Προς το περιεχόμενο

Μουσηκώ καφαινείω


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από poulinos,

Untitled-1.png.bd9627e911c71a6a5e96ce64a51ec463.png

Το στέκι της παρέας, για χαλαρή συζήτηση,  αστεία,  μετά μουσικής πάντα. Ποστάρουμε τα τραγούδια μας, συζητάμε και περνάμε σούπερ!

Polls  

299 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Γιατί μπαίνετε στο μουσηκώ καφαινείω ; Οι απαντήσεις είναι ανώνυμες για να μην είστε περίεργοι. Multiple choices.

    • Να ακούσω μουσική και να μάθω νέα τραγούδια.
      104
    • Για την παρέα και να μιλήσω με κόσμο.
      56
    • Για να τρολλάρω.
      33
    • Για να γνωρίσω το έτερον ήμισυ , friend with benefits etc.
      29
    • Δεν ξέρω, δεν απαντώ. Τι σε νοιάζει εσένα άλλωστε.
      42
    • Άλλοι λόγοι.
      13
    • Για να περάσω την ώρα μου.
      75
    • Είδα φως και δωρεάν καφέ και μπήκα.
      133
  2. 2. Τι καφέ πίνετε;

    • ESPRESSO
      51
    • FREDDO ESPRESSO
      100
    • CAPPUCINO
      24
    • FREDDO CAPPUCINO
      31
    • ΕΛΛΗΝΙΚΟ
      45
    • FRAPPE
      37
    • NES
      20
    • AMERICANO
      15
    • ΓΑΛΛΙΚΟ
      18
    • ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ
      29
    • ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
      18
    • ΔΕΝ ΞΕΡΩ/ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, poulinos είπε

 

Τι πάθανε αυτοί και έχουν τόσα χρόνια να βγάλουν νέο album; Κάποιος λέει έχασε την μητέρα του και την γυναίκα του σε σύντομο διάστημα και δεν μπορούσε να συνέλθει; Δεν τα ξέρω και καλά αλλά έχω την ξαδέρφη μου που είναι fan και τους παρακολουθεί. Εξαιτίας της ξέρω και τα παρακάτω που σου τα αφιερώνω.

Blind

 

Got the Life

 

Freak On a Leash

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Sibyl said:

Τι πάθανε αυτοί και έχουν τόσα χρόνια να βγάλουν νέο album; Κάποιος λέει έχασε την μητέρα του και την γυναίκα του σε σύντομο διάστημα και δεν μπορούσε να συνέλθει; Δεν τα ξέρω και καλά αλλά έχω την ξαδέρφη μου που είναι fan και τους παρακολουθεί. Εξαιτίας της ξέρω και τα παρακάτω που σου τα αφιερώνω.

Blind

 

Got the Life

 

Freak On a Leash

 

 

θα σε γελασω.γενικως μαρεσει να ακουω μουσικη αλλα ποτε δεν θα ψαξω παραπανω Info.Πχ τι νεα album εχουν βγαλει ή ποσα ατομα είναι ή ποια άτομα ή τι ρολο βαρανε κτλ.ειμαι παντελως ασχετος δηλαδη με αυτα. τα εκανα Print screen τα τραγουδακια σου και ευχαριστω πολύ. δεν εχω ακουσει αλλα  απο αυτους οποτε ευκαιρεια ειναι.για το Freak on a leash η εικονα ειναι top.οποιος το σκεφτηκε απλα respect.

με την σειρα μου σου αφιερωνω το παρακατω.δεν ξερω αν το εχεις ακουσει.παροτι ειναι metal στην πραξη εχει παρα πολλες εναλλαγες απο metal μεχρι αρκετη ηρεμια.παντα μου αρεσε αυτο το τραγουδι.το λατρεψα ακομα περισσοτερο οταν ειδα την ταινια dante's inferno και συνειδητοποίησα ότι το τραγούδι αναφέρετε στους 9 circles of hell.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, poulinos είπε

θα σε γελασω.γενικως μαρεσει να ακουω μουσικη αλλα ποτε δεν θα ψαξω παραπανω Info.Πχ τι νεα album εχουν βγαλει ή ποσα ατομα είναι ή ποια άτομα ή τι ρολο βαρανε κτλ.ειμαι παντελως ασχετος δηλαδη με αυτα. τα εκανα Print screen τα τραγουδακια σου και ευχαριστω πολύ. δεν εχω ακουσει αλλα  απο αυτους οποτε ευκαιρεια ειναι.για το Freak on a leash η εικονα ειναι top.οποιος το σκεφτηκε απλα respect.

με την σειρα μου σου αφιερωνω το παρακατω.δεν ξερω αν το εχεις ακουσει.παροτι ειναι metal στην πραξη εχει παρα πολλες εναλλαγες απο metal μεχρι αρκετη ηρεμια.παντα μου αρεσε αυτο το τραγουδι.το λατρεψα ακομα περισσοτερο οταν ειδα την ταινια dante's inferno και συνειδητοποίησα ότι το τραγούδι αναφέρετε στους 9 circles of hell.

 

Το ποίημα "Κωμωδία" του Dante Alighieri, η "Θεία Κωμωδία" όπως την αποκάλεσε αργότερα ο Βοκάκιος, χωρίζεται σε τρία μέρη, την "Κόλαση", το "Καθαρτήριο" και τον "Παράδεισο" και ξεκινάει με το ταξίδι του Δάντη στην Κόλαση με οδηγό του τον Βιργίλιο, την Μεγάλη Παρασκευή του 1300, για να βγει πάλι στο φως με την Ανάσταση και να προχωρήσει προς το Καθαρτήριο και τον Παράδεισο. Πρόκειται περί αλληγορίας μέσω της οποίας περιγράφονται και στηλιτεύονται τα κακώς κείμενα της μεσαιωνικής περιόδου. Είναι όμως πάντα τόσο σύγχρονη. Επιδέχεται πολλές ερμηνείες αλλά θεωρώ ότι ένας σοβαρός μελετητής της, θα πρέπει να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα και να μην επαναπαυθεί σ΄αυτά που έχουν "εξηγήσει" άλλοι. Αν σ΄ενδιαφέρει θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα βιβλία. Θυμάμαι γύρω στο 2007 τα είχα διαβάσει και με είχαν εντυπωσιάσει (από τις εκδόσεις "Τυπωθήτω", βέβαια τώρα σίγουρα θα έχουν βγει και νεότερες που πιθανόν να είναι καλύτερες). Μάλλον θα πρέπει να τα ξαναπιάσω κι εγώ επειδή μετά από τόσα χρόνια, σίγουρα θα τα δω με άλλη ματιά.

 

Και γω συναισθηματικά λειτουργώ με την μουσική. Ο,τι μιλάει στην ψυχή μου! Υπάρχουν όμως κάποιες εξαιρέσεις αγαπημένων τραγουδιστών και συγκροτημάτων που ψάχνω και κάποια πράγματα παραπάνω για την ζωή τους. Και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο οι διάφορες καλές ή κακές περίοδοι της ζωής τους, αντικατοπρίζονται στην μουσική τους.

Μάλλον γι΄αυτό το τραγούδι λες:

Iced Earth - Dante's Inferno

 

Ωραίο είναι. ΄Αντε κάποιος να μιλήσει στα παιδιά για την Νέκυια της Οδύσσειας του Ομήρου, που αφηγείται την κάθοδο του Οδυσσέα στον Κάτω Κόσμο (για εντελώς άλλους λόγους βέβαια), να εμπνευστούν να γράψουν κάτι και για μας.:D

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 hours ago, Sibyl said:

Το ποίημα "Κωμωδία" του Dante Alighieri, η "Θεία Κωμωδία" όπως την αποκάλεσε αργότερα ο Βοκάκιος, χωρίζεται σε τρία μέρη, την "Κόλαση", το "Καθαρτήριο" και τον "Παράδεισο" και ξεκινάει με το ταξίδι του Δάντη στην Κόλαση με οδηγό του τον Βιργίλιο, την Μεγάλη Παρασκευή του 1300, για να βγει πάλι στο φως με την Ανάσταση και να προχωρήσει προς το Καθαρτήριο και τον Παράδεισο. Πρόκειται περί αλληγορίας μέσω της οποίας περιγράφονται και στηλιτεύονται τα κακώς κείμενα της μεσαιωνικής περιόδου. Είναι όμως πάντα τόσο σύγχρονη. Επιδέχεται πολλές ερμηνείες αλλά θεωρώ ότι ένας σοβαρός μελετητής της, θα πρέπει να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα και να μην επαναπαυθεί σ΄αυτά που έχουν "εξηγήσει" άλλοι. Αν σ΄ενδιαφέρει θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα βιβλία. Θυμάμαι γύρω στο 2007 τα είχα διαβάσει και με είχαν εντυπωσιάσει (από τις εκδόσεις "Τυπωθήτω", βέβαια τώρα σίγουρα θα έχουν βγει και νεότερες που πιθανόν να είναι καλύτερες). Μάλλον θα πρέπει να τα ξαναπιάσω κι εγώ επειδή μετά από τόσα χρόνια, σίγουρα θα τα δω με άλλη ματιά.

 

Και γω συναισθηματικά λειτουργώ με την μουσική. Ο,τι μιλάει στην ψυχή μου! Υπάρχουν όμως κάποιες εξαιρέσεις αγαπημένων τραγουδιστών και συγκροτημάτων που ψάχνω και κάποια πράγματα παραπάνω για την ζωή τους. Και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο οι διάφορες καλές ή κακές περίοδοι της ζωής τους, αντικατοπρίζονται στην μουσική τους.

Μάλλον γι΄αυτό το τραγούδι λες:

Iced Earth - Dante's Inferno

Ωραίο είναι. ΄Αντε κάποιος να μιλήσει στα παιδιά για την Νέκυια της Οδύσσειας του Ομήρου, που αφηγείται την κάθοδο του Οδυσσέα στον Κάτω Κόσμο (για εντελώς άλλους λόγους βέβαια), να εμπνευστούν να γράψουν κάτι και για μας.:D

 

καποια στιγμη θα θελα να τα διαβασω. και η ταινια βοηθαει να καταλαβεις πολλα πραγματα και σαν νοημα ειναι πολυ ωραιο ασχετα με το τι πιστευει κανεις.
ευχαριστω για τα info.

δυστυχως ή ευτυχως δεν το εχω ψαξει με τους τραγουδιστες και τα συγκροτηματα.το μονο σιγουρο ειναι αυτο που ειπες οτι σιγουρα η συναισθηματικη,ψυχολογικη κατασταση επηρεαζει τα τραγουδια
που μπορει να φτιαξουν. το ιδιο και για μενα οταν ακουω μουσικη.το τι θα ακουσω εχει να κανει με το τι κανω και το πως ειμαι .απο την πιο sad μουσικη μεχρι πριονια.
ναι αυτο το τραγουδι λεω.δεν επιασε το Copy paste του link,

οσο περναει ο καιρος τοσο θα χανονται τετοιες ιστοριες και γεγονοτα. shock ειχα παθει οταν ξεκινησα να διαβαζω το βασανιστηρια και εξουσια που εβλεπες κυριολεκτικα που μπορει να φτασει ο ανθρωπος.οχι οτι δεν ειναι γνωστο απλα το βλεπεις με παραδειγματα.

και παλι thanxs για τα Info για τα βιβλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...