Προς το περιεχόμενο

Μουσηκώ καφαινείω


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από poulinos,

Untitled-1.png.bd9627e911c71a6a5e96ce64a51ec463.png

Το στέκι της παρέας, για χαλαρή συζήτηση,  αστεία,  μετά μουσικής πάντα. Ποστάρουμε τα τραγούδια μας, συζητάμε και περνάμε σούπερ!

Polls  

299 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Γιατί μπαίνετε στο μουσηκώ καφαινείω ; Οι απαντήσεις είναι ανώνυμες για να μην είστε περίεργοι. Multiple choices.

    • Να ακούσω μουσική και να μάθω νέα τραγούδια.
      104
    • Για την παρέα και να μιλήσω με κόσμο.
      56
    • Για να τρολλάρω.
      33
    • Για να γνωρίσω το έτερον ήμισυ , friend with benefits etc.
      29
    • Δεν ξέρω, δεν απαντώ. Τι σε νοιάζει εσένα άλλωστε.
      42
    • Άλλοι λόγοι.
      13
    • Για να περάσω την ώρα μου.
      75
    • Είδα φως και δωρεάν καφέ και μπήκα.
      133
  2. 2. Τι καφέ πίνετε;

    • ESPRESSO
      51
    • FREDDO ESPRESSO
      100
    • CAPPUCINO
      24
    • FREDDO CAPPUCINO
      31
    • ΕΛΛΗΝΙΚΟ
      45
    • FRAPPE
      37
    • NES
      20
    • AMERICANO
      15
    • ΓΑΛΛΙΚΟ
      18
    • ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ
      29
    • ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
      18
    • ΔΕΝ ΞΕΡΩ/ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • lovesucks

    1801

  • NovaLacertae

    1524

  • Sibyl

    1343

  • floyd89gr

    1046

9 ώρες πριν, this.is.elia είπε

next: diamond

Ποιο τραγούδι να πρωτοδιαλέξει κανείς μ΄αυτήν την λέξη;

Enya - Diamonds on the Water

                                                                      

Αγαπητέ @floyd89gr  χίλια συγγνώμη για την παράλειψη του "Shine On You Crazy Diamond".:)

Θα αφήσω την ίδια λέξη.

Next: Diamond

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Sibyl είπε

Θα αφήσω την ίδια λέξη.

Next: Diamond

και επειδή αυτοί δε θα ησυχάσουν μέχρι να βάλει κάποιος τη σούπα που περιμένουν 😋

next: rust ....να ακούσουμε λοιπόν....τους Judas Priest....να δούμε τι θα καταλάβετε 😝

...και μια δικιά μου παράλειψη...που το είχα ξεχάσει

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθα κι εγώ να κάνω το άκυρο πέρασμά μου από το καφενείο σας. Θα αγνοήσω τη λέξη που βάλατε για μία ακόμη φορά 😄 και απλά θα μοιραστώ μαζί σας τα κομμάτια από το Musical "Les Miserables", που έτυχε να ξαναθυμηθώ πριν λίγες μέρες.

Με συγκίνησε αυτή η απόδοση του εκπληκτικού αυτού έργου (που από τότε που το διάβασα παραμένει από τα αγαπημένα μου βιβλία). Φυσικά καμιά ταινία δεν θα φτάσει το μεγαλείο του βιβλίου, αλλά η ταινία είχε τις μαγικές στιγμές της. Μοιράζομαι μαζί σας μια από τις κορυφαίες σκηνές της ταινίας. Την συνάντηση του Γιάννη Αγιάννη με τον Επίσκοπο Μυριήλ. Έχει προηγηθεί το τραγούδι των κατέργων «Look down!” όπου φαίνεται η εγκατάλειψη που αισθάνεται ο Αγιάννης από τους ανθρώπους και τον Θεό. Σε αυτό το τραγούδι, κάθε μικρή ελπίδα, που εκφράζεται από κάποιον κατάδικο καταβαραθρώνεται από την γεμάτη απελπισία απάντηση των υπολοίπων. Έτσι χάνεται η πίστη στους αγαπημένους: “I know she’ ll wait/ I know that she’ ll be true/ Look down, look down!/ They’ ve all forgotten you!”  ακόμη και στον Θεό : “I’ ve done no wrong/ Sweet Jesus hear my prayer/ Look down, look down/ Sweet Jesus doesn’ t care!”

 

Και μετά από αυτή την εισαγωγή, βλέπουμε τον Γιάννη Αγιάννη να διώκεται από παντού λόγω του κίτρινου χαρτιού του αποφυλακισμένου των κατέργων. Ούτε δουλειά, ούτε τροφή, ούτε διαμονή υπάρχει για εκείνον. Ξαπλώνει να κοιμηθεί στο κοιμητήριο- μόνο εκεί δεν τον διώχνουν οι άνθρωποι- και τότε ο θεατής συγκλονίζεται από την εμφάνιση και το τραγούδι της συνάντησης με τον Επίσκοπο Μυριήλ και της επανασυνάντησης του ανθρώπου με τον Θεό, που είναι κοντά ακόμη και στην πιο μαύρη ώρα.
Ο ηθοποιός που υποδύεται τον Επίσκοπο (που μετά από αναζήτησή  μου, έμαθα ότι έχει υποδυθεί στο παρελθόν τον Γιάννη Αγιάννη) βοηθάει με την εκπληκτική ερμηνεία του τους στίχους να μιλήσουν στην καρδιά του θεατή.
“Come in, sir, for you are weary/ and the night is cold out here/ Though our lives are very humble/ what we have we have to share”
“There is wine here to revive you/ there is bread to make you strong/ there’s a bed to rest till morning/ rest from pain and rest from wrong” 
 

 

 

Πρόσφατα βρήκα άλλη μία εκτέλεση του κομματιού του Επισκόπου. Εδώ βρίσκουμε τον Colm Wilkinson στον ρόλο του Γιάννη Αγιάννη (ο επίσκοπος της ταινίας) και στο 1:27 χτυπάει μια απίστευτη νότα! 

 

 

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία! Ωραίο το καφεδάκι σας! 😉

Επεξ/σία από MrsPeel
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...