Προς το περιεχόμενο

Μουσηκώ καφαινείω


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από poulinos,

Untitled-1.png.bd9627e911c71a6a5e96ce64a51ec463.png

Το στέκι της παρέας, για χαλαρή συζήτηση,  αστεία,  μετά μουσικής πάντα. Ποστάρουμε τα τραγούδια μας, συζητάμε και περνάμε σούπερ!

Polls  

299 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Γιατί μπαίνετε στο μουσηκώ καφαινείω ; Οι απαντήσεις είναι ανώνυμες για να μην είστε περίεργοι. Multiple choices.

    • Να ακούσω μουσική και να μάθω νέα τραγούδια.
      104
    • Για την παρέα και να μιλήσω με κόσμο.
      56
    • Για να τρολλάρω.
      33
    • Για να γνωρίσω το έτερον ήμισυ , friend with benefits etc.
      29
    • Δεν ξέρω, δεν απαντώ. Τι σε νοιάζει εσένα άλλωστε.
      42
    • Άλλοι λόγοι.
      13
    • Για να περάσω την ώρα μου.
      75
    • Είδα φως και δωρεάν καφέ και μπήκα.
      133
  2. 2. Τι καφέ πίνετε;

    • ESPRESSO
      51
    • FREDDO ESPRESSO
      100
    • CAPPUCINO
      24
    • FREDDO CAPPUCINO
      31
    • ΕΛΛΗΝΙΚΟ
      45
    • FRAPPE
      37
    • NES
      20
    • AMERICANO
      15
    • ΓΑΛΛΙΚΟ
      18
    • ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ
      29
    • ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
      18
    • ΔΕΝ ΞΕΡΩ/ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • lovesucks

    1801

  • NovaLacertae

    1524

  • Sibyl

    1343

  • floyd89gr

    1046

11 ώρες πριν, Sibyl είπε

Tuxedomoon - In a Manner of Speaking

 

Next: Amazed

Κι εμένα το original είναι η αγαπημένη μου εκτέλεση αλλά φαντάζομαι ότι αν κάποιος βάζει το manner μετά το little 15 έχει στο μυαλό του τον Martin σε μια άλλη πολύ ωραία εκτέλεση

 

next: laser

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, drh είπε

Κι εμένα το original είναι η αγαπημένη μου εκτέλεση αλλά φαντάζομαι ότι αν κάποιος βάζει το manner μετά το little 15 έχει στο μυαλό του τον Martin σε μια άλλη πολύ ωραία εκτέλεση

next: laser

Σαφώς προτιμότερο το πρωτότυπο. Κατά την γνώμη μου, ταιριάζει περισσότερο στο τραγούδι ο πιο "στακάτος" τρόπος ερμηνείας των Tuxedomoon. Βέβαια εγώ έχω το κακό να ταυτίζω το τραγούδι με τον αρχικό του ερμηνευτή και ελάχιστες φορές μπορεί να προτιμήσω μια διασκευή, όπως πχ στην περίπτωση του "Searching for a heart" που το προτιμώ από τον Don Henly και όχι από τον Warren Zevon (για να πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι ποια εκτέλεση άκουσα πρώτα).

Για το "laser" τώρα αυτό θυμήθηκα, αυτό θα βάλω. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και αυτό που είχες εσύ στο μυαλό σου.

 

Fountains Of Wayne - Laser Show

 

Πάρε και τους αγαπημένους σου Blur που αρέσουν και σε μένα πάρα πολύ και μην τους συγκρίνεις με τους Oasis. ΄Αλλη περίπτωση η μία, άλλη η άλλη. Οι Blur πιο "κύριοι" και ποιοτικότεροι, οι Gallaghers εντελώς "χαμένα κορμιά" και δεν δίστασαν να "ξεσηκώσουν" από τα είδωλά τους (δεν ξέρω αν το έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι). ΟΚ. Υπάρχουν όμως κάποιες περίοδοι της ζωής του ανθρώπου που ταυτίζονται με κάποιες μουσικές και εγώ με τους Oasis έχω ταυτίσει την εφηβεία μου. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν από την καρδιά μου ο,τι κι αν είναι, ο,τι κι αν έχουν κάνει. Γενικότερα τώρα, το γούστο του καθενός μας είναι κάτι το εντελώς προσωπικό και δεν χρήζει σχολιασμού από κάποιον με διαφορετικό γούστο επειδή τις περισσότερες τουλάχιστον φορές αυτό λειτουργεί αμφίδρομα. Η ουσία είναι ν΄ ακούει ο καθένας μας, ο,τι ευχαριστεί την ψυχούλα του.

 Blur-To the End 

 

Blur - The Universal

 

Next: Explain

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sibyl είπε

Για το "laser" τώρα αυτό θυμήθηκα, αυτό θα βάλω. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και αυτό που είχες εσύ στο μυαλό σου.

Τίποτα δεν είχα στο μυαλό μου με το laser. Το είδα από τους Fauns που είναι στην Laser Ghost Recordings 😉

7 λεπτά πριν, Sibyl είπε

μην τους συγκρίνεις με τους Oasis

Γιατί βρε να μην τους συγκρίνω; Τότε ήταν το δίλημμα της εποχής. Γενικά πάντως θέλω να πιστεύω πως δε δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Την πλάκα μας κάνουμε. Όταν δημιουργούνται παρεξηγήσεις συνήθως το χοντραίνω 😝. Φυσικά και οι Oasis αρέσουν σε πολύ κόσμο, και σε φίλους μου αρέσουν κι εγώ όταν πρωτάκουσα τον πρώτο δίσκο τους (θα την πω την αμαρτία μου) μου φάνηκε συμπαθητικούλης για τα πρώτα (λίγα) ακούσματα. Όταν άρχισε να γίνεται μόδα δεν αντέχονταν. Μετά τον 2ο δίσκο τους (που μου έχουν πάρει δώρο το cd) δεν έχω ιδέα τι μουσική παίζουν. Δεν τα άκουσα ποτέ. Καταλαβαίνω τις φωνές και αλλάζω σταθμό, δρόμο, μαγαζί. 95% μάρκετινγκ, 5% μουσική. Φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να συμφωνήσεις μαζί μου. Σου αρέσουν, όλα καλά. Και μπορείς ελεύθερα να κράζεις όσο θέλεις οτιδήποτε από τη μουσική που αρέσει σε μένα. Με εξαίρεση τα σούργελα 😜, άντε και μερικά ακόμα, τα ακούσματά μας είναι, στην "πλειονότητά" τους (ακούς @NovaLacertae;), πολύ κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, drh είπε

Τίποτα δεν είχα στο μυαλό μου με το laser. Το είδα από τους Fauns που είναι στην Laser Ghost Recordings 😉

Γιατί βρε να μην τους συγκρίνω; Τότε ήταν το δίλημμα της εποχής. Γενικά πάντως θέλω να πιστεύω πως δε δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Την πλάκα μας κάνουμε. Όταν δημιουργούνται παρεξηγήσεις συνήθως το χοντραίνω 😝. Φυσικά και οι Oasis αρέσουν σε πολύ κόσμο, και σε φίλους μου αρέσουν κι εγώ όταν πρωτάκουσα τον πρώτο δίσκο τους (θα την πω την αμαρτία μου) μου φάνηκε συμπαθητικούλης για τα πρώτα (λίγα) ακούσματα. Όταν άρχισε να γίνεται μόδα δεν αντέχονταν. Μετά τον 2ο δίσκο τους (που μου έχουν πάρει δώρο το cd) δεν έχω ιδέα τι μουσική παίζουν. Δεν τα άκουσα ποτέ. Καταλαβαίνω τις φωνές και αλλάζω σταθμό, δρόμο, μαγαζί. 95% μάρκετινγκ, 5% μουσική. Φυσικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να συμφωνήσεις μαζί μου. Σου αρέσουν, όλα καλά. Και μπορείς ελεύθερα να κράζεις όσο θέλεις οτιδήποτε από τη μουσική που αρέσει σε μένα. Με εξαίρεση τα σούργελα 😜, άντε και μερικά ακόμα, τα ακούσματά μας είναι, στην "πλειονότητά" τους (ακούς @NovaLacertae;), πολύ κοντά.

Εντάξει λοιπόν, συνεννοηθήκαμε.

Εγώ δεν συνηθίζω να κράζω. Ειδικά για τα μουσικά γούστα του καθενός, δεν θα μ΄ακούσεις ποτέ να το κάνω. Αλλά και γενικότερα προτιμώ να εξηγώ.΄Εχει καλύτερα αποτελέσματα.

Πλειονότητα και μειονότητα, είναι τα σωστά. Πλειοψηφία και μειοψηφία αναφέρεται στο μεγαλύτερο ή μικρότερο ποσοστό ψήφων. Βέβαια συνηθίζεται να χρησιμοποιείται και γενικότερα αλλά αν θέλουμε την κυριολεξία, ισχύει το προηγούμενο.

Καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Sibyl είπε

Εγώ δεν συνηθίζω να κράζω. Ειδικά για τα μουσικά γούστα του καθενός, δεν θα μ΄ακούσεις ποτέ να το κάνω. Αλλά και γενικότερα προτιμώ να εξηγώ.΄Εχει καλύτερα αποτελέσματα.

Σωστά. Έχει όμως λιγότερη πλάκα 😜

17 λεπτά πριν, Sibyl είπε

Πλειονότητα και μειονότητα, είναι τα σωστά. Πλειοψηφία και μειοψηφία αναφέρεται στο μεγαλύτερο ή μικρότερο ποσοστό ψήφων. Βέβαια συνηθίζεται να χρησιμοποιείται και γενικότερα αλλά αν θέλουμε την κυριολεξία, ισχύει το προηγούμενο.

Προφανώς! Ακούς @NovaLacertae;;; 😝😝😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον χάθηκε αυτό "Next: Explain" μέσα στην κουβέντα οπότε ας βάλω εγώ για να μην αισθάνομαι τύψεις.:)

The Who - I Can't Explain 

 

The Strokes - Hard To Explain

 

Next: Storm

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, drh είπε

...... τα ακούσματά μας είναι, στην "πλειονότητά" τους (ακούς @NovaLacertae;), πολύ κοντά.

6 ώρες πριν, Sibyl είπε

 ......  Πλειονότητα και μειονότητα, είναι τα σωστά. Πλειοψηφία και μειοψηφία αναφέρεται στο μεγαλύτερο ή μικρότερο ποσοστό ψήφων. Βέβαια συνηθίζεται να χρησιμοποιείται και γενικότερα αλλά αν θέλουμε την κυριολεξία, ισχύει το προηγούμενο. 

5 ώρες πριν, drh είπε

 ... Προφανώς! Ακούς @NovaLacertae;;; 😝😝😝

Και ακούω και βλέπω και διαβάζω και ψάχνω... 

Στην προηγούμενη συζήτηση είχα αναφέρει κάποιες πηγές σύμφωνα με τις οποίες πλειοψηφία και πλειονότητα  χρησιμοποιούνται ως συνώνυμα...   Θα επισημάνω ότι εκεί υπήρχαν και κάποια παραδείγματα  (...η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι υπέρ της ενωμένης Ευρώπης. H πλειοψηφία των κατοίκων της περιοχής είναι αγρότες...) που προέρχονταν μεταξύ άλλων και από το εγκυρότερο ελληνικό λεξικό, το ΛΚΝ (Λεξικό της Κοινής Νεοελληνικής) του ιδρύματος Τριανταφυλλίδη, όπου αναφέρεται: (...η λέξη πλειοψηφία σημαίνει, μεταξύ άλλων: ο μεγαλύτερος αριθμός, το μεγαλύτερο ποσοστό σε σχέση με ένα σύνολο...  )  

Και για όποιον ενδιαφέρεται, μια πολύ καλή ανάλυση υπάρχει στο παρακάτω λινκ

https://sarantakos.wordpress.com/2014/09/26/majority/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@drh και  @NovaLacertae

Πλειονότητα: Ετυμολογικά προέρχεται από τον συγκριτικό βαθμό του επιθέτου της αρχαίας ελληνικής ο πολύς, η πολλή, το πολύ που σχηματίζεται ως ο, η πλείων/πλέων, το πλείον/πλέον, σήμαινε περισσότερος ή μεγαλύτερος και χρησιμοποιείται γενικά για ποσά, μεγέθη κτλ.

Πλειοψηφία: Είναι σύνθετη λέξη, με πρώτο συνθετικό το πλείον που είπαμε παραπάνω και δεύτερο συνθετικό το ψηφία που σήμαινε ψήφοι και χρησιμοποιείται για να δηλώσουμε το μεγαλύτερο ποσοστό των ψήφων ή των ψηφοφόρων.

Δεν είμαι φιλόλογος αλλά δεν νομίζω να κάνω λάθος. 

Σήμερα όμως που έχουν απλοποιηθεί όλα, τείνει να εκλείψει η χρήση της λέξης "πλειονότητα" και χρησιμοποιείται για όλα η λέξη "πλειοψηφία". Κανείς δεν το θεωρεί λάθος.

Δεν μου λέτε, λύσαμε το θέμα με τους Oasis και πιάσαμε την πλειονότητα και την πλειοψηφία;

Λυπηθείτε με, αγαπητοί συμφορουμίτες! 

Βάλτε κανένα τραγούδι ν΄ανοίξει η καρδούλα μας! 

 

Μπράβο αγαπητέ @NovaLacertae με πρόλαβες. Πολύ σ΄ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Sibyl
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...