνευματικης ιδιοκτησιας η παράνομη οικείοποίηση ειναι. Το τι ειναι κλοπη ειναι ξεκαθαρο, πραγματικα λαθος λοφο βρήκατε να πεθανετε. 

7 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Θα ήταν αν σου έλεγα πως δεν έχεις δικαίωμα να εκφέρεις γνώμη επειδή είσαι όλα αυτά.
Δέχτηκα την άποψή σου, σου εξήγησα πού έχεις λάθος, και χρησιμοποίησα το  χαρτζιλίκι του μπαμπά ως πιθανή αιτία όσων γράφεις.
Το τζαμπατζής περιγράφει συτό που είσαι.
Το άσχετος φαίνεται κάθε φορά που γράφεις. 
Αλλά παρ' όλα αυτά μπορείς να γράφεις την άποψή σου. Όπως μπορώ και εγώ να αδιαφορώ πλήρως με τι γράφει ο κάθε ένας, ιδίως όταν βλέπω πως δεν το έχει.

Καλή συνέχεια.

Είναι adhominem οταν τα χρησιμοποιείς σαν το λογο για τον οποιο είμαι λαθος. Η συζητηση παει καπως έτσι 

- τι σου εκλεψα 

- εισαι τζαμπατζης

-ναι αλλα τι σου εκλεψα

- σε ταιζει ο μπαμπας

- ναι αλλα τι σου εκλεψα 

-εισαι ασχετος 

 

Κομπλε, ισχύουν ολα τα παραπανω, αλλα γιατι δεν απαντας στο τι σου εκλεψα...? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Herald είπε

Και η λογοκλοπη προσβολή της πνευματικης ιδιοκτησιας η παράνομη οικείοποίηση ειναι. Το τι ειναι κλοπη ειναι ξεκαθαρο, πραγματικα λαθος λοφο βρήκατε να πεθανετε. 

Μα η κλοπή παράνομη οικειοποίηση είναι…  

πραγματικά δεν σε αναγνωρίζω ώρες ώρες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα η κλοπή παράνομη οικειοποίηση είναι…  

πραγματικά δεν σε αναγνωρίζω ώρες ώρες…

Οχι, παρανομη οικείοποίηση ειναι πχ. να νοικιάζω το σπιτι σου σε κάποιον και να λαμβανω εσοδα χωρίς την συγκατάθεση σου. Δεν ειναι κλοπη. 

 

Λογοκλοπη ποινικα δεν υπαρχει πουθενά σαν αδίκημα. Είναι ορος που χρησιμοποιουμε στη πιατσα, οχι εγκλημα. Αντιστοιχα οπως οταν λεμε η πειρατεία ειναι κλοπη. Για ευκολία καταλαβαινω τη χρηση του όρου, αλλα αν θέλουμε να είμαστε σωστοι, πρεπει να τα διαχωρίσουμε οπως διαχωριζονται και στο ποινικο κώδικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Και η λογοκλοπη προσβολή της πνευματικης ιδιοκτησιας η παράνομη οικείοποίηση ειναι. Το τι ειναι κλοπη ειναι ξεκαθαρο, πραγματικα λαθος λοφο βρήκατε να πεθανετε. 

Είναι adhominem οταν τα χρησιμοποιείς σαν το λογο για τον οποιο είμαι λαθος. Η συζητηση παει καπως έτσι 

- τι σου εκλεψα 

- εισαι τζαμπατζης

-ναι αλλα τι σου εκλεψα

- σε ταιζει ο μπαμπας

- ναι αλλα τι σου εκλεψα 

-εισαι ασχετος 

 

Κομπλε, ισχύουν ολα τα παραπανω, αλλα γιατι δεν απαντας στο τι σου εκλεψα...? 

Δεν πήγε έτσι, σου είπα πως αν χρησιμοποιείς κάτι το οποίο δεν έχεις αγοράσει, δεν θα πληρωθούν όσοι δούλεψαν. 
Και τα λες αυτά, προφανώς γιατί δεν έχεις δουλέψει ποτέ και δεν ξέρεις πώς δουλεύει το σύστημα.
Ad Hominem θα ήταν αν σου έλεγα "δεν με νοιάζει τι λες, μιας και είσαι τζαμπατζής". Λεπτή διαφορά, που έχει σημασία.
Άκουσα τι είπες, σου εξήγησα και κόλλησες στις λέξεις για να δικαιολογήσεις το ότι είσαι τζαμπατζής.
Δεν σου αρέσει η λέξη κλοπή, παρ' όλο που την χρησιμοποιούν δικηγόροι; Δεν σου αρέσει και η λέξη "πειρατεία" μιας και δεν έχεις καράβι και γάντζο για χέρι;
"Η παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων συχνά συγχέεται με τους όρους "πειρατεία" και "κλοπή". Παρότι η πειρατεία, στην κυριολεξία της λέξης, παραπέμπει σε θρασεία ληστεία και απαγωγή σε ανοιχτή θάλασσα, έχει πολλάκις χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν ως συνώνυμο πράξεων που εκ των υστέρων χαρακτηρίσθηκαν ως τύποι παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων. Η χρήση του όρου "κλοπή" αποτελεί υπερβολή και γίνεται για να δοθεί έμφαση στην ενδεχόμενη εμπορική ζημία της παραβίασης στους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων".
Οκ. Ας την αλλάξουμε, μιας και φαίνεται να έχεις κάποιο πρόβλημα. 
Χρησιμοποιείς χωρίς να πληρώνεις, αυτό που κάποιοι έχουν φτιάξει με σκοπό να το εμπορεύονται. Το οικειοποείσαι παράνομα. Το χρησιμοποιείς παράνομα. Είσαι τζαμπατζής. Χρησιμοποιείς παρασιτικά πράγματα που δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις. 
Δεν είσαι κλέφτης. Είσαι παράνομος. Είσαι καταπατητής. Παραβιάζεις δικαιώματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Δεν πήγε έτσι, σου είπα πως αν χρησιμοποιείς κάτι το οποίο δεν έχεις αγοράσει, δεν θα πληρωθούν όσοι δούλεψαν. 
Και τα λες αυτά, προφανώς γιατί δεν έχεις δουλέψει ποτέ και δεν ξέρεις πώς δουλεύει το σύστημα.
Ad Hominem θα ήταν αν σου έλεγα "δεν με νοιάζει τι λες, μιας και είσαι τζαμπατζής". Λεπτή διαφορά, που έχει σημασία.
Άκουσα τι είπες, σου εξήγησα και κόλλησες στις λέξεις για να δικαιολογήσεις το ότι είσαι τζαμπατζής.
Δεν σου αρέσει η λέξη κλοπή, παρ' όλο που την χρησιμοποιούν δικηγόροι; Δεν σου αρέσει και η λέξη "πειρατεία" μιας και δεν έχεις καράβι και γάντζο για χέρι;
"Η παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων συχνά συγχέεται με τους όρους "πειρατεία" και "κλοπή". Παρότι η πειρατεία, στην κυριολεξία της λέξης, παραπέμπει σε θρασεία ληστεία και απαγωγή σε ανοιχτή θάλασσα, έχει πολλάκις χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν ως συνώνυμο πράξεων που εκ των υστέρων χαρακτηρίσθηκαν ως τύποι παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων. Η χρήση του όρου "κλοπή" αποτελεί υπερβολή και γίνεται για να δοθεί έμφαση στην ενδεχόμενη εμπορική ζημία της παραβίασης στους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων".
Οκ. Ας την αλλάξουμε, μιας και φαίνεται να έχεις κάποιο πρόβλημα. 
Χρησιμοποιείς χωρίς να πληρώνεις, αυτό που κάποιοι έχουν φτιάξει με σκοπό να το εμπορεύονται. Το οικειοποείσαι παράνομα. Το χρησιμοποιείς παράνομα. Είσαι τζαμπατζής. Χρησιμοποιείς παρασιτικά πράγματα που δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις. 
Δεν είσαι κλέφτης. Είσαι παράνομος. Είσαι καταπατητής. Παραβιάζεις δικαιώματα.

Συμφωνώ σε ολα. Βεβαια εχω σταματήσει να πειρατευομαι εδω και χρονια (εκτος απο υλικο που ηδη κατεχω - μπορει να το κατεβάσω και πειρατικα), οποτε το να το πας προσωπικά δεν ειναι επιχείρημα. Αντίστοιχα μπορώ να το κανω και εγω, οτι ας πουμε γραφεις αθλιο software που κανεις δεν θελει να αγοράσει και σου φταιει η πειρατεία. Δεν ειναι σοβαρό επιχείρημα αυτό, οπως σοβαρο δεν ειναι και το δικο σου. Οποτε ασε τα προσωπικά στην ακρη και σχολίαζε αυτα που γράφω και όχι αυτά που φαντάζεσαι 

Απλα χαίρομαι που μετα απο 10 σελιδες σύμφωνησαμε οτι η πειρατεια δεν ειναι κλοπη. 

Δεν δικαιολογώ την καταπατηση πνευματικης ιδιοκτησιας, ισα ισα αν πας στο gaming νημα κράζω και κοσμο που χρησιμοποιεί vpn για να αγορασει απο την τασμανια εναν τιτλο στα 5 ευρω. Και αυτό πειρατεια το θεωρω. Απλα δεν ειναι κλοπη, τι να κανουμε τωρα.. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/6/2022 στις 9:40 ΠΜ, Herald είπε

Τι σου έκλεψα; No if's and buts

Μην περιμένεις να μπούμε σε αντιπαράθεση για αυτό.

 

Δεν δουλεύω εγώ για να κάνεις εσύ τσάμπα ζωάρα. Αν θέλεις να έχεις Ψυχαγωγία θα πρέπει να συμβεί ένα από τα παρακάτω:

 

1) Να με πληρώσεις

2) Να δημιουργήσεις δικό σου original content

3) Να σου δώσει κάποιος το δικό του δωρεάν ως χάρη

 

Οτιδήποτε άλλο είναι κλοπή, και καταλαβαίνεις πολύ καλά τι εννοούμε, αν θες να παίξεις με τις λέξεις δεν θα μπω σε αυτό το παιχνίδι. Σιγά μην κάτσουμε και να συζητήσουμε ότι Piracy δεν είναι η βάρβαρες πρακτικές που παραπέμπουν στις γνωστές ταινείες με πρωταγωνιστή τον Jack Sparrow.

 

Αν δεν κλέψεις περιεχόμενο, και την ίδια στιγμή σε ενδιαφέρει η Ψυχαγωγία (100% των ανθρώπων), και ταυτόχρονα δεν μπορείς να δημιουργήσεις δική σου Ψυχαγωγία (το 90%+ των ανθρώπων), τότε κάποιον μαλάκα που δουλεύει σαν σκύλος θα ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσιες. Τον ποιον το κρίνεις εσύ με το κριτήριο που ανέφερες (καλό/κακό software/art/movie/music/etc). Αλλά ΚΑΠΟΙΟΝ θα πρέπει να πληρώσεις.

 

Αν το budget σου είναι 500 Ευρώ το χρόνο, είναι σίγουρο πως θα πρέπει να τα μοιράσεις ξεχωριστά αν δεν κλέβεις περιεχόμενο. Και μέσα στο χρόνο θα δεις 10 ταινίες, θα παίξεις 10 videogames, θα δεις 10 σειρές. Και όχι 50/50/50 όπως κάνεις τώρα. Που σημαίνει πως δεν θα την παλέψεις, και θα αναγκαστείς να πληρώσεις ΚΑΠΟΙΟΝ.

Όπως κι εγώ αν δεν με αφήσεις να σε κλέψω, θα αναγκαστώ να έρθω στον φούρνο σου και να αγοράσω ψωμάκι.

Αν τις μισές μέρες σου τσίμπαγα το ψωμάκι δωρεάν, μια χαρά θα ήμουν, και με την λογική την δική σου, ε δεν χρειάζομαι και ψωμάκι κάθε μέρα. Κλέβω και τον Περιπτερά και την βγάζω.

 

NΟ ifs and buts about it.

 

Δεν γίνεται αυτό πια έλεος, κανείς δεν έχει προσπαθήσει να φτιάξει κάτι στην ζωή του για να καταλαβαίνει πως είναι να του το παίρνει κάποιος με το έτσι θέλω?

Όλοι πια αιώνιοι Φοιτητές και στην Μαμά? Γιατί αλλιώς δεν εξηγείται με την καμία εάν κάποιος έχει σώας τα φρένας.

Στις 6/6/2022 στις 10:18 ΠΜ, Herald είπε

Συνεχίζεις με τα ad hominems ;)

 

Όσο και αν εσένα δεν σου αρέσει, η πειρατεία δεν είναι κλοπή. Ο ποινικός κώδικας της Ελλάδας (και όλων των χωρών φυσικά), είναι ξεκάθαρη. Οπότε ξαναρωτάω, μπάς και καταφέρεις να μου απαντήσεις, τι σου έκλεψα; Τι είχες πριν την πειρατεία και σου αφαίρεσα μετά από αυτήν; Aν πάλι δεν απαντήσεις στην ερώτηση και συνεχίσεις τις προσωπικές επιθέσεις θα θεωρήσω απλά ότι έχω δίκιο και δεν θες να το παραδεχτείς

 

Ok, αν έχεις τα κότσια, κατέβασε ένα οποιοδήποτε περιεχόμενo πειρατικά με username verified το ονομά σου και κάνε ένα tweet αυτήν σου την ενέργεια στον δημιουργό του content.

Για να σε δω, και μετά έλα να μου πεις αν είναι παράνομο ή όχι.

 

Βέβαια δεν περιμένω να κάνεις κάτι τέτοιο, καθώς ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις και τις πραγματικές συνέπειες.

Επεξ/σία από Spiroth
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Μην περιμένεις να μπούμε σε αντιπαράθεση για αυτό.

 

Δεν δουλεύω εγώ για να κάνεις εσύ τσάμπα ζωάρα. Αν θέλεις να έχεις Ψυχαγωγία θα πρέπει να συμβεί ένα από τα παρακάτω:

 

1) Να με πληρώσεις

2) Να δημιουργήσεις δικό σου original content

3) Να σου δώσει κάποιος το δικό του δωρεάν ως χάρη

 

Οτιδήποτε άλλο είναι κλοπή.

 

Αν δεν κλέψεις περιεχόμενο, σε ενδιαφέρει η Ψυχαγωγία (100% των ανθρώπων), και δεν μπορείς να δημιουργήσεις δική σου Ψυχαγωγία (το 90%+ των ανθρώπων), τότε κάποιον μαλάκα που δουλεύει θα ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσιες. Τον ποιον το κρίνεις εσύ. Αλλά ΚΑΠΟΙΟΝ θα πρέπει να πληρώσεις.

 

Αν το budget σου είναι 500 Ευρώ το χρόνο, είναι σίγουρο πως θα πρέπει να τα μοιράσεις ξεχωριστά αν δεν κλέβεις περιεχόμενο. Και μέσα στο χρόνο θα δεις 10 ταινίες, θα παίξεις 10 videogames, θα δεις 10 σειρές. Και όχι 50/50/50 όπως κάνεις τώρα. Που σημαίνει πως δεν θα την παλέψεις, και θα αναγκαστείς να πληρώσεις ΚΑΠΟΙΟΝ.

Όπως κι εγώ αν δεν με αφήσεις να σε κλέψω, θα αναγκαστώ να έρθω στον φούρνο σου και να αγοράσω ψωμάκι.

Αν τις μισές μέρες σου τσίμπαγα το ψωμάκι δωρεάν, μια χαρά θα ήμουν, και με την λογική την δική σου, ε δεν χρειάζομαι και ψωμάκι κάθε μέρα. Κλέβω και τον Περιπτερά και την βγάζω.

 

NΟ ifs and buts about it.

 

Δεν γίνεται αυτό πια έλεος, κανείς δεν έχει προσπαθήσει να φτιάξει κάτι στην ζωή του για να καταλαβαίνει πως είναι να του το παίρνει κάποιος με το έτσι θέλω?

Όλοι πια αιώνιοι Φοιτητές και στην Μαμά? Γιατί αλλιώς δεν εξηγείται με την καμία εάν κάποιος έχει σώας τα φρένας.

Εγραψες 30 σειρες κειμενο με strawman και adhominems και χωρις καν να απαντησεις στην πολυ απλή ερώτηση που σου έκανα. Δεν εχει σημασια αν και ποσα πειρατικά κατεβάζω (κανενα, ειμαι λεφτάς και αγοράζω οτι θελω), σε ρωτησα απλα τι σου κλεβω με το να κατεβασω κατι πειρατικό, και για να μην απαντάς θα θεωρησω πως η απαντηση είναι ένα μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ και θα πάω παρακατω. 

 

16 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Ok, αν έχεις τα κότσια, κατέβασε ένα οποιοδήποτε περιεχόμενα πειρατικά με username verified το ονομά σου και κάνε ένα tweet αυτήν σου την ενέργεια στον δημιουργό του content.

Για να σε δω, και μετά έλα να μου πεις αν είναι παράνομο ή όχι.

 

Βέβαια δεν περιμένω να κάνεις κάτι τέτοιο, καθώς ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις και τις πραγματικές συνέπειες.

Εχω κατι κοτσια ΤΟΣΑ με το συμπαθειο. Στειλε μου τα στοιχεια κάποιο developer και θα μπω να κατεβάσω ενα παιχνιδι του και θα τον ενημερώσω κιολας. Θα σου στείλω και αποδεικτικα 😊

 

Τα υπολοιπα που γραφεις φυσικα και είναι της φαντασιας σου, πουθενα μα πουθενα δεν ειπα οτι η πειρατεία είναι νόμιμη. Οτι δεν είναι κλοπη ειπα. Αλλα δεν περιμενω και κάτι καλύτερο, δεν μπορεις να αντιπαραθετεις σε αυτα που γραφω οποτε κανεις επιθεση σε πραματα που δεν γραφω 😂 κλασσικη τακτική παιδιου δημοτικου, keep it up. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγραψες 30 σειρες κειμενο με strawman και adhominems και χωρις καν να απαντησεις στην πολυ απλή ερώτηση που σου έκανα. Δεν εχει σημασια αν και ποσα πειρατικά κατεβάζω (κανενα, ειμαι λεφτάς και αγοράζω οτι θελω), σε ρωτησα απλα τι σου κλεβω με το να κατεβασω κατι πειρατικό, και για να μην απαντάς θα θεωρησω πως η απαντηση είναι ένα μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ και θα πάω παρακατω. 

 

Πήγαινε παρακάτω όσο θες, σου απάντησα και θα στο ξαναφωνάξω.

 

ΕΚΛΕΨΕΣ τα χρήματα που ΘΑ έβγαζε ΚΑΠΟΙΟΣ αν δεν ήσουν τσαμπατζής, γιατί θα αναγκαζόσουν να αγοράσεις ΚΑΠΟΙΟ ψυχαγωγικό περιεχόμενο διότι δεν θα την πάλευες ΜΟΝΟ με αυτά που θα σε έφτανε το Budget σου Λεφτά μου εσύ να αγοράσεις.

 

Απλά τα πράγματα. Σε προτρέπω να μας αποδείξεις πως δεν είναι παράνομο. Τον τρόπο σου τον είπα. Σου σφυράω αν θες και την Εταιρεία που δούλευω έτσι ώστε να "όχι-κλέψεις" κάτι από εμάς, με το όνομα σου δημόσια, και να μας το tweet-άρεις.

Το Νομικό μας Τμήμα προσπαθεί 3 Χρόνια τώρα να σπάσει το ρεκόρ της σε απόφαση δικαστηρίου στην Αυστρία για 4 Μήνες φυλάκιση και 12.000 EUR πρόστιμο στον καθένα από τους δύο Κυρίους που "όχι-έκλεψαν" την δουλειά μας.

 

Επεξ/σία από Spiroth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spiroth είπε

ΕΚΛΕΨΕΣ τα χρήματα που ΘΑ έβγαζε αν δεν ήσουν τσαμπατζής, γιατί θα αναγκαζώσουν να αγοράσεις ΚΑΠΟΙΟ ψυχαγωγικό περιεχόμενο διότι δεν θα την πάλευες ΜΟΝΟ με αυτά που θα σε έφτανε το Budget σου Λεφτά μου εσύ να αγοράσεις.

 

Δεν στέκει πουθένα η κλοπή θεωρητικού χρήματος που θα ξόδευες. Αυτό είναι δημιούργημα της φαντασίας σου. Ο ποινικός κώδικας σου λέει ότι είσαι ΛΑΘΟΣ. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να στο πώ, δεν γίνεται να το παίζεις νομοταγής όταν είσαι 100% κόντρα στον νόμο ;) 

1 λεπτό πριν, Spiroth είπε

Απλά τα πράγματα. Σε προτρέπω να μας αποδείξεις πως δεν είναι παράνομο. Τον τρόπο σου τον είπα. Σου σφυράω αν θες και την Εταιρεία που δούλευω έτσι ώστε να "όχι-κλέψεις" κάτι από εμάς, με το όνομα σου δημόσια, και να μας το tweet-άρεις.

 

Καταρχάς, όπως ξαναματαέγραψα, ΔΕΝ είπα πουθενά ότι δεν είναι παράνομο. ΕΣΥ λες ότι το είπα, γιατί δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτά που όντως είπα. Σε προτρέπω και εγώ λοιπόν να μου δείξεις που είπα ότι η πειρατεία είναι νόμιμη ;) 

Στείλε μου την εταιρεία που δουλεύεις και θα ψάξω να κατεβάσω κάτι πειρατικό, θα σας στείλω και αποδεικτικά. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν στέκει πουθένα η κλοπή θεωρητικού χρήματος που θα ξόδευες. Αυτό είναι δημιούργημα της φαντασίας σου. Ο ποινικός κώδικας σου λέει ότι είσαι ΛΑΘΟΣ. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να στο πώ, δεν γίνεται να το παίζεις νομοταγής όταν είσαι 100% κόντρα στον νόμο ;) 

Ό,τι πεις Ελληναρά μου, συνέχιζε να παίζεις με τις λέξεις.

Αν ΚΛΕΨΕΙΣ ("δανειστείς"/"χρησιμοποιήσεις"/"κατεβάσεις"/"pirate"/"όπως θες πες το") ΧΩΡΙΣ την συγκατάθεση του δημιουργού, πας Φυλακή διότι χρησιμοποιείς το αποτέλεσμα της Νόμιμης Εργασίας του δωρεάν χωρίς να μπουν χρήματα στην τσέπη του, είναι τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Το Νομικό μας Τμήμα προσπαθεί 3 Χρόνια τώρα να σπάσει το ρεκόρ της σε απόφαση δικαστηρίου στην Αυστρία για 4 Μήνες φυλάκιση και 12.000 EUR πρόστιμο στον καθένα από τους δύο Κυρίους που "όχι-έκλεψαν" την δουλειά μας.

 

Aν το νομικό σας τμήμα τους έχει πάει στα δικαστήρια για ΚΛΟΠΗ, απολύστε το. Ολόκληρο. Είναι άσχετοι και επικίνδυνοι. Βέβαια, αποκλείεται να ισχύει το παραπάνω, απλά εσύ δεν έχεις καταλάβει ;)

Για να δούμε και τι λέει ο νόμος της Αυστραλίας

Using someone elses content withour their permission can be an infrigement of their copyright.

https://www.artslaw.com.au/information-sheet/copyright-infringement/

Oπότε, ο ποινικός κώδικας της Αυστραλίας μας λέει ότι η πειρατεία ΔΕΝ είναι κλοπή. Εσύ μας λές ότι είναι. Εγώ ποιόν πιστεύεις πως θα πιστέψω? :P 

1 λεπτό πριν, Spiroth είπε

Ό,τι πεις Ελληναρά μου, συνέχιζε να παίζεις με τις λέξεις.

Αν ΚΛΕΨΕΙΣ ("δανειστείς"/"χρησιμοποιήσεις"/"κατεβάσεις"/"pirate"/"όπως θες πες το") ΧΩΡΙΣ την συγκατάθεση του δημιουργού, πας Φυλακή διότι χρησιμοποιείς το αποτέλεσμα της Νόμιμης Εργασίας του δωρεάν χωρίς να μπουν χρήματα στην τσέπη του, είναι τόσο απλό.

Kαι αν δολοφονήσεις πας φυλακή, αλλά η δολοφονία δεν είναι κλοπή. Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις αυτά τα δύο φταίει ότι είσαι ακόμα δημοτικό μαν, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να σε βοηθήσω ;) 

YΓ1. Ατύχησες, δεν είμαι Έλληνας. Αλλού αυτά

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Aν το νομικό σας τμήμα τους έχει πάει στα δικαστήρια για ΚΛΟΠΗ, απολύστε το. Ολόκληρο. Είναι άσχετοι και επικίνδυνοι. Βέβαια, αποκλείεται να ισχύει το παραπάνω, απλά εσύ δεν έχεις καταλάβει ;)

Για να δούμε και τι λέει ο νόμος της Αυστραλίας

Using someone elses content withour their permission can be an infrigement of their copyright.

https://www.artslaw.com.au/information-sheet/copyright-infringement/

Oπότε, ο ποινικός κώδικας της Αυστραλίας μας λέει ότι η πειρατεία ΔΕΝ είναι κλοπή. Εσύ μας λές ότι είναι. Εγώ ποιόν πιστεύεις πως θα πιστέψω? :P 

1) Συνέχιζε να παίζεις με τις Ορολογίες και τις λέξεις. Ποιος σου είπε πως είμαι δικηγόρος και ποιος σου είπε πως εδώ ψάχνουμε να βρούμε τον ακριβή σωστό όρο για την κλεψιά που υποστηρίζεις? Την ουσία συζητάμε, ότι κάποιος ανθρωπάκος την πατάει ενώ λιώνει στην δουλειά για να είναι κάποιοι Παράσιτα της Κοινωνίας.

 

2) Withour. Ωραίο reference.

 

3) Αυστρία είπα.

 

4) Ναι θα το απολύσουν. Ό,τι πεις.

 

5) Σαν κι εσένα πήγε και ο Gary Bowser στα δικαστήρια, και ρούφηξε 40 Μηνάκια και 15.000 USD πρόστιμο. Δοκίμασέ το PLEASE.

6 λεπτά πριν, Herald είπε

YΓ1. Ατύχησες, δεν είμαι Έλληνας. Αλλού αυτά

 

Συνέχισε να παίζεις με τις λέξεις, και όχι με το τι εννοώ με το Ελληνάρας, το οποία είναι ξεκάθαρα η "νοοτροπία του Ελληνάρα", την οποία και ξεκάθαρα έχεις.

 

Αλλού αυτα.

Επεξ/σία από Spiroth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spiroth είπε

1) Συνέχιζε να παίζεις με τις Ορολογίες και τις λέξεις. Ποιος σου είπε πως είμαι δικηγόρος και ποιος σου είπε πως εδώ ψάχνουμε να βρούμε τον ακριβή σωστό όρο για την κλεψιά που υποστηρίζεις? Την ουσία συζητάμε, ότι κάποιος ανθρωπάκος την πατάει ενώ λιώνει στην δουλειά για να είναι κάποιοι Παράσιτα της Κοινωνίας.

 

2) Withour. Ωραίο reference.

 

3) Αυστρία είπα.

 

4) Ναι θα το απολύσουν. Ό,τι πεις.

1) Ακριβώς επειδή δεν παίζω χρησιμοποιώ τις ΣΩΣΤΕΣ ορολογίες. Αν δεν είσαι δικηγόρος τότε ας αναφέρεσαι στην πειρατεία ως δολοφονία, αφού το ίδιο σου κάνει...δηλαδή για όνομα του θεού. Κλοπή σημαίνει κάτι πολύ συγκεκριμένο. Η πειρατεία ΔΕΝ είναι κλοπή, τα ποινικά συστήματα ΟΛΩΝ των χωρών του πλανήτη συμφωνούν μαζί μου και διαφωνούν μαζί σου. Τι να κάνουμε τώρα

 

2) Τέλειο reference. Λέει ότι η χρήση υλικού κάποιου τρίτου χωρίς την συγκατάθεση του είναι καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας. ΟΧΙ ΚΛΟΠΗ.  Να το επαναλάβω ή το εμπέδωσες;

 

3) Ωραία, πήγαινε ρώτα το νομικό τμήμα της εταιρείας σου αν τους έχει πάει στα δικαστήρια για κλοπή. Θα γελάνε και οι καρέκλες στα γραφεία τους. Καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας είναι, έχει τόση σχέση με την κλοπή όσο έχει και η δολοφονία.

4) Αν πιστεύουν ότι η πειρατεία είναι κλοπή - ναί θα έπρεπε. Προφανώς δεν το πιστεύουν οι άνθρωποι, απλά εσύ είσαι λάθος 

6 λεπτά πριν, Spiroth είπε

5) Σαν κι εσένα πήγε και ο Gary Bowser στα δικαστήρια, και ρούφηξε 40 Μηνάκια και 15.000 USD πρόστιμο. Δοκίμασέ το PLEASE.

Ο Gary Bowser αποδεικνύει ότι είσαι λάθος. Δεν πήγε μέσα για κλοπή, αυτό σου εξηγώ τόση ώρα και εσύ λές το ανάποδο. Τώρα μου φέρνεις παραδείγματα που...σε βγάζουν λάθος. Σωραίος

7 λεπτά πριν, Spiroth είπε

Συνέχισε να παίζεις με τις λέξεις, και όχι με το τι εννοώ με το Ελληνάρας, το οποία είναι ξεκάθαρα η "νοοτροπία του Ελληνάρα", την οποία και ξεκάθαρα έχεις.

 

Αλλού αυτα.

Ποια είναι η νοοτροπία που έχω? Ότι προσπαθώ να είμαι νομοταγής και να σέβομαι τους νόμους της χώρας μου, σε αντίθεση με εσένα που βγάζεις νόμους απτο κεφάλι σου? Ε τότε χαρά μου να είμαι "ελληνάρας". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

1) Ακριβώς επειδή δεν παίζω χρησιμοποιώ τις ΣΩΣΤΕΣ ορολογίες. Αν δεν είσαι δικηγόρος τότε ας αναφέρεσαι στην πειρατεία ως δολοφονία, αφού το ίδιο σου κάνει...δηλαδή για όνομα του θεού. Κλοπή σημαίνει κάτι πολύ συγκεκριμένο. Η πειρατεία ΔΕΝ είναι κλοπή, τα ποινικά συστήματα ΟΛΩΝ των χωρών του πλανήτη συμφωνούν μαζί μου και διαφωνούν μαζί σου. Τι να κάνουμε τώρα

 

2) Τέλειο reference. Λέει ότι η χρήση υλικού κάποιου τρίτου χωρίς την συγκατάθεση του είναι καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας. ΟΧΙ ΚΛΟΠΗ.  Να το επαναλάβω ή το εμπέδωσες;

 

3) Ωραία, πήγαινε ρώτα το νομικό τμήμα της εταιρείας σου αν τους έχει πάει στα δικαστήρια για κλοπή. Θα γελάνε και οι καρέκλες στα γραφεία τους. Καταπάτηση πνευματικής ιδιοκτησίας είναι, έχει τόση σχέση με την κλοπή όσο έχει και η δολοφονία.

4) Αν πιστεύουν ότι η πειρατεία είναι κλοπή - ναί θα έπρεπε. Προφανώς δεν το πιστεύουν οι άνθρωποι, απλά εσύ είσαι λάθος 

Βγες από τον φανταστικό κόσμο που έχεις δημιουργήσει γύρω από την συζήτηση, δεν κάνουμε debate για την σωστή χρήση Νομικών όρων, ξεκάθαρα το point μου είναι πως:

 

"όταν κάποιος χωρίς εξουσιοδότηση χρησιμοποιήσει, αναπαράγει, καταναλώσει, μεταπωλήσει, διανήμει, κλάσει πάνω σε κάτι το οποίο κάποιος άλλος δημιούργησε ή/και έχει τα δικαιώματα για αυτό",

 

είναι παράνομο, πάει Φυλακή, πληρώνει πρόστιμο και διαφυγόντα κέρδη, και αυτό στην πραγματικότητα ισοδυναμεί με κλοπή τάδε amount of money (τάδε amount of money = αποζημίωση), ΣΑΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

 

Είναι η πραγματικότητα σου αρέσει δεν σου αρέσει. Παράνομο, Φυλακή, αποζημίωση. FACTS.

Επεξ/σία από Spiroth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2022 στις 5:11 ΜΜ, AtiX είπε

Εχεις σκεφτεί γιατί να έχει πέσει τόσο πολύ η ποιότητα στις σειρές? Μήπως ένας λόγος είναι και οι χαμηλές “εισπράξεις” που προέρχονται από την πειρατεία?

Όλο το σύστημα μου μοιάζει με αυτοτροφοδοτούμενο μύλο: πέφτουν οι εισπράξεις - βάζουνε περισσότερες διαφημίσεις - κάνουνε πιο φτηνά σήριαλ - πέφτει η ποιότητα- μειώνεται η τηλεθέαση - πέφτουν οι εισπράξεις - κοκ…

Η ποιότητα έχει πέσει για διάφορους λόγους αλλά η πειρατεία είναι μάλλον ο μικρότερος από αυτούς αφού άλλωστε εδώ και χρόνια είναι σε πτώση

Το θέμα της ποιότητας ξεκινάει κυρίως από το συνδρομητικό μοντέλο το οποίο μπορεί να έχει τα καλά του αλλά ρίχνει μοιραία την ποιότητα

Το είδαμε στη μουσική, το είδαμε στις ταινίες, το βλέπουμε και στις σειρές έστω και λιγότερο και προσωπικά δεν ψήνομαι καθόλου να το δούμε και στα games (τα οποία προσωπικά με νοιάζουν περισσότερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...